آیا از داشتن تنش با فرزندان خود خسته اید؟

آیا از داشتن تنش با فرزندان خود خسته اید؟

کتاب تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان به شما کمک می کند تا فرزندان خود و مسائل آنها را بهتر درک کرده و با انتخاب رفتار درست به جای کنترل بیرونی رابطه بهتری را با آنها برقرار سازید.

به قلم: محبوبه قدیریان

یکی از مسائل مهمی که گریبانگیر خانواده­ های بسیاری در سرتاسر جهان است عدم ارتباط درست والدین با فرزندان است که موجب مشکلات زیادی در زندگی والدین و فرزندان می­ شود.

کتاب تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان با توجه به این واقعیت درصدد است تا به شما کمک کند تا به جای اعمال کنترل بیرونی برای تغییر تصمیمات و رفتارهای فرزندان رفتار خود را انتخاب کنید و با این تغییر موضع بتوانید اعتماد و محبت فرزندان خود را جلب کنید و بتوانید موانع بین خود و نوجوانانتان را برطرف کنید. نویسنده کتاب ویلیام گلسر معتقد است که زمانی می توانید  کنترل اوضاع را به دست بگیرید که از کنترل کردن دیگران دست بردارید. چرا که برخی از انسانها به خاطر نیاز به داشتن قدرت خود را حق به جانب می دانند و فکر می کنند که همه دیگران اشتباه می کنند و دیگران باید مطابق خواسته های آنها عمل کنند و والدین نیز از این امر مستثنا نیستند.

این کتاب ضمن دادن توضیحی درباره تئوری انتخاب، در فصول مختلف با آوردن نمونه های واقعی  از مشکلات والدین با فرزندان خود راه حل های خود برای بهبود این ارتباط را بر اساس این تئوری و کنترل رفتار خود به جای کنترل بیرونی ارائه می کند.

خواندن این کتاب موجب می شود درک بهتری از سازوکار رفتار نوجوانان به دست بیاورید و با این فهم عمیق تر، رابطه بهتری با فرزندان برقرار کنید و از فرآیند فرزندپروری که بعضا موجب بروز مشکلاتی در وضعیت روحی روانی والدین نیز می شود بیشتر لذت ببرید. گلسر در این کتاب رفتارهایی در نوجوانان مانند بی­ اشتهایی روانی، افسردگی، لجاجت و بدقلقی، گرایش به مواد مخدر و رفتارهای سایکوتیک را تشریح کرده و به والدین توصیه­ های عملی برای کمک به نوجوانان و خودشان ارائه می دهد.

فرزندان بیش از نیاز به پیشرفت در مدرسه و درس  و یادگیری مهارت­های فنی و وزشی و هنری نیازمند داشتن یک رابطه صمیمانه، خوب و مبتنی بر احترام و رضایتخش با والدین خود هستند. با ایجاد چنین رابطه ­ای است که فرزندان نیز راه بهروزی و موفقیت را بهتر خواهند یافت. اما در صورت وجود رابطه­ ای پرتنش، کنترلگر و بدون درک و احترام، امکان رفتن فرزند شما به سمت مشکلات روانشناختی و اختلال رفتاری یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، بی بند و باری جنسی، خشونت و بزهکاری بسیار زیاد است و حتی اگر دچار این مشکلات نشود و بتواند مسیر معمول زندگی را طی کند احتمال اینکه فردی شاداب و خشنود باشد کم خواهد بود.

این کتاب از والدین می خواهد که رفتارهایی چون انتقاد، سرزنش، شکایت، غرغر، تهدید و تنبیه و  .... را کنار گذاشته و رفتارهای پیوند دهنده ای چون حمایت، تشویق، گوش سپردن و پذیرش را انتخاب کنند.

این کتاب علاوه بر والدین برای معلمانی مفید است که می توانند با ایجاد رابطه صحیح و دلسوزانه با شاگردان خود که ممکن است والدین خوبی نداشته باشند در زندگی آنها نقش سرنوشت سازی را ایفا کنند و آنها را در برابر آسیب های بیشتر محافظت نمایند.