برندگان جوایز ادبی 2020+ معرفی کتابها

برندگان جوایز ادبی 2020+ معرفی کتابها

حتماً شما هم قبول دارید، سال 2020، یک سال ویژه در تاریخ بشری بود. سالی که همه چیز تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفت. از سیمنارها و کنفرانس‌ها تا مسابقات ورزشی، هر دورِهم‌بودنی، لغو گردید و البته جایزه‌های ادبی بین‌المللی نیز از این قاعده مستثنی نبودند. «جایزه‌ی نوبل»، «بوکرمن» و «پولیتزر» همه به شکل مجازی و دور از تشریفات هر ساله انجام شد. هر چند برای مخاطب ادبیات بسیار سخت بود که مثل هر سال سخنرانی برنده‌ی نوبل و یا مراسم اختتامیه‌ی بوکرمن را تماشا نکند؛ اما چاره‌ای نبود و جشنواره‌ها بدون حضور علاقه‌مندان و مهمانان برگزار شد. باید اذعان کرد که شور یک جشنواره به حواشی و اخباری است که اتفاق می‌افتد و بسیاری این حاشیه را از متن اصلی، بیشتر دنبال می‌کنند. برای همین بسیاری به‌دلیل در سکوت برگزار شدن جشنواره‌ها، اخبار برگزاری جشنواره‌ها را دنبال نکردند؛ اما جشنواره‌ها برگزار شد و جوایز اهدا شد.

پیشنهاد ویژه ساربوک به کودکان و نوجوانان: بخوانید و بخندید

پیشنهاد ویژه ساربوک به کودکان و نوجوانان: بخوانید و بخندید

آموزشی که کودکان ‌از دنیای داستان‌ها می‌آموزند، به مراتب تاثیرگذارتر از آموزش‌هایی است که به صورت ‌کلامی ‌و مستقیم با آن‌ها مطرح می‌شود. بنابراین چه بهتر که کودکان ‌را با کتاب ‌‌آشنا کرده و آنها را از مسیر تجربه کردن به سمت خواندن تجربه ها هدایت کنیم. اما دغدغه‌ی اصلی والدین، تازه از این جا شروع می‌شود. در اکثر مواقع، والدین وقتی عناوین و یا طرح جلد کتاب ‌‌کودکان ‌را می‌بینند، ابرو در هم می‌کشند و چشمانشان ‌را ریز و درشت می‌کنند و بلاتکلیف و سردرگم بین قفسه های کتاب ‌‌سرگردانند! ولی نکته ای که حقیقت دارد این است که دنیای کودکان ‌با دنیای بزرگترها متفاوت است. اگر قصد خرید کتاب‌‌کودک داریم باید کودک شویم و ببینیم اگر الان ‌همسن و سال آنها بودیم، دوست داشتیم چه داستان‌هایی بخوانیم، چه شخصیت‌هایی را انتخاب‌‌ ‌کنیم، چه چیزی برایمان‌جذابیت داشت و...

معرفی 15 کتاب پرفروش 2020

معرفی 15 کتاب پرفروش 2020

سال 2020 هم با تمام فراز و فرودهایش به اتمام رسید و یکی از عجیب و غریب ترین سالهای دهه‌های اخیر به تاریخ پیوست. کرونا و تبعات وحشتناک آن به طرز عجیبی در ابتدای سال تمام جهان را فرا گرفت و مردمان زیادی از پی این ویروس منحوس از دنیا رفتند.کتاب و صنایع وابسته به آن نیز در سالی که گذشت، سال پر فراز و نشیبی را سپری کرد. جشنواره های ادبی و نمایشگاه‌های کتاب زیادی کنسل شد و بسیاری از کتابفروشی‌ها به تعطیلی کشیده شدند. اما از طرف دیگر با تعطیلی گسترده سینماها، سالن‌های تئاتر، کنسرت‌های موسیقی و... تنها حوزه‌ای از فرهنگ که تا حدی توانست به راه خود ادامه بدهد و نیمه جان خود را به خط پایان برساند، کتاب و کتابخوانی بود. وضعیت کتابفروشی ها و چاپ کتاب علی رغم افت شدید در ماه مارس 2020 که به 8 درصد در آمریکا می‌رسید، در ماه‌های بعدی رشد 2.5 درصدی را تجربه کرد. علی رغم همه اتفاقات طبیعی و سیاسی سال 2020 ، در این نوشتار سعی کرده ایم با استفاده از داده‌های سایت آمازون و سایت تایم کتاب‌های پرفروش سال 2020 را برای مخاطبان عزیز گردآوری نماییم.