رفتارهای یهویی مان را مدیریت کنیم

رفتارهای یهویی مان را مدیریت کنیم

کنترل خشم، عصبانیت و هیجانات روزمره با کتاب «مدیریت رفتارهای یهویی»

به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) فردیک فانژه، استاد دانشگاه و روان درمانگر مشهور فرانسوی و دکتر شارل ادوآرد رانگد در این کتاب از تجربیات بالینی خود در رابطه با مراجعانی که در زمینه کنترل خشم، عصبانیت و هیجانات روزمره مشکل داشته‌اند سخن گفته‌اند و راه حل‌های خود را برای مدیریت احساسات آنی بیان کرده‌اند.

کتاب «مدیریت رفتارهای یهویی» _ بعد از کتاب «جرات داشته باش» دومین کتاب منتشر شده توسط نشر شمعدونی_ از مجموعه کتاب‌های «زندگی بهتر» است که با هدف سلامتی جسم و روان توسط انتشارات شمعدونی منتشر می‌شود. همه نویسندگان این مجموعه سه ویژگی مهم دارند: در حیطه کاری خود صاحب نامند، در مراقبت از بیماران دلسوزانه عمل می‌کنند و با میل و اشتیاق دانش خود را در اختیار شما قرار می‌دهند.

فردریک فانژه، روانشناس و استاد دانشگاه در فرانسه در مقدمه این کتاب نوشته است: «در جایگاه یک روانپزشک، همواره سعی کرده‌ام رویکردی دقیق و علمی انتخاب کنم که در عین حال، انسان دوستانه و یاری دهنده نیز باشد»

در پشت جلد این کتاب آمده است:
«همراه دوستتان جایی رفته‏‌اید، منظره جالبی می‏‌بینید، تلفن همراهتان را در می‌‏آورید و عکس می‌‏گیرید. صفحه اینستاگرامتان را باز می‌کنید و می‌نویسید: من و دوستم، همین حالا، یکهویی
در خیابان در حال حرکتید؛ کسی به شما تنه می‏زند، ناسزا می‌شنوید و یکهویی خودتان را وسط یک دعوای خیابانی می‌یابید.
از دوستتان عصبانی هستید، بدون این که فکر کنید، یکهویی به او تلفن می‏‌زنید و چیزهایی می‏‌گویید که بعدا از گفتنش پشیمان می‌‏شوید.
مجموعه این «رفتارهای یکهویی» در دنیای روانشناسی با عنوان رفتار تکانشی شناخته می‌شود.
افراد زورنج و عصبانی، افراد احساسی و افراد عجول گوشه‏‌ای از رفتارها تکانشی را به نمایش می‌گذارند. البته همه رفتارهای تکانشی بد نیست. مانند تصمیم گیری سریع در یک موقعیت حساس و خریدن نان پس از آن که بوی وسوسه انگیزش شما را به نانوایی می‏‌کشاند. اما رفتارهای تکانشی نیاز به مدیریت و کنترل دارد. خواندن این کتاب به ما کمک می‌ کند که متوجه شویم کدامیک از رفتارهای تکانشی ما آزاردهنده است»

در این کتاب، فردریک فانژه، استاد دانشگاه، متخصص علوم اعصاب و روانپزشک به افراد بسیاری برای کنترل و مدیریت رفتارهای تکانشی و هیجانی کمک کرده است. فانژه در این کتاب با تمرین‌های عملی، به ما می‏‌آموزد تا رفتارهای تکانشی را در زندگی‏مان مدیریت کنیم

نویسندگان در این کتاب افرادی را مثال می‌زنند که کنترلی بر خشم خود نداشته‌اند و به دیگران پرخاش می‌کرده‌اند. این کتاب هم برای کسانی که می‌خواهند خشم و هیجان های خود را مدیریت کنند، مفید است و هم به کسانی که در اطراف خود چنین افرادی را دارند، کمک می‌کنند تا شیوه درست رفتار در چنین موقعیت‌هایی را بیاموزند. به طور مثال در این کتاب به نوجوان پرخاشگری اشاره شده که والدین او باید نحوه رفتار با وی را فرا بگیرند. همچنین به شوهری اشاره شده که با همسرش بدرفتاری می‌کند. این کتاب با نثری ساده و خواندنی برای هر فردی که می‌خواهد زندگی بهتر و روان سالمتری داشته باشد، مفید است.

کتاب «مدیریت رفتارهای یکهویی» نوشته فردریک فانژه و شارل ادوآردرانگد، ترجمه محیا احمدی‌پور با قیمت ۲۵ هزار تومان در ۲۲۸ صفحه منتشر شده و از سوی مجموعه کتاب‌های زندگی بهتر به پیشخوان کتابفروشی اینترنتی ساربوک راه یافته است.