قصه نویسی فهم مسائل اجتماعی و جهانی را می طلبد

قصه نویسی فهم مسائل اجتماعی و جهانی را می طلبد

گفتگویی کوتاه با مصطفی رحماندوست درباره جشنواره های قصه گویی در ایران و جایگاه ادبیات کودک ما در جهان

گفت و گو: محبوبه قدیریان

قصه گویی یکی از بهترین راههای سرگرم کردن کودکان و ایجاد نشاط در آنهاست؛ ضمن اینکه یکی از بهترین راه ها برای آموزش  و تعلیم و تربیت غیرمستقیم است. قصه گویی قدرت تخیل کودکان را افزایش می دهد و به انها کمک می کند تا با استفاده از قدرت تخیل قوی رسام طرح آینده ای روشن برای داستان زندگی خود و جامعه خود باشند. چندی پیش که مصطفی رحماندوست شاعر و نویسنده نام آشنای کودک و نوجوان را در کارگاه آموزشی قصه گویی ملاقات کردم فرصت را غنیمت شمردم و سوالاتی چند درباره قصه گویی از ایشان پرسیدم. هرچند که مصاحبه به دلیل  خستگی و فرصت کم ایشان کوتاه بود:

کیفیت و تعداد جشنواره های قصه گویی در ایران چگونه است و آیا ما در سطح بین المللی حرفی برای گفتن داریم؟

در ایران به صورت رسمی حدود 22 سالی است که به قصه­ گویی غیر از مادربزرگ­ها  و پدربزرگ­ها توجه شده است و در این مدت بیشتر متولی آن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده است که جشنواره ه­ایی را راه انداخته که بین المللی هم شده است و از قصه گویان خارج از کشور می آیند و قصه می گویند. ایرانیانی  که  خارج رفته باشند و قصه گفته باشند نقدا سراغ ندارم. ما محدودیت­های خاصی داریم، مثلا اینکه زبان فارسی را دیر می فهمند. یک هلندی می­ تواند به زبان انگلیسی هم قصه بگوید، چون این دو زبان نزدیک هستند و به زبان انگلیسی حداقل 70- 80 درصد حداقل می­ فهمند اما به زبان فارسی خیلی سخت می­ توانیم قصه بگوییم. افرادی را داریم که به زبان عربی و انگلیسی دارند تمرین می­ کنند .

 جشنواره­ های ملی ما در قصه گویی چگونه است؟

 خیلی خوب است. هم جوان­ها مسابقه می­ دهند و قصه می­ گویند و هم پیرها بدون رعایت نوبت قصه می­ گویند.

آیا ادبیات کودک ما در جهان مطرح هست؟

بله. هرسال یکی دو تا از آثار ما به زبان های دیگر ترجمه می­ شود. اما یادمان نرود ما 70 سال تجربه داریم و کشورهای اروپایی دویست سال. این امر خواه ناخواه آنها را موفق می کند. آنجا بچه زودتر یعنی از رنسانس به بعد معنی پیدا کرده است. اما در ایران بچه طفلی بوده که دارد زندگی  خودش را می کند.

برای اینکه در ادبیات کودک و نوجوان در جهان حرف برای گفتن داشته باشیم چه باید کرد؟

 نمی شود با فرمول این مساله را حل کرد و فهم مسائل اجتماعی و جهانی را می­ خواهد. بعضی داستانها  دارای یک مساله بین المللی مثلا تنهایی هستند و از این رو در مجامع بین المللی مورد توجه قرار می گیرند.