(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
چطور زبانم را قوی کنم؟

چطور زبانم را قوی کنم؟

همۀ ما بارها تلاش کرده‌ایم زبان انگلیسی خود را قوی کنیم، انگلیسی را کامل و مفصل یاد بگیریم و به کمک آن به دنیای غیرفارسی و غیر ایرانی راه یابیم. اما کدام‌یک از ما موفق بوده‌ایم؟ چرا زبان خواندن این‌همه سخت است؟

روش‌های مختلفی برای پیشرفت در زبان انگلیسی وجود دارد: کلاس رفتن، فیلم دیدن، ویدئوهای یوتیوب را تماشا کردن، پادکست و رادیو انگلیسی گوش دادن، کتاب‌های کودک و نوجوان انگلیسی خواندن و غیره و غیره.

همه‌ ما می‌دانیم که وسط این دنیای شلوغ و پرکار، قوی کردن زبان انگلیسی بار سنگینی است که هرروز و هرروز ـ با اتصال بیشتر ما به دنیا ـ سنگین‌تر هم می‌شود. باری که بالاخره یک روز باید ذره‌ذره از روی دوشمان برداریم.

در یادگرفتن زبان انگلیسی «برنامه‌ریزی» حرف اول را می‌زند. هزاران روش بدیع و مفید برای خواندن زبان وجود دارد؛ اما هر کس نسخۀ خودش را دارد. هر کس باید خودش نسخۀ خودش را بپیچد.

اینجا در این مقاله ما می‌خواهیم یکی از روش‌های پیشرفت در زبان انگلیسی را باهم مرور کنیم: کتاب‌های خودخوان و خوب آموزش زبان.

بهترین کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی کدام‌ها هستند؟

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی ـ به علت گسترش بی‌حدومرز زبان انگلیسی ـ بسیار متنوع و متفاوت‌اند. این کتاب‌ها در سطوح مختلف توسط بهترین معلمان زبان انگلیسی در کشورهای مختلف نوشته شده‌اند. کتاب‌هایی مثل (grammar in use) یا (selet reading) که با اهداف خاصی نوشته شده‌اند و تنها به تقویت یک مهارت می‌پردازند، مثلاً «گرامر در استفاده» در سطوح مختلف و در ویراست‌های مختلف قواعد و گرامر زبان انگلیسی را با تمرین‌های فراوان به ما می‌آموزد.

یا کتاب‌های چهار مهارتی مثل (top-notch) یا (touchstone) که هر چهار مهارت خواندن و شنیدن و گفتن و نوشتن را با هم آموزش می‌دهد. محتوای این کتاب‌ها در هر یونیت، پر از متن‌ها و مکالمه‌ها و واژگان مربوط به یک موضوع است که شما را به‌طور کامل با اصطلاحات و با هم‌آیی‌های یک حوزۀ معنایی آشنا می‌کند. این‌جور کتاب‌ها چون به هر چهار مهارت هم‌زمان می‌پردازند اصولاً جذاب‌ترند و زبان‌آموز را کمتر خسته می‌کنند.

کتاب‌های چند جلدی headway و کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی با لهجۀ آمریکایی (American English file) برای سطوح مبتدی تا پیشرفته هم ازاین‌دست کتاب‌های آموزشی چهار مهارتی هستند.

با کدام کتاب آموزشِ زبان انگلیسی شروع کنم؟

لیست کردن برترین کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی واقعاً کار راحتی نیست؛ چون هرکدام مزیت‌ها و معایب خودشان را دارند: یکی فقط متن‌های (reading) خوبی دارد و اصل را بر آموزش واژه و عبارت گذاشته است و دیگری گرامر محور است و واژگانش بی‌ربط و نامناسب برای سطح کتاب. یکی توصیه‌های خوبی برای مهارت بیان شفاهی (speaking) دارد و دیگری پَروَنجاهای شنیداری‌اش (listening) نقطۀ تمایزش را می‌سازد.

اگر شما هم مثل من سرگیجه گرفته‌اید که پس بالاخره کدام را بردارم و زبان را شروع کنم، پیشنهاد می‌کنیم یک کتاب را برداشته و فقط و فقط شروع کنید. اگر می‌خواهید جداً زبانتان را فول کنید و مانند بلبل انگلیسی صحبت کنید.😊 تنها راه این است که شروع کنید. این کتاب بهترین است یا آن، فقط زمان شما را تلف می‌کند. یکی را انتخاب کنید و به‌صورت خود خوان هر روز قبل از شروع کار یا درس، یک یا دو صفحه‌ یا یونیت را بخوانید. یا هر شب قبل از خواب، یک متن را بخوانید. تعلل نکنید.

کدام کتاب را بردارم و شروع کنم؟

بین همۀ کتاب‌ها، کتابی که خودم شخصاً با آن زبانم پیشرفت کرده است و از تنوع مطالبش، از تصاویر و واژگان خوبش، متن‌های جالبش حین مطالعۀ زبان لذت برده‌ام، کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی تاچ استون بوده است.

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی تاچ استون علاوه بر کتاب درسی، کتاب کار و سی‌دی‌ فایل‌های صوتی را نیز، با خود به همراه دارد. مؤلفان کتاب Michael McCarthy، Jeanne McCarten و Helen Sandiford هستند و این سری کتاب که توسط انتشارات کمبریج در سال 2005 منتشر شده، در سال 2014 به ویراست دوم رسیده اس.

ویژگی‌های کتاب‌های تاچ استون

این کتاب در چهار سطح ارائه شده است:

Touchstone (1) برای سطح مبتدی و پایه و نوآموز (elementary)

Touchstone (2) برای سطح پیش میانی (pre-intermediate)

Touchstone (3) برای سطح میانی و متوسط (intermediate)

Touchstone (4) برای سطح فوق میانی و پیشرفته (Upper-intermediate)

کتاب‌های تاچ استون بیشتر بر پایۀ انگلیسی آمریکایی هستند و روی این لهجه کار می‌کنند. در هر چهارکتاب 12 فصل و یونیت وجود دارد و هر فصل هم 4 بخش (درس) دارد:

● درس 1: مقدمه‌چینی با یک متن ساده و واژگان اولیه مربوط به موضوع، گرامر اصلی درس؛

● درس 2: واژگان بیشتر در حوزۀ موضوع یونیت، گرامر دوم که جزئیات بیشتری از گرامر اصل اولیه دارد؛

● درس 3: کاربرد گرامر در متون و مکالمه‌ها، فایل‌های شنیداری؛

● درس 4: متن ریدینگ و تکلیف نوشتن (هر دو مرتبط با گرامر و واژگان درس).

چرا تاچ استون؟

ویژگی‌های مثبت مجموعه کتاب‌های تاچ ‌استون کم نیست:

1. ظاهر زیبا: در علاقه‌مندی و پذیرش یک کتاب، همیشه اولین چیزی که توجه‌ها را جلب می‌کند تصاویر موجود در آن، صفحه‌بندی و تصویر جلد است. ازاین‌جهت کتاب‌ها تاچ استون کیفیت بسیار خوبی دارند. ورق‌ها هم همه گلاسه و روغنی هستند که همراه با تصاویر خوب کتاب، باعث می‌شوند مخاطب و زبان‌آموز خسته نشود.

2. تنوع مطالب: هر فصل به یک موضوع جالب می‌پردازد: سفر، ورزش، گردش، زندگی شهری یا روستایی، خرافات و اتفاقات تصادفی، خانه، هنر، تکنولوژی، کار و ده‌ها موضوع دیگر. تنوع موضوعات و مطالب باعث می‌شود حوصلۀ زبان‌آموز سر نرود و حین خواندن مطالب، علاوه بر یادگیری زبان، از محتوا هم لذت ببرد. علاوه بر این، به اطلاعات و اصطلاحات خوبی حول محورهای گوناگون اشراف پیدا کند.

3. واژگان کاربردی و لازم: در هر یونیت در سرتاسر آن واژه‌های مرتبط با موضوع مشاهده می‌شود. این واژگان اصولاً با گرامر هم‌راستا هستند و به هم کمک می‌کنند زبان‌آموز فهم بهتری از ماجرا به دست آورد.

4. اهمیت و تأکید بر مهارت گفت‌وگو: قطعاً بخش مهمی از زبان، توانایی و مهارت گفت‌وگو و صحبت کردن است. این کتاب با ارائه تمرین‌های مختلف برای بهتر صحبت کردن و آوردن مکالمه‌های متعدد به این هدف پراهمیت دست پیدا می‌کند و زبان‌آموز خواه‌ناخواه به عبارات و با‌هم‌آیی‌های (collocation) خوبی در گفتار دست می‌یابد.

5. توجه به زبان گفتاری در کنار زبان نوشتاری: از دیگر ویژگی‌های مثبت این کتاب همین توجه به زبان گفتاری است و تفاوت‌های آن با نوشتار. به این صورت و با کمک این نکات، زبان‌آموز با لهجۀ کمتر و دقیق‌تر و با اعتمادبه‌نفس بیشتر می‌تواند به زبان انگلیسی حرف بزند.

همین حالا شروع کنید!

کتاب را بخرید، برنامه‌ریزی کنید و سد زبان انگلیسی را بک بار برای همیشه بشکنید.

برای پیشروی خوب و مرتب در این مسیر، کتاب‌های تاچ استون را به شما پیشنهاد می‌کنم. کتاب‌های که نکات و ویژگی‌های مثبت فراوانی دارد، ازجمله: تأکید و اهمیت بر مهارت گفت‌وگو و صحبت کردن؛ توجه به زبان گفتاری، تنوع خوب و لازم واژگان و موضوعات دروس؛ جذابیت ظاهری و ...

کتاب‌های تاچ‌استون در چهار سطح طراحی شده است: مقدماتی، پیش میانی، میانی و در آخر فوق میانی.

پس از پایان جلد چهارم، خیالتان راحت که می‌توانید با تسلط خوبی از عهدۀ خواندن متون انگلیسی، یا دیدن فیلم‌های جذاب انگلیسی یا حرف زدن با غیرفارسی‌زبانان بر بیایید.

نویسنده: عارفه نژادبهرام

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion