دومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان

دومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان

آیین اختتامیه دومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان

به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان، از فروردین ماه سال جاری در شهر‌ها و روستاهای مختلف آغاز به کار کرده و آیین اختتامیه آن نیز در روز پنج‌شنبه ۲۱ دی ماه و با حضور سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از نویسندگان و فعالان حوزه فرهنگ و اعضا و تسهیل‌گران باشگاه‌های برگزیده و تقدیری در باغ کتاب تهران برگزار شد.

در این دوره از جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه پرسش و پاسخی که با حضور کودکان و نوجوانان برگزار شده، شرکت کرده و به پرسش‌های آنها پاسخ داده است. در ادامه مراسم هم دو باشگاه برگزیده، یک مربی برگزیده، یک نامۀ برگزیده، یک فیلم برگزیده و تقدیری‌ها معرفی شده اند.

ویژگی مهم این دوره از جام باشگاه های کتابخوانی اضافه شدن روستاها به جشنواره و حضور فعال شهرها و روستاها بوده است. همچنین کیفیت کار هم نسبت به دوره قبل افزایش داشته و این افزایش کیفیت هم در زمینه باشگاه‌ها و هم در زمینه فیلم‌های ارسالی مخصوصا در روستاها و شهرهای کوچک چشمگیر بوده است.

به گفته علی‌اصغر سیدآبادی، دبیر جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان، باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان قبل از هرچیز تمرینی است برای کارجمعی که محورش کتاب است. هر باشگاه کتاب‌خوانی از دست کم ۱۲ کودک یا نوجوان تشکیل شده است که با حمایت یک هماهنگ کننده بزرگسال فعالیت می‌کند. اعضا در باشگاه‌های کتاب‌خوانی تمرین می‌کنند تا کتاب‌هایشان را مبادله کنند و آنها با خریدن یک کتاب از کتابفروشی، دست‌کم 12 کتاب می‌توانند بخوانند.

وی افزود: در این جام  تأکید شده است که حتما از کتاب‌فروشی کتاب بخرند. آنها درباره کتاب ها با هم گفت‌وگو کرده‌اند و پس از گفت‌وگو کتاب‌ها را داوری کرده‌اند. بعد برای نویسندگان کتاب‌ها نامه نوشته‌اند و درباره کتاب‌هایی که دوست داشته‌اند، فیلم‌های یک دقیقه‌ای ساخته‌اند.

 

سیدآبادی اظهار امیدواری کرد که سال آینده بتوانیم جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی را در همه شهرهای ایران و بسیاری از روستاهای کشورمان برگزار کنیم و باشگاه‌های کتاب‌خوانی در همه جای ایران تشکیل شوند و همه بچه‌ها به کتاب‌های خوب دسترسی پیدا کنند.