کاشان به تنهایی یک تاریخ است

کاشان به تنهایی یک تاریخ است

عضو محترم شورای اسلامی شهر تهران: کاشان به تنهایی خود یک تاریخ است و پایتختی کاشان در حوزه فرهنگ مطالعه و کتاب صحه براین واقعیت دارد.

به قلم: حسین باغ شیخی

عضو محترم شورای اسلامی شهر تهران گفت: کاشان به تنهایی خود یک تاریخ است و پایتختی کاشان در حوزه فرهنگ مطالعه و کتاب صحه بر این واقعیت دارد.

احمد مسجد جامعی، ضرورت توجه و کمک به رونق اقتصاد فرهنگ در حوزه کتاب از سوی مسئولان و سرمایه گذاران را لازمه عنایت به جنبه های مختلف وکاربردی حوزه کتاب دانست و بر آن تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ساربوک، احمد مسجدجامعی روزهای پایانی تعطیلات نوروزی در بازدید از، بافت، ابنیه و ظرفیت های تاریخی و فرهنگی کاشان اعم از مفاخر وجایگاه های فرهنگی، میهمان این کهن شهر تاریخی بود. وی با اشاره به این که ظرفیت های ذاتی کاشان خیلی به دیروز و امروز و فلان دهه ربط ندارد، افزود: تاریخ کهن کاشان در طول تاریخ ظرفیت های بزرگ این منطقه را آشکار کرده که یکی از آنها هم دوستی با اهل بیت علیه السلام است که کاشان با این ویژگی در تاریخ ایران شناخته شده است.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اشاره داشت که: این دوستی و محبت علاوه بر اینکه منشأ یک همگرایی ویژه برای مردم کاشان در طول تاریخ بوده، در شکل دهی تمدن و فرهنگ ایران نیز نقش داشته است.

احمد مسجد جامعی، کاشان را خاستگاه بسیاری از شخصیت های بزرگ تاریخ ایران و جایگاه علم و فضل وآگاهی وعرضه گشت های کم نظیر دانست و خاطرنشان کرد: علت رشد بسیاری از این چهره ها را می توان خصوصیات سخت محیطی این سرزمین قلمداد کرد که با پذیرش این سختی محیطی و رشد ویژگی هایی همچون قناعت، پرکاری، سخت کوشی، تطبیق، دوراندیشی، همدلی و همکاری به عنوان لازمه های کارکردن در شرایط سخت، یک نوع تمدن و فرهنگ متناسب با این اقلیم را ایجاد کردند.

وی ظرفیت‌های تمدنی کاشان را نیازمند روزآمد شدن دانست و یادآوری کرد که تجربه های بزرگ و افتخارآمیز تاریخی نه تنها نباید باعث تفاخر به گذشته شود بلکه باید چراغ راه آینده باشد و بتوانیم در توان و بیان و زبان امروزی هم آنها را گسترش و بسط دهیم وهمچنین از تجربیات دیگران هم استفاده کنیم.

 

ایشان با بیان این که «رصد فعالیت های فرهنگی شهرهای پایتخت کتاب» وظیفه مسئولان فرهنگی است، ادامه داد: اهمیت دادن به کار نشر و کتاب با تمام دشواری‌های آن، وظیفه‌ای است که برگردن همه مسئولان فرهنگی است که طبیعتاً تحرکی در این صنف ایجاد می‌کند و باعث می‌شود تا کتاب از سایه بیرون آمده و در مرکز توجه قرار گیرد.

مسجدجامعی افزود: «در چند سال گذشته مسئولان برای افزایش سرانه مطالعه اقداماتی را انجام داده‌اند. ما باید در این زمینه یک عزم ملی ایجاد کنیم تا کتاب‌خوانی به ارزش ملی تبدیل شود وایده پایتختی کتاب درهمین راستا بنیان گذاشته شد. همچنین باید برای ایجاد انگیزه‌های لازم، نهادهای مختلفی مثل امور مساجد، آموزش و پرورش، وزارت علوم، حوزه‌های علمیه، فرهیختگان و مهم‌ترین آن‌ها وزارت ارشاد وظایف خود را به درستی انجام دهد. با تبلیغات نمی‌توان به این مهم دست یافت».

