(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
آشنایی با تاریخچه ولنتاین

آشنایی با تاریخچه ولنتاین

یکی از اصلی‌ترین کشورهایی که آیین ولنتاین را اجرا می‌کند، ایالات متحده آمریکا است؛ البته به‌جز این، در اکثر کشورهای اروپایی نیز این آیین سالانه مرسوم است. این روز، روز عشق است و زمانی است که تمام کسانی که به‌نوعی به یکدیگر عشق می‌ورزند با برگزاری دورهمی، ابراز احساسات و کادو دادن، این عشق را بیان می‌کنند و آن را گرامی می‌دارند؛ بنابراین روز ولنتاین مختص زوج‌های جوان نیست و شامل تمام افرادی می‌شود که همدیگر را دوست دارند.

جشن لوپرکالیا در رم باستان

در رم باستان جشنی با عنوان لوپرکالیا برگزار می‌شده است. این جشن در غاری به نام «لوپرکال» انجام می‌شده است؛ رومیان باستان اعتقاد داشتند رومولوس و ریموس در این غار شیر داده شده‌اند و به همین دلیل این غار برایشان جنبۀ مقدس داشته است. آن‌ها در روز مشخصی در این غار گرد هم می‌آمده‌اند، یک بز و یک سگ را قربانی ‌کرده‌اند و از پوست قربانی‌ها یک شلاق چرمی درست می‌کردند، در شهر می‌رفتند و هر کسی را که مسیرشان بود، با آن شلاق می‌زدند. جالب است که بدانید زنان خودشان را در دست‌رس ضربۀ این شلاق قرار می‌دادند و باور داشتند که این ضربه قدت باروری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

این جشن کم‌کم کاملاً جنسیت‌زده شد؛ به‌طوری‌که مردان و زنان نام خود را در یک گلدان قرار می‌دادند و با این روش یک زن و یک مرد جفت هم می‌شدند و در پایان این جشن، ازدواج می‌کردند.

کلیسای روم به‌شدت مخالف این جشن بود و آن را منافی شأن انسانی اشراف مسیحی می‌دانست؛ بنابراین جشن لوپرکالیا ممنوع اعلام شد و جشن «ولنتاین» به‌عنوان جایگزینی مقدس و مذهبی مطرح شد.

افسانه سنت ولنتاین قدیس

ولنتاین در واقع نام یک کشیش افسانه‌ای در کلیسای کاتولیک رم است. زندگی او آمیخته با افسانه است و همه چیزهایی که دربارۀ او می‌خوانیم، با باورهای مردم در طول تاریخ ترکیب شده است؛ به‌هرحال تمام این روایات سنت ولنتاین را نماد عشق نشان می‌دهد.

سه روایت دربارۀ این کشیش مقدس وجود دارد:

1. «امپراتور کلودیوس دوم» ازدواج را برای پسرانی که خدمت سربازی نرفته‌اند، ممنوع اعلام کرد. ولنتاین ابتدا مخالفت خود را به‌صورت علنی بیان کردم؛ اما وقتی با مخالفت امپراتور مواجه شد، مخفیانه دختران و پسران جوان را به عقد هم درمی‌آورد و برای هدیه گل رز سرخ به آن‌ها می‌داد. این اتفاق از چشم امپراتور پنهان نماند و برای مجازات ولنتاین به زندان افتاد. او در زندان همه را به مسیحیت دعوت کرد و عاشق دختر نابینای زندانبان شد و او را شفا داد. او قبل از اعدام یک کارت برای معشوقش فرستاد که روی آن نوشته بود: از طرف ولنتاین تو!

2. ولنتاین یک کشیش مسیحی بود که در مقابل ظلم و ستم امپراتور نسبت به مسیحیان ایستادگی کرد و به همین دلیل اعدام شد.

3. در روایت سوم ترکیبی از دو روایت پیشین را می‌خوانیم. ولنتاین در مخالفت با ظلم و ستم امپراتور به مسیحیان، زندانیان مسیحی را فراری می‌داد. وقتی امپراتور متوجه این کار او شد، او را فراری داد. او در زندان عاشق دختر زندانبان شد و ... .

روز 14 فوریه همه‌ساله در بسیاری از کشورهای جهان، سالروز اعدام یا سالگرد به‌خاک‌سپاری ولنتاین خوانده می‌شود و با عنوان «روز عشق»، جشن گرفته می‌شود. ابتدا فقط زوج‌های جوان با گل رز و کارت تبریک ولنتاین به یکدیگر تبریک می‌گفتند؛ اما امروزه آیین‌های گسترده‌تری به ولنتاین اضافه شده است.

آیین‌های مربوط به ولنتاین در تاریخ معاصر

یکی از اصلی‌ترین کشورهایی که آیین ولنتاین را اجرا می‌کند، ایالات متحده آمریکا است؛ البته به‌جز این، در اکثر کشورهای اروپایی نیز این آیین سالانه مرسوم است.

این روز، روز عشق است و زمانی است که تمام کسانی که به‌نوعی به یکدیگر عشق می‌ورزند با برگزاری دورهمی، ابراز احساسات و کادو دادن، این عشق را بیان می‌کنند و آن را گرامی می‌دارند؛ بنابراین روز ولنتاین مختص زوج‌های جوان نیست و شامل تمام افرادی می‌شود که همدیگر را دوست دارند.

جشن‌های روز ولنتاین جنبۀ عمومی ندارد و معمولاً دو نفره و در محیط خانه یا کافه و رستوران اتفاق می‌افتد.

کادوی معمول این روز گل رز سرخ به همراه یک کارت پستال با پیامی عاشقانه است؛ اما در سال‌های اخیر این جشن اهمیت بسیاری برای عموم مردم یافته است و کادوی روز ولنتاین نقش برجسته‌ای در نشان‌دادن شدت عشق به طرف مقابل دارد. چیزی که شاید بتوان آن را از تبعات منفی روز ولنتاین دانست؛ به‌هرحال توصیه ساربوک به شما این است که از این روز برای تثبیت بیشتر عشقتان استفاده کنید و آن را با کادوهایی که در حد توانایی شماست، پیش ببرید. قطعاً ماندگاری عشق شما باعث می‌شود حتی لبخند کوچکی که در این روز بر لبان شما نشسته، تا سال‌ها یادتان بماند.

ولنتاین در ایران

با گسترش کاربرد فضای مجازی در ایران، توجه مردم ایران به جشن‌های بین‌المللی افزایش یافته است و از این میان جشن ولنتاین بیشترین اهمیت را در جامعه ایران دارد و جالب است که بدانید ولنتاین سال‌هاست که در ایران از نظر قانونی ممنوع است و گروه‌های مختلف ازجمله مذهبیون آن را عامل بروز فساد در روابط سالم عاشقانه می‌دانند؛ ازطرفی گروهی نیز باور دارند که درست‌تر این است که ما روز سپندارمذگان را جشن بگیریم؛ جشنی که در ایران باستان مخصوص عشاق بوده است؛ با‌این‌همه همچنان ولنتاین برای ایرانی‌ها بسیار بااهمیت است.

معمولاً دو هفته قبل از روز ولنتاین، زوج‌های جوان شروع به گمانه‌زنی دربارۀ کادوی ولنتاینشان می‌کنند و این شور و هیجان خاصی را در جامعه ایجاد می‌کند؛ اما در مواردی هم دیده می‌شود که ورود تجمل‌گرایی و چشم‌وهم‌چشمی در فرهنگ ولنتاین، برای روابط عاشقانه آسیب‌زا شده است.

کادوهای ولنتاین

به‌جز گل رز و کارت پستال با پیام عاشقانه که ویژۀ ولنتاین است، خرید انواع دیگر کادوها نیز به رسوم روز ولنتاین اضافه شده است. یکی از ویژگی‌های خاص روز ولنتاین این است که کادوی روز ولنتاین باید حتماً قرمز باشد.

این کادوها می‌تواند شامل مواردی از این قبیل باشد: جعبه شکلات قرمز؛ عروسک قرمز (مخصوصاً خرس)؛ پک لوازم آرایشی (مخصوضاً با رنگ قرمز) و هر نوع پک دیگر مانند: لوازم بهداشتی و لوازم تحریر؛ کیف و کفش؛ لباس و پارچه؛ زیورآلات از بدلیجات تا طلا و جواهر؛ لوازم دکوری منزل یا اتاق خواب و لوازم الکترونیک ازجمله تلفن همراه و متعلقات آن.

