رونمایی از کتاب «بندهای آزاد 2»

رونمایی از کتاب «بندهای آزاد 2»

به گفته الهه کاشانی گردآورنده و گزینشگر این کتاب بیوگرافی 24 شاعر در این کتاب ذکر شده است و پس از آن تعریف شعر از نگاه آن شاعر آورده شده و پس از شعر شاعر نقدی بر شعر او نوشته‌ شده است.

خبرنگار: محبوبه قدیریان

از کتاب «بندهای آزاد2» با حضور رضا رفیع، مصطفی جوادی مقدم، محمود علوی نیا، علیرضا شیدا، وحید مدرس زاده و جمعی از شاعران در آمفی تئاتر هتل سرای عامری های کاشان رونمایی شد.

مصطفی جوادی مقدم، شاعر و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان درباره این کتاب گفت: یکی از امتیازات این کتاب این است که با خواندن یک کتاب با چند شاعر و سلیقه شعری آشنا می شویم. البته اشعار هم سطح نیستند و برخی از شاعران تجربه اولی و برخی رو به روشد و برخی تکامل یافته هستند.

وی همچنین درباره اشعار و شاعران این کتاب گفت: انصافا اشعار خوبی در این کتاب وجود دارد. جای خوشحالی است که شاعران ناشناخته ما شعرهای سطح بالایی دارند که در این کتاب آمده است. البته اشعار کتاب باید هم سطح باشند و در این کتاب چند شعر هستند که به  سطح دیگر شعرها نمی خورد.

وی با تاکید بر تاثیر حضور در انجمن های ادبی  اظهار کرد:‌ یکی از فرصت های شاعران جوان شرکت در انجمن های ادبی است. اگر چه این انجمن ها بعضا به رسالت خود نمی پردازند و دچار تعارفات و کارهای حاشیه ای می شوند، اما خواندن شعر و حضور در این انجمن ها حتما در شاعر شدن یک نفر تاثیر دارد. انجمن ها هم باید به نقد تخصصی شعر بپردازند.

الهه کاشانی گردآورنده و گزینشگر این کتاب نیز با اعلام اینکه شعر 24 شاعر از سراسر کشور در این کتاب وجود دارد و در 1000 نسخه و 235 صفحه تهیه و تنظیم شده است گفت: هدف ما گردآوری شاعران بود و تلاش کردم در این کتاب شعر دوستان را بیشتر بشناسانم تا صدای آنها به انجمن های تهران و دیگر شهرها برسد. قرار شد هر شاعر مبلغی برای شاعران دیگر باشد و هر شاعر با پخش کردن این کتاب در شهرهای دیگر باعث شود در بقیه نقاط کشور شعرهای دیگر شاعران خوانده شود.

به گفته وی در این کتاب بیوگرافی هر شاعر ذکر شده است و پس از آن تعریف شعر از نگاه آن شاعر آورده شده و پس از شعر شاعر نقدی بر شعر او نوشته‌است.

رضا رفیع، شاعر، طنز پرداز و مجری نیز گفت: در این کتاب با نگاهی همه شمول و از بالا به همه فرم های شعری نگاه شده است و گردآورنده به سراغ یک عده از شعرا نرفته است. از شعرهای سنتی با سبک های مختلف تا شعر نو و سپید و سه گانی و آزاد می بینید.

وی  همچنین اظهار کرد: کتاب طنز های خیلی خوبی دارد و برخی از اشعار دارای تصویرسازیهای کوتاه وغافلگیری های خوبی است. در این کتاب با عنوان بندهای آزاد واقعا انقیادها و بندها را از بین برده اند و شاهد چهره های جوانی در عرصه شعر هستیم و فارغ از قالب ها به سراغ شعرا رفته اند.