وزیرسابق فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: حوزه کتاب و کتابخوانی در کنار ارتقاء آگاهی و رونق سواد اطلاعاتی وافزایش سرانه مطالعه در زمینه مسائل فرهنگی نیز مانند کاتالیزگر عمل می کند و می تواند در تبادل فرهنگی به صدور فرهنگ انقلابی و اسلامی کمک کند و نگاه منعطف دراین زمینه کارگشاست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: «جوامعی که کتاب‌خوانی در آن ها به عنوان یک فرهنگ درونی  شده است، آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی کمتری دارند. اما در جوامعی که با کتاب فاصله دارند آسیب‌های بیشتری دیده می‌شود. جامعه ایران برای عبور از چالش‌های فرهنگی و اجتماعی نیازمند بازگشت به کتاب و کتاب‌خوانی است و این برعهده همگان خصوصاً خانواده‌ها، مدارس و نهادهای فرهنگی حوزه کتاب است».

 وی افزود: کاشان ظرفیت های فراوانی برای فعالیت در حوزه کتاب دارد و برخورداری از مفاخر فرهنگی واهالی قلم و میراث غنی مکتوب در بخش های دین و آیین، شعر وادب و فقه وفقاهت در کنار پیشینه تاریخی، دینی وهنریِ پربار، می تواند تاثیرگذاری وی‍‍ژه ای را در کشور و حتی نقاط مختلف جهان داشته باشد که تا امروز میراث دار این رویه بوده و هست.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه بازدید خود از کاشان، با دیدار از کتابفروشی‌ های معتبر شهرستان از زحمات ایشان تقدیر نمود. وی به دیدار قدیمی ترین کتابفروش شهرستان، جناب آقای یزدان خواه، با سابقه نیم قرن تلاش و تاثیرگذاری در این حوزه رفت و همچنین از بزرگترین و گسترده ترین مجموعه کتابفروشی شهرستان، ساربوک، دیدن کرد.

ابوالفضل اکبری، مدیر مجموعه کتابفروشی های نشر ساربوک که در طول بازدیدها ایشان را همراهی می کرد، به ارائه توضیحاتی درباره ساربوک پرداخته و با اشاره به این که این مجموعه در پایتختی کتاب کاشان نقش بسزائی داشته افزود: طرح های ویژه پایتختی کتاب توسط این مجموعه تدوین شده است و ساربوک دراجرای بسیاری از آن ها مشارکت فعال داشته است. وی در ادامه از گشایش چهارمین شعبه ساربوک تحت عنوان «فروشگاه اینترنتی ساربوک» که برای ارائه خدمات به تمام علاقمندان کتاب در سراسر ایران راه اندازی شده است، خبر داد.

اکبری با اشاره به چشم انداز ساربوک با عنوان «ساربوک برای ایران» که با هدف تسهیل ارائه و دسترسی بدون مرز کتاب برای علاقمندان به مرحله اجرا درآمده است، گفت: ما با استفاده از شیوه‌های نوین و روزآمد سعی داریم کتابفروشی را به محلی برای تامین همه نیازهای اعضای خانواده در نقش ها وجایگاه های متفاوت با سلایق مختلف، تبدیل کنیم که خوشبختانه این تجربه خروجی خوبی داشته است به طوری که در حال حاضر مخاطبان مختلفی از سراسر کشور به «باشگاه مشتریان ساربوک» پیوسته اند.

