در ستایش مردمی که برای لایک مرگ انسانی را می پذیرند

در ستایش مردمی که برای لایک مرگ انسانی را می پذیرند

در تاریخ 30 دی ماه و در حاشیه حادثه تلخ و دردناک ساختمان پلاسکو، تمامی نیروهای امدادی از همان دقایق ابتدایی تقاضا میکنند تا مردم از تجمع بی مورد در مسیرهای منتهی به محل حادثه خودداری کنند
  • در تاریخ ۳۰ دی ماه سال ۱۳۹۵ در یک حادثه تلخ و دردناک ساختمان پلاسکو در آتش سوخت و فروریخت و عده ای از هم وطنانمان به خصوص آتش نشان های غیور و فداکار در زیر آوار جان خود را از دست دادند. از ساعات ابتدایی حادثه شبکه های اجتماعی پر شد از تصاویری که با دوربین های تلفن همراه توسط افراد عادی و نه خبرنگاران و شبکه های رسمی خبری ضبط و ثبت شده بود. این مساله لحظه به لحظه در شبکه های اجتماعی پوشش داده شد و حتی لحظه فروریختن ساختمان که به صورت زنده توسط شبکه خبر صدا وسیما پوشش داده شد، از چند زاویه دیگر به وسیله تلفن های همراه هم ضبط و منتشر شد، حتی از زاویه ای نزدیک تر از دوربین خبرنگارانی که شغل و حرفه شان پوشش چنین خبرهایی است.
  • مقوله فرهنگ سازی در مملکت ما به یکی از شعارهای کلیشه ای مسئولین و حرف های دهن پرکن مردم عادی تبدیل شده است، و البته نکته جالب این مساله این است که کلا همیشه در حد حرف باقی مانده است. برای مثال سال های سال است که برای بحران سرانه مطالعه در کشورمان تصمیم به فرهنگ سازی داریم، اما این بحران تا جایی پیش رفته است که اخیرا صحبت هایی از کتابفروشان کتاب نخوان به میان آمده است. یعنی فرهنگ سازی که نکرده ایم هیچ، توانایی حفظ داشته هایمان را هم نداشته ایم. این نشان می دهد کلا در مقوله فرهنگ سازی پایمان را از گلیم صحبت درازتر نمیکنیم.

  • هر پدیده جدیدی که به یک جامعه وارد می شود  یا پدید می آید می بایست فرهنگ  مواجهه با آن پدیده نیز در آن جامعه وارد شود یا به وجود آید. مثلا سرو و خوردن غذای فرنگی آداب و روش خاص خود را دارد، حال هر چه شما سنتی باشید و قصد تقید به سنت ها را داشته بشید نمی توانید سوشی را در ظرف دیزی سرو کنید.

  • تلفن های همراه یکی از پدیده هایی است که سالهای سال است به جامعه ما مانند اکثر جوامع دیگر وارد شده، این پدیده در ایران همزمان با تمام جهان در حال رشد و توسعه است. هر روز کارایی بیشتر پیدا می کند و به ما هم توانایی های بیشتری می دهند. همزمان با رشد این پدیده شبکه های اجتماعی هم در حال رشد و توسعه هستند، شبکه هایی که ما را از اتاق ها و گروه های دوستان خودمان خارج کرده اند و در بین هزاران خواننده و بیننده قرار داده اند. به لطف این پدیده های توسعه یافته شما می توانید به راحتی و با کمی صرف زمان هزاران خواننده پیدا کنید، این امر نیاز به سواد زیادی هم ندارد. در کشور ما یک نویسنده پس از سال ها مطالعه و گاها تحقیق و پژوهش میتواند کتابی بنویسد که ناشر حاضر به تیراژ آن در حدود ۲ تا ۵ هزار جلد شوند و در صورت اقبال مخاطبان و ناشر و مه و خورشید تجدید چاپ شود. اما یک نوجوان پانزده شانزده ساله در همین مملکت با یک تلفن همراه و یک حساب کاربری در یک شبکه اجتماعی می تواند با صرف چند ماه زمان مخاطبانی را مدیریت که روزنامه های حرفه ای کشور که یک هیات تحریریه طویل و عریض دارند آرزویشان را دارند.

  • در تاریخ ۳۰ دی ماه و در حاشیه حادثه تلخ و دردناک ساختمان پلاسکو، تمامی نیروهای امدادی از همان دقایق ابتدایی تقاضا میکنند تا مردم از تجمع بی مورد در مسیرهای منتهی به محل حادثه خودداری کنند، اما هر لحظه تصاویر بیشتری از تجمع مردم عادی در این محل منتشر می شود که در حال عکس برداری و فیلم برداری و گاها ثبت عکس سلفی هستند. هجوم مردم بر روی ماشین امدادی برای آگاهی بی دلیل بیشتر از جزییات حادثه و ثبت تصاویری بهتر که شاید از پرطرفدارترین عکس ها  در شبکه های اجتماعی شود واقعا امری است که نباید برای ما عجیب باشد. مردمی که حاضرند برای جذب هوادار بیشتر در هر جایگاهی با جنازه های افراد مشهور عکس بگیرند مسلما می پذیرند که برای چند لایک بیشتر یک نفر زیر آوار از بین برود.


نویسنده: محمد علی خادم الفقرا