بیایید هرگز از آموختن دست نکشیم

بیایید هرگز از آموختن دست نکشیم

برگزاری چهارمین آیین تجلیل از یاوران و خادمان کتاب در فروشگاه ساربوک

خبرنگار: محیا باقری


رونمایی از سه کتاب ورزانامک، تاریخچه نائبیان و اسناد قنات سرداری برزک و گزیده ای از مصباح الهدایه و مفتاح الکفایه در چهارمین آیین تجلیل از یاوران و خادمان کتاب در ساربوک انجام شد.

سید مرتضی طاهری برزکی، نویسنده کتاب ورزانامک در رابطه با این کتاب اظهار داشت: این اثر حاوی 500 صفحه متشکل از 9 بخش از مجموعه مقالات فرهنگی، تاریخی و گردشگری این منطقه است. این اثر توسط مولفان مختلف تالیف شده است. کتاب اسناد  قنات سرداری نیز در چهار فصل و  در 146 صفحه تنظیم شده است. این کتاب در رابطه با قناتی در برزک بوده که در زمان نائبیان ایجاد گشته است.

جناب آقای اسلامی نژاد نیز در رابطه با کتاب گزیده ای از مصباح الهدایه و مفتاح الکفایه توضیحاتی داده و سپس به رونمایی از این آثار پرداخته شد.

این رونمایی با حضور معاون فرهنگی وزیر ارشاد، مدیر کل ارشاد استان اصفهان، مسئول فرهنگی سازمان یونسکو، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کاشان و دیگر مسئولین شهرستان کاشان و جمعی از فرهیختگان و دانشگاهیان انجام گرفت.

دکتر مصطفی جوادی؛ ریاست فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در چهارمین آیین تجلیل از یاوران و خادمان کتاب در تاریخ 96/9/22 در فروشگاه ساربوک ضمن عرض خیر مقدم اظهار داشت: دوستانی که در این مکان حضور دارند نه تنها کتاب یاورند بلکه کتاب باورند و دانش خود را وامدار کتاب هستند.

وی ضمن تشکر و قدردانی از مجموعه ساربوک، ناشران، نهاد کتابخانه ها و... افزود: طی چند وقت گذشته کاشان در تمامی زمینه هایی که در عرصه فعالیت فرهنگی مستعد بوده، فعالیت داشته و از جمله این زمینه ها می توان به اداره سازمان زندان، بیمارستان شهید یثربی و حوزه علمیه اشاره داشت.

دکتر عبدالمهدی مستکین؛ مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو ایران پس از خوانش چند بیت شعر و ارائه سخنانی درقالب شعر و ادبیات از فردوسی، نظامی و دیگر اندیشمندان و ادیبان در رابطه با فعالیت های صورت گرفته در زمینه کتاب و فرهنگ، اظهار داشت: بارها و بارها در مصحف شریف قرآن به خواندن کتاب اشاره شده است. پس باید بیاموزیم که این عمر گرانمایه را به بیهودگی نگذرانیم و در زمینه گسترش فرهنگ و فهم تلاش نموده و از آموختن دست نکشیم.

وی در ادامه افزود: بخشی از هویت ایران زمین مدیون اندیشه بزرگان کاشان بوده و در تلاش هستیم تا در دوره بعدی غیاث الدین جمشید محتشم کاشانی را در فهرست مشاهیر یونسکو به ثبت برسانیم. کاشان دیار زرخیزی است و عطر و بوی این دیار بوی فرهنگ و بالندگی و شکوفایی می دهد. رسالت ما اکنونیان این است تا بکوشیم برای آن که فرزندان خود را با موهبت کتاب آشنا نماییم تا سرتاسر این خاک همواره با سعادت و صلاح و جاودانه گردد.

مستکین در رابطه با آشنایی با کتاب و کتابخوانی گفت: در خانه ای که کتاب داد و ستد نشود هرگز فروغ پرمهر کتاب خوانی نخواهد بود و قبل از اینکه فرزندانمان را با کتاب آشنا گردانیم، باید خودمان به سمت کتاب رفته و کتابخوان باشیم.

او در ادامه در رابطه با فعالیت های صورت گرفته افزود: تا به حال 1000 روستا و 97 شهر درگیر کتاب خوانی شده اند و برنامه پایتخت کتاب نیز از سال 2002 در یونسکو برنامه ریزی شده و پس از آن ما نیز سعی کردیم تا این فرهنگ را گسترش دهیم.

در ادامه این آیین از یاور برتر در بخش کتاب فروشی برتر از شهرستان آران و بیدگل؛ جناب آقای طاهایی، یاور برتر در بخش کتابداری مجموعه های خانگی؛ جناب آقای آفتابی، یاور برتر در بخش نویسنده برتر و در بخش ترویج ارزش های فرهنگی با موضوعیت کتاب؛ حجت الاسلام مرادزاده، یاور برتر در بخش بیمارستان دوستدار کتاب و ان جی اُهایی که در راستای طرح ترویج فرهنگ کتاب تلاش نموده اند، بیمارستان آیت الله یثربی و جناب آقای دکتر سروی زاده، یاور برتر در بخش کتابخانه های شایسته تغییر؛ مسئول محترم کتابخانه زندان، یاور برتر در بخش ترویج و اهدا کننده کتاب در بخش روستایی، مدیریت خانه منوچهری؛ سرکار خانم منوچهری، یاور برتر در بخش کتابخانه های ویژه؛  سرکار خانم دکتر نیکخواه، یاور برتر در بخش باشگاه های برتر کتابخوانی کشور؛ سرکار خانم الماسی،  یاور برتر در بخش کتابخانه های روستایی دوستدار کتاب و برگزیده کشوری مروجین روستایی کتاب؛ سرکار خانم هاشمی از روستای علوی، یاور برتر در بخش شرکت های صنعتی دوستدار کتاب، شرکت شاتل گاز؛ جناب آقای یزدانی، یاور برتر در بخش هیئت های فرهنگی مروج کتاب؛ هیئت فرهنگی عشاق الحسن کاشان،  یاور برتر در بخش نویسنده بیشترین تعداد نشر کتاب در بخش دانشجویی و چهره برتر آیینی کشور؛ سرکار خانم حسنی محمدزاده، یاور برتر در بخش اشاعه فرهنگ درست کتاب در میان کودکان و نوجوانان؛ سرکار خانم زینب رسول زاده، یاور برتر در بخش کتابدار در بخش شهرستان های تابعه؛ سرکار خانم راضیه آقایی قمصری، یاور برتر در بخش ناشران؛ جناب آقای پورمدنی از نشر مرسل، یاور برتر در بخش رسانه های دوستدار کتاب؛ پایگاه تحلیلی_خبری کاشان اول، یاور برتر در بخش خبرنگاران فعال حوزه کتاب؛ جناب آقای مهدی سلطانی راد، یاور برتر در بخش کتابدار برتر بخش فرهنگی کاشان؛ جناب آقای عباس موذن پور، یاور برتر در بخش اعضای فعال باشگاه مشتریان ساربوک؛ امیر ارسلان میری، یاور برتر در بخش تالیف کتاب از منظر توانیابان دوستدار کتاب؛ سرکار خانم شیرین عربشاهی، یاور برتر در بخش کتابخوان های نمونه سطح شهرستان کاشان؛ جناب آقای کوچک زاده، یاور برتر در بخش همکاران ساربوک در حوزه مطالعه و فرهنگ؛ جناب آقای دانیال خوشخوان و یاور برتر دیگر در بخش همکاران ساربوک در حوزه مطالعه و فرهنگ؛ جناب آقای حسین باغشیخی تقدیر و تشکر گشت و به رسم یادبود لوح، تندیس و جوایز ویژه ای به این عزیزان اهدا شد.