البته خودتان می‌دانید که تمام مواردی که گفته شد، می‌تواند تا چه اندازه جزئی باشد، بهتر است قبل از ولنتاین دربارۀ علایق و نیازهای معشوق و محبوبتان تحقیق کنید و در فروشگاه‌های کادو‌فروشی (گیفت) خوب بگردید تا با تنوع کادوها آشنا شوید.

و درنهایت با توجه به بودجه خود دست به انتخاب بزنید. قطعاً کسی که شما را دوست دارد، توقعی بیش از توان شما ازتان ندارد؛ البته اگر توانمند هستید، کم نگذارید، راه دوری نمی‌رود !

معرفی یک کادوی متفاوت برای ولنتاین

معمولاً دیدگاه عموم نسبت به روز ولنتاین، یک نگاه فانتزی است؛ بنابراین حتی از قشر فرهیخته و تحصیلکرده هم گرایش به‌سمت خرید کتاب برای روز ولنتاین کمتر است؛ چون فکر می‌کنیم کادوی ما باید چیزی از بین همان موارد گفته‌شده باشد و احتمالاً سرخ‌رنگ هم باشد.

خب ما اصل را می‌گذاریم بر اینکه در این روز قرار است «عشق» واقعی را گرامی بداریم. عشق واقعی هم که قرار نیست یک سال جشن گرفته شود. ساربوک ضمن آرزوی عشق پایدار برای شما عزیزان، پیشنهاد می‌دهد حتماً به‌عنوان کادوی سال اول و در سال‌های بعد برای تنوع، کتاب را در لیست کادوهای خود قرار دهید. نگران رنگ قرمز هم نباشید. می‌توانید از یک جعبه کادوی قرمز استفاده کنید.

ساربوک در فروشگاه اینترنتی خود، کتاب‌هایی مناسب کادوی روز ولنتاین دارد و در این یادداشت می‌خواهیم شما را راهنمایی کنیم که چه کتابی را برای عشقتان کادو بخرید.

انتخاب کتاب مناسب برای کادوی روز ولنتاین

ما این تقسیم‌بندی را بر مبنای کسی که می‌خواهد کتاب را هدیه بگیرد، انجام داده‌ایم:

مخاطب عام

منظور از مخاطب عام، صرفاً مخاطب کم‌سواد نیست؛ بلکه همۀ اقشار هستند. فارغ از اینکه یک نفر چه کاره باشد یا چقدر سواد داشته باشد، خرید رمان و داستان یا کتاب‌های عاشقانه یکی از گزینه‌های مناسب برای کادوی روز ولنتاین است؛ به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

الف) داستان و رمان

ب) کتاب دربارۀ عشق و روابط زوجین

مخاطب اهل مطالعه

برای این گروه می‌توانید با توجه به علاقه‌شان در زمینه‌هایی ازقبیل تاریخ، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، امور مذهبی و فلسفه کتاب‌هایی را تهیه کنید. حتماً به دسته‌بندی‌های موجود در فروشگاه اینترنتی ساربوک سر بزنید.

مخاطب جوان

کتاب‌های انگیزشی و روان‌شناسی، انتخاب‌های مناسبی برای جوان‌ترها هستند؛ به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

مخاطب دانشجو

با افزایش قیمت کاغذ، ناشران هم به‌ناچار قیمت کتاب را افزایش داده‌اند و این باعث شده بعضی از دانشجویان برای خرید کتاب‌های تخصصی رشتۀ خود دچار چالش شوند پس شک نکنید که اگر یکی از کتاب‌های تخصصی رشتۀ محبوبتان را برایش تهیه کنید، حتماً خوشحالش خواهید کرد. با توجه به رشتۀ تحصیلی او به دسته‌بندی فروشگاه اینترنتی ساربوک مراجعه کنید و کتاب مورد نظر خود را انتخاب و تهیه کنید.

مخاطب خانه‌نشین

برای کسانی که به‌دلیل شغل خانه‌داری یا پایان تحصیلات، در خانه هستند، کتاب یک کادوی بسیار مناسب برای سرگرمی، افزایش اطلاعات و کسب مهارت‌های خانگی است، لینک را لمس کنید.

مخاطب شاغل

با توجه به زمینۀ شغلی محبوبتان و دغدغه‌های ذهنی‌ای که در فضای کار برای او ایجاد شده، به دسته‌بندی‌های موضوعی ساربوک مراجعه کنید و کتاب مناسب او را انتخاب و تهیه کنید.

نویسنده: فاطمه لطفیان

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion