(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
بهترین هدیه برای روز مادر

بهترین هدیه برای روز مادر

در این مقاله می‌خواهیم با بیان مقدماتی دربارۀ روز مادر و توضیحاتی دربارۀ ویژگی‌های روان‌شناختی مادران، به شما کمک کنیم تا امسال با یک کادوی متفاوت دل مادر مهربانتان را شاد کنید و با آوردن لبخندی بر لبانش، تقدیر کوچکی بابت زحمات بی‌شماری که برایتان کشیده، انجام دهید. با ما همراه باشید.

با توجه به نیازهای زنانه، برای مادرتان کادو تهیه کنید

برای کسانی که از نعمت باارزش مادر برخوردار هستند، این‌ روزها این سؤال اساسی مطرح هست:

برای مادرمان چه بخریم؟

هرسال این سؤال را می‌پرسیم و معمولاً هم تجربه ثابت کرده که نتیجه‌های تکراری می‌گیریم.

در این مقاله می‌خواهیم با بیان مقدماتی دربارۀ روز مادر و توضیحاتی دربارۀ ویژگی‌های روان‌شناختی مادران، به شما کمک کنیم تا امسال با یک کادوی متفاوت دل مادر مهربانتان را شاد کنید و با آوردن لبخندی بر لبانش، تقدیر کوچکی بابت زحمات بی‌شماری که برایتان کشیده، انجام دهید. با ما همراه باشید.

تاریخچه روز مادر

«قبل از هر چیز بگوییم که هرروز، روز مادر است. هرروز قدر مادر خود را بدانید و سعی کنید با محبت و احترام از زحماتش قدردانی کنید.»

در تقویم دو روز به‌‌عنوان روز مادر وجود دارد: روز جهانی مادر و روز مادر در ایران

هرساله 12 مارس در تقویم میلادی روز جهانی مادر خوانده می‌شود. این روز که دقیقاً یک هفته بعد از روز جهانی زن است، تحت‌تأثیر فعالیت‌های جنبش‌های زنانه در آمریکا انتخاب شد و هرساله در سرتاسر دنیا جشن گرفته می‌شود.

بااین‌همه، به دلیل جایگاه ویژه‌ای که مادران در سطح جامعه و در ساختار خانواده دارند و ارتباط عمیقی که بین مادر و فرزندان وجود دارد، در تمام کشورها و فرهنگ‌ها، یک روز خاص در تقویم به روز مادر اختصاص داده می‌شود.

در ایران این روز مصادف با تولد حضرت فاطمه (س) است. این تاریخ از سال 1357 در تقویم ایران وارد شد. پیش از آن روز مادر در 25 آذر بود. درواقع چون «بنگاه خیریه حمایت از مادران و نوزادان» در چنین روزی تأسیس شده بود، سالگرد این اتفاق هرساله با عنوان روز مادر جشن گرفته می‌شد و به‌این‌ترتیب از مقام مادر تقدیر می‌شد.

بعد از انقلاب اسلامی، با تغییر این تاریخ به سالروز میلاد حضرت فاطمه (س)، دیگر روز مادر تاریخ دقیقی در تقویم هجری شمسی ندارد و مطابق با تاریخ هجری قمری در تقویم ایران تاریخ متغیری دارد؛ به‌طور مثال در سال 1400 روز سوم بهمن‌ماه روز مادر است. این روز هم‌زمان روز زن هم نامیده می‌شود؛ بنابراین در چنین روزی در ایران از تمام بانوان متأهل تقدیر می‌شود و جشن‌هایی در خانه‌ها برای مادران و همسران برگزار می‌شود.

ساربوک هم این روز را به تمام مادران عزیز ایرانی تبریک می‌گوید و برای آن‌ها بهترین آرزوها را می‌کند.

راستی! امسال روز مادر، کادو چی بدیم؟

این یک سؤال ساده؛ اما اساسی است. همۀ ما دوست داریم کادویی بدهیم که مادرمان را خوشحال کنیم و دوست داریم که بیشترین توانمان را برای خوشحال کردن مادرانمان بگذاریم.

خب اگر به مادر باشد که با کوچک‌ترین کادو هم خوشحال می‌شود و بعد احتمالاً خواهد گفت که توقعی از شما ندارد و همان ماجرای شما سالم باشید من راضی‌ام و همین حرف‌ها...

اما خب هر انسانی کادو گرفتن را دوست دارد و مادران هم عاشق این هستند که از طرف فرزندانشان مورد محبت قرار بگیرند پس بیایید تا با چند نکته دربارۀ کادوی روز مادر آشنا شویم و پیشنهاد ساربوک را بخوانیم

ویژگی‌های روان‌شناختی بانوان

ما در اینجا قصد نداریم، تیپ‌های روان‌شناختی بانوان را مطرح کنیم، صرفاً می‌خواهیم با بیان چند ویژگی کلی در زنان (که شاید نسبی است)، یک ذهنیت کلی برای تهیه کادو به دست آوریم. این ذهنیت را با درک درست از نیازهای زنانه کسب خواهیم کرد.

