پیمان زندگی مشترک در پناه یار مهربان

پیمان زندگی مشترک در پناه یار مهربان

در این نوشته چند روایت کوتاه از برگزاری مراسم عقد و عروسی زوج های جوان در کتابخانه به هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی را خواهید خواند.

به قلم: محبوبه قدیریان

در زمانه ای که مهریه های بالا برای خیلی ها پایه و استحکام زندگی دونفره محسوب می شود هستند کسانی که با اقدامی نمادین و عهد بستن در یک کتابخانه بنای پیمان زندگی مشترک خود را بر رفتن به سوی آگاهی و دانایی و فرزانگی و فضیلت ها می نهند و چه اساس و پایه محکم و تحسین برانگیزی.

و در روزگاری که هرچه باشکوه و تجملاتی برگزار کردن عروسی ها و جهیزیه ها میدانی شده است برای افتخار و رقابت و چشم و هم چشمی آدم ها با یکدیگر حتی به قیمت زیر بار وام و قرض رفتن، هستند زوج هایی که با انتخاب فضیلت ساده زیستی و خیرخواهی هزینه ازدواج خود را به یک خیریه می بخشند.

به تازگی یک زوج مریوانی به نام های «محمد توانا حسینی» و «دلنیا جهانی» در کتابخانه ای مراسم عقد خود را برگزار کردند که از دوسال قبل با همت گروهی از جوانان روستایی از توابع مریوان به راه اندازی و ساماندهی آن همت گماشته بودند وهمین کتابخانه به خاطر فعالیت‌ها و کلاس‌های برگزار کرده امسال جزو 10 کتابخانه برتر کشور نیز برگزیده شده است. محمد توانا از جوانان و خانواده خواسته است که از هزینه‌های سنگین ازدواج بکاهند و بخشی از آن را به برنامه‌های فرهنگی و موسسات خیریه و کمک به نیازمندان اختصاص دهند.

البته این مراسم اولین مراسم ازدواج در کتابخانه نیست. به عنوان مثال مرداد سال گذشته زوجی دیگر این بار از روستایی از رحیم آباد رودسر، مراسم عقد خود را در کتابخانه برگزار نمودند تا با این اقدام نمادین خود توجه خود به اهمیت کتاب در تعالی زندگی را نشان بدهند و در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی در روستا و جامعه خود قدمی بردارند.

در جهان نیز این اتفاق زیاد می افتد. مثلا زوجی در استرالیا نیز در کتابخانه مراسم عقد خود را برگزار کرده بودند. خانم «جن شرمن» که دانشجوی دکتری در گرایش کتابخانه‌های عمومی و محقق در زمینه کتاب و کتابخانه ها بود و از کتابخانه های زیادی در کشورهای استرالیا، نیوزیلند، کانادا، بریتانیا و ایالات متحده بازدید کرده و درباره کتاب های موجود در این کتابخانه ها، شکل ساختمان و فعالیت کتابدارها به پژوهش پرداخته بود مراسم عروسی خود را در کتابخانه سن دیه گو در ایالات متحده برگزار کرد.

این علاقه به برگزاری مراسم آغاز زندگی مشترک در کتابخانه آن قدر زیاد شده که  کتابخانه ای در مریلند آمریکا به نام پی بادی علاوه بر خدمات سنتی و پژوهشی که  ارائه می دهد، با دریافت مبلغی از زوج های جوان فرصت داشتن یک مراسم ازدواج در کتابخانه را برایشان ایجاد می کند.

قطعا شروع زندگی مشترک با اهتمام به دانستن و فهمیدن، فکر کردن و تعقل، درک کردن و کمک جستن از کتاب برای حل مسائل و مشکلات برای داشتن یک زندگی خوب و خوش یک زندگی مبارک خواهد بود.