اولین دوره از جایزه عبدالرحیم جعفری

اولین دوره از جایزه عبدالرحیم جعفری

بررسی و داوری کتاب‌های عمومی از نظر فرم، صفحه‌بندی و زیبایی

به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام کرد:جایزه عبدالرحیم جعفری در سال 97 به همت اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و خانواده زنده یاد جعفری و با محوریت بررسی زیبایی‌شناختی کتاب‌ها برگزار می گردد.

این جایزه به پیشنهاد خانواده زنده‌یاد جعفری و با هدف زنده‌ نگه داشتن یاد و خاطره مرحوم جعفری، موسس انتشارات امیرکبیر و نشر نوین ایران برگزار می‌شود.

مهدی فخری‌زاده در رابطه با این جایزه افزود: این جایزه از طرف خانواده زنده‌یاد جعفری تامین می‌گردد، برگزارکننده آن اتحادیه بوده و فعالیت های اجرایی این برنامه نیز توسط هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران انجام می‌شود.

فخری زاده در رابطه با اعضای هیئت امنای این جایزه گفت: علاوه بر رییس، نایب رییس و دبیر اتحادیه، نماینده‌ای از طرف خانواده زنده‌یاد جعفری و یک صاحب‌نظر حوزه نشر و کتاب نیز از اعضای هیئت امنای این جایزه هستند.

وی در رابطه با داوری کتاب ها در این جایزه افزود: این جایزه دررابطه با محتوای کتاب‌ها نیست بلکه کتاب‌های عمومی از نظر فرم، صفحه‌بندی و زیبایی، داوری بررسی خواهند شد.

دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با بیان اینکه اقدامات اولیه برای آغاز جایزه آغاز شده است، یادآور شد: برگزاری این جایزه در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تصویب شده است و آیین‌نامه و اساسنامه‌های مربوط به این جایزه در حال تدوین است و در سال 97 برگزار ‌می شود.

وی در ادامه در رابطه با شخصیت و فعالیت های زنده یاد عبدالرحیم جعفری افزود: عبدالرحیم جعفری، بنیانگذار موسسه انتشاراتی امیرکبیر که با نام تقی جعفری هم شهرت دارد، در سال ۱۲۹۸ در تهران به دنیا آمد. وی پیشکسوت حوزه نشر بوده و در دوره کاری ۳۰ ساله‌اش  نزدیک به ۳هزار عنوان کتاب منتشر نموده است.
 
او ٢٨ آبان ١٣٢٨ انتشارات امیرکبیر را تأسیس کرده و در ادامه این انتشارات را بزرگترین ناشر خاورمیانه تبدیل نموده است. این انتشارات در دهه‌های ٤٠ و ٥٠ یکی از مهم‌ترین ناشران ایرانی علوم انسانی بود. او فرهنگ فارسی معین را نیز منتشر کرد. همچنین فرهنگ انگلیسی فارسی آریانپور و فرهنگ عمید هم از دیگر آثار انتشارات امیرکبیر در دوره مدیریت جعفری بود.
 
انتشار مجموعه کتاب‌های جیبی و نیز خریدن سهام انتشارات خوارزمی از دیگر فعالیت‌های جعفری به شمار می‌ٰرفت.

دو جلد ابتدایی خاطرات عبدالرحیم جعفری با عنوان «در جست وجوی صبح» در سال‌های اولیه دهه هشتاد از سوی نشر روزبهان به بازار کتاب عرضه شد.
 
بنیان گذار و مدیر سابق انتشارات در مهرماه سال ۹۴، در۹۶سالگی دارفانی را وداع گفت.