در سالگرد مشفق

در سالگرد مشفق

عباس کی منش معروف به «مشفق کاشانی» در سال 1304 شمسی در کاشان متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود به پایان برد و سپس برای ادامه‏ تحصیل به دانشگاه تهران راه یافت و به اخذ درجه‏ فوق لیسانس در رشته‏ امور اداری و بودجه نایل آمد.

عباس کی منش معروف به «مشفق کاشانی» در سال 1304 شمسی در کاشان متولد شد.
تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود به پایان برد و سپس برای ادامه‏ تحصیل به دانشگاه تهران راه یافت و به اخذ درجه‏ فوق لیسانس در رشته‏ امور اداری و بودجه نایل آمد.
از مشفق شش مجموعه شعر با عناوین: صلای غم یا تضمین 12 بند محتشم کاشانی، خاطرات، سرود زندگی، شراب آفتاب، آذرخش، آیینه خیال منتشر شده است.
از مشفق کاشانی، علاوه برسلسله مقالات ادبی و تحقیقی و عرفانی که در برنامه‏ های صدای جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گرفته، کتابهای متعددی نیز در زمینه ‏های مذهبی و ادبی و سیاسی منتشر شده است که بعضا عبارتند از:
نقشبندان غزل، مجموعه شعر انقلاب از شاعران معاصر؛ سه مجموعه شعر درباره‏ دفاع مقدس از شاعران معاصر؛ مجموعه شعر شهید با همکاری استاد شاهرخی؛ محمد صلی الله علیه و آله و سلم در آیینه‏ شعر فارسی، مدایح و مراثی درباره‏ حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم با همکاری استاد شاهرخی؛ آیینه‏ عصمت، مجموعه‏ مدایح و مراثی درباره‏ حضرت زهرا علیهاالسلام با همکاری استاد شاهرخی؛ قبله‏ی هشتم آیینه‏ی رجاء، مدایح و مراثی درباره‏ی حضرت رضا علیه‏السلام با همکاری استاد شاهرخی؛ آیینه‏ جمال، مجموعه‏ دوم مدایح و مراثی درباره‏ حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم با همکاری استاد شاهرخی؛ دیوان صباحی بیدگلی با مقدمه و تصحیح شادروان پرتو بیضایی؛ خلوت انس، مجلد اول تذکره‏ شعرای معاصر.
مشفق کاشانی از جمله شاعرانی است که در مصیبت سید و سالار شهیدان، امام حسین علیه‏السلام اشعار پر سوز و گدازی دارد. هم اکنون ترجیع بندی در مرثیه‏ی سیدالشهداء علیه‏السلام از او بجای مانده است. 

مشفق کاشانی در شامگاه ۲۸ دی ماه سال ۱۳۹۳ در جریان سخنرانی و شعرخوانی در مراسم تولد سهیل محمودی دیگر شاعر ایرانی که در این انجمن در حال برگزاری بود از حال رفت و در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی جان سپرد.
وی این رباعی را برای مراسم جشن تولد سهیل محمودی خواند:

برخیز ز جا نه وقت خواب است ای دوست        بنشین که شب شعر و شراب است ای دوست
در بزم سهیل، زهره با چنگ نواخت                    میلاد بلند آفتاب است ای دوست

 اشخاصی همچون مقام معظم رهبری و سید حسن خمینی در پیام هایی درگذشت این شاعر کاشانی را تسلیت گفتند.  

ساربوک نیز به مناسبت درگدشت این شاعر ارزشی مراسمی را با عنوان یادواره مشفق با حضور بزرگانی همچون مرحوم حداد کاشانی برگزار نمود.

اکنون پس از گذشت دوسال از فوت مشفق جای خالی او در شعر انقلاب احساس می شود.

 

نویسنده: محمدعلی خادم الفقرا

برچسبها