(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
خاص‌ترین رمان‌های عاشقانه برای بزرگسالان

خاص‌ترین رمان‌های عاشقانه برای بزرگسالان

عشق، موضع جذابی است. اغراق نیست اگر بگوییم به عدد همه‌ی انسان‌های زیسته در این جهان، از ابتدای تاریخ تا امروز، رمان عاشقانه وجود داشته است. همه‌ی آدم‌ها عاشق شده‌اند. روزی قلب همه‌ی ما، بی‌جهت تپیدن را در ریتم غیرمعمول خود آغاز کرده است. با دیدن، شنیدن، لمس و حتی بوییدن دیگری، ناگهان عاشق شده‌ایم و وارد دنیای جذاب عشق شده‌ایم. ما ده رمان عاشقانه منحصر به‌فرد را به شما معرفی خواهیم کرد، رمان‌هایی که کمتر در لیست‌های دیگر، عنوان شده است و روایت ممتازی دارد.

خاص‌ترین رمان‌های عاشقانه

در جهان ادبیات، رمان عاشقانه ی معروف، کم نداریم. هر روز پیشخوان کتابفروشی‌ها خبر از رمان عاشقانه جدیدی می‌دهند و خیل مشتاقان این ژانر ادبی، خود را از خرید این رمان‌ها محروم نمی‌کنند.

عشق، موضع جذابی است. اغراق نیست اگر بگوییم به عدد همه‌ی انسان‌های زیسته در این جهان، از ابتدای تاریخ تا امروز، رمان عاشقانه وجود داشته است. همه‌ی آدم‌ها عاشق شده‌اند. روزی قلب همه‌ی ما، بی‌جهت تپیدن را در ریتم غیرمعمول خود آغاز کرده است. با دیدن، شنیدن، لمس و حتی بوییدن دیگری، ناگهان عاشق شده‌ایم و وارد دنیای جذاب عشق شده‌ایم.

با نگاهی به سایت‌ها و بلاگ‌های نقد و معرفی کتاب، لیستی از بهترین رمان‌های عاشقانه ایرانی و رمان‌های عاشقانه خارجی پیدا می‌کنید. لیست‌هایی که تعدادی رمان عاشقانه در آنها تکرار شده است. از رمان عاشقانه "بربادرفته" تا «رمان‌های عاشقانه پولداری» مثل "دفتر خاطرات" که عیناً در لیست‌های 10، 20 و 50 رمان عاشقانه در جهان تکرار نوشته شده است.

متاسفانه در این سال‌ها علاقه مردم به رمان عاشقانه و سوء استفاده بعضی از افراد، باعث دانلود رمان‌های زرد عاشقانه در سایت‌ها شده است. رمان‌هایی که باعث سستی اخلاق و دوری از عشق واقعی می‌شود.

ما در این مقاله قصد داریم نوع دیگری از رمان‌های عاشقانه را به شما معرفی کنیم. رمان‌های عاشقانه‌ای که عشق، تنها محور داستان نیست و ماجراهای عاشقانه، حول محور دیگری شکل می‌گیرد.

ما ده رمان عاشقانه منحصر به‌فرد را به شما معرفی خواهیم کرد، رمان‌هایی که کمتر در لیست‌های دیگر، عنوان شده است و روایت ممتازی دارد.

1- وداع با اسلحه:

رمان عاشقانه "واداع با اسلحه" اثر تأثیرگذار "ارنست همینگوی" یکی از شاهکارهای جهان ادبیات است. همینگوی استاد داستان‌سرایی ساده و بدون پیرایه است. رمان‌های عاشقانه مبنی بر توصیف و بیان احساسات است؛ اما همینگوی در رمان عاشقانه "وداع با اسلحه" از این‌گونه روایت دوری می‌کند. آن‌چه در لایه‌‌های "وداع با اسلحه" پنهان شده است سه عنصر عشق، مرگ و جنگ است. همینگوی در رمان خود این سه عنصر را در کنار هم قرار می‌دهد. او داستان زوجی را روایت می‌کند که در زمان جنگ عاشق هم می‌شوند.

هنری افسر آمریکایی در جنگ جهانی اول عاشق پرستاری ایتالیایی به نام کاترین می‌شود. عشقی در پس جنگ که چیزی جز مرگ به ارمغان نمی‌آورد. همینگوی داستان عاشقانه خود را بدون عناصر رمان‌های عاشقانه روایت می‌کند. در داستان او خبری از رقیب عشقی نیست و کسی تلاش نمی‌کند تا رابطه بین هنری و کاترین را خراب کند. آن‌چه بر رابطه‌ی عاشقانه این دو نفر تاثیرگذار است، جنگ است.

همینگوی جنگ را نابودکننده عشق می‌داند، او با کنار هم قرار دادن عشق و جنگ تلاش می‌کند با توصیف عنصری ضد انسانی، رابطه‌ای انسانی را شرح دهد. "وداع با اسلحه" با ترجمه‌های زیادی در بازار نشر وجود دارد؛ اما ترجمه ممتاز «نجف دریابندری» روح تازه‌ای به این رمان داده است. برای خرید اینترنتی «وداع با اسلحه» سایت ساربوک امکان ارسال رایگان را فراهم آورده است.

2- شب‌های روشن:

رمان عاشقانه "شب‌های روشن"از "نشر ماهی" کوتاه‌ترین رمان داستایوسکی است. برای بسیاری، داستان «شب‌های روشن» نمی‌تواند نامزد یک رمان عاشقانه باشد، در صورتی‌که یکی از بهترین رمان‌های کوتاه عاشقانه در دنیا، همین رمان است. داستان سرشار از روابط عمیق انسانی است و مگر عشق تعریفی غیر از این دارد؟

روایت "شب‌های روشن" یکی از تکنیکی‌ترین انواع داستان‌سرایی در جهان است، داستایوسکی به‌طرز ماهرانه‌ای راوی را از دانای کل به اول شخص تغییر می‌دهد، بدون آن‌که لطمه‌ای به داستان بزند.

راوی که نامی از او برده نمی‌شود، قصه فردی را شروع می‌کند که در شهر "سن پترزبورگ" دور از همگان زندگی می‌کند و در تنهایی به سر می‌برد. دست تقدیر او را با دختری جوان به نام "ناستنکا" آشنا می‌کند که یک سال است از معشوقش خبری ندارد.

پسر جوان، دختر را به منزل دعوت می‌کند و با او درباره عشق و روابط انسانی صحبت می‌کند. این داستان در چهار شب و پنج روز روایت می‌شود. پسر آرام آرام عاشق دختر می‌شود و از او می‌خواهد تا با پسر ازدواج کند اما ...

شب‌های روشن کنکاش درباره تعریف عشق است. چگونه انسان می‌تواند عاشق شود و چگونه می‌تواند انتخاب کند. داستایوسکی در شب‌های روشن ناگهان عاشق شدن و پذیرش شکست عاشقانه را به ما یاد می‌دهد. اینکه با همه‌ی دوری از مردم دنیا ناگهان، بی‌جهت عاشق می‌شویم وبی‌جهت و بی‌تقصیر کنار گذاشته می‌شویم، خود داستان دردی جداگانه است.

شب‌های روشن ترجمه‌های گوناگونی دارد اما بهترین ترجمه از «سروش حبیبی» است که توسط نشر ماهی به چاپ رسیده است. "شب‌های روشن" یکی از کتاب‌هایی است که علاقه‌مندان زیادی با خرید اینترنتی آن را دریافت کرده‌اند.

3- پرنده خارزار:

رمان عاشقانه "پرنده خارزار" اثر "کالوین مک‌کالو" یکی از معروف‌ترین رمان‌های جنجالی در جهان است که درباره‌ی عشق نوشته شده است. رمان عاشقانه "پرنده خارزار" حول محور عشق ممنوعه می‌چرخد.

داستان در مزرعه‌ای در نیوزلند اتفاق می‌افتد. زنی به نام "کارسون " بیوه ثروتمندی است که مالکیت بزرگترین مزرعه در منطقه را دارد. او که میانسال است، توان اداره مزرعه را ندارد و از برادرش می‌خواهد برای اداره مزرعه به او کمک کند.

داستان با ورود خانواده "مگی" به مزرعه اتفاق می‌افتد، جایی که خانم کارسون عاشق پدر روحانی شهر است، او تلاش می‌کند تا دل پدر روحانی را به‌دست آورد؛ اما پدر روحانی عاشق دختر کوچک برادر خانم کارسون می‌شود.

یک عشق ممنوعه، پدر رالف که کشیش کاتولیک است وحق ازدواج ندارد اما او عاشق مگی است و مگی نیز عاشق پدر رالف است. خانم کارسون که از این عشق خبردار می‌شود، در زمان مرگ برای انتقام از پدر رالف که به عشق او تن نداده است، وصیت‌نامه‌ای تنظیم می‌کند که دو انتخاب به پدر رالف می‌دهد.

پدر رالف یا باید به عشق با مگی تن دهد و ثروت هنگفت خانم کارسون به پدر مگی برسد و یا این‌که از عشق مگی بگذرد و پول را برای خود و کلیسایش بردارد. این که پدر رالف کدام را انتخاب می‌کند باید در داستان خوانده شود.

مک‌کالو در «پرنده خارزار» از جاودانگی عشق سخن می‌گوید و این‌که انسان‌ها نا‌گاه و بی‌گمان دست به انتخاب‌های اشتباه می‌زنند. مک‌کالو عشق را مایه‌ی شرم نمی‌داند و پرهیزکاری را در دوری از عشق نمی‌شناسد. رمان پرنده خارزار توسط نشر نیلوفر و با ترجمه مهدی غبرایی چاپ شده است.

4- دوستش داشتم:

رمان عاشقانه "دوستش داشتم" رمانی با تم روانکاوی عشق است. "آناگاوالدا" در «دوستش داشتم» به ریشه‌های روانی عشق ورود می‌کند و نشان می‌دهد عشق همیشه به آن شیرینی که تصور می‌شود نیست و گاهی سخت و آزار دهنده می‌شود، مهم است که شما کدام طرف داستان قرار گرفته‌اید.

آدرین مرد میانسال با این‌که دو دختر کوچک دارد، وارد رابطه عاشقانه دیگری می‌شود و همسر و فرزندانش را رها می‌کند. داستان از زبان کلئونه همسر آدرین روایت می‌شود، زنی که یک روز صبح از خواب بیدار می‌شود و پی می‌برد که همسرش او را ترک کرده است. زنی که سال‌ها سیگار را ترک کرده است؛ مجدداً سیگار می‌کشد. کلئونه ناچار است تن به زندگی بدهد. او با فرزندانش به خانه پدرشوهرش می‌رود. کلئونه در روزهای زندگی با پدرشوهر خود به اسرار دوست داشتن و دوست داشته شدن پی می‌برد. این‌که چگونه باید عاشق بود و چگونه عاشقی کرد.

رمان عاشقانه "دوستش داشتم"یکی از جذاب‌ترین رمان‌های عاشقانه خارجی در جهان است که توسط "ناهید فروغان" به فارسی ترجمه شده است و در "نشر ماهی" مجوز چاپ گرفته است. اگر قصد "خرید اینترنتی کتاب" را داشتید می‌توانید ترجمه دیگر این کتاب را نیز از ساربوک بخواهید. الهام دارچینیان یکی دیگر از مترجمان کشور این کتاب را با عنوان "من او را دوست داشتم" ترجمه و توسط نشر قطره چاپ شده است.

5- تصرف عدوانی:

رمان عاشقانه "تصرف عدوانی"، رمانی درباره تصرف عشق است، عشقی که حق شما نیست. تصرف عدوانی به معنای تصاحب مالی است که تملکش حق شما نیست و شما با ظلم آن را مال خود کنید. داستان تصرف عدوانی نیز چنین است. داستان درباره زنی به نام «استر» است که به جلسه تجلیل از هنرمند مشهور «هوگو رسک» دعوت می‌شود. سخنرانی استر با استقبال هوگو روبرو می‌شود و بهانه‌ای می‌شود برای ملاقات دو نفره استر و هوگو.

استرکه عاشق هوگو شده است تصمیم می‌گیرد همسرش را رها کند و با هوگو بماند؛ اما هوگو به عشق نگاه دیگری نگاه دارد و چندان متمایل نیست که رابطه عاشقانه با استر را ادامه دهد.

"تصرف عدوانی" روایت عشق‌های یک‌طرفه است؛ به‌دنبال چرایی رها کردن و به دنبال دیگری رفتن. چه می‌شود که ما دچار توهم عشق می‌شویم. استر با آن‌که شخصیتی انتقادی و واقع‌گرا دارد دچار یک توهم و تخیل عاشقانه می‌شود. آیا این خصلت عشق است که از منطقی‌ترین آدم‌ها، دیوانه‌ترین‌ها را می‌سازد؟

رمان عاشقانه "تصرف عدوانی" نوشته "لنا آندرشون" روزنامه‌نگار سوئدی است که توسط "سعید مقدم" ترجمه شده و در "نشر مرکز" به چاپ رسیده است.

6- تاریخ عشق:

https://www.sarbook.com/search?query=%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%87%E2%80%8C%20%D9%BE%D8%B4%D8%AA%DB%8C&hasstock=true

رمان عاشقانه "تاریخ عشق" با ترجمه "ترانه علیدوستی" رمان بی‌نظیری در زمینه رمان‌های عاشقانه است.

آلما و لئو در کودکی دلداده هم دیگر می‌شوند؛ آنها به یکدیگر قول می‌دهند تا ابد عاشق یکدیگر بمانند؛ اما شروع جنگ جهانی دوم رابطه این دو دلداده را به دست تقدیر می‌سپارد. یهودی‌ستیزی هیتلر سبب می‌شود تا پدر آلما، او را به آمریکا فراری دهد و لئو نیز برای سال‌ها در جنگل مخفی شود.

"نیکولاس کراوس" برای آن‌که شاهکاری خلق کند، زمان را در داستان شکسته است و ماجرا را با چند قهرمان در زمان و مکان متفاوت روایت می‌کند. رمان در سنین پیری لئو روایت می‌شود و تنهایی لئو شرح داده می‌شود. نوع روایت "تاریخ عشق" مانند روایتی است که سروانتس در دون کیشوت انجام می‌دهد.

تاریخ عشق به‌دنبال این اندیشه است که آدم‌ها با اکسیر عشق، تاب‌آوری خود را بالا می‌برند؛ اگر عشق، در جای خود نشسته باشد.

رمان عاشقانه «تاریخ عشق» توسط نشر مرکز و با ترجمه ترانه علیدوستی روانه بازار شده است.

7- عقاید یک دلقک:

https://www.sarbook.com/search?query=%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%87%E2%80%8C%20%D9%BE%D8%B4%D8%AA%DB%8C&hasstock=true

«عقاید یک دلقک»، روایت دلقکی است که عشق‌اش را به‌دلیل تفاوت مذهبی از دست می‌دهد. هر روز بسیاری از افراد بدون آن‌که بدانند، عاشق ‌کسانی می‌شوند که از لحاظ مذهبی با هم یکسان نیستند.

عشق، مذهب نمی‌شناسد، عشق لحظه‌ای جاودانه است و در آن لحظات، هیچ کس به رنگ و پوشش و مذهب و عقیده نگاه نمی‌کند، زیرا عشق در منطق جایگاهی ندارد.

دلقکی به نام هانس بعد از جدا شدن «ماری»، کسی که چندین سال علی رغم تفاوت‌های مذهبی، عاشقانه با هم زیسته بودند، در زمان اجرای یک نمایش مصدوم می‌شود(شاید هم عامدانه) و کار خود را از دست می‌دهد و به شهری برمی‌گردد که پدر و مادر ثروتمند وی و همچنین ماری نیز در آنجا زندگی می‌کنند و این بازگشت به این دلیل است که شاید بتواند تحت حمایت مالی والدینش قرار بگیرد و ماری را ببیند و با او حرف بزند. ماری که به زعم هانس، همسر او بوده، یک کاتولیک متعصب است و نهایتاً بعد از سال‌ها، به دلیل اختلافات مذهبی از هانس جدا می‌شود و با فرد کاتولیک دیگری ازدواج می‌کند. هانس تلاش می‌کند با کمک دوستانش به معشوق و زندگی‌اش بازگردد. رمان شرح تراژیک، انتقادی و تلخ وضعیت هانس بدون ماری است. وی تمام مدت ماری را با همسر فعلی‌اش در نظر می‌گیرد و از به یاد آوردن گذشته عذاب می‌کشد و ماری نیز حاضر به صحبت با وی نیست...

عقاید یک دلقک رمان انتقادی است، انتقاد به عقایدی که موجب می‌شود عشق با همه سادگی‌اش مایه‌ی نفرت شود. هانریش بل نشان می‌دهد عشق در بیرون از آدم‌ها، گاه مزورانه و دروغی بیش نیست. آن‌گاه که مذهب بخواهد عشق را در سیطره خود دربیاورد، عشق، دروغی بیش نخواهد بود.

عقاید یک دلقک یکی از کتاب‌های پرفروش در بازار نشر ایران است که توسط انتشارات مختلف به چاپ رسیده است و شما می‌توانید با ارسال رایگان، آن را از سایت ساربوک تهیه نمایید.

8- سرخ و سیاه:

https://www.sarbook.com/search?query=%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%87%E2%80%8C%20%D9%BE%D8%B4%D8%AA%DB%8C&hasstock=true

رمان عاشقانه "سرخ و سیاه" یک رمان تاریخی عاشقانه است که محصول دوران رمانتی‌سیسم است. داستانی احساسی و عاشقانه، رمانی که اوضاع جامعه قبل از انقلاب فرانسه را در ورای یک روایت عاشقانه بازگو می‌کند.

ژولین سورول جوانی شیفته‌ی قدرت، شهرت و پول است. او از زندگی فقیرانه خود خسته شده است و تمایل دارد به جایگاهی بالاتر دست پیدا کند.

ژولین برای فرار از فقر به کلیسا پناه می‌برد. او در کلیسا از واقعیت زندگی مذهبی با راهبان (سیاه) آگاه می‌شود. برای همین کلیسا را ترک می‌کند و به محل زندگی خود برمی‌گردد و تصمیم می‌گیرد به ارتش(سرخ) ملحق شود. ژولین از طرف شهردار دعوت می‌شود تا به فرزاندان او درس بدهد، چه فرصتی بهتر از این. ژولین ارتش را رها می‌کند و به خانه‌ شهردار می‌رود.

ژولین با درس دادن به فرزندان شهردار وارد زندگی طبقه‌ی بورژوا می‌شود. چیزی که از ابتدا آرزویش را داشته است، اما....

ژولین در زندگی جدیدش عشق و عاشقی را تجربه می‌کند. "استاندال" در کتاب خود زندگی طبقه‌ی بورژوا و رابطه‌ی عاشقانه آنها را نشان می‌دهد. این‌که چگونه عشق می‌تواند یک ترفند برای رسیدن به ثروت و مقام باشد.

استاندال در رمان "سرخ و سیاه" دو گانه ارتش و مذهب را روایت می‌کند و نشان می‌دهد مردم برای رسیدن به رفاه باید در یکی از این دو گروه قرار گیرند و عشق خود را بر این مدار تعریف کنند.

9- رنج‌های ورتر جوان:

https://www.sarbook.com/search?query=%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%87%E2%80%8C%20%D9%BE%D8%B4%D8%AA%DB%8C&hasstock=true

رمان عاشقانه "رنج‌های ورتر جوان" یک رمان عاشقانه مثلثی است که توسط اندیشمند بزرگ، گوته روایت می‌شود. سبک روایت داستان به صورت نامه‌نگاری است؛ نوعی روایت که در داستان «بابالنگ دراز» هم دیده می‌شود.

گوته در زمان نویسندگی کتاب، 24 سال سن دارد؛ اما قلم او بسیار توانمند و روایت‌گر دقیق جزئیات است. "رنج‌های ورتر جوان" یک رمان عاشقانه با نگاه فلسفی است که به تفسیر عشق و رنج‌هایی که انسان در این مسیر تحمل می‌کند می‌پردازد.

"رنج‌های ورتر جوان" داستان پسری به نام ورتر است که برای فرار از فضای شهری، وارد روستایی کوچک می‌شود. او در روستا که بسیار آرام است با طبیعت و مردم خو می‌گیرد و زندگی آرامی را دنبال می‌کند؛ اما یک شب که ورتر به مجلس رقصی دعوت شده است با دختری جوان به نام لوته آشنا می‌شود.

ورتر با آن‌که خبر دارد لوته نامزد دارد اما ناخواسته عاشق می‌شود و دچار حسادت و رنج نسبت به لوته می‌شود او تلاش می‌کند رابطه لوته و نامزدش را خراب کند؛ اما خود گرفتار مشکلاتی می‌شود که....

کتاب رنج‌های ورتر جوان در زمان چاپ خود جنجال زیادی به پا کرد. قشر مذهبی جامعه به‌دلیل آن‌چه «تب ورتری» می‌خواندند و اعتقاد داشتند باعث می‌شود خودکشی در بین جوانان زیاد شود، چاپ کتاب را ممنوع کردند.

رمان عاشقانه «رنج‌های ورتر جوان» توسط نشر ماهی و با ترجمه محمود حدادی به چاپ رسیده است.

10- خالکوب آشویتس:

https://www.sarbook.com/search?query=%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%87%E2%80%8C%20%D9%BE%D8%B4%D8%AA%DB%8C&hasstock=true

رمان عاشقانه خالکوب آشویتس بازگویی یک روایت عاشقانه در قدمگاه مرگ است. لالی جوان 18 ساله لهستانی به‌دلیل اجبار حکومت نازی به اردوگاه کار اجباری فرستاده می‌شود. او که با زبان‌های مختلف آشنا است، مسئول خالکوبی اعداد و اسم زندانیان روی دست آن‌ها می‌شود. مشاهده جنایات حکومت نازی باعث می‌شود لالی از زندگی ناامید شود؛ اما یک روز عشق به‌داد او می‌رسد. دختری به نام گیتا وارد زندان آشویتس می‌شود و لالی عاشق او می‌شود. لالی باید هم برای زنده ماندن خود مبارزه کند و هم برای زنده ماندن معشوقش گیتا مبارزه کند اما ....

خالکوب آشویتس بر اساس ماجرای واقعی زندگی لودویک آیزنبرگ با اسم متعار لالی و گیتا فریمن نوشته شده است. نویسنده رمان هد موریس طی مصاحبه‌هایی با لودویک این رمان را بازنویسی کرده است.

شکنجه‌هایی که لالی در مدت زندان تحمل می‌کند، بسیار سخت و مر‌گ‌آور بوده است؛ اما عشق لالی به گیتا سبب می‌شود او از دل این شکنجه‌ها، زنده بیرون بیاید.

کتاب خالکوب آشویتس توسط نشر چترنگ و نشر کوله‌پشتی در ایران ترجمه و چاپ شده است.

به قلم: هادی خادم الفقراء

پیشنهاد ویژه ساربوک:

رمان عاشقانه موضوعی است که بیشترین کتاب در محور آن منتشر شده است. به همین خاطر حتما مخاطبان عزیز نیز کتاب‌های خوب دیگری نیز می‌شناسند. پس قلم به دست بگیرید و لیست خود را با شرح مختصری برای هر کدام از کتاب ها و علت انتخاب آن‌ها برای ما بنویسید و به شماره 09215004165 واتس‌آپ نمایید. حتما بهترین شرح‌ها و مقالات در سایت ساربوک منتشر خواهد شد و می توانید نویسنده همکار ساربوک باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion