مراسم رونمایی از کتاب تاریخ فرهنگ کاشان

مراسم رونمایی از کتاب تاریخ فرهنگ کاشان

مراسم رونمایی از کتاب تاریخ فرهنگ کاشان، از تأسیس اداره معارف تا 1357 تالیف دکتر سید محمود سادات بیدگلی در آمفی تئاتر دانشکده حقوق دانشگاه کاشان در روز دوشنبه 22 آذر با حضور جمعی از اساتید دانشگاه کاشان و بزرگان علم و ادب و فرهنگ کاشان برگزار شد.

مراسم رونمایی از کتاب تاریخ فرهنگ کاشان، از تأسیس اداره معارف تا 1357ه ش  تالیف دکتر سید محمود سادات بیدگلی در آمفی تئاتر دانشکده حقوق دانشگاه کاشان در روز دوشنبه 22 آذر با حضور جمعی از اساتید دانشگاه کاشان و شخصیت های حقیقی و حقوقی و جناب اکبری، مدیریت فروشگاه های نشر ساربوک به عنوان مسئول توزیع این کتاب و حامی مولف برگزار شد.

این مراسم با قرائتی آیاتی چند از کلام الله مجید و معرفی مختصری از کتاب آغاز شد.

 دکتر حسین ستار، معاون فرهنگی دانشگاه کاشان نخستین سخنران مراسم، با اشاره به اینکه پیشینه تاریخ نگاری محلی در ایران به قبل از اسلام برمی­گردد از توجه دانشگاهیان در سال­های اخیر به این رشته و تاسیس آن در دانشگاه اصفهان به عنوان اتفاقی مهم در این راستا یاد کرد.

ستار از عجین شدن مولف کتاب تاریخ فرهنگ کاشان با موضوع و شناخت او از زوایای آن سخن گفت که این اثر را به اثری مستند با ویژگی­های بسیار خوب تبدیل نموده است که خواننده را رها نمی­کند. به گفته وی بخش­های مختلف کتاب همچون مدارس اقلیت­های دینی، آموزش­های روستایی، بازتاب مقاومت­های محلی کتاب را به اثری خواندنی تبدیل نموده است و مولف در فصل چالش­ها از روایت جدا شده و در قالب تحلیلگری تاریخی توصیف خوبی از پدیده­ها ارائه می­کند.

دکتر سید محمود سادات به عنوان سخران دوم در جایگاه حاضر شدند. مولف کتاب تاریخ فرهنگ کاشان نیز به استوار کردن کتاب بر اسناد از منابع مختلف همچون وزارت خارجه، اسناد نخست وزیری، بایگانی راکد آموزش و پرورش در کاشان و آران و بیدگل، مرکز تحقیقات استان و شهرستان و ... اشاره کرد که برای پیوند دادن این اسناد نیز مصاحبه­های زیادی انجام داده است.

وی فیش­برداری از روزنامه­های مختلف آن دوران درباره مسائل مربوط به آموزش و پرورش را یکی دیگر از اقدامات خود عنوان کرد. همچنین به گفته مولف مجموعه اسناد وزارت خارجه بریتانیا درباره ایران نیز ازدیگر منابع وی در تالیف این کتاب بوده است.

وی در توضیح درباره بخش­های کتاب، فصل گذری بر تاریخ کاشان و مدارس آن را به عنوان معرفی بستری دانست که مدارس در آن ایجاد شده است. همچنین مولف در فصل از تاسیس اداره معارف تا 1320 نیز به معرفی بستر و گروه­های متنفذ آن دوره که در حمایت یا مقابله با تاسیس این اداره فعالیت می­کردند پرداخته است.

به گفته سادات این کتاب شامل 119 عکس و 34 ضمیمه بوده و به منظور فشرده کردن اطلاعات از 52 جدول استفاده شده است که شامل مواردی نظیر اسامی مدیران، معلمان و اطلاعات دیگر می­شود.

مولف کتاب تاریخ فرهنگ کاشان این کتاب را در پاس­داشت گذشتگان دانست و با اشاره به اینکه خدماتی که توسط افراد در گذشته در آموزش و پرورش انجام شده ارتباطی با حکومت­های گذشته ندارد و از این روبه عنوان مثال نباید مدارس را تغییر نام داد گفت: افرادی هستند که زحمت فوق­العاده­ای برای آموزش و پرورش در کاشان کشیده­اند، باید پاس آنها را داشت که در غیراین­صورت پاس ما نیز داشته نخواهد شد.

وی درباره نام کتاب که به نظر برخی از صاحب­نظران گویای محتوای کتاب درباره آموزش و پرورش نیست نیز توضیح داد: هنوز هم از دوستان آموزش و پرورش به نام فرهنگیان نام برده می­شود.

سادات در پایان سخنان خود با گرامیداشت صدمین سال فرهنگ کاشان از تمام کسانی که در به ثمر رسیدن این کتاب همکاری نموده­اند قدردانی نمود.

در ادامه میزگردی با حضور دکتر محمد مشهدی نوش آبادی، عضو هیات علمی دانشگاه کاشان و رئیس مرکز پژوهشی کاشان شناسی، استاد حسن عاطفی، ادیب، شاعر و نویسنده کاشانی، دکتر محمد امینی، دارای مدرک دکتری مدیریت آموزشی و عضو هیات علمی دانشگاه کاشان و مولف کتاب­های متعدد در زمینه آموزش و پرورش و دکتر سادات بیدگلی مولف اثر تشکیل شد.

دکتر محمد مشهدی نوش­آبادی، با اشاره به اینکه بعد از کتاب حسن نراقی درباره کاشان کار اصیلی انجام نشده است، کتاب تاریخ فرهنگ کاشان را کتاب خوبی ارزیابی کرد و مولف کتاب را مشرف بر منابع و اسناد تاریخی دانست که با مراکز اسناد در ارتباط بوده است و بخش مهمی از تاریخ شفاهی مردم کاشان را در این کتاب ذکر کرده است و بسیاری از تحولات تاریخی دوره قاجار و پهلوی را در اختیار ما می­گذارد.

وی با اشاره اینکه بسیاری از موارد مطرح شده در کتاب می­تواند یک مقاله باشد افزود: منابع و ماخذ با دقت و وسواس جمع­آوری شده است و این امر کار ایشان را بی­نظیر می­سازد. ایشان هیچ الگویی نیز نداشته­اند و  اساس تمام کار را خودشان پایه­گذاری  نموده­اند که  الگویی برای دیگران شده است.

رییس مرکز پژوهشی کاشان شناسی  با ذکر این نکته که در سال­های اخیر کارهای بی­شرمانه ای به نام علم و دانش در دانشگاه­ها انجام می­شود افزود: آدم  با دیدن این کتاب باور نمی­کند که  چنین کاری انجام شده باشد و فردی پانزده سال از عمر خود را برای کتابی صرف کرده باشد.

استاد حسن عاطفی، ادیب، شاعر و نویسنده کاشانی در ادامه میزگرد شرحی تاریخی از روند تاسیس مدارس در کاشان ارائه کرد. وی با اشاره به پیشینه مدارس در ایران از تاسیس مدرسه سلطانی در کاشان به دستور فتحعلی شاه برای ملااحمد نراقی که مشغول تدریس در مدرسه گذر محمدصادق بیگ بود یاد کرد. به گفته عاطفی پس از تاسیس دارالفنون در تهران درشهرهای بزرگ از جمله کاشان نهضت تاسیس مدرسه به سبک امروزی به وجود آمد. اواخر دوره ناصرالدین شاه توسط شیخ علی نراقی، شیخ یحیی کاشانی و  شیخ غلامرضا معارفی نخستین مدرسه به سبک امروزی تاسیس شد که در آن زبان فرانسه هم تدریس می­شد و علما و روحانیون و طبقه روشنفکر شروع به یادگیری زبان فرانسه و استفاده از مجلات خارجی نمودند. به گفته عاطفی در زمان مظفرالدین شاه نیز مدرسه مظفریه تاسیس شد و ماشالله خان سردار کاشی هم مدرسه سرداریه را تاسیس کرد.

عاطفی در ادامه گفت: بدین ترتیب درسال 1285 شمسی اولین مدرسه در کاشان تاسیس شد و امسال صدمین سال آن جشن گرفته می­شود. در طول 15 سال این اسناد و مدارک با گفتگوها و مصاحبه ها فراهم شده و  توشه ای برای آیندگان خواهد بود که اطلاعاتی از 57 سال فرهنگ کاشان داشته باشند.

دکتر محمد امینی در این مراسم گفت:  تاریخ متدولوژی خاص خود را دارد و اگر منصفانه و بدون نگاه­های ایدئولوژیک به کار گرفته شود به خوانندگان خود بینش­های تاریخی می­دهد تا از طریق ایجاد وجدان تاریخی با درس عبرت گرفتن از گذشته نتایج مثبت­تری را رقم بزنند.

به گفته امینی این کتاب می­تواند این روح و وجدان تاریخی را ایجاد نماید و سیاستگذاران آموزش و پرورش و همچنین مجریان همچون مدیران، معلمان، مربیان پرورشی و حتی اساتید دانشگاه با درس گرفتن از این کتاب­ها می­توانند از در افتادن به دور باطل تکرار اشتباهات اجتناب کنند.

وی با اشاره به اینکه محتوای کتاب درباره آموزش و پرورش است نام کتاب تاریخ فرهنگ کاشان را روان و گویا ندانست.

این عضو هیات علمی دانشگاه کاشان مباحثی چون  نقش آفرینی نیروهای مردمی و تشکیل شورایی از نمایندگان مردمی در آموزش و پرورش، فعالیت­های مربوط به تربیت اجتماعی و شهروندی، مشارکت معنادار بخش خصوصی در گذشته در ساختن مدارس و آموزش  و پرورش، نقش آفرینی شهرداری­ها در توسعه و ساخت مدارس از محل 5 درصد عوارض، طرح سپاهیان دانش، اجرای برنامه تغذیه رایگان را از جمله نکات مهم  کتاب مربوط به آموزش و پرورش در آن دوران دانست که می­تواند امروزه مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه مولف اثر به موارد مطرح شده در میزگرد پاسخ هایی را ارائه و نکاتی را خاطر نشان کرد.

در پایان، مراسم رونمایی از اثر با حضور دکتر فراحتی ریاست دانشگاه پیام نور کاشان، جناب اکبری مدیریت فروشگاه نشر ساربوک و توزیع کننده کتاب و حامی مولف، دکتر مشهدی نوش آبادی، استاد حسن عاطفی، مهندس الماسی رییس اسبق اداره آمورش و پرورش کاشان و از فعالین و محققین این حوزه، دکتر امینی و دکتر مصطفی جوادی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر سادات بیدگلی نویسنده اثر برگزار شد و عکس هایی به یادگار گرفته شد.

 

خبرنگار: محبوبه قدیریان