 

وی با اشاره به این‌که کتابفروشی ساربوک با برندینگ فرهنگی خود روزانه حداقل 600 و حداکثر 2000 هزار نفر مخاطب دارد، تاکید کرد: هر یک از مراجعین با هر رویکرد فکری و هر سلیقه‌ای باید بتوانند محصول فرهنگی مورد نیاز خودشان را درکتابفروشی های ساربوک پیدا کنند.

در پایان دیدار آقای مسجد جامعی از این مجموعه، تندیس لوح یاوران کتاب به پاس نگاه دقیق و تاثیرگذار ایشان درحوزه کتاب با افتخار تقدیم ایشان گردید.

در زمان حضور آقای مسجدجامعی در کاشان با برخی اماکن فرهنگی همچون آرامگاه باباافضل مرقی، مسجد و مدرسه آقابزرگ، قدمگاه علی و مقبره مجتهد محمدعلی نراقی و همچنین چهره‌های فرهنگی و هنری مانند استاد حسن عاطفی پژوهشگر حوزه ادبیات و برخی از هنرمندان شهرستان دیدار کرد.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو کنونی شورای اسلامی شهر تهران در بازدید از آثار تاریخی کاشان مخصوصا مجموعه جهانی باغ فین که غرفه پایتختی کتاب کشور را در بطن خود داشت و تپه های سیلک کاشان که نخستین تمدن شهرنشینی مربوط به 7500 سال پیش است، گفت: برنامه های فرهنگی همچون آیین نوروزی این باغ با تاکید بر محتوای تاثیرگذار فرهنگی این مکان که از دل میراث مکتوب ما برخاسته، بازگوکننده هویت های غنی این منطقه است. ایران و کاشان از جنبه های گوناگون به نوعی نقطه تلاقی شرق و غرب محسوب می شود و برخورداری از تمدنی کهن در مقایسه با سایر ملت ها امتیازی است که باید به آن توجهی ویژه داشته باشیم.

احمد مسجدجامعی با اشاره به قدمت تپه های سیلک کاشان افزود: باید گام های اساسی برای نقاطی مانند کاشان برداشته و نسبت به حفظ سیلک و تمدن باستانی این منطقه اقدام شود.

وی بیان کرد: ثبت جهانی تپه های تاریخی سیلک کاشان با توجه به قدمتی که نسبت به سایر آثار تمدنی موجود در سایر نقاط دارد، ظرفیت بی مانندی است که جایگاه ویژه ای به ایران می دهد.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی مانع اصلی در مسیر ثبت جهانی این اثر را ساخت و سازهای صورت گرفته در محدوده این اثر تاریخی دانست و اضافه کرد: صدور مجوزهای بی رویه و ساخت و سازهای صورت گرفته موجب شده تا زمین ها و ساختمان ها به مالکیت بخش خصوصی درآید.

او تشریح کرد: بسیاری از اثرهای موجود در جریان حفاری های اتفاقی از خانه های اطراف تپه های سیلک به دست آمده است و با توجه به این شرایط دولت باید وارد عمل شده و گامی بزرگ بردارد.

مسجدجامعی تاکید کرد: تپه های سیلک کاشان نیازمند نگاهی ویژه است و مسئولیت آن تنها بر عهده مدیران شهرستانی نیست؛ چرا که ثبت جهانی این اثر بزرگ تمدنی در کنار اقامتگاه های تاریخی می تواند خود عاملی بر رونق گردشگری علمی- تاریخی این منطقه باشد.

دیدار از دشت های گل محمدی یزدل کاشان، غرفه پایتختی کتاب کاشان، آثارهنرهای تجسمی هنرمندان، اقامتگاه های سنتی گردشگری و گشت و گذاری در فضای فرهنگی شهر از دیگر برنامه های سفر مسجدجامعی به چهارمین پایتخت کتاب کشور یعنی کاشان بود.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر 365 هزار نفر در فاصله 200 کیلومتری شمال اصفهان در سال 97 به عنوان پایتخت کتاب کشور برگزیده شد.