(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
دلایل خوب برای احساس‌های بد

دلایل خوب برای احساس‌های بد

آدمی در پس شادی‌ها و غم‌ها و بی‌حوصلگی‌ها و افسردگی‌ها و به‌طور کل تمامی تصمیمات آگاهانه و ناآگاهانه‌اش دلایل متعدد را می‌جوید و چه‌بسا همین جستن‌های پی‌درپی سبب شود تا به شناخت دقیق‌تری از وجودی‌مان دست یابیم. کتاب «دلایل خوب برای احساس‌های بد» نیز کتابی است دربارۀ همین چرایی‌های کلیدی و پرسش‌های به ظاهر ساده‌ای که اساسی مهم و قابل توجه را شامل می‌شوند.

ذهن آدمی در تکاپویی مداوم برای درک و دریافت جهان پیرامون به سر می‌برد. جهانی که با ناشناخته‌ها، پرسش‌ها، تردیدها، انکارها و ابهام‌ها تنیده شده و در حال به چالش کشیدن کنجکاوی انسان است.

زیستن در چنین جهان پیچیده‌ای ما را وامی‌دارد تا هرروز ده‌ها چرایی را از فکرمان عبور دهیم. چرایی‌هایی مرتبط با افعال و کردار و افکار و پندارهای خود و محیط پیرامونمان.

آدمی در پس شادی‌ها و غم‌ها و بی‌حوصلگی‌ها و افسردگی‌ها و به‌طور کل تمامی تصمیمات آگاهانه و ناآگاهانه‌اش دلایل متعدد را می‌جوید و چه‌بسا همین جستن‌های پی‌درپی سبب شود تا به شناخت دقیق‌تری از وجودی‌مان دست یابیم.

کتاب «دلایل خوب برای احساس‌های بد» نیز کتابی است دربارۀ همین چرایی‌های کلیدی و پرسش‌های به ظاهر ساده‌ای که اساسی مهم و قابل توجه را شامل می‌شوند.

«راندولف ام نسه»، پزشک و نویسنده آمریکایی، نگارنده کتاب «دلایل خوب برای احساس‌های بد» است. نویسنده‌ای که در سراسر دنیا به عنوان بنیان‌گذار رشته پزشکی تکامل و روان‌پزشکی تکاملی مشهور است.

وی در کتاب روانشناسی «دلایل خوب برای احساس‌های بد» کوشیده است تا سوالاتی مانند «چرا انسان موجودی اجتماعی است؟»، « چرا نظرات دیگران درباره ما تا این حد برایمان اهمیت دارد؟»، « چرا دچار اندوه و ناامیدی می‌شویم؟» و ... را پوشش دهد و مخاطب را به سمت پاسخ‎‌هایی کاربردی هدایت کند.

«راندولف ام نسه» در این کتاب با طرح پرسش چرا انتخاب طبیعی انسان را آسیب‌پذیر برجای گذاشته است، تلاش کرده تا مخاطبانش را به درک بهتری از اختلالات روانی برساند و راهکارهایی را به‌عنوان درمان ارائه دهد؛ گرچه اذعان داشته که پاسخ‌های احتمالی این کتاب نتیجه‌گیری قطعی نبوده و تنها مثال و نمونه‌اند.

کتاب «دلایل خوب برای احساس‌های بد» در چهار بخش نگاشته شده است. بخش اول با عنوان «چرا اختلالات روانی این‌قدر گیج‌کننده هستند؟» سه فصل را شامل می‌شود که اسامی آن‌ها از این قرار است:«یک پرسش جدید»، «آیا اختلالات روانی بیماری هستند؟»، «چرا ذهن انسان آسیب‌پذیر است؟»

بخش دوم کتاب «دلایلی برای احساس‌ها» نام دارد که فصل چهار تا فصل هفتم کتاب را در برمی‌گیرد.

در این بخش مخاطب با عناوین «دلایل خوب برای احساس‌های بد»، «اضطراب و سیستم هشدار حریق»، «بی‌حوصلگی و هنر تسلیم شدن» و «احساس‌های بد بدون دلایل خوب» مواجه خواهد شد.

بخش سوم کتاب، «لذت‌ها و خطرهای زندگی اجتماعی»، فصل‌های هشتم و نهم و دهم را شامل می‌شود که به ترتیب راجع به درک کردن انسان، احساس گناه و اندوه و خودشناسی می‌باشند.

چهارمین و آخرین بخش از کتاب «دلایل خوب برای احساس‌های بد»، «اعمال خارج از کنترل و اختلالات وخیم» نام دارد که عناوین فصول آن «روابط بد هم می‌توانند خوب باشند»، «اشتهای بدوی»، «احساس‌های خوب، دلایل بد» و «ذهن‌های نامتعادل بر صخره‌های سازواری» است.

«راندولف ام نسه» از دانش خود در علم پزشکی و اطلاعات گسترده‌اش در زمینۀ زیست‌شناسی تکاملی بهره جسته تا با بررسی نقش انتخاب طبیعی در ضعف‌های انسان، خوانندگان کتابش را به سمت دریافت صحیح‌تر از بیماری‌های روحی و روانی هدایت کند.

او نگارش این کتاب را سرآغاز ساختن پلی میان زیست‌شناسی تکاملی و علم روان‌پزشکی می‌داند و معتقد است که از این طریق می‌توان به‌طورجدی پاسخ پرسش «چرا انتخاب طبیعی ما را در برابر اختلال‌های بسیاری آسیب‌پذیر به جا گذاشته است؟» را یافت.

«راند ولف ام نسه» می‌گوید:«دره‌ای که بین زیست‌شناسی تکاملی و روان‌پزشکی قرار گرفته نیز مانند نیاگارا عمیق، پهن و پر از آب‌های خروشان است. تا‌به‌حال طناب‌های زیادی در اثر سایش بر صخره‌های تیز اطراف پاره شده‌اند. این کتاب تلاش می‌کند طناب دیگری به سمت ساحل مقابل پرتاب کند بلکه این طناب جدید به طناب‌های قبلی پیوسته و در نهایت حرکت به سمت ساحل مقابل را به کمک طناب‌های دیگری که در آینده پرتاب خواهند شد، میسر کند.»

یکی از نقاط قوت این کتاب کارآمد بودن راهکارهایی است که نویسنده آن ارائه داده است. علاقه‌مندان به کتب روانشناسی می‌دانند که در شماری از این کتاب‌ها نویسندگان صرفا از نظریات و تئوری‌هایشان سخن گفته و مکانی امن برای پناه جستن را ارائه نمی‌دهند؛ اما در کتاب «دلایل خوب برای احساس‌های بد» این مکان امن شرح داده شده و خوانندگان می‌توانند در مسیر انجام راهکارها قرار بگیرند. شایان ذکر است که پاسخ‌های عنوان شده در این کتاب، همان‌طور که نویسنده‌اش نیز تاکید کرده است، به‌یقین و به‌طور مطلق درست نبوده و بسان تمامی نظریات دیگر باید در میدان آزمایش به نقد و بررسی گذاشته شوند؛ اما

«راندولف ام نسه» به‌خوبی توانسته تا تعارض نظریات را با برخی نظریات دیگر توضیح داده و از شماری از تضادها سخن به میان آورد.

علاقه‌مندان و مخاطبان کتب روانشناسی می‌توانند لحظاتی لذت‌بخش را با خریدن این کتاب از فروشگاه ساربوک و مطالعه آن ساخته و از مفاهیم آن بسیار بیاموزند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion