(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
نگاهی به بهترین آثار جلال آل‌احمد

نگاهی به بهترین آثار جلال آل‌احمد

چشمانی خندان، سبیل پرپشتی که روی صورت استخوانی‌اش سنگینی می‌کرد و شاخص‌تر از همه کلاهی که سر می‌گذاشت؛ نام‌آشناترین تصویری است که از جلال آل‌احمد در ذهن ما جای گرفته است. جدای از این تصویر آثار جلال آل‌آحمد نیز برای همه ایرانیان شناخته شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با جلال آل‌احمد آشنا کرده و مهم‌ترین آثار او را به شما معرفی کنیم.

نگاهی به بهترین آثار جلال آل‌احمد

چشمانی خندان، سبیل پرپشتی که روی صورت استخوانی‌اش سنگینی می‌کرد و شاخص‌تر از همه کلاهی که سر می‌گذاشت؛ نام‌آشناترین تصویری است که از جلال آل‌احمد در ذهن ما جای گرفته است. جدای از این تصویر آثار جلال آل‌آحمد نیز برای همه ایرانیان شناخته شده است. مدیر مدرسه، خسی در میقات که در کتاب‌های درسی بارها تکرار شده است و هر دانش‌آموزی آن را بارها خوانده است موجب شده است هیچ‌گاه آثار جلال‌آل‌احمد را از یاد نبریم.

در این مقاله قصد داریم شما را با جلال آل‌احمد آشنا کرده و مهم‌ترین آثار او را به شما معرفی کنیم.

بیوگرافی جلال آل احمد

جلال‌الدین سادات آل احمد معروف به جلال آل احمد نویسنده و مترجم و جستارنویس ایرانی در یکی از محله‌های قدیمی تهران و در خانواده‌ای مذهبی در سال 1302 متولد شد. مذهبی بودن خانواده آل‌احمد سبب شد تا پدر جلال با ادامه تحصیلان مخالفت کند، پدر اعتقاد داشت تحصیل در مدرسه جلال را از راه دین و مذهب بازمی‌دارد؛ اما جلال پنهان از چشم پدر در کلاس‌های شبانه مدرسهٔ دارالفنون به تحصیل خود ادامه داد. البته سرانجام جلال به درخواست پدر بعد از پایان دارالفنون به حوزه نجف رفت و در آنجا مشغول به یادگیری علوم دینی شد؛ اما روحیات او با تحصیلات حوزوی جور درنیامد و بعد از چند ماه جلال نجف را ترک کرد و به ایران برگشت.

بعد از بازگشت به ایران، جلال وارد دانشسرای عالی شد و در سال 1325 در رشتهٔ ادبیات فارغ‌التحصیل شد. یکی از مهم‌ترین اتفاقات عمر جلال که تا زمان مرگ او را رها نکرد و همیشه از ابهامات زندگی او به شمار می‌آید، پیوستن او به حزب توده در سال 1322 بوده است. درباره حضور جلال در حزب توده سخن بسیار رفته است؛ اما آنچه مشخص است آزادگی جلال و استبداد در حزب توده موجب جدایی جلال از حزب در سال 1326 شده است.

زندگی ادبی جلال آل احمد در سال 1324 با چاپ داستان زیارت در مجلهٔ سخن وارد مرحله‌ای تازه شد، جلال این کتاب را در بیست‌سالگی و زمانی که برای نخستین بار به زیارت کربلا مشرف شد، نوشت و بعداً در مجلهٔ سخن در سال 1322 چاپ کرد. آل احمد در همان سال کتاب مجموعه داستان دیدوبازدید را به‌عنوان نخستین کتابش منتشر کرد. اولین کتاب جلال آل احمد در چاپ نخستین شامل ده داستان کوتاه بود و از چاپ هفتم به بعد دو داستان به این مجموعه اضافه شد.

زندگی شخصی جلال آل احمد هم در سال 1327 و در اتوبوس اصفهان به تهران مسیری متفاوت به خود گرفت. در این سفر جلال با سیمین دانشور، داستان‌نویس و مترجم معاصر، آشنا شد و در سال 1329 با وی ازدواج کرد ازدواجی که فرزندی از آن حاصل نشد و منجر به تألیف یکی از مهم‌ترین و پرسروصداترین کتاب‌های آل احمد به نام سنگی بر گوری شد. زندگی زناشویی جلال آل احمد وسیمین دانشور دستخوش اتفاقات بسیاری بود که بخشی از آن ها در کتاب چند جلدی و خواندنی نامه های جلال آل احمد و سیمین دانشور آمده است. تاثیرعمیق دانش و روحیات خاص سیمین دانشور بر آثار جلال مطلبی است که خود جلال هم‌بارها در نوشته‌هایش به آن اذعان کرده است.

جلال آل احمد جوان در سال 1326، به‌عنوان آموزگار در وزارت فرهنگ مشغول به کار شد و هم‌زمان تحصیلات خود را در رشتهٔ ادبیات فارسی ادامه داد. تحصیلاتی که در مرحله دفاع از پایان‌نامه دکتری ناتمام ماند، اتفاقی که بعدها جلال از آن به نیکی یاد می‌کند

درباره شیوه نوشتن جلال آل احمد

جلال با بهره‌گیری از دو عامل نثر کهن فارسی و نثر نویسندگان پیشرو فرانسوی – که به ترجمه آثار آن ها پرداخته بود- به نثر ویژه خود دست‌یافته است. نثر جلال آل احمد نثری است ساده، روان، شتاب‌زده، تأثیرگذار، عصبی و پرخاشگر که درنهایت کوتاهی و ایجاز مخاطب را درگیر خود می‌کند. او در شکستن برخی از هنجارهای ادب فارسی و قواعد دستور زبان فارسی نویسنده‌ای متفاوت بود و این ویژگی در نامه‌هایش بسیار دیده می‌شود حذف بسیاری از ارکان جمله باعث شده نثر آل احمد ضرب‌آهنگی تند و شتاب‌زده پیدا کند و هرلحظه مخاطب را دنبال خود بکشاند.

