نامزدهای نهایی بوکر 2019 اعلام شد

نامزدهای نهایی بوکر 2019 اعلام شد

مارگارت آتوود و الیف شافاک در میان شش نامزد نهایی جایزه ادبی بوکر 2019 قرار گرفتند.

مارگارت آتوود با رمان «وصیت‌ها» که دنباله‌ای بر رمان معروف «سرگذشت ندیمه» و الیف شافاک با رمان «10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب» در لیست 6 نفره نامزدهای نهایی بوکر قرار گرفتتند

برناردین اواریستو، چیگوزی اوبیوما، سلمان رشدی و لوسی المن، نویسنده آمریکایی، دیگر نامزدهای دریافت این جایزه هستند.

مارگارت آتوود در سال 2000 برای کتاب «آدمکش کور» و سلمان رشدی در سال 1981 برای کتاب «بچه‌های نیمه شب»، برنده جایزه بوکر شدند.

آتوود همچنین در سال 1986 برای کتاب «سرگذشت ندیمه» به جمع نامزدهای نهایی دریافت این جایزه راه پیدا کرد. «وصیت‌ها» که داستانش 15 سال پس از آخرین صحنه «سرگذشت ندیمه» آغاز می‌شود، به طور رسمی از هفته آینده منتشر خواهد شد.

از میان 151 اثر شرکت کننده در جایزه بوکر، ابتدا 13 عنوان برگزیده شدند؛ 6 نامزد نهایی جایزه بوکر در یک نشست مطبوعاتی در کتابخانه ملی بریتانیا اعلام شد. برنده نهایی جایزه بوکر 2019 روز 14 اکتبر (22 مهرماه) در لندن اعلام خواهد شد.

پیتر فلورنس، رئیس هیات داوران این دوره گفت: "مانند تمام آثار ادبی بزرگ، این کتاب‌ها مملو از زندگی با نگاهی ژرف و بزرگداشت انسانیت هستند."

جایزه بوکر یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی دنیاست که هر سال به بهترین رمان جدید انگلیسی‌زبان اعطا می‌شود. این جایزه تا سال 2014 تنها به نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق می‌گرفت اما از سال 2014 تمام آثار نوشته‌شده به زبان انگلیسی حق شرکت در آن را پیدا کرده‌اند. این جایزه در سال 1969 تاسیس شد. ارزش نقدی این جایزه 50000 پوند است.

این جایزه سالانه در دو بخش بوکر و بوکر بین‌المللی با داوران جداگانه برگزار می‌شود.

جوخه الحارثی ، با کتاب «سیدات القمر» (اجرام آسمانی) چند ماه است که به اولین نویسنده عربِ برنده جایزه بوکر بین المللی تبدیل شده است . این کتاب در باره تغییرات دوران پسااستعماری عمان است. او اولین نویسنده عمانی است که آثارش به انگلیسی ترجمه می‌شود.

کتاب «سیدات القمر» که از زمان انتشار مورد تحسین قرار گرفته، در باره زندگی سه خواهر و خانواده‌هایشان و تغییرات اجتماعی در عمان است.

در سال 2018  آنا برنز، نویسنده ایرلندی با رمان «شیرفروش» برنده جایزه بوکر شد.

 

نامزدهای نهایی جایزه ادبی بوکر 2019

 

نگاهی به نامزدهای نهایی بوکر 2019

آتوود 79 ساله علاوه بر جایزه‌ای که سال 2000 برد، در سال‌های 1986، 1989، 1996 و 2003 به فهرست نامزدهای نهایی بوکرمن راه پیدا کرد. «وصیت‌ها» در حالی نامزد جایزه بوکر شده که هنوز در بازار کتاب عرضه نشده است. نیمه شب 10 سپتامبر فروش این کتاب در آمریکا و انگلیس آغاز میشود و روز بعد آن قرار است که آتوود راجع به این کتاب صحبت کند.

  • لوسی المن؛ اردکها، نیوبریپورت

المن که سال 1956 در ایلینویز متولد شده و حالا در ادینبورگ اقامت دارد، تنها نویسنده آمریکایی راه‌یافته به فهرست نهایی امسال است. کتاب او که 999 صفحه دارد، یک تک‌گویی طولانی به شیوه جریان سیال ذهن است. کتاب از زبان یک خانه‌دار اهل اوهایو است که در مورد گذشته، خانواده و کشورش صحبت می‌کند. به گفته بنگاه‌های شرط‌بندی احتمال برنده شدن کتاب دو به یک است و اگر این اتفاق بیافتد این طولانی‌ترین رمان برنده جایزه در شش سال اخیر خواهد بود.

  • برناردین اواریستو؛ دختر، زن و دیگر

این نویسنده انگلیسی-نیجریه‌ای که متولد 1959 در لندن است، با هشتمین کتابش توانسته برای اولین بار وارد فهرست نهایی نامزدهای دریافت من بوکر شود. کتاب او در مورد زندگی 12 شخصیت است که بیشتر آن‌ها سیاه‌پوست، بریتانیایی و زن هستند.

  • چیگوزی اوبیوما؛ ارکستر اقلیتها

چیگوزی اوبیوما سال 1986 در نیجریه متولد شده، الان ساکن لندن است و دو کتاب نوشته که هر دو به فهرست نهایی من بوکر راه یافته‌اند. ارکستر اقلیت‌ها داستان یک جوان نیجریه‌ای است که در مرغداری کار می‌کند و عشق یک زن او را تبدیل به یک آفریقایی مهاجر در اروپا می‌کند.

  • سلمان رشدی؛ کیشوت

سلمان رشدی در سال 1981 برنده بوکر شد و سال‌های 1983، 1988 و 1995 به جمع نامزدهای نهایی راه پیدا کرد. این کتاب که از دن‌کیشوت، شاهکار سروانتس الهام گرفته شده داستان یک فروشنده دوره‌گرد است که در سراسر آمریکا سفر می‌کند. این دوازدهمین کتاب رشدی است.

الیف شافاک (شفق)، نویسنده بریتانیایی-ترکیه‌ای سال 1971 در فرانسه متولد شده که در ایران با رمان «ملت عشق» شناخته شده است. میان 17 کتابی که او منتشر کرده 11 رمان به چشم می‌خورد.

داستان کتاب «10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب»، در استانبول اتفاق می‌افتد و در مورد خاطرات یک کارگر جنسی است که داخل یک سطل آشغال انداخته می‌شود تا بمیرد.