چگونه بنویسیم؟

چگونه بنویسیم؟

توصیه‌های جی.کی.رولینگ، نویسنده مجموعه «هری پاتر» برای نویسندگان جوان

به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جی.کی.رولینگ، نویسنده مجموعه پرفروش و محبوب «هری پاتر» در سخنرانی‌ها و یادداشت‌هایش همواره توصیه‌هایی برای نویسندگان جوان دارد. حتی بسیاری از مکالمات روزمره رولینگ در شبکه‌های اجتماعی نیز حاوی نکات ارزشمندی برای نویسندگان جوان است.

روزنامه ایندیپندنت نکاتی از نوشته‌ها و گفتگوهای مکتوب رولینگ در شبکه اجتماعی توئیتر را جمع‌‌آوری کرده است.

چندی از این نکات:

1. هیچ وقت سعی نکنید شبیه شخص دیگری بنویسید. همیشه سعی کنید شبیه خودتان باشید و از هیچ کس تقلید نکنید.

2. برای یک مرتبه هم شده لپ‌تاپ یا تبلت خود را کنار بگذارید و قلم به‌دست بگیرید. من دو قسمت اول «هری پاتر» را با دست نوشتم و بعد آنها را تایپ کردم. یک کاغذ و خودکار؛ تمام چیزهایی است که یک نویسنده با استعداد به آن نیاز دارد.

3. اگر دوستانتان به نوشته‌های شما خندیدند، زیاد به آنها توجه نکنید و بیشتر به هدفتان تمرکز کنید. از این خنده‌ها به عنوان سوخت مورد نیاز برای ادامه نوشتن استفاده کنید.

4. وقتی خانواده‌تان از نوشته‌های شما حمایت نکردند، همان کاری را کنید که من کردم. وانمود کنید که کار دیگری می‌کنید، ولی در عین حال بیشتر از گذشته روی نوشتن تمرکز کنید و تنها به چیزی فکر کنید که خودتان می‌خواهید انجام دهید.

5. وقتی در حال خواندن نوشته‌هایی هستید که هفته گذشته نوشتید، اصلاً از بد بودن آنها ناراحت نباشید. از حقه بیسکوئیت و کاهش فشار خون استفاده کنید. کمی استراحت کنید و فکر نکنید که همه کلماتی که نوشتید بی‌ارزش هستند.

6. خیلی نگران پذیرفته نشدن نوشته‌هایتان توسط ناشران نباشید. من اولین نامه‌ای که در آن از ناشر، جواب رد شنیدم را روی دیوار آشپزخانه‌ خانه‌ام نصب کردم و همیشه جلوی چشمم است.

7. تا وقتی که همه ناشران از من ناامید نشوند، تسلیم نمی‌شوم.

8. برخی مواقع شاید فکر کنید که حتی یک نفر هم نوشته‌های شما را نمی‌خواند. اما در این صورت هم باز از نوشتن دست برندارید. اهمیت تمام کردن یک کتاب از هر چیزی در دنیا بیشتر است.