مردی که لبخند به چهره ندارد

مردی که لبخند به چهره ندارد

کتاب اخیر عابدی، شعر فارسی در عصر تجدد، هم از حیث محتوا، هم به لحاظ زبان، و هم از نظر شکل، مجموعه‌ای غنی، متنوع و تأثیرگذار است.

به قلم: علی سبزئی
 کامیار عابدی شال یکی از نام آورترین منتقدان هم روزگار ماست. نام اورا سال ها پیش ازاین دریکی از مجلات قدیمی ادبی به عنوان خواننده پیگیرآن مجله دیده بودم. او سالها به کار تدریس و نوشتن برای نشریات گوناگون اشتغال داشته و در سالهای اخیر هم نگارش چند کتاب مهم ادبی را به انجام رسانده است. توجه او بیشتر به جریانات شعری معاصراست. چاپ کتاب هایی درباره سهراب سپهری،فروغ فرخزاد، سیمین بهبهانی و شعر معاصر زنان ایران نمونه هایی است از این علاقه به جریان یک صد سال اخیر شعر ایران. هرچند چاپ کتاب مهم جدال با سعدی در عصر تجدد خبر از علاقه او به آثار کلاسیک شعر فارسی هم می دهد.

کتاب اخیر عابدی، شعرفارسی در عصر تجدد، هم از حیث محتوا، هم به لحاظ زبان، و هم از نظر شکل، مجموعه‌ای است غنی، متنوع و تأثیرگذار. کتاب حاضر به عنوان «مقدمه‌ای بر شعر فارسی در سده‌ی بیستم میلادی» کوششی است در راه شناخت و تحلیل واقع‌بینانه و منصفانه‌ی جریان‌های مختلف شعر و شاعران از آغاز انقلاب مشروطه تا نخستین سال‌های پس از پایان جنگ تحمیلی حزب بعث عراق علیه ایران کتابی که مجموعه ای است بس متنوع و ناهمگن از سنت گرایان قافیه اندیش تا نوگرایان نثرنویس.

در دو بخش نخست کتاب، پس از مرور اجمالی تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران در این عصر، از شعر و شاعران آن در چهارچوب شش دوره‌ی تاریخی سخن رفته است:

  • شعر بازگشت: تکرار سنت‌ها (نیمه‌ی سده‌ی هیجدهم میلادی)
  • شعر مشروطه: انقلاب در مفهوم‌ها
  • شعر سنت‌گرا: پیمان با گذشته (۱۳۰۴)
  • شعر نیما یوشیج: پیام عصر نو (۱۳۲۰)
  • شعر شاگردان نیما یوشیج: گسترش تخیّل، غنای زبان (۱۳۳۲)
  • شعر فارسی در چهارراه تردید (۱۳۵۷)

در بخش نخست کتاب چشم اندازی سیاسی اجتماعی از ایران و زمینه های اجتماعی شعر فارسی بررسی می شود و در بخش دوم تحلیلی تاریخی - جریان شناسی از شعر فارسی ارایه می شود.

در بخش سوم، زندگی و آثار بیست و پنج شاعر ایرانی در سده بیستم،از گرایش های سنتی، نیمه سنتی، نو سنتی و نو به‌ صورتی نمونه‌وار، هریک در ذیل سه قسمت «زندگی شاعر+ نمونه‌ی شعر+ تحلیلی از شعرها»، شناسایی و بررسی شده است. این شاعران عبارت‌اند از: ادیب‌الممالک فراهانی، اشرف‌الدین نسیم شمال، ایرج میرزا، عارف قزوینی، ملک‌الشعراء بهار، ابوالقاسم لاهوتی، فرخی یزدی، میرزاده عشقی، نیما یوشیج، پروین اعتصامی، سید محمد حسین شهریار، رهی معیری، گلچین گیلانی، مهدی حمیدی شیرازی، فریدون توللی، احمد شاملو، سیاوش کسرایی، فریدون مشیری، سیمین بهبهانی، نصرت رحمانی، مهدی اخوان ثالث، سهراب سپهری، نادر نادرپور، منوچهر آتشی و فروغ فرخزاد.

کتاب «مقدمه‌ای بر شعر فارسی در سده‌ی بیستم میلادی» در ۵۱۰ صفحه و به قیمت ۲۸۰۰۰ تومان از سوی نشر «جهان کتاب»  منتشر شده است.

کتاب حاضر را می توانید از فروشگاه ساربوک، شعبه تلگرافخانه و یا به صورت غیر حضوری از اینجا تهیه نمایید.