برگزاری جشنواره نقد داستان کوتاه

برگزاری جشنواره نقد داستان کوتاه

اولین دوره جشنواره نقد داستان کوتاه توسط انجمن داستان «حیرت»

خبرنگار: محیا باقری

اولین دوره جشنواره نقد داستان کوتاه توسط انجمن داستان «حیرت» و با همکاری نشریه «داستان شیراز» در دو بخش آزاد و ویژه برگزار می گردد.

مجید خادم، دبیر این جشنواره هدف اصلی این جشنواره را  معرفی منتقدین خلاق دانست و گفت: جشنواره نقد داستان کوتاه در سیاستگذاری، تصمیم گیری و اجرا به صورت مستقل عمل کرده و از حمایت های مالی دلسوزان فرهنگی، نهادهای دولتی و غیر دولتی استقبال می نماید.

خادم در ادامه در رابطه با شرایط شرکت در جشنواره اظهار داشت: نقد داستان های منتشر نشده بلامانع بوده و در صورت تمایل به نقد این گونه آثار؛ متن کامل داستان باید به پیوست ارسال گردد. همچنین نقد رمان و مجموعه داستان نیز پذیرفته نخواهد شد و آثاری که مورد نقد قرار می گیرد باید از میان آثار نویسندگان ایرانی انتخاب گردد.

وی در ادامه افزود: شرکت در این جشنواره محدودیت سنی نداشته و تمامی رده های سنی می توانند در این جشنواره شرکت نمایند. همچنین آثار ارسالی نیز محدودیت حجم نداشته و هر منتقد می تواند با 2 اثر در این جشنواره شرکت نماید.

دبیر این جشنواره در رابطه با آثار ارسالی بیان کرد: هر اثر باید در فایل ورد و به صورت جداگانه ارسال گردد. آثار ارسالی از لحاظ فونت، نوشتار و شکل صفحات محدودیتی ندارند. در انتهای هر اثر و در صفحه ای مجزا باید مشخصات اثر و نویسنده شامل عنوان نقد، نام داستان، نام نویسنده، در صورت انتشار، عنوان کتاب، ناشر و سال انتشار، نام و نام خانوادگی شرکت کننده، سال تولد، آدرس دقیق پستی محل سکونت به همراه کدپستی، شماره تماس و آدرس الکترونیکی درج گردد.

مجید خادم بیان کرد: در بخش ویژه نیز شرکت کنندگان باید یکی از داستان های برگزیده سه دوره قبل جشنواره داستان کوتاه خلاقانه سالانه «حیرت» را نقد نمایند. مهلت ارسال آثار نیز از ابتدای آذر 1396 تا پایان فروردین 1397 است. همچنین اعلام نتایج مرحله اول داوری در نیمه دوم تیر 1397 و اعلام نتایج مرحله نهایی جشنواره و معرفی 10 نقد ارسالی برتر در نیمه دوم شهریور ماه سال 1397 خواهد بود.

او در رابطه با تقدیر از برگزیدگان افزود: در پایان نیز ۵ نقد برتر در بخش آزاد و ویژه، معرفی و از آنها  تقدیر خواهد شد. همچنین به  برترین نقد، تندیس جشنواره و لوح تقدیر و به نقدهای برتر لوح تقدیر اهدا می گردد. علاوه بر این ده نقد برتر در دو بخش، در دو نسخه کاغذی و الکترونیکی کتاب رسمی سالانه جشنواره حیرت، منتشر خواهند شد و تمامی آثار برگزیده مرحله نیمه‌نهایی نیز درمجله سراسری تخصصی «داستان شیراز» و در سایت جشنواره منتشر می گردد.