• نیاز به زیبایی

هرچند بشر به‌طور طبیعی، تمایل به تأیید شدن دارد، اما این تأیید در زنان جنبه‌های مختلف دارد که قطعاً یکی از آن‌ها نیاز به زیبایی است. این نیاز با توجه به سن، سلیقه و سبک زندگی به شکل‌های مختلفی خودش را نشان می‌دهد؛ مثلاً برای یک بانوی مذهبی شاید خرید یک روسری و ساق دست که ست باشد، جذابیت داشته باشد؛ اما بانویی که زیبایی را در آرایش صورت می‌داند، قطعاً از دریافت کادوی لوازم‌آرایشی استاندارد و معتبر و با ماندگاری بالا و رنگ‌های خاص خوشحال می‌شود.

• نیاز به اعتمادبه‌نفس

بانوان به دلیل نقش مهمی که در مدیریت خانواده دارند و بار سنگینی که بابت حفظ تعادل عاطفی خانواده بر دوش آن‌هاست، باید بتوانند در هر شرایطی اعتمادبه‌نفس خود را حفظ کنند. کتاب، فیلم‌ و موسیقی انگیزشی برای بانویی که در این مورد نیاز به کمک دارد، گزینه‌های مناسبی هستند.

• نیاز به سلامت جسمی

شاید بگویید که خب یعنی مردان یا بانوان مجرد، نیاز به بیماری دارند؟ خیر! سلامتی اساسی‌ترین نیاز بشر است؛ اما این نیازی است که بانوان و به‌ویژه مادرانی که کودکان خردسال دارند، باید به آن توجه خاص داشته باشند. گاهی مشغله‌های امور مربوط به خانه، زنان را از توجه به جسم خود بازمی‌دارد. ما می‌توانیم با تهیه کادوهایی که آن‌ها را بار دیگر متوجه جسم خود کند، خوشحال کنیم؛ این کادوها می‌تواند شامل مواردی ازاین‌دست باشد: لوازم بهداشتی؛ وسایل ورزشی؛ کتاب‌های خود مراقبتی یا با محتوای سلامت

• نیاز به شادی

شادی زیرمجموعه سایر نیازهاست اما آنقدر خودش به‌تنهایی نیازی ضروری است که نمی‌شود از آن گذشت و اشاره‌ای بدان نکرد. گاهی مادران ما چنان غرق دغدغه‌های فرزندان و مشکلات خانه و خانواده می‌شوند که یادشان می‌رود باید در طول روز حتماً زمانی را به تفریح و شادی و خنده بگذرانند. مثلاً اگر در روز مادر به‌جای کادوی مادی، بلیت یک اجرای هنری را تهیه کنید تا روح مادرتان با دیدنش شاد شود، به این نیازش توجه نشان داده‌اید و کادوی تأثیرگذاری برایش تهیه کرده‌اید.

• نیاز به ارتباط با خود

یکی از مهم‌ترین نیازهای زنان متأهل و به‌ویژه مادران، توجه به خود است. مادر شدن نوع دیگری از خودشناسی را در زنان رقم می‌زند که در آن نقش فرزندان از خود مادر، پررنگ‌تر می‌شود. این موضوع موجب وابستگی شدید مادران به فرزندان می‌شود. هرچند که این حس برای خودشان بسیار لذت‌بخش است و گله‌ای از آن ندارند؛ اما نمی‌توان انکار کرد که در بلندمدت موجب بروز برخی مشکلات روحی در آن‌ها می‌شود؛ پس با خرید کادوهایی که هویت فردی زن در آن اهمیت پیدا می‌کند، می‌توانید محبت خود را به او ثابت کنید.

در این مورد اول باید بگوییم چه کادویی را نخرید: یک‌کلام: وسایل منزل کادوی خانه است؛ نه مادر خانه! این کار را نکنید. اگر تصمیم دارید روی هم پولی بگذارید و وسیله‌ای برای خانه بخرید که کار مادر کمتر شود، ایدۀ خوبی است، حتماً این کار را بکنید؛ اما برای روز مادر پول کمتری جمع کنید و کادویی کوچک که به خود او تعلق دارد، تهیه کنید و برای مناسبت بعدی مانند عید یا حتی بی‌مناسبت آن کادوی خانه را هم بخرید.

اگر شما مثلاً برای مادر ماشین ظرف‌شویی بخرید به این بهانه که دیگر ظرف نشوید، غیرمستقیم این تفکر را تأیید می‌کنید که شستن ظرف‌های اعضای خانواده وظیفۀ تخصصی مادر است و شما خواستید که برای آسان‌سازی این وظیفه به او کمک کنید و این اشتباه بزرگی است.

به‌جایش یک کتونی برای پیاده‌روی با دوستانش برایش بخرید، بهتر نیست؟ زمانی که برای پیاده‌روی می‌گذارد، دقیقاً مال خود اوست و شما با این کار به هویت فردی او احترام گذاشته‌اید.

