برگزیدگان سومین دوره جایزه کتاب سال یزد معرفی شدند

برگزیدگان سومین دوره جایزه کتاب سال یزد معرفی شدند

سومین دوره کتاب سال یزد جایزه ویژه شهید صدوقی با معرفی آثار برگزیده در بخش‌های مختلف به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در یزد، مراسم اختتامیه سومین دوره جایزه کتاب سال یزد (جایزه ویژه شهید صدوقی) با حضور مسئولان استانی در محل حسینیه شهید صدوقی یزد برگزار شد.

مجید جوادیان‌زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این مراسم گفت: امسال سومین دوره جایزه کتاب شهید صدوقی یزد مقارن با انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران شده که این نشان، انگیزه مضاعفی به برنامه‌های فرهنگی داده تا با محور کتاب، کتابخوانی شکل گرفته و توسعه فرهنگی استان را به شکل همه جانبه نگری دنبال کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد بیان کرد: در این راستا برنامه‌های مختلف مانند جام باشگاه‌های کتابخوانی در روستاها و شهرهای مختلف استان و ثبت 1833 باشگاه کتابخوانی، سفیری کودکان کار در ترویج دانایی به جای تکدی‌گری، روستاها و عشایر دوستدار کتاب را داشتیم.

شهاب‌الدین وحیدی مهرجردی بیان کردند کتاب سال نه تنها در ایران بلکه در جهان به منظور شناسایی نویسندگان و همچنین معرفی نویسندگان و در وهله سوم نیز تجلیل از افرادی که تمام سرمایه‌های خود را پشت میز و در کتابخانه‌ها قرار دارند، است. تجلیل از اهل قلم و معماران فکری هر جامعه‌ای هدف از برگزاری کتاب سال است.

فراخوان سومین دوره کتاب سال در سطح کشور و جهان ارائه شد که بالغ بر 697 کتاب به دبیرخانه ارسال شد و در داوری اول 402 کتاب به مرحله دوم راه پیدا کرد و در مرحله سوم نیز 27 کتاب انتخاب شد و پس از ارسال به خانه کتاب و داوری توسط 14 داور کشوری برگزیدگان انتخاب شدند.

محمد علی طالبی، استاندار یزد نیز در این مراسم گفت، یکی از برندهایی که نصیب استان شد، پایتخت کتاب ایران بود که احترام ایران به جایگاه فرهنگی یزد بود اما می‌تواند نقطه شروعی برای ما در مباحث مختلف فرهنگی و اجتماعی باشد تا بتوانی از ظرفیت کتاب در جهت رشد کتاب و توسعه استانی استفاده کنیم. اولین استان هستیم که کتاب سال مخصوص خود را دارد و این‌ها می‌تواند در درازمدت اثرات خوبی داشته باشد و امسال نیز با توجه به انتخاب پایتخت کتاب ایران باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم.

در این نشست، از رسانه‌های برتر در دومین جشنواره کتاب سال تجلیل شد که عباس جلالی پایگاه یزد فردا، نیره شفیعی‌پور خبرگزاری مهر، مجید دهقانی‌زاده عکاس خبری، سجاد جدیدی خبرنگار و بهناز عسکری از روزنامه‌های سراسری تجلیل شدند.

در پایان این مراسم نیز برگزیدگان کتاب سال یزد نیز معرفی شدند که حسین مسرت، مدیرمسئول انتشارات اندیشمندان یزد به عنوان ناشر برتر استان، محمدمهدی صادق احمدی، نویسنده کتاب مفهوم آهنگ طبیعت، برنده جایزه کتاب سال یزد در حوزه معماری و شهرسازی و در حوزه کتاب کودک و نوجوان سومین دوره کتاب سال یزد نیز جایزه برتر از آن بابک صابری، نویسنده کتاب رمضان شد.

در حوزه کتاب ادبیات نیز جایزه برتر سومین دوره کتاب سال یزد به‌ هادی حکیمیان نویسنده کتاب برج ناز تعلق گرفت و جایزه ویژه سومین دوره کتاب سال یزد نیز به حجت‌الاسلام مظفر سالاری، نویسنده دانشنامه قرآن کریم ویژه نوجوانان و داستانهایی چون «رویای نیمه شب» و «قصه های من و ننه آغا» اختصاص یافت.

حمید محمدی، نویسنده کتاب اندیشه‌های شهرسازی در آثار متفکران ایرانی و مسلمان نیز دیگر برگزیده سومین دوره کتاب سال یزد بود و در حوزه تاریخ و جغرافیا نیز جایزه ویژه سومین دوره کتاب سال یزد از آن بهزاد کریمی شد.