برندگان جوایز ادبی 2020+ معرفی کتابها

برندگان جوایز ادبی 2020+ معرفی کتابها

حتماً شما هم قبول دارید، سال 2020، یک سال ویژه در تاریخ بشری بود. سالی که همه چیز تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفت. از سیمنارها و کنفرانس‌ها تا مسابقات ورزشی، هر دورِهم‌بودنی، لغو گردید و البته جایزه‌های ادبی بین‌المللی نیز از این قاعده مستثنی نبودند. «جایزه‌ی نوبل»، «بوکرمن» و «پولیتزر» همه به شکل مجازی و دور از تشریفات هر ساله انجام شد. هر چند برای مخاطب ادبیات بسیار سخت بود که مثل هر سال سخنرانی برنده‌ی نوبل و یا مراسم اختتامیه‌ی بوکرمن را تماشا نکند؛ اما چاره‌ای نبود و جشنواره‌ها بدون حضور علاقه‌مندان و مهمانان برگزار شد. باید اذعان کرد که شور یک جشنواره به حواشی و اخباری است که اتفاق می‌افتد و بسیاری این حاشیه را از متن اصلی، بیشتر دنبال می‌کنند. برای همین بسیاری به‌دلیل در سکوت برگزار شدن جشنواره‌ها، اخبار برگزاری جشنواره‌ها را دنبال نکردند؛ اما جشنواره‌ها برگزار شد و جوایز اهدا شد.

پیشنهاد ویژه ساربوک به کودکان و نوجوانان: بخوانید و بخندید

پیشنهاد ویژه ساربوک به کودکان و نوجوانان: بخوانید و بخندید

آموزشی که کودکان ‌از دنیای داستان‌ها می‌آموزند، به مراتب تاثیرگذارتر از آموزش‌هایی است که به صورت ‌کلامی ‌و مستقیم با آن‌ها مطرح می‌شود. بنابراین چه بهتر که کودکان ‌را با کتاب ‌‌آشنا کرده و آنها را از مسیر تجربه کردن به سمت خواندن تجربه ها هدایت کنیم. اما دغدغه‌ی اصلی والدین، تازه از این جا شروع می‌شود. در اکثر مواقع، والدین وقتی عناوین و یا طرح جلد کتاب ‌‌کودکان ‌را می‌بینند، ابرو در هم می‌کشند و چشمانشان ‌را ریز و درشت می‌کنند و بلاتکلیف و سردرگم بین قفسه های کتاب ‌‌سرگردانند! ولی نکته ای که حقیقت دارد این است که دنیای کودکان ‌با دنیای بزرگترها متفاوت است. اگر قصد خرید کتاب‌‌کودک داریم باید کودک شویم و ببینیم اگر الان ‌همسن و سال آنها بودیم، دوست داشتیم چه داستان‌هایی بخوانیم، چه شخصیت‌هایی را انتخاب‌‌ ‌کنیم، چه چیزی برایمان‌جذابیت داشت و...

معرفی 15 کتاب پرفروش 2020

معرفی 15 کتاب پرفروش 2020

سال 2020 هم با تمام فراز و فرودهایش به اتمام رسید و یکی از عجیب و غریب ترین سالهای دهه‌های اخیر به تاریخ پیوست. کرونا و تبعات وحشتناک آن به طرز عجیبی در ابتدای سال تمام جهان را فرا گرفت و مردمان زیادی از پی این ویروس منحوس از دنیا رفتند.کتاب و صنایع وابسته به آن نیز در سالی که گذشت، سال پر فراز و نشیبی را سپری کرد. جشنواره های ادبی و نمایشگاه‌های کتاب زیادی کنسل شد و بسیاری از کتابفروشی‌ها به تعطیلی کشیده شدند. اما از طرف دیگر با تعطیلی گسترده سینماها، سالن‌های تئاتر، کنسرت‌های موسیقی و... تنها حوزه‌ای از فرهنگ که تا حدی توانست به راه خود ادامه بدهد و نیمه جان خود را به خط پایان برساند، کتاب و کتابخوانی بود. وضعیت کتابفروشی ها و چاپ کتاب علی رغم افت شدید در ماه مارس 2020 که به 8 درصد در آمریکا می‌رسید، در ماه‌های بعدی رشد 2.5 درصدی را تجربه کرد. علی رغم همه اتفاقات طبیعی و سیاسی سال 2020 ، در این نوشتار سعی کرده ایم با استفاده از داده‌های سایت آمازون و سایت تایم کتاب‌های پرفروش سال 2020 را برای مخاطبان عزیز گردآوری نماییم.

ده کتاب برای تقویت هوش و مهارتهای کودکان+معرفی کامل

ده کتاب برای تقویت هوش و مهارتهای کودکان+معرفی کامل

آموزش کودکان و تقویت مهارت‌های آنان در حوزه‌های مختلف یادگیری، از مهم‌ترین رویاهای والدین است که همواره برای رسیدن به آن قدم برمی‌دارند و تلاش می‌کنند تا فرزندانشان به عنوان یک کودک باهوش شناخته شود. دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت کودکان، همواره به شناخت طبقه‌بندی شده و کسب مهارت‌های مبتنی بر شناخت معتقدند چراکه هر مهارتی تنها بر پایه ی شناخت به دست می‌آید و هیچ خلاقیتی شکوفا نمی‌شود مگر این‌که مهارت‌های پیش‌زمینه‌ای آن به دست آمده باشد. بنابراین برنامه‌ریزان آموزش‌های کودکان سعی می‌کنند که برنامه‌هایشان چنان فراگیر باشد تا هر کودکی با هر استعداد و توانایی بتواند با توجه به تفاوت‌های فردی، نیازها و علایق خود به درجه‌ای از کسب مهارت برسد. بدین ترتیب استعداد خاصی در او شکوفا شده و به زبان دیگر خلاقیت او شکوفا می‌‌‍‌‌‌‌‌‌‌شود. از این رو در این مقاله سعی بر آنست تا با معرفی 10 مجموعه و کتاب برتر در این حوزه، قدم کوچکی جهت آگاهی والدین برای انتخاب منبع آموزشی درست و متناسب با سن کودک برداشته شود.

«سماع عاشقانه» معرفی بهترین نسخه های غزلیات شمس و مثنوی معنوی مولوی

«سماع عاشقانه» معرفی بهترین نسخه های غزلیات شمس و مثنوی معنوی مولوی

شمس، الماس درون مولانا را کشف کرد و جلا داد و باعث شد فقیه سنتی قونیه، حجت الاسلام آینده شهر و مرید شاگردان بسیار خشک و مقدس مآب به شاعری نازک دل، که دل به رقص و سماع وموسیقی دارد بدل شود. حسادت شاگردان و به روایتی حتی فرزند مولانا باعث دوبار غیبت شمس شد .غیبت دوم شمس به غیبت ابدی تبدل می شود و مولانای پخته شده، در کوره عشق شمس سوخته می شود. پس از غیبت شمس زندگی مولانا از لونی دگر شد. شورانگیز ترین غزلیات ادب پارسی را مولانا پس از هجرت شمس سرود. دیوان شمسی که از نظر تنوع وزن های به کار رفته در تاریخ ادب پارسی بی نظیر است (استفاده بیش از 40 وزن متنوع) و ابداعاتی در استفاده متفاوت از ردیف و حتی ایجاد قالبی جدید به نام غزل مثنوی بخشی از خلاقیت مولانا در دیوان کبیر شمس است. و اما مثنوی اثر جاودانه مولانا خود حکایتی دیگر دارد. ریختن این همه بحر معانی از عرفان و روان شناسی و ادب و... در کوزه الفاظ تنها از شخصیتی چون مولانا بر می آید. مثنوی مولانا ادامه ی منطقی جریان عرفان عاشقانه ای است که از سنایی و عطار شروع شد و در مقابل عرفان زاهدانه و خشک مکتب بغداد قرار داشت.