نشست تخصصی «نقش رسانه در فرهنگ مطالعه»

نشست تخصصی «نقش رسانه در فرهنگ مطالعه»

نشست تخصصی «نقش رسانه در فرهنگ مطالعه»در شعبه تلگرافخانه ساربوک، با حضور احمد ابوالفتحی، منتقد، داستان نویس و سردبیر روزنامه بهار و دکتر مصطفی جوادی؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان

به قلم: محیا باقری

احمد ابوالفتحی، منتقد، داستان نویس و سردبیر روزنامه بهار در تاربخ 27/7/1396 در نشست تخصصی«نقش رسانه در فرهنگ مطالعه» واقع در شعبه تلگرافخانه ساربوک اظهار داشت: رسانه، فرهنگ و مطالعه هر سه واژه های کلانی هستند که پیش از بکار بردن هر کدام باید بیندیشیم که از چه موضوعی سخن می گوییم.

دوره حاضر به دوره ارتباطات معروف است. در این دوره هویت جمعی ما با رسانه تعریف می گردد و حضور ما در شبکه های اجتماعی بخشی از زیست ماست.

ابوالفتحی در رابطه با تعریف رسانه افزود: خط ممتدی که در یک ارتباط جمعی وجود دارد و بخش های متعدد و مختلف این ساختار را پیوند می دهد، رسانه می نامیم. تلگراف اولین عنصری بوده که در دنیای مدرن به شکل گیری رسانه کمک نموده و اولین عامل فنی برای ارتباط میان دو نقطه دور از هم محسوب می گردد.

امروزه ما در دوره ای قرار داریم که با ابزار های فنی دیگری از جمله تلگرام، اینستاگرام و ... روبرو هستیم که برقراری ارتباط بین یک ساختار کوچک و حتی ساختار های جهانی را ممکن ساخته است.

وی در رابطه با نقش رسانه در فرهنگ مطالعه بیان کرد: مطبوعات، صدا و سیما و فضای مجازی هرکدام کارکرد ویژه ای دارند و با توجه به فعالیت های انجام گرفته در حال خدمت یا خیانت هستند. واژه فرهنگ را می توان یک حرکت یا عزم جمعی برای بروز عملی یا احساسی برخی ارزش ها و کارکرد ها در یک وضعیت دانست. مناسک و رفتار جمعی برای ترویج این فرهنگ را نیز می توان تعریفی برای فرهنگی برای مطالعه برشمرد.

سردبیر روزنامه بهار در رابطه با نوسانات سرانه مطالعه در ایران اظهار داشت: سرانه مطالعه در ایران بین 2 تا 72 دقیقه تعریف شده است.

او تعریف این دو موضوع را بصورت مشخص شده تری ارائه داد و افزود: هنگامی که از مطالعه حرف می زنیم منظورمان همان خواندن کتاب بوده و هنگامی که از فرهنگ نیز سخن به میان می آید منظور همان فرهنگ جمعی متعادل است. موضوع رسانه و فرهنگ مطالعه نیاز به تامل در گذشته، حال و آینده دارد و آنطور که می نماید عدم وجود گذشته ای خوب، ما را به اینجا رسانده است.

ابولفتحی با بیان این موضوع که اولین آگهی منتشر شده در ایران در مورد خرید کتاب بوده اظهار داشت: امروزه آگهی در مورد کتاب به سعی و کوشش ناشر نیست و مولف کتب در این زمینه تلاش می نمایند. تیراژ کتاب در دوره هایی 5000 جلد بوده و در حال حاضر این تیراژ به یک پنجم تعداد رسیده و کتاب ها در تیراژ 1000 به چاپ می رسند.

وی با طرح سوالی در این زمینه افزود: آیا اساسا مطبوعات که خود دچار یک بحران اساسی هستند، می توانند در گسترش فرهنگ مطالعه موثر واقع شوند یا خیر؟ و یا مطبوعات در ابتدا نیاز به نجات خود دارند؟

او پس از بیان تیراژ 30000 جلدی نشریه هفته کتاب در سال 1340 ، بیان کرد: امروزه این تعداد برای روزنامه های پرتیراژ دولتی هم به رویایی تبدیل گشته است و تاثیر رسانه در فرهنگ مطالعه نیز در حد یک تئوری باقی مانده است.

سردبیر روزنامه بهار پس از بیان عدم خریده شدن مطبوعات و خوانده شدن خبرها در کانال های تلگرامی اظهار داشت: اگر این مطبوعات توسط مردم خریده نشوند چه لزومی برای کار کردن آنها وجود دارد؟ و سپس در پاسخ به این سوال افزود: ما نمی توانیم مطبوعات را حذف کنیم زیرا ساختار آن است که به عنوان مسئله ای مهم مطرح می گردد و این که یک نظم روزانه مطالعاتی داشته باشیم خود یک موضوع اساسی محسوب می گردد و همچنین مطبوعات بخشی از ساختار فرهنگ ایران را تشکیل می دهند.

وی در رابطه با اندیشیدن به حفظ و نجات مطبوعات بیان کرد: اهل رسانه و اصحاب مطبوعات باید با پیشرو کردن مطبوعات در امر خبر، حضور در این جلسات، جدی گرفتن سایت ها و تلگرام، تحلیل و پردازش، افزایش جذابیت و بالا بردن سطح گرافیکی کار، به احیا این مقوله بپردازند.

ابوالفتحی در ادامه در رابطه با نقش ارشاد و مسئولین افزود: در این زمینه باید خطوط قرمزی که ترس ساخته و خود ساخته هستند را شکست و ترس های مسئولین، مطبوعات و روزنامه نگاران باید خذف گردد. مسئولی که قادر به حرکت خطوط قرمز نباشد در جایگاه درستی ننشسته است و ما به عنوان یک عنصر فرهنگی و وزارت ارشاد نیز به عنوان یک کارگزار فرهنگی باید در زمینه چرایی بسته بودن دست مطبوعات در شهری مانند کاشان بیندیشیم.

دکتر مصطفی جوادی؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان نیز در ادامه اظهار داشت: اگر بخواهیم راجع به بحث های فرهنگی صحبت کنیم، نیازمند رصدی در رابطه با جایگاه فرهنگی خود هستیم. آمار مطالعه در ایران از کشور هایی مانند هند و افغانستان نیز کمتر بوده و کمتر از 5 دقیقه در روز است. تمام افراد پس از سفر به کشور های اروپایی نظم و رعایت قانون در این کشور ها را می ستایند. آنچه باعث این فرهنگ گشته، بالا بودن سرانه مطالعه و خردمندی مردم است.

وی افزود: رسانه و اصحاب رسانه خواص جامعه ما هستند و به همین دلیل است که انتظار می رود تا این گروه، مردم را به کتاب و کتاب خوانی ترغیب نمایند.از عنوان هایی که در رسانه شناخته می شوند می توان به روزنامه نگاران، رادیو، تلویزیون، سیمای شهری، فضای مجازی و همچنین افرادی مانند مداح، خطیب نماز جمعه و سخنرانان اشاره داشت. همه ما در این زمینه حلقه های یک زنجیر هستیم و یکی از حلقه ها در این زمینه رسانه است که نقش مهم و خاصی در این فرهنگ سازی دارد.

جوادی در رابطه با نویسندگان افزود: بخش موثر دیگر در این زمینه نویسندگان ما هستند. در جامعه ای که فکر های خوب وجود ندارد، با کمبود نویسنده خوب نیز مواجه می گردیم و عدم وجود فکر خوب باعث نداشتن نوشته خوب می شود و از جنبه دیگر، عدم و جود اندیشه خوب باعث جلوگیری از رفتن به سمت خواندن و یاد گرفتن می گردد. البته اگر کتب خوب هم موجود باشد، مخاطب خود را می یابد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان و ضعیت اجتماعی کشور را ناگوار دانست و گفت: قتل های ناگواری که اخیرا رخ می دهد نیز یکی ار آثار عدم مطالعه در کشور است و ما عموما در حوزه فرهنگ به جای پرداختن به امر پیشگیری، به درمان می پردازیم.

وی در ادامه افزود: هنگامی که تیراژ کتاب از 1000 به 500 می رسد، باید منتظر چنین اتفاقاتی نیز باشیم و تا زمانی که فرهنگ اولویت اول دولت مردان ما نباشد، در این زمینه هزینه های گزافی خواهیم پرداخت. فرهنگ ایرانی اسلامی فرهنگ مهربانی و یکتا پرستی است و ما نباید در یک کشور اسلامی با چنین موضوعاتی مواجه گردیم.

جوادی دلیل این موضوعات را فقر فرهنگی دانست و نه فقر مالی و در ادامه افزود: نویسندگان و روزنامه نگاران باید در رسانه هایی مانند رادیو و تلویزیون مشکلات خود را بیان کنند تا مسئولان آگاه گردند و به رفع مشکلات بپردازند.

او علاوه بر صدا و سیما، سینما را نیز در این زمینه موثر دانست و بیان کرد:همانطور که یکی از موضوعات روز فیلم، در کشور آلمان کتاب است، ما نیز در فیلم ها و سریال هایمان باید به معرفی نویسندگان، خواندن کتاب و فرهنگ سازی در این زمینه بپردازیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان نقش رسانه و مطبوعات را پررنگ تر دانست و افزود: فضای مجازی رسانه ای است که در اختیار ماست و ما در این حوزه نیز باید به موضوع فرهنگ کتاب خوانی بپردازیم.