پنجره های تشنه در پویش کتابخوانی روشنا

پنجره های تشنه در پویش کتابخوانی روشنا

سیزدهمین دوره «پویش کتابخوانی روشنا»، با محوریت کتاب «پنجره های تشنه» آغاز شد.

سیزدهمین دوره پویش کتابخوانی روشنا همزمان با آغاز ماه عزای حسینی، با محوریت کتاب «پنجره‌های تشنه»، نوشته مهدی قزلی آغاز شد.

«پنجره‌های تشنه» روایت سفر ضریح امام حسین (علیه‌السلام) از قم به سمت کربلاست. ماجرا از یک روز پاییزی در سال 1391 آغاز می شود‌. جایی که رضا امیرخانی با مهدی قزلی تماس ‌می گیرد و از او ‌می خواهد با مسئولین کاروانی که ضریح امام حسین علیه‌السلام را از قم به کربلا منتقل می کنند؛ تماس بگیرد. و تصمیم بر آن می شود که مهدی قزلی همراه کاروان باشد و وقایع و خاطرات این سفر را با جزئیات ثبت کند.

«پنجره‌ های تشنه»، روایتی ست از مهدی قزلی  از اتفاقی که شاید هر صد سال یک بار رخ ‌دهد. کتابی با ادبیات ساده، مانند تمام شخصیت‌هایی که در هر صفحه کتاب می‌آیند و خود را به ضریح حسین علیه‌السلام می‌رسانند و تبرک می‌جویند و می‌روند. قزلی برای نگارش اثر خود هرجا که لازم بوده با نگاهی جامعه‌شناسانه به موضوعات، اتفاقات و شرایط نگاه کرده و گاهی نیز همانند یک دوربین بی‌طرف اما تیزبین به ثبت و ضبط رویدادها پرداخته است و البته در این میان گاهی نیز با توجه به دغدغه‌ها و حساسیت‌هایش به نقد برخی افراد و یا برخوردهایشان پرداخته است و با این کار توانسته شیوه ابتکاری خود را در سفرنامه نویسی عملی کند.


تقریظ رهبری بر کتاب «پنجره های تشنه»

 

  • رهبر معظم انقلاب در تقریظی درباره این اثر فرموده‌اند:


بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست‌
این چه شمعی است که جان‌ها همه پروانه‌ اوست‌

ای شعله‌ فروزان، ای فروغ تابان، ای گرمابخش دل‌های خلایق! تو کیستی با این شکوه و جلال، با این شیرینی و دلنشینی، با این هیبت و اقتدار، با این‌همه لشکر دل‌به‌همراه، با غلغله‌ فرشتگان که در کنار موکب تو با آدمیان رقابت می‌کنند؟

تو کیستی ای نور خدا، ای ندای حقیقت، ای فرقان، و ای سفینة النجاة؟ چه کرده‌ای در راه خدایت که پاداش آن خدائی‌شدنِ هر آن چیزی است که به تو نسبت می‌رساند؟
بنفسی انت، بروحی انت، بِمُهجَةِ قلبی انت، و سلام الله علیکَ یومَ وُلِدتَ و یوم اُستُشهِدتَ مظلوماً و یوم تُبعَثُ فاخِراً و مَفخَراً. 93/2/29.

بسیار خوب و با ذوق و سلیقه نوشته شده است؛ و با نگاه هنرمندانه و کنجکاو و نکته‌یاب.

کتاب 380 صفحه ای «پنجره های تشنه» همراه با عکس های خاطره انگیز از مسیر انتقال ضریح مطهر، را انتشارات سوره‌ مهر منتشر کرده است که به همت پویش مطالعاتی روشنا برای سیزدهمین دوره این پویش کتابخوانی انتخاب ، بازنشر و در فروشگاه‌ها و کتابفروشی های کل کشور توزیع شده.

این کتاب در 380صفحه و همراه با عکس‌های خاطره انگیز از مسیر انتقال ضریح مطهر در شهر‌های مختلف از عاشقان اباعبدلله الحسین علیه السلام است.
 

  • نحوه شرکت در پویش مطالعاتی روشنا

به روش‌های زیر می‌توانید در قرعه‌کشی مسابقۀ بزرگ کتاب‌خوانی کتاب «پنجره های تشنه» شرکت کنید:

  • روش اول: از طریق پیامک 

با ارسال کد برچسب شده روی باندرول کتاب به سامانه 3000868585
 

  • روش دوم: ارسال آثار در فضای مجازی 

انتشار  عکسی از کتاب ، یا فیلمی از خودتان در حال معرفی کتاب و یادداشتی با هشتگ #پویش_کتابخوانی_روشنا در اینستاگرام، سپس صفحه اینستاگرامی  rushanacampaign@ را تگ کنید.

فروشگاه اینترنتی ساربوک در حمایت از این پویش، «پنجره های تشنه» را با قیمت 20000 تومان و با ارسال پستی رایگان به سراسر ایران عرضه می نماید.

برای ورود به صفحه خرید این کتاب کلیک کنید:

پنجره های تشنه

دیگر کتاب های این پویش که در دوره های قبل محور خوانش قرار گرفته اند:

ادواردو

احضاریه

بچرخ تا بچرخیم

خداحافظ سالار

آئینه ی تمام نما

سقای آب و ادب

آن بیست و سه نفر

ملاصالح

رحمت واسعه

بچه های عاشورا

تاریخ مستطاب آمریکا