کودکان را با کانون دوست کنید

کودکان را با کانون دوست کنید

گفتگویی با فاطمه سادات سیداصفهانیان مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به منظور معرفی کانون

گفت و گو: محبوبه قدیریان

کودکان و نوجوانان آینده‌سازان هر جامعه‌ای هستند و سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر برای پرورش آنان همچون کاشتن هزاران نهال و آبیاری و مراقبت از آن است به این امید و باور که در آینده آن جامعه روحی سرسبز و باطراوت داشته باشد و دود و زباله‌های جهل، بی‌اخلاقی، افسردگی و ناامیدی، بی تفاوتی و مسئولیت ناپذیری زمین و آسمان آن را آلوده نسازد. اگر می‌خواهیم شهروندان یک شهر افرادی شاد و مهربان، اخلاق‌مدار، مسئولیت‌پذیر، آگاه و توانمند باشند باید برای پرورش آنها هزینه کنیم، وقت بگذاریم و توجه ویژه داشته باشیم.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از نهادهایی است که می‌کوشد رسالت خویش را در این زمینه در شهرهای مختلف این آب و خاک  انجام بدهد. به منظور معرفی کانون، اطلاع از فعالیت‌های آن و مشکلات و موانع موجود با فاطمه سادات سیداصفهانیان مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شعبه ناجی‌آباد که سابقه 17 ساله با کانون بودن را دارد گفت‌وگویی داشته ایم که در ادامه می‌خوانید.

در این مدت 17 سالی که در کانون بوده‌اید چه تاثیراتی را در زندگی بچه ها دیده‌اید؟

کانون جهت بچه ها را تغییر می دهد. بچه هایی بودند که اول و دوم ابتدایی بودند و اکنون دانشجو هستند اما به خاطر کانونی بودن هنوز کتابخوان هستند و می نویسند. مدیران مدرسه همیشه می گویند که بچه های کانون با بقیه بچه ها تفاوت دارند. اعتماد به نفس دارند و حرف خود را راحت می زنند. برای پیش بردن کار خود حسادت نمی کنند، گول نمی زنند، تعریف و تمجید نمی کنند. اصرار ندارند اولین باشند. برای آنها مهم است که محتوای کار آنها چه بشود. در فعالیت های هنری و فرهنگی همیشه پیش قدم هستند. البته تاثیر متقابل است و ما مربیان هم از آنها یاد می گیریم. ما در کانون از بچه ها یاد می گیریم که صادق باشیم. چیزی در دل خود نگاه نداریم و خودمان را آزار ندهیم. خیلی راحت ارتباط برقرار کنیم و احساساتمان را خیلی راحت بروز بدهیم. در کانون ما به دنبال پرورش حواس، خوب دیدن، خوب شنیدن و خوب گوش کردن هستیم که در همه فعالیت های ما به طور غیرمستقیم بر آنها تاکید می شود. ما نمی خواهیم بچه های ما لزوما خوشنویس یا سفالگر شوند. اینها ابزاری هستند که به بچه ها کمک می کنند که احساسات آن ها بروز داده شود و خوب دیدن و خوب شنیدن را یاد بگیرند تا وقتی وارد کلاس درس می شوند بهتر یاد بگیرند. ما می خواهیم استعداد بچه ها کشف شود و نگاه آنها به زندگی زیبا و درست باشد و بعدها راه خود را در زندگی انتخاب کنند. شاید در شاخه ای پررنگ نشوند ولی شخصیت آنها متفاوت می شود. به گفته یکی از دوستان طی یک بررسی میدانی درکاشان دیدند که کسانی که در کاشان با بقیه متفاوت تر هستند و کار آنها قوی تر است اغلب کسانی بودند که خانه کودکی آنها از میدان اباذر به طرف خیابان نطنز بوده است و بیشتر این ها عضو کانون بوده اند و با دنیای کتاب ها ارتباط برقرار می کرده اند. کانون تاثیر خیلی زیادی در زندگی، کار و رفتار اعضای خود دارد.

چه برنامه‌ها و فعالیت‌هایی در کانون پرورش فکری برای کودکان و نوجوانان دارید؟

کانون تخصصی ترین کتابخانه کودک و نوجوان است که سیستم کتابخانه ای آن به صورت قفسه باز است و خود اعضا مستقیما به سراغ کتاب ها می روند و آن ها را برای مطالعه و امانت انتخاب می کنند. فعالیت های ما سه دسته هستند: فرهنگی، هنری و ادبی. در زیر شاخه فرهنگی کلاس قصه گویی، روخوانی کتاب، معرفی شخصیت کتاب، معرفی کتاب، نمایش خلاق، نشریه دیواری، تحقیق و پژوهش، نمایش و نقد فیلم، بحث کتاب، نقد و بررسی کتاب داریم و بچه ها به صورت گروهی در این کارگاه ها شرکت می کنند. در زیر شاخه هنری نقاشی، سفالگری و خوشنویسی داریم. در زیر شاخه ادبی نیز داستان نویسی، کارگاه شعر و کارگاه طرح ادبی داریم.

فیلم کوتاه، فیلم عروسکی، انیمیشن و فیلم های بلند، اسباب بازی، کتاب و.. جزو تولیدات کانون است. بچه ها فیلم ها را می بینند و آن را نقد می کنند. درباره موسیقی فیلم، احساسی که منتقل می کند، محتوا و شخصیت ها صحبت می کنند. هم چنین هردوهفته یکبار کتاب مشخص شده ای را می خوانند و بعد همراه با مربی نقد و بررسی می کنند. مربی نقش هدایت گر را دارد و نظرش را اعمال نمی کند. هدف ما این است که لذت مطالعه را در کودکان ایجاد کنیم. اگر بخواهیم با جایزه و امتیاز او کتاب بخواند این موقتی است.

طرح کتابخوانی هم داریم که امسال به صورت درخت دانش بود. در تابستان دو هفته یکبار جشن کتاب در کانون داشتیم و بچه هایی را که سطح آنها بالاتر آمده بود به عنوان دوستدار کتاب معرفی می کردیم. در ماه آبان هم که هفته کتاب و کتابخوانی است از فعالیت های بچه ها مثل تصویرسازی کتاب، کاردستی ها، تحقیق و پژوهش درباره کتاب و ... نمایشگاهی زده خواهد شد و در آن روز سرود، نمایش خلاق، مسابقه خواهیم داشت و برگزیده ها تقدیر خواهند شد.

برای عدالت در دسترسی به کانون پرورش فکری لازم است که کانون شعبه های متعددی در شهر داشته باشد. آیا برای افزایش تعداد شعبه ها برنامه ای وجود دارد؟ از این لحاظ وضعیت کاشان در میان سایر شهرها چگونه است؟

بله. مکان کانون و هم چنین تعداد شعبه ها خیلی مهم است. درباره تعداد شعبه های کانون مسئولان شهر باید بخواهند. اخیرا فرماندار پیشنهاد دادند که نامه ای بنویسیم تا شعبه دیگری از کانون را در حوالی خیابان کارگر تاسیس کنند. یک بحث دیگر هم این است که به همین مراکزی که داریم رسیدگی شود. شعبه ناجی آباد کانون پرورش فکری در سال 89 افتتاح شد و محوطه آن حدود 5 سال است که در حال ساخت است. بودجه پیشنهادی ما به فرمانداری برای ساخت وساز این محوطه دو و نیم برابر مبلغی بود که به ما اختصاص داده شد تا بتوانیم حیاط، آلاچیق و ساختمان سرایداری را بسازیم و تکمیل کنیم. بهترین پارک های شهرهای ایران یک شعبه کانون دارد. فضای اطراف شعبه خیابان نطنز را نمی توان تغییر داد، اما شعبه ناجی آباد جای پیشرفت دارد و می توانند به ما کمک کنند. متاسفانه مسئولان کانون را نمی شناسند و در مراسمی که دعوت کردیم کم آمده اند. هرکس از بیرون می آید باورش نمی شود که داخل کانون اینطور پویا باشد. مسئولانی که کانون را نمی شناسند باید بیایند و اینجا را از نزدیک ببیند. درحالی که اصفهان 13 شعبه و شهرهایی مثل سمیرم و محلات دو شعبه دارند کاشان هم دوشعبه دارد. خود کاشان به دو شعبه دیگر و قمصر و نیاسر هم هریک به شعبه ای نیاز دارند. اگر زمین و ساختمان به کانون داده شود، کانون کتاب ها و مربیان را تامین می کند. حتی می توان برای روستاها کتابخانه سیار روستایی کانون را راه اندازی کرد که امید است به زودی شاهد چنین اتفاقات خوبی باشیم.

 چه انتظاری از نهادهای دیگر همچون آموزش و پرورش که جامعه هدف شما متعلق به این نهاد است دارید؟

آموزش و پرورش سال گذشته همکاری کوچکی با ما داشت و چند برنامه مشترک داشتیم که فکر می کنم با توجه به ظرفیت کانون کافی نیست. ما از خانواده آموزش و پرورش هستیم و مخاطبان ما بچه های مدارس هستند. خواندن کتاب های داستان، علمی و شعر لطمه ای به درس خواندن بچه ها نمی زند و به آن ها کمک می کند که بهتر درس خود را بخوانند. اداره فرهنگ و ارشاد هم به ما دارد کمک می کند. اگر کانون توسط ارگان های مختلف از نظر مادی و محتوایی حمایت شود ما خیلی بهتر می توانیم به بچه ها رسیدگی کنیم.

آموزش و پرورش باید از معلمان بخواهند که بچه ها را با کانون مانوس تر کنند. بچه ها در طول سال یکبار به کانون می آیند. اما این فایده ای ندارد و موقعی موثر است که استمرار داشته باشد. بچه های مدارس ماهی یک بار باید حداقل بیایند. مسئولان مدارس این ها را عضو کانون کنند. بچه ها را با کانون دوست کنند ادامه دوستی را به ما بسپارند. ولی الان این اتفاق نمی افتد. این دغدغه و دلسوزی می خواهد که مدیر و معلم از بچه ها بخواهند. آموزش و پرورش از مدیران خود بخواهد که با کانون تعامل داشته باشند.