ارتباط میان سن کودک و دنیای کتاب

ارتباط میان سن کودک و دنیای کتاب

کتاب های مناسب به لحاظ ادبیات نوشتاری و تصاویر، برای سنین قبل از دبستان کدام اند؟

به قلم: نفیسه السادات امامی

برای بیشتر ما سوال ا ست که چه رابطه ای بین سن فرزندانمان و کتاب ها وجود دارد؟ چه محتوا و تصویری نسبت به ویژگی های سنی آن ها مناسب است؟ پاسخ این سوالات در برقرای تناسب بین روان­شناسی رشد کودکان با ادبیات و تصاویر کتاب­ ها نهفته است. در این سری مقالات به تفکیک، دوره­ های سنی ادبیات و تصاویر مناسب را معرفی می­ کنیم که در تدوین آن تاحدی از کتاب ادبیات کودکان نوشته­ ی بانو طاهره جعفرقلیان (انتشارات دانشگاه پیام ­نور) بهره برده­ ایم.

  • الف) سنین قبل از دبستان

کودکان در سنین قبل از دبستان یعنی تا 6 سالگی سریع ترین مرحله رشد جسمی و روانی خود را طی می کنند و بنابراین به پشتیبانی بزرگترها و امنیت خاطر نیازمند هستند.

در این سن علاقه کودک به قصه ها و داستان هایی است که او را با محیطش آشنا سازد. او به سخن گفتن حیوانات، گیاهان و اشیا علاقمند است و خود را قهرمان داستان ها می داند.

کودک در این سن خود قادر به خواندن نیست و موضوعاتی بیشتر توجه او را جلب می کند که ساده و به دور از اطناب، جذاب و منطبق با طبیعت اطراف او باشد. در این دوران قدرت تمرکز کودک بر مطالب کم است و از تشبیه، استعاره و تصاویر دور از ذهن باید خودداری شود تا علایق کودک با کلام طولانی و پیچیده به دل سردی و خستگی تبدیل نشود.

 بنابراین توصیف و توضیح مطالب باید بر عهده تصاویر گذاشته شود چرا که تصاویر و اشکال در ذهن کودک بهتر از کلام جا می گیرد. همان طور که لازم است از واژه های ساده و قابل درک استفاده شود، تصاویر نیز باید ساده و به دور از پیچیدگی باشند.

اندازه تصاویر باید:
1. بزرگ و بدون ریزه کاری باشد تا سبب خستگی کودک نشود.
2.اغراق آمیز و به دور از وقایع پیرامون کودک نباشد.
3.قابل توضیح و تشریح بوده و با متن هماهنگی داشته باشد.

  • تصاویر:

تصاویرکتاب­ های این دوره باید دارای رنگ های شاد، روح افزا و به دور از رنگ­ های کسل، خفه کننده، تند و غلیظ باشند تا سبب ترس و اضطراب و هیجان در کودک نشود. همچنین از تعداد رنگ کمتری استفاده شده و تمام صفحات دارای تصویر باشد تا بتوان کودک را کم­­ کم به درک اعداد و تعداد هدایت کرد.

 

 18 تیرماه، سالروز جاودانگی «مهدی آذریزدی» خالق کتاب های «قصه های خوب برای بچه های خوب» و به همین مناسبت، روز «ادبیات کودک و نوجوان» است.