چه مقدار برای کودکانمان کتاب می خوانیم؟

چه مقدار برای کودکانمان کتاب می خوانیم؟

کاهش تعداد مادرانی که برای کودکانشان کتاب می‌خوانند

به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از گاردین تعداد مادرانی که برای کودکانشان کتاب می‌خوانند نسبت به پنج سال گذشته کاهش یافته است. نتایج این تحقیق که مؤسسه «نیلسن» منتشر کرده، زنگ خطری برای تربیت درست کودکان در دنیا است.
 
مؤسسه «نیلسن» در پاییز سال گذشته با 1596 والدینی که فرزندانی بین 1 تا 13 سال و 417 هزار والدینی که فرزندان تا 17 سال دارند در بریتانیا مصاحبه‌ای انجام داد و دریافت والدین در سال 2013 برای 69 درصد از کودکان روزانه کتاب می‌خواندند و حالا این مقدار به 51 درصد رسیده است.

19 درصد از والدین خستگی پس از کارهای روزانه را توجیه کتاب نخواندن برای فرزندانشان بیان کردند و 16 درصد دیگر گفتند فرزندانشان به فعالیت‌های دیگری جز کتابخوانی علاقه دارند.

«اِگموت»، یکی از ناشرانی است که برای انجام این تحقیق با مؤسسه «نیلسن» همکاری کرده است. آلیسون دیوید، مدیر انتشارات «اِگموت» اعتقاد دارد کتابخوانی فقط یک پنجم از وقت کودکان را پر می‌کند و تماشای ویدیوهای آنلاین بخش اعظم اوقاتشان را در روز گرفته است. او می گوید: «کاهش کتابخوانی برای کودکان نشان از خطر جدی در توسعه ذهن‌شان دارد و در بلندمدت تأثیرات بدی بر اجتماع می‌گذارد.»
 
دیوید، می گوید: اصلا عجیب نیست که والدین خسته هستند زیرا فشارهای زندگی زیاد است مخصوصاً برای مادرانی که مدتی پس از زایمان به کار خود باز می‌گردند، اما کتابخوانی برای کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نقش مهمی در شکل‌گیری افکار شخص دارد. والدین باید درک کنند خواندن کتاب هم برای خودشان و هم فرزندانشان دستاوردهای بزرگی به همراه خواهد داشت.
 
مؤسسه «نیلسن» پس از انتشار نتایج این تحقیق طی بیانیه‌ای اعلام کرد: بی‌شک والدین نگران این موضوع هستند که فرزندانشان وقت زیادی را پای تلویزیون و اینترنت سپری می‌کنند. تحقیق ما نشان می‌دهد صرفاً توبیخ امکانات وسیع در حوزه اینترنت راهگشا نخواهد بود و باید به فکر ایجاد گزینه‌های بهتری در حوزه نشر برای کودکان باشیم. به عنوان مثال باید داستان‌های تصویری، مجلات و آثار کمیک متنوعی برای جذب فرزندانمان خلق کنیم تا احساس کنند آزادی انتخاب از میان آثار متفاوتی را در بازار دارند. این کار بیشتر از برنامه‌ریزی‌های سخت‌گیرانه سنتی برای کتابخوانی کارساز خواهد بود.
 
والدین حاضر در این تحقیق معتقدند در گذشته کتابخوانی به عنوان برنامه روزانه انجام می شد اما حالا به عنوان تفریحی لذت‌بخش به آن نگریسته می‌شود. تحقیقات نشان می دهد که رفتارها دچار تغییر شده است.
 
 البته آلیسون دیوید معتقد است میزان کتابخوانی از روی لذت به شدت کاهش یافته است. بسیاری از والدین به فرزندانشان کتاب هدیه نمی‌دهند و آن‌هایی که چنین نیستند در سال بین 1 تا 5 کتاب برای بچه‌هایشان می‌خرند. او می گوید: «باید فرهنگ کتابخوانی را تغییر دهیم و به دنبال دلایل کتاب نخواندن پدر و مادرها برای کودکان باشیم. آمارها نشان می‌دهد پیشرفت کودکانمان در خطر است. باید دست به دست هم بدهیم و این مشکل را حل کنیم.»