آثار جلال آل احمد را می‌توان در یک تقسیم‌بندی کلی به پنج دسته تقسیم کرد.

• قصه و داستان

• مشاهدات و سفرنامه

• مقالات

• ترجمه

• خاطرات و نامه‌ها

مهم‌ترین کتاب‌های جلال آل احمد

در طول 46 سال عمر، جلال آثار مهمی از خود برجای گذاشت که مهم‌ترین کتاب‌های جلال آل احمد می‌توان به آثار زیر اشاره کرد.

• رنجی که می‌بریم

• سه‌تار

• زن زیادی

• مدیر مدرسه

• نون و اقلم

• نفرین زمین

از رنجی که می‌بریم

از رنجی که می‌بریم، دومین اثر جلال آل احمد است که در سال 1326 چاپ شد. جلال در این کتاب از دغدغه‌های شخصی خود نوشته است، دغدغه‌هایی که پس از خروج جنجالی او از حزب توده در درونش رخ داد و موجب متحول‌شدن او شد. بخش عمده‌ای از هفت داستان کوتاه این کتاب درباره وقایعی است که در زندان پهلوی بر جلال واردشده است.

سه‌تار

جلال در نوشته‌های خود بارها نیش خود را به جامعه زده است و اوضاع جامعه را به چالش کشیده است. یکی از آثار جلال آل احمد که به موضوع فقر و آثار آن در جامعه پرداخته، کتاب سه‌تار است. جلال در این کتاب خرافات و عقاید افراطی در میان مردم آن زمان را به‌خوبی بیان کرده است.

زن زیادی

کتاب‌های جلال آل‌احمد به‌غیراز نگاه داستانی، روایتگر تاریخ زمانه خود نیز است. زن زیادی یکی دیگر از آثار جلال آل‌احمد است که به شکل ویژه به موضوع زن در تاریخ معاصر پرداخته است.

مدیر مدرسه

شاید بتوان از مدیر مدرسه به‌عنوان بهترین اثر «جلال آل احمد» نام برد. اثری که در سال 1337 چاپ شد. مدیر مدرسه روایتگر آموزگاری است که از درس دادن خسته شده است و برای آسودگی خود و داشتن درآمدی بیشتر به مدیری مدرسه رو می‌آورد جلال که خود نیز فرهنگی است و مشکلات سیستم آموزش‌وپرورش کشور را می‌داند با نثری ساخته و پخته به بررسی معضلات آموزش‌وپرورش می‌پردازد.

خسی در میقات

خسی در میقات یکی از آثار جلال آل‌احمد در موضوع سفرنامه است. کتاب در سال 1341 چاپ شد و بازتاب گسترده‌ای میان مخاطبان یافت. جلال که این کتاب را بعد از کتاب غرب‌زدگی چاپ کرد و می‌توان خسی در میقات را به‌نوعی ادامه کتاب غرب‌زدگی دانست. این کتاب رسماً اعلام بازگشت جلال به ریشه‌های مذهبی و دینی و اندیشه‌های سنتی است. سفرنامه و رویداد نویسی بخش مهمی از آثار جلال را تشکیل می‌دهد. جلال آل احمد در نوشتن کتاب خسی در میقات بی‌تأثیر از سفرنامه ناصرخسرو نبوده است.

سنگی برگوری

آخرین اثر آل احمد، کتاب سنگی بر گوری است که موضوع آن نداشتن فرزند و مشکلات مربوط به ناباروری جلال است. این داستان برای نخستین بار 12 سال پس از مرگ وی در سال 1360 منتشر شد. کتابی به‌شدت تأثیرگذار که اسرار مگوی زندگی جلال را فاش می‌کند. این نوع پرداختن به زندگی شخصی میان نویسندگان ایرانی بی‌سابقه است.

ترجمه‌های جلال

جلال تنها یک نویسنده چیره‌دست نبود بلکه مترجم قابلی نیز بود. او به زبان فرانسه احاطه داشت وتوان است آثار بسیاری از بزرگان ادبیات جهان را به فارسی ترجمه کند که می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد.

• چهل‌طوطی همراه با سیمین دانشور

• مائده‌های زمینی از آندره ژید

• کرگدن از اوژن یونسکو

• سوءتفاهم و بیگانه آثار آلبرکامو

کلام پایانی

جلال آل احمد عمر کوتاهی اما تجربیات زیسته مختلفی داشت. از تحصیلات مذهبی در نزد پدر و حوزه نجف گرفته تا پیوستن به حزب توده و جدا شدن از این حزب، جدا شدن از سیاست و افسردگی، مواضع ادبی و اجتماعی، سفرهای پی‌درپی و … که همه این‌ها او را به شخصیتی کاریزما و تأثیرگذار در تاریخ و ادبیات معاصر کشورمان تبدیل کرده است و تاریخ و ادبیات ایران بدون جلال آل احمد قطعاً چیزی کم دارد. جلال آل احمد، نویسنده و پژوهشگر معاصر به ناگاه و در ناباوری در غروب روز هفدهم شهریورماه سال 1348 در چهل‌وشش‌سالگی زندگی را وداع گفت.

همچنین می‌توانید آثار جلال آل‌احمد را از سایت ساربوک مشاهده و با تخفیف ویژه تهیه بفرمایید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion