(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
پیش از خرید کتب نفیس، حتما این مقاله را مطالعه کنید!

پیش از خرید کتب نفیس، حتما این مقاله را مطالعه کنید!

هدیه دادن و هدیه گرفتن کتاب همیشه با حسی خوشایند همراه است. چه‌بهتر که در انتخاب کتاب برای هدیه، دقت بیشتری داشته باشیم و با نظر به این‌که بعضی از کتاب‌های نفیس عموماً زمان‌های زیادی در کتابخانه و یا ویترین خانه‌ها ماندگارند و هزینه بالاتری نیز برای تهیه آن‌ها می‌شود، نیکوتر آن ست که این کتاب‌ها را از مراجع و ناشران معتبر تهیه کنیم.سایت ساربوک رسالت خود می‌داند بهترین کتاب‌های نفیس و فاخر از بهترین ناشران ایران را تهیه و با بسته‌بندی بسیار مناسب که خدشه‌ای به کتاب وارد نیاید و با ارسال رایگان در اختیار همراهان گرانقدر خود قرار دهد.

راهنمای کاربردی برای انتخاب کتب نفیس و کادویی

اغلب ما هنگام هدیه دادن به عزیزان یا برای قدردانی، به گزینه کتاب هم فکر کرده‌ایم و گاهاً به کتاب‌های نفیس.

اما «کتاب نفیس» چیست، چه پیشینه‌ای دارد، شامل چه کتاب‌هایی می‌شود و چگونه تشخیص دهیم یک «کتاب نفیس»، کیفیت مناسبی دارد؟

انتخاب کتاب نفیس

ابتدا باید تعریف بازار کتاب از «کتاب نفیس» را بررسی کنیم. در سال‌های گذشته تعریف خاصی برای «کتاب نفیس» وجود نداشت و اهالی کتاب به کتابی که بعضی دارای جلدسازی، کاغذ گلاسه و تصویرسازی بود «کتاب نفیس» می‌گفتند، اما دبیرخانه جشنواره کتاب‌های نفیس این تعریف را ارائه کرد: «کتاب نفیس، کتابی است که به لحاظ محتوا، متعالی و به لحاظ فیزیکی باکیفیت، زیبا و ماندگار باشد و بیست ویژگی زیر را داشته باشد:

 1. • برخورداری از ظرفیت نفیس بودن

 2. • ارزش و دقت علمی بالای محتوا

 3. • تقبل هزینه‌های بیشتر تولید محتوا

 4. • رعایت مالکیت معنوی آثار هنری

 5. • توجه به فرهنگ اسلامی و ایرانی

 6. • انتخاب سوژه نو و جدید و نوآوری در شیوه‌ها

 7. • کاربرد متناسب جلوه‌های ویژه محتوایی مانند خوشنویسی، نگارگری و تذهیب

 8. • بهره‌گیری از فنّاوری و متخصصان ایرانی

 9. • استفاده از مواد مرغوب و ماندگار در کاغذ، چاپ و صحافی

 10. • سلامت و کیفیت چاپ، کاربرد جلوه‌های ویژه چاپ

 11. • کیفیت بالای کتاب سازی و کتاب‌آرایی

 12. • صحافی سالم، پاکیزه و بادوام یا صحافی هنری

 13. • پرهیز از بازارمحوری

 14. • قیمت‌گذاری منطقی و منصفانه

 15. • ماندگاری و دوام

 16. • بسته‌بندی متناسب

 17. • تناسب با نیاز مخاطب»

- پیشینه «کتاب نفیس» در ایران:

چگونه کتاب نفیس انتخاب کنیم؟

شاید توجه به زیبایی‌های ظاهری کتاب عمری به درازای عمر کتابت در ایران داشته باشد. پیشینیان ما به اهمیت نگارش خوش و تزئینات ظاهری در خوانش و حفظ کتاب واقف بوده‌اند تا آنجا که نفیس‌ترین کتاب دنیا یعنی «شاهنامه شاه طهماسبی» هم محصول هنر ایرانیان است.

- طبقه‌بندی کتاب‌های نفیس بر اساس محتوا:

• کتاب‌های نفیس ادبی و شعر مثل حافظ، شاهنامه، خیام، گلستان و بوستان که رایج‌ترین کتاب‌های نفیس در بازار است.

انتخاب کتاب نفیسانتخاب کتاب نفیس

• کتاب‌های مذهبی مثل انواع قرآن، مفاتیح‌الجنان، صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه .

انتخاب کتاب نفیسانتخاب کتاب نفیس

• کتاب‌های نفیس هنری با مجموعه‌ای از عکس‌ها، نقاشی‌ها و مینیاتورها

انتخاب کتاب نفیسانتخاب کتاب نفیس

• کتاب‌های نفیس چاپ عکس که یا تصویر نسخه‌های خطی فاخر است و یا آثار ایران‌شناسی است که به معرفی طبیعت، استان‌های مختلف، مردم‌شناسی کشورمان و... می‌پردازند.

چگونه کتاب نفیس انتخاب کنیم؟چگونه کتاب نفیس انتخاب کنیم؟

- انواع قطع‌های کتاب نفیس:

سه قطع رایج در کتاب‌های نفیس قطع‌های جیبی، وزیری و رحلی هستند که اگر بخواهیم آن‌ها را به سانتیمتر شرح دهیم باید گفت :

• قطع جیبی: تقریباً 12*17 سانتیمتر

• قطع وزیری: 17*25 سانتیمتر

• قطع رحلی: 25*35 سانتیمتر

در میان این سه قطع، قطع وزیری به دلیل اینکه نه خیلی بزرگ است و نه خیلی کوچک، متداول‌تر است و البته قطع رحلی هم به دلیل داشتن فضای کار بیشتر برای خطاطی و نگارگری و همچنین کادویی بودن موردتوجه است. در شکل زیر انواع قطع‌های کتاب ترسیم‌شده است.

چگونه کتاب نفیس انتخاب کنیم؟

- ویژگی‌های ظاهری کتاب‌های نفیس:

اولین ویژگی ظاهری کتاب‌های نفیس، جلد این کتاب‌هاست. عموماً جلد کتاب‌های نفیس از مصنوعات چرمی است که با قاب‌سازی و جلدسازی‌های متنوع و یا جلدهای سلفون با تصاویر مینیاتورهای ایرانی همراه است. موضوع دیگر درباره جلد کتاب‌های نفیس، صحافی ویژه این کتاب‌هاست که اندکی خلل در صحافی این آثار، «کتاب نفیس» را به یک کتاب معمولی تبدیل می‌کند.

- رازهای انتخاب کتاب نفیس :

سختی انتخاب کتاب و علی‌الخصوص کتب نفیس بر کسی پوشیده نیست اما می‌توان با توجه به معیارهایی که در زیر بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم بتوان انتخاب درست‌تری انجام داد.

اولین و مهم‌ترین نکته در انتخاب این دست آثار توجه ویژه به ناشر کتاب است. تجربه چندین ساله نگارنده این سطور نشان می‌دهد اعتماد به آثار ناشرانی مانند «انتشارات یساولی» و در مرحله بعد «انتشارات میر دشتی» و «انتشارات آبان» در رسیدن به انتخاب بسیار تأثیرگذار است.

توجه خاص به خطاطان و نگارگران آثار نفیس هم در مرحله بعدی بسیار مهم است. هرچند ناشران نام‌برده خود در این زمینه بسیار حساس و گزیده کار هستند اما آثار خطاطی اساتیدی مانند «غلامحسین امیرخانی»، «عباس اخوین»، «کیخسرو خروش»، «یدالله کابلی»، «امیر فلسفی»، «هاشم زمانیان »و... و مینیاتور و تذهیب اساتیدی مانند «محمود فرشچیان» و «استاد آقامیری» و...ضمانت کیفیت این آثار هستند.

در سال‌های اخیر ناشران زیادی به عرصه چاپ کتاب‌های نفیس وارد شده‌اند اما نتیجه کار در اکثر موارد بسیار ضعیف است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان این کتاب‌ها را «کتاب نفیس» خواند. صحافی‌های ضعیف، مینیاتورهای بازاری و خط‌های نستعلیق از خطاطانی ضعیف و یا خطوط نستعلیق کامپیوتری از ویژگی‌های این آثار هستند. در حوزه کتاب‌های مذهبی نیز این مشکل بیشتر نمایان است. اغلب این آثار در قم چاپ می‌شوند و با نازل‌ترین کیفیت توزیع می‌شوند. به نظر می‌رسد به صورت کلی کتاب‌های نفیس ادبی و هنری و مذهبی که توسط انتشارات معتبر واقع در تهران انجام می‌شود، از کتب نفیس چاپ شده در قم، قابل‌اعتمادتر است.

هدیه دادن و هدیه گرفتن کتاب همیشه با حسی خوشایند همراه است. چه‌بهتر که در انتخاب کتاب برای هدیه، دقت بیشتری داشته باشیم و با نظر به این‌که بعضی از کتاب‌های نفیس عموماً زمان‌های زیادی در کتابخانه و یا ویترین خانه‌ها ماندگارند و هزینه بالاتری نیز برای تهیه آن‌ها می‌شود، نیکوتر آن ست که این کتاب‌ها را از مراجع و ناشران معتبر تهیه کنیم.

سایت ساربوک رسالت خود می‌داند بهترین کتاب‌های نفیس و فاخر از بهترین ناشران ایران را تهیه و با بسته‌بندی بسیار مناسب که خدشه‌ای به کتاب وارد نیاید و با ارسال رایگان در اختیار همراهان گرانقدر خود قرار دهد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion