شرحی بر دو جلدی «ادب نبوی»

شرحی بر دو جلدی «ادب نبوی»

مباحث این کتاب در 30 جلسه مجزا به شرح کامل حدیث شریف نبوی می پردازد که در آن نبی اکرم (ص) به امام علی (ع) شش توصیه دارند.

به قلم: حسین باغ شیخی


آیت الله مجتبی تهرانی در سال 1316 ه.ش در خانواده ‏ای از اهل علم، معرفت و شهادت در تهران به دنیا آمد. پدر ایشان مرحوم آیت‏ الله میرزا عبدالعلی تهرانی، از شاگردان مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، فقیهی مجاهد و عارفی سترگ بود که در زمان تاریک حکومت پهلوی اوّل، با همراهی و رفاقت مرحوم آیت الله شاه آبادی بزرگ، به اقامة جماعت در مسجد جامع بازار تهران مشغول بود و در امر تربیت نفوس مستعدّ و راهنمایی سالکان الی ‏الله ‏تعالی اهتمام ویژه داشت.

وی طبق رسم تمامی خاندان های علم و معرفت، تحصیل در علوم دینی و اشتغال به علوم حوزوی را از دوران کودکی آغاز نمود و در امر تحصیل علوم، جدّیت فوق العاده ای داشت.

در کتاب ادب نبوی مباحث تربیتی با رویکردی عمیق مورد توجه قرار گرفته است.

پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از دو راه مستقیم و غیر مستقیم به تربیت مومنین همت گماشتند. آیت الله تهرانی به بررسی این دو راه پرداختند که در مجموعه ادب نبوی که شامل چهار جلد است منتشر شده است. مجموعه دو جلدی حاضر بررسی روش مستقیم است.

این مباحث شرح کامل حدیث شریف نبوی است که در آن پیغمبر اکرم به امام علی (علیه ااسلام) شش مورد را توصیه می کنند.
این مباحث در 30 جلسه ارائه شده است که 9 جلسه اول آن در جلد اول و بقیه در جلد دوم آمده است.

این کتاب متن پیاده شده سخنرانی «حاج مجتبی تهرانی» است. استفاده از احادیث و روش برداشت از آن ها بسیار شبیه چیزی است که در کتاب شریف اربعین امام خمینی می ‏بینیم با این تفاوت که تا حد امکان با بیانی ساده و همه فهم همراه شده است. جمع زبان ساده و پرداختن به عمق روایات چیزی است که از کسانی برمی آید که تسلط کامل نه تنها بر منابع روایی که کل معارف دینی داشته باشند و این ویژگی در ایشان به نحو تمام وجود داشت. چیزی که اگر به آن تصریح هم نشود از مطالعه کتاب به آن پی برده می‏ شود. شما صرفاً با یک استاد اخلاق روبه رو نیستید بلکه با یک فقیه رو به هستید که چارچوب علمی و مشخصی برای برداشت از احادیث و منابع دینی دارد.
از دیگر ویژگی‏های خاص کتاب «غنای محتوایی» در کنار عدم پرداختن به حواشی و آوردن داستان و مواردی از این قبیل است. به طوری که شما با یک تبیین دقیق که تنها بر پایه آیات و روایات استوار است روبه رو هستید نه ملقمه ای از نظرات شخصی که برای اثباتش به آیات و روایات تمسک شده است.
نظم فوق العاده و بیان مقدمات لازم از دیگر ویژگی‏های این کتاب است. با توجه به اینکه مطالب به صورت سخنرانی بوده است و بعد در همان قالب جلسات مجزا تنظیم شده است، با این حال نظم دقیق و چارچوب بحث و ارتباط مباحث کاملاً مشهود است.

متن کتاب روان است. از اصلاحات فنی کمتر استفاده و هرجا به ضرورت از مباحث فلسفی و منطقی استفاده شده است توضیحات لازم بیان گردیده است.

ویژگی مهم این کتاب «همراهی نظر و عمل» است. در اصل هدف کتاب این است که راه کارهای عملی، از دل تلاش‏ های نظری بیرون بیاورد. نه اینگونه است که نسخه ای بپیچد و دوایی تجویز کند بدون آنکه بگوید علت و سبب آن چیست! و یا مطلبی بیان شود که برای مخاطب ثمره عملی نداشته باشد.

ظاهر و کیفیت ظاهری کتاب هم خوب طراحی شده است. از طراحی جلد تا قلم کتاب، از فهرست بندی و موضوعات فرعی و اصلی با کیفیت مناسبی کار شده است.

طبق معارف ما ادب کردن عقل، قلب و جمیع ابعاد وجودی انسان چه از نظر حدوث و چه از نظر بقا در اوان جوانی کاربرد قوی تری نسبت به بقیه عمر دارد. علی (علیه السلام) هنگام مراجعت از جنگ صفین در منطقه حاضرین از نواحی صفین نامه مفصل به امام حسن (علیه السلام) نوشتند که در بخشی از آن آمده است «من پیش از آنکه دلت سخت شود و عقل و خردت گرفتار شود به ادب کردن تو مبادرت ورزیدم» یعنی پیش از آنکه دلت به غیر خدا تعلق پیدا کند، محبت او را در دلم کاشتم و عقلت را آشنای با عقائد صحیح الهی نمودم. برای مخاطبانی که علاقمند به تاثیرگذاری در حوزه تربیت هستند این کتاب یک ذخیره تلقی خواهد شد.

اخلاق الهی (مجلدات)، ادب الهی (در 5 جلد)، درآمدی بر سیر و سلوک، رسایل بندگی، سلوک عاشورایی در ده منزل (10 جلد)، کیش پارسایان و تفسیر نور مبین از دیگر کتب ارزشمند ایشان می باشد.