به کیفیت طرح های ترویج کتابخوانی توجه کنید

به کیفیت طرح های ترویج کتابخوانی توجه کنید

گفتگویی با دکتر محسن حاجی زین العابدینی دبیر جشنواره مروجان کتابخوانی امسال درباره این جشنواره و ...

گفت و گو: محبوبه قدیریان

جشنواره مروجان کتابخوانی یکی از طرح های معاونت فرهنگی  وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی برای افزایش اهتمام به مطالعه در میان مردم است که  سومین دوره آن سال گذشته برگزار شد و کتابفروشی ساربوک نیز در آن به عنوان  کتابفروشی برتر در ترویج کتابخوانی برگزیده شد. این جشنواره امسال به دبیری انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران برگزار شد. با دکتر محسن حاجی زین العابدینی دبیر این جشنواره در سال گذشته و دارای مدرک دکترای رشته کتابداری و اطلاع رسانی و عضو هیات علمی  گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی گفتگوی کوتاهی با محوریت این جشنواره داشته ایم که در ادامه می خوانید:

  • جشنواره مروجان کتابخوانی امسال به انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران سپرده شد. مزیتهای آن نسبت به اینکه دولت آن را بر عهده داشته باشد چیست و عملکرد این انجمن را در این زمینه چگونه ارزیابی می کنید؟

این یک تصمیم خیلی درست دولت تدبیر و امید بود که  همه فعالیت ها را به گروه های مردم نهاد و NGOها واگذار کنند؛ از جمله شاهد بودیم که درباره نمایشگاه کتاب این کار را کردند. جشنواره مروجان کتابخوانی هم به انجمن کتابداری و اطلاع رسانی واگذارشد تا بتواند از نیروهای مردمی و غیردولتی هم استفاده کند. مقاومتی هم در بین مردم داریم که با دولت کار نمی کنند. NGO ها توان این را دارند که مردمی کار کنند و با اهل یک حرفه بتوانند کار کنند. خوشبختانه عملکرد انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران به گونه ای بود که نزدیک به 750 طرح را در حوزه ترویج کتابخوانی داشتیم که نسبت به سالهای گذشته رشد خوبی داشت و خیلی اثربخش بود و امیدوارم این رویه ادامه یابد.

  • حضور و فعالیت در جشنواره مروجان کتابخوانی را چگونه ارزیابی می کنید؟ چه تعداد شرکت کننده در آن حضور داشتند؟

در سومین جشنواره مروجان کتابخوانی نزدیک به 750 طرح داشتیم که از بین معلمان، مربیان مهد کودک ها، پیش نمازها، گروههای مردمی، کتابداران و کتابفروشان طرح ها به ما رسیده بودند. طرح ها و ایده های خلاقانه ای پیاده سازی شده بود. در خیلی جاها از کمترین امکانات بیشترین استفاده شده بود. خیلی از گروهها و افراد فعال در مناطق محروم  تلاش می کردند. در مناطق شهری جمع های کتابخوانی و ترویج کتابخوانی خیلی رونق گرفته است. اما نکته مهم توجه به کیفیت این طرح هاست که باید مورد توجه قرار بگیرد. هدف از ترویج کتابخوانی تبلیغ و ترویج و ریاکاری در مورد کتاب نیست. بلکه هدف افزایش آگاهی های  جامعه است تا بتوانیم کتاب بیشتر بخوانیم و به جامعه خدمت بیشتری عرضه کنیم.

  • در جشنواره مروجان کتابخوانی امسال بیشترین قشری که فعال بودند چه کسانی بودند؟

در جشنواره مروجان امسال، معلمان و کتابداران بیشترین قشر فعال بودند و حضور خانم ها خیلی پررنگ بود که نقاط مثبتی هست. کتابداران فعالیت خیلی زیادی داشتند که برای ما جای خرسندی داشت.

  • با توجه به تخصص شما در کتابداری است آیا کتابخانه های ایران از به روزترین و بهترین روش ها و امکانات برای ارائه خدمات به مردم استفاده می کنند؟

خیر. اینگونه نیست. کتابخانه های ایران ابزار ها و امکانات  نسبتا خوبی دارند، اما مهم تفکر و فرهنگ استفاده از کتابخانه است که نه در مردم و نه در کتابداران به خوبی  وجود ندارد. جذب مخاطب و ارائه بهترین خدمات به مخاطب در تئوری هست و در عمل می بینیم آن خدمتی که باید ارائه نمی شود. از خیلی  از موارد در دنیا عقب هستیم؛ مثلا در تجهیزات و امکانات، دسترسی ها و  قواعد و استانداردهایی که باید استفاده شود  عقب هستیم . ناگفته نماند که در برخی موارد همگام با دنیا هستیم. به آخرین متدولوژی ها دسترسی داریم اما نه در همه موارد.

  • آیا در دانشگاهها در رشته کتابداری برنامه درسی و منابع استفاده شده و روش های آموزشی به روز است؟

سرفصلهای درسی دانشگاه ها در چندسال اخیر دچار تحولاتی شده و سعی شده آنها را با دنیا به روز کنند و در این زمینه خیلی درسها اصلاح شده است. اما کاستی ای که وجود دارد این است خیلی از این علوم و مواردی که صحبت می کنیم واراداتی هستند و براساس نیاز و مشکلات اساسی کشور ما به وجود نیامده اند و راهکارهای دقیق و منطقی در پاسخ به نیازهای بومی نیستند و در خیلی موارد به درستی درک نمی شوند و به درستی مورد استفاده قرار نمی گیرند.  دومین مساله این است که خیلی از این درس ها و سرفصل ها را در کشورمان داریم؛ اما معلمین و اساتیدی که باید تدریس کنند به روز نیستند  و بیشتر چیزی که بلد هستند را درس می دهند و خود را به روز نمی کنند. شاید از نظر تئوری خیلی خوب باشد اما در عمل نه. نه مدرسین نه نیازهایی که در سطح جامعه است و نه صنعتی که می خواهد پیاده سازی کند همگام نیستند.