اما برویم سراغ پیشنهاد ساربوک

اگر شما از همراهان همیشگی ساربوک هستید، حتماً قبول دارید که هیچ کادویی بهتر از کتاب نیست و شما با هم‌عقیده هستید؛ اما اگر تاکنون به کتاب به‌عنوان کادوی روز مادر توجه نکرده‌اید، حتماً با خواندن نیازهای زنانه و ارتباط آن با مادران، پذیرفته‌اید که اگر تاکنون برای مادر خود هیچ کتابی کادو نگرفته‌اید، چقدر نسبت به نیازهای اساسی‌اش بی‌توجه بوده‌اید.

راستی حتماً در طول زندگی چند باری پیش‌آمده که مادرتان برای شما کتاب خریده است؛ شما چند بار این کار را برای او کرده‌اید؟

کدام کتاب برای کدام مادر؟

سؤال خیلی کلی است؛ شاید جواب مناسب این سؤال کلی این باشید: هر کتابی برای هر مادری مناسب است.

اما واقعیت این است که برای اینکه کتابی که هدیه می‌دهید، موردپسند مادرتان باشد و متناسب نیازهای او باشد، باید حتماً روحیات و موقعیت‌های او را در نظر بگیرید. این موضوع خیلی می‌تواند جزئی باشد؛ اما ساربوک به‌طور خلاصه به چند مورد کلی اشاره می‌کند:

• مادران تحصیلکرده و شاغل:

اگر مادر شما در رشته تحصیلی خاصی درس خوانده و امروز شغل خاصی دارد، کار شما راحت‌تر است. می‌توانید با توجه به زمینۀ مطالعۀ شخصی‌اش کتاب تهیه کنید. شما در صفحۀ اصلی ساربوک https://www.sarbook.com/ می‌توانید وارد قسمت دسته‌بندی شوید و با توجه به زمینۀ موردعلاقه مادرتان، وارد یکی از دسته‎‌ها شوید و کتاب‌های بسیاری را برای تهیه و هدیه دادن، مشاهده کنید.

• مادران تحصیلکرده و خانه‌دار:

اگر مادر شما درزمینۀ خاصی درس خوانده اما الان فقط خانه‌دار است، احتمالاً نیاز دارد که در کنار کار پرزحمت خانه‌داری، مروری بر آموخته‌هایش داشته باشد و شخصیت اجتماعی و مهارت‌هایش را از یاد نبرد پس شما می‌توانید در ساربوک و در قسمت دسته‌بندی کتاب مرتبط با رشته مادرتان را پیدا کنید و به او هدیه بدهید.

به‌جز این تهیه بعضی کتاب‌های سرگرم‌کننده مانند داستان و رمان هم می‌تواند در اوقات فراغت به او کمک کند. داستان‌ها در این لینک در دسترس شما ساربوکی‌های عزیز قرار دارد.

• مادران با تحصیلات کمتر و خانه‌دار:

امروز مادران کاملاً بی‌سواد کمتر داریم و اکثر مادران حدی از تحصیلات را تجربه کرده‌اند؛ حتی اگر دانشگاه نرفته باشند. این دسته از مادران قبل از اینکه هویت اجتماعی مستقلی بیابند و برخی مهارت‌های اجتماعی را کسب کنند، ازدواج کرده‌اند. شما می‌توانید با تهیه کتاب‌های مختلف برای مادرانتان به آن‌ها کمک کنید که هویت فردی مستقل خود را بیابند و قوی‌تر و شادتر باشند.

این دسته از کتاب‌ها می‌توانند پیشنهاد خوبی باشند:

1. چگونه شاد باشیم و کمتر آسیب‌پذیر

2. زنان زیرک

3. بهداشت و زیبایی پوست

و البته ناگفته نماند، هر بانویی جدا از داشتن یا نداشتن تحصیلات، حتماً علایقی شخصی دارد، برای احترام به هویت فردی مادرتان، حتماً کتاب‌هایی مطابق علایقش برایش تهیه کنید. بگذارید زمانی برای خودش داشته باشد، مطالعه کند و درعین حال یادش نرود که چه چیزهایی را خیلی دوست دارد و دلش می‌خواهد برایش وقت بگذارد.

• مادران بدون داشتن مهارت خواندن:

شاید فکر کنید کتاب نمی‌تواند کادوی مناسبی برای مادران بی‌بهره از سواد باشد. اگر این‌طور فکر می‌کنید، حتماً تا حالا خودتان هم کتاب صوتی گوش نکرده‌اید. پس دست‌به‌کار شوید. دو کتاب صوتی تهیه کنید: یکی برای خودتان و یکی هم برای مادر عزیزتر از جان.

با آرزوی سلامتی برای همه مادران سرزمینمان و شادی برای روح بزرگ مادران ازدست‌رفته.

نویسنده: عارفه لطفیان

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion