حضور جمعی از مسئولان کاشان به مناسبت روز کتابگردی در ساربوک

حضور جمعی از مسئولان کاشان به مناسبت روز کتابگردی در ساربوک

حضور جمعی از مدیران و مسئولان کاشان به مناسبت روز کتابگردی در ساربوک

خبرنگار: محیا باقری

جمعی از مدیران و مسئولان کاشان به مناسبت روز کتابگردی، امروز در تاریخ 2/9/96 در فروشگاه ساربوک حضور پیدا کردند.

ساربوک در این روز میزبان مصطفی جوادی، رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان، سعید عطایی شاد، مشاور فرهنگی_اجتماعی شهردار کاشان، سرهنگ محمدی، نماینده فرماندهی سپاه، احسان محمدی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی کاشان، آقای مافی، معاون ارشاد اسلامی و آقای واحدیان بوده است.

سعید عطایی شاد مشاور فرهنگی اجتماعی شهردار کاشان در رابطه با مبحث انگیزه در کتاب و کتابخوانی اظهار داشت: وقتی جوان در اطراف خود کسانی را می بیند که به مبحث کتاب  کتاب خوانی نپرداخته و در شرایط زیستی بهتری هستند، رغبت کمتری به خواندن کتاب پیدا می کند و تا زمانی که این تعادل برقرار نشود این سوال مطرح می گردد که لزوم خواندن کتاب چیست؟
البته در این میان افرادی مستثنی هستند اما می توان گفت که نبض کلی جامعه در حال طی کردن این روند است.

وی در ادامه افزود: همواره این سوال که آیا نسلی که کتاب نمی خواند الزاما بی سوادتر است؛ مطرح می گردد و البته مشکل دیگری که جامعه را درگیر خود کرده، کم بودن کتاب خوب است و این اتفاق ناخوشایند در تمام وجوه فرهنگی به چشم می خورد که سطح توقعات مردم نزول پیدا کرده است.

همانطور که توقع مردم از شهرداری به لکه گیری آسفالت و جدول گذاری نزول پیدا کرده است، در حوزه فرهنگی نیز همین اتفاق افتاده و امروزه شاهد عدم حضور مردم در تئاتر های فاخر، فیلم ها و گفتگوهای مفید، برنامه های هنری خوب و سخنرانی های پربار هستیم و شاهد این موضوع هستیم که در کنار چنین برنامه هایی باید برنامه های دیگری برای جذب مردم اجرا گردد.

از دلایل این موضوع می توان به عدم پذیرش خطرات و سختی های عمیق شدن و حرکت مردم به سمت سطحی بودن و راحت طلبی ناشی از آن، اشاره داشت.

عطایی شاد با بیان وجود متخصصین درحوزه های مختلف گفت: در حوزه فرهنگ و کتاب چنین حریمی وجود ندارد و همگی صاحب نظر بوده و به خود حق اظهار نظر، نقد و بررسی می دهیم. البته به تعبیر دوستی، حوزه فرهنگ متعلق به همه مردم است اما ما در این زمینه به متخصصان توجه کمتری کرده و به صورت غیر تخصصی به این موضوع می پردازیم.

مصطفی جوادی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان با نقل این جمله که اگر 3 روز است که کتاب نخوانده اید، لطفا دهان خود را ببندید؛ اظهار داشت: امروزه فحش ها و ناسزاهایی که رد و بدل می شود نشان از عدم خواندن کتاب است و در این اوضاع و شرایط کتاب و کتاب خوانی، خواندن کتاب کار سختی شده و فروش آن کاری سخت تر است.

وی با اشاره به چند فعال قدیمی در حوزه کتاب و عدم شرایط خوب زیستی آنان افزود: سطح توقع جامعه زمانی نزول پیدا می کند که مدیران نتوانند در جامعه انتظار ایجاد نمایند و با پایین آمدن سطح توقع مردم سطح مدیریت مسئولان نیز تنزل پیدا می کند. در شهر و خانواده نیز همین گونه است.

جوادی تحقق پی ریزی فرهنگ را بوسیله کتاب دانست و افزود: ارتقا سطح فرهنگی یا آموزش شهروندی که توسط عوامل شهرداری انجام می گیرد؛ فقط با خواندن کتاب محقق می گردد. ما کتابخانه خوب در کاشان نداریم و علی رغم صورت گرفتن برنامه های مفید فرهنگی، اگر این برنامه ها به صورت صحیح پایه ریزی نشود ماندگار نخواهد بود.

وی در ادامه گفت انتظار می رود که چندین ساربوک دیگر در کاشان وجود داشته باشد و در کنار ساختمان های عریض و طویل دیگر، نیاز است که از ظرفیت های مختلف مانند خیرین استفاده گردد و محوطه ای مناسب جهت تاسیس کتابخانه در نظر گرفته شود.
تا به حال در این زمینه تلاش هایی صورت گرفته اما به نتیجه ای نرسیده است  و امید است که برنامه ریزی طولانی مدتی صورت گیرد تا در 20 سال آینده در این حوزه نتیجه ای ارزنده حاصل گردد.

جوادی دلیل  وضعیت حاضر را تفکر نکردن به کتابخانه و کتاب فروشی در دوران پس از انقلاب دانست و اظهار داشت: اقای اکبری، مدیر مسئول ساربوک نیاز به چندین پشتوانه فکری دارد تا بتواند به کار خود ادامه دهد و نیاز است که در برنامه های مختلف مشارکت داشته باشیم.
علاوه بر این قابل ذکر است که بخش زیادی از این فعالیت های انجام گرفته تا به حال به دلیل همت و تلاش مجموعه ساربوک بوده و جای تقدیر بسیاری دارد.

ابوالفضل اکبری، مدیر مسئول فروشگاه ساربوک حضور در ساربوک و قرار گرفتن در این محیط را لذت بخش دانست و اظهار داشت: دوستان و همکاران من در این شانزده سال زحمات بسیاری کشیده اند. ما تا به حال موضوع کتاب فروشی را از دریچه اقتصاد نگاه نکرده ایم و به این حوزه به عنوان فعالیتی فرهنگی که باید به آن پول تزریق گردد، نگاه کرده ایم واگر نگاهمان به این حوزه نگاهی اقتصادی فرهنگی بود، حتما وضعیت بهتری در این زمینه داشتیم.

وی در ادامه افزود: در روزهای اولیه این فعالیت ما 4 نفر بوده و الان بالغ بر 50 نفر در این مجموعه مشغول فعالیت هستند و با توجه به این موضوع که ارزش هر ثانیه یک فرد هرگز قابل جبران نیست و همچنین با توجه به عرف جامعه، این افراد به انداره یک چهارم زحمت خود نیز حقوق دریافت نمی کنند.

اکبری در ادامه در راستای توقعات خود و مجموعه افزود: توقع می رود که به این مجموعه به عنوان یک بنگاه فرهنگی نگاه شود و مبحث فرهنگ و اقتصاد به صورت جداگانه در نظر گرفته نشود.
مشکلات اقتصادی مجموعه قابل تصور نیست و سال هاست که ما در این مجموعه با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنیم.

او در ادامه افزود: 5 سال پیش شورای شهر تهران طی یک مصوبه، تصویب کرد که از ساختمان های مسکونی می توان برای کتابفروشی استفاده کرد و درخواست می شود که این مصوبه پیگیری گردد تا این مجموعه ملزم به پرداخت عوارض نباشد.

مدیر مسئول ساربوک گفت: درخواست دیگر ما بخشیده شدن هزینه نصب تابلوها و بیلبورد های کتابفروشی هاست. حمایت دیگری که شهرداری می تواند از کتاب فروشی ها داشته باشد؛ تهیه کتاب و لوازم التحریرهای مورد نیاز خود از این مجموعه است و نیاز است که نگاه مسولین به این موضوع معطوف گردد که خرید های خود را از این مجموعه ها انجام دهند.

وی در رابطه با مبحث پایتخت کتاب افزود: مجموعه ساربوک سه سال است که در طرح پایتخت کتاب شرکت کرده و در سال اول 6 طرح از 7 طرح مطرح شده، که کاشان را در زمره 10 شهر برتر قرار داد؛ متعلق به ساربوک بوده است. در این زمینه علاوه بر جنبش کتابخوانی  نیازمند نگاه همه مسئولان هستیم. ساربوک در این زمینه نیاز به حمایت مالی ندارد و حمایت های دیگری مانند امضا شهردار را طالب است.

اکبری در پایان گفت: بحث پایتخت کتاب توانایی ایجاد تحول های عظیمی در زمینه کتاب و کتابخوانی دارد و طرح های مطرح شده نیازمند حمایت و پشتیبانی مسئولین است تا ما بتوانیم مقدمه خوبی را در مبحث پایتخت کتاب داشته باشیم.