برای کودکم چه کتابی انتخاب کنم؟

برای کودکم چه کتابی انتخاب کنم؟

یکی از معیارهای پدر و مادرها برای خرید کتاب در نظر گرفتن گروه سنی است که معمولا در شناسنامه ی هر کتاب مشخص شده است.

به قلم: نفیسه السادات امامی

یکی از معیارهای پدر و مادرها برای خرید کتاب در نظر گرفتن گروه سنی است که معمولا در شناسنامه ی هر کتاب با حروف الف، ب، ج، د و ه (به ترتیب: زیر هفت سال،  هفت تا هشت سال، نه تا یازده سال، دوازده تا پانزده سال، شانزده تا هجده سال سال) مشخص می­ شود.

ولی بهتر است برای انتخاب کتاب مناسب، در کنار توجه به گروه های سنی قراردادی، پیش‌زمینه‌ی خانوادگی و فرهنگی، علایق و تجارب مطالعاتی فرزندمان، محتوا، نگارش و تصاویر کتاب و مهم تر از همه اهداف تربیتی خودمان را نیز درنظر بگیریم.

کتاب های کودک و نوجوان از جمله پدیده های فرهنگی است که نقش خانواده و مربی در آن پررنگ تر است. چرا که این کودک نیست که انتخاب می‌کند، بلکه خانواده و مربی است که آگاهانه موقعیت‌های انتخاب را برای او فراهم کرده و یا خود اقدام به خرید و تهیه کتاب می کند. نقش تربیتی کتاب بر کسی پوشیده نیست ولیکن این امر در حوزه کودکان و نوجوانان تاثیر خود را بیش از سایر دوره‌ها نشان می‌دهد. بنابراین انتخاب خوراک فکری مناسب برای فرزندانمان همچون تهیه غذایی سالم و مفید امری ضروری است.

در جامعه‌ی کنونی وفور کتاب های مختلف تألیفی و ترجمه‌ای دراین حوزه انتخاب را برای والدین و مربیان سخت کرده است. چه بسا کتاب های بی‌محتوا و فاقد ارزش تربیتی که با جاذبه‌های تبلیغاتی ما را در انتخاب فریب دهد. در نتیجه آشنایی با ادبیات و کتاب‌های کودک و نوجوان برای هر مادر و پدر و مربی فکور و دل‌سوزی، لازم و ازجمله مهارت‌های تربیتی است.

ادبیات شامل شعر، داستان، افسانه، فرهنگ نامه، دانش نامه و ... کمک می کند تا فرزندانمان برای لحظه هایی کوتاه در زیبایی و شادی غرق شده و درباره ی انسان ها و شیوه های مختلف زندگی بیش تر بدانند و تفاوت های موجود در جهان را درک کنند.

ادبیات کودک و نوجوان، گونه‌ای از ادبیات است که بنا به اقتضائات سنی نظیر ویژگی های شناختی و رشدی سنی کودکان و نوجوانان تهیه شده است. این دسته از ادبیات هم در محتوا و موضوع تربیتی، خاص این گروه سنی است و هم در زبان، لحن، گفتار، نوشتار و نحوه برقراری ارتباط با مخاطب کودک و نوجوان.

امروز 18 تیرماه، روز ادبیات کودک و نوجوان، سالروز جاودانگی «مهدی آذریزدی» نویسنده فقید این حوزه است. در ادامه قصد داریم هر روز، برگی از کتاب دنیای کودکی را ورق بزنیم و هم گام با هم مراحل مختلف این حوزه چون آشنایی با انتشارات، نویسندگان، تصویرگران، مترجمین و... را طی کنیم.