رنگ‌آمیزی بزرگسالان با هدف کاهش اضطراب و تنش زندگی روزمره

رنگ‌آمیزی بزرگسالان با هدف کاهش اضطراب و تنش زندگی روزمره

کتاب‌های رنگ آمیزی دوران کودکی را به یاد دارید؟ کتاب‌های بی‌نظیر و خوبی بودند. یک جعبه مدادرنگی و یک کتاب که نقوش کارتونی مخصوص رنگ آمیزی داشت، یکی از بهترین سرگرمی‌های دوران کودکی بود.

رنگ‌آمیزی بزرگسالان:

کتا‌های رنگ‌آمیزی دوران کودکی را به یاد دارید؟ کتاب‌های بی نظیر و خوبی بودند. یک جعبه مدادرنگی و یک کتاب که نقوش کارتونی مخصوص رنگ‌آمیزی داشت یکی از بهترین سرگرمی‌های دوران کودکی بود.

یک نوع خلاقیت و آرامش خاصی را ایجاد می‌کرد. انگار کسی نمی‌گفت از خط بیرون زدی، یا کسی نمی‌گفت کدام نقش را چه رنگی بزن، یا حق داشتی از ابتدا صفحه مثلا هشت را رنگ کنی، مجبور نبودی کتاب را از صفحه یک شروع کنی یا…
این روزها برای جبران آرامش از دست‌رفته و تکمیل انرژی مثبت سعی می‌کنیم خود را با یوگا و زومبا و دورهمی‌های الکترونیکی و… مشغول کنیم. ولی ظاهرا اینها کفایت نمی‌کند.

در سانتیاگو در یکی از کتابخانه‌ها مراسم میهمانی به صرف رنگ‌آمیزی کتاب برای بزرگسالان برگزار شده و با استقبال بسیار خوبی از طرف زنان و مردان میانسال مواجه شده‌است. درکتاب فروشی‌ها دیده می‌شود، والدینی که فرزندانشان را برای شرکت در کارگاه خلاقانه نقاشی و کاردستی می‌آورند به کمک به فرزندانشان علاقه‌مند هستند خودشان نیز به نقاشی بپردازند.
این برنامه با هدف کاهش استرس به وسیله رنگ‌آمیزی برای بزرگسالان اجرا شده‌است. در کتابخانه «دارمونت» خانم «ماستیان» که مادر 49 ساله دو فرزند است، چنان غرق رنگ‌کردن یک فیل شده بود که متوجه صداهای اطرافش نشد. بسیار جالب است هیچ درست و غلطی وجود ندارد و آدم‌ها هر آنچه در ذهن دارند در قالب رنگ به روی صفحه می‌آورند. طبق آمار سایت «آمازون» هشت کتاب پرفروش طی این مدت کتاب‌های رنگ آمیزی بوده که مخصوص بزرگسالان طراحی شده دراین کتاب اشکالی چون گل و درخت و حیوانات و ماهی و اشکال معنوی مانند ماندلا چاپ شده است.
از آنجایی که در آن طرف آب محدودیت در نشر و کمبود کاغذ وجود ندارد، وقتی ناشری می بیند که افراد میانسال استقبال خوبی از نقاشی دارند، تصمیم به چاپ کتاب‌های طراحی مخصوص بزرگسال می‌کند.

«میشائیل اومارا»، ناشر بریتانیایی از یکی از کارمندان نقل می‌کند که «وقتی مادرم را هنگام رنگ‌آمیزی دیدم بسیار خجالت‌زده شدم» اینجا بود که این ناشر بریتانیایی تصمیم گرفت در انتشارات خود کتاب «رنگ‌آمیزی بزرگسالان» را منتشر کند.


این کتاب‌ها فروش بسیار خوبی داشته و مردم خواستار نقوش فضایی در این کتاب‌ها شده‌اند. همچنین فروش مدادرنگی نیز بسیار افزایش یافته و در بیشتر کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌های این شهر محلی برای نقاشی بزرگسالان قرارداده‌اند افرادی که دچار تنش‌های زندگی شهری هستند به آنجا مراجعه کنند ساعتی دور از استرس موبایل‌ها را خاموش کرده و درحالی که به موزیک ملایمی گوش می‌دهند نقاشی می‌کنند و آرامش به دست می‌آورند.

فواید هنردرمانی یا رنگ‌آمیزی:

تقویت تمرکز و حواس

 • کاهش استرس و نگرانی

 • رشد خلاقیت

 • سامان‌دهی فعالیت دو نیم کره‌ی مغز

 • آرامش‌بخش

 • کمک به بهبود بی‌خوابی و کم‌خوابی

 • کاهش فشار خون و حرارت بدن

 • سوزاندن کالری

 • مقابله با احساسات منفی

 • کاهش افسردگی

 • خالی‌کردن ذهن

 • درمان سردردهای تنشی و عصبی

 • از بین بردن بعضی از ناراحتی‌های گوارشی

 • کمک به بیماران اوتیسمی برای بهتر ابرازکردن احساسات

 • جلوگیری از آلزایمر (همانند پازل)

 • بهبود اعتمادبه‌نفس و خودباوری

 • بهترین درمان برای صرع و تشنج و بیش‌فعالی

پس از موفقیت‌های این آثار نقاشی برای بزرگسالان، نمونه‌های بسیار دیگری نیز از این نوع آثار به هدف هنر درمانی تهیه و منتشر شده‌است که خوشبختانه بسیاری نیز به فارسی برگردانده شده و در دسترس هستند. ما در ساربوک مجموعه‌های متنوعی از رنگ‌آمیزی را برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم تا بتوانید با تهیه آن‌ها و انجام تمرینات روحی تازه در کالبد زندگی روزمره خودتان بدمید. در ادامه چند نمونه از این آثار را برایتان معرفی خواهیم کرد.

 1. کتاب رنگ‌آمیزی برای بزرگسالان:

 2. توسط «رضا باباخانلو» و «صبا صیاد» تالیف و گردآوری شده است.  از مجموعه‌ کتاب‌های کاربردی «دامیز» است. در این کتاب می‌آموزید که با چه ابزاری می‌توان رنگ‌آمیزی کرد؛ با چه تکنیکی می‌توان رنگ‌آمیزی کرد؛ تکنیک‌ها چه تاثیری بر رنگ‌آمیزی دارند؛ دانستن تئوری رنگ چه کمکی به ما می‌کند؛ با رعایت چه نکاتی، رنگ‌آمیزی خودمان را زیباتر کنیم و چه طرح‌ها و نقوشی در فرش، گلیم و معماری ایرانی وجود داشته است. در توضیح پشت جلد کتاب آمده است: «شاید فکر کنید رنگ‌آمیزی الگوهای نقاشی فقط برای بچه‌ها مناسب است و تصور اینکه آدم بزرگ‌ها کتاب نقاشی خود را باز کرده و در حال رنگ‌آمیزی طرح‌های آن هستند برایتان سخت باشد. این کتاب با طرح‌هایی زیبا روی کاغذ مخصوص رنگ‌آمیزی، ضمن تقویت خلاقیت‌تان کمک می‌کند برای لحظاتی هر چند کوتاه از سایر دغدغه‌های ذهنی روزانه‌ی خود جدا شوید. از استرس دوری کنید ـ برای خلاصی از استرس‌های روزانه سعی کنید چند ساعت از روز را به رنگ‌آمیزی این کتاب یا هر سرگرمی ذهنی دیگری بگذرانید. آثار متفاوتی خلق کنید ـ اگر دوستان‌تان هم این کتاب را دارند پس از رنگ‌آمیزی طرح‌ها، آن‌ها را با هم مقایسه کنید. تفاوت‌های جالبی خواهید یافت. دنیای رنگ‌ها را بشناسید ـ تئوری رنگ، دنیای بزرگی از شخصیت و تأثیر رنگ‌ها را به‌ شما می‌آموزد. در کتاب حاضر با گوشه‌ای از این دنیا آشـنا می‌شوید. خلاقیت‌تان را روی کاغذ جاری کنید ـ تکنیک‌هـای بسیـاری وجـود دارند کـه می‌توان در رنگ‌آمیزی آن‌ها را به‌کار برد و در این کتاب هم به تعدادی از آن‌ها اشاره شده است. امـا در نهایت بـرای رنگ‌آمیزی طرح‌های این کـتاب از خـلاقیت‌تان بهره ببرید.» کتاب حاضر را نشر «آوند دانش» منتشر کرده و در اختیار مخاطبان قرار داده است.

 3. مجموعه خلاقیت و ایده تالیف ملی «ماروتا و لیندا تیلور» سرزمین‌هایی خیالی به رنگ سیاه و سفید است با گل‌ها و گیاهانی خارق العاده که با رنگ آمیزی به زیبایی آن ها پی می‌برید. با رنگ‌آمیزی این تصاویر به آرامش دست می‌یابید و از دنیای پیرامون خود فاصله می‌گیرید. پروانه‌ها را از پیله بیرون بکشید با رنگ‌آمیزی‌تان و در جاهای خالی هرآنچه دوست دارید بکشید.

 4. رنگ‌آمیزی بزرگسالان هری پاتر:

 5. تشریفات، آیین‌ها و مراسم خانوادگی هاگوارتز، وسایل جادوگری ویزلی و همه آن چیزهایی که در داستان هری پاتر استفاده شده، همه نشانگر این است که دنیای هری پاتر سرشار از رنگ های درخشان و شفاف می‌باشد. به همین ترتیب در ساخت فیلم‌های هری پاتر نیز، تعداد بسیار زیادی از تصاویر پیچیده و رنگارنگی که ماهرانه طراحی و قالب بندی شده‌اند نیز دیده می‌شود. این کتاب شما را دعوت می‌کند تا با حس ماجراجویانه خود از قلعه‌ها گوارتز جنگل ممنوعه و خیلی چیزهای دیگر به قلب دنیای جادوگری رنگارنگ وارد شوید. در کنار این تصاویر صفحاتی را مشاهده می نمایید که در آن ها موجودات جادویی و صحنه های نمادینی از فیلم های هری پاتر از بخش مراسم در سال اول موجودات جادویی تا نبرد نهایی فراموش نشدنی بین هری و لرد ولد مورت به چشم میخورد به علاوه اینکه برخی از نمادهای خاص شگفت انگیز و عجیب و غریبی که در فیلم های استفاده شده‌اند مانند گوییبلر(روزنامه های گوارتز) پوسترهای تبلیغاتی جام جهانی کوییدیچ و جام سه جادوگر نیز در این کتاب گنجانده است.

 برای مشاهده آثار رنگ آمیزی بزرگسالان به این لینک مراجعه بفرمایید.

نویسنده: کیانوش کارگر