برندگان جایزه بوکر 2019 اعلام شدند

برندگان جایزه بوکر 2019 اعلام شدند

مارگارت آتوود و برناردین اِواریستو به طور مشترک برنده من‌بوکر 2019 شدند

 به نقل از بی‌بی‌سی، مارگارت آتوود و برناردین اِواریستو به عنوان برندگان بوکر 2019 اعلام شدند و باید جایزه 50 هزار پوندی من‌بوکر را به طور مساوی بین خود تقسیم کنند.
 
طبق قوانین بوکر جایزه نباید بین دو نفر تقسیم شود اما هیئت داوران اعلام کردند که نمی‌توانستند یکی از این دو اثر را به عنوان برنده اعلام کنند.
 
 پیش از این در سال1974 نادین گوردمیر و استنلی میدلتون و در سال 1992 مایکل اونداتیه و باری آنزوورث به طور مشترک برنده شدند اما پس از سال 1992 قوانین تغییر کرد و برنامه‌ریزان جایزه به هیئت داوران امسال هم اعلام کردند که اجازه ندارند دو برنده انتخاب کنند اما پس از پنج ساعت گفت و گو پیتز فلورانس، رئیس هیئت داوران اعلام کرد: «تصمیم گرفتیم قوانین را به چالش بکشیم. هر چه بیشتر صحبت کردیم بیشتر به این نتیجه رسیدیم که هر دو اثر را دوست داریم.»
 
گَبی وود، مدیر ادبی بنیاد بوکر با تصمیم هیئت داوران چندین بار مخالفت کرد و هر بار هیئت داوران تلاش کردند یک نفر را به عنوان برنده انتخاب کنند اما به نتیجه نرسیدند و در نتیجه وود تصمیم گرفت به رأی هیئت داوران احتران بگذارد. فلورانس گفت: «هر دو کتاب پیام‌های مهمی دارند. علاوه بر این داستان‌های معمایی جذابی هستند که خواننده را پای کتاب میخکوب می‌کند. امیدواریم برندگان ارزشمندی برای جایزه بوکر انتخاب کرده باشیم. از نظر من اهمیت بوکر فقط به جایزه مالی نیست که حالا نگران تقسیم کردنش باشیم.»

  • نگاهی به نامزدهای نهایی بوکر 2019

مارگارت آتوود؛ وصیتها

آتوود 79 ساله علاوه بر جایزه‌ای که سال 2000 برد، در سال‌های 1986، 1989، 1996 و 2003 به فهرست نامزدهای نهایی بوکرمن راه پیدا کرد. «وصیت‌ها» در حالی نامزد جایزه بوکر شده که هنوز در بازار کتاب عرضه نشده است. نیمه شب 10 سپتامبر فروش این کتاب در آمریکا و انگلیس آغاز میشود و روز بعد آن قرار است که آتوود راجع به این کتاب صحبت کند.

لوسی المن؛ اردکها، نیوبریپورت

المن که سال 1956 در ایلینویز متولد شده و حالا در ادینبورگ اقامت دارد، تنها نویسنده آمریکایی راه‌یافته به فهرست نهایی امسال است. کتاب او که 999 صفحه دارد، یک تک‌گویی طولانی به شیوه جریان سیال ذهن است. کتاب از زبان یک خانه‌دار اهل اوهایو است که در مورد گذشته، خانواده و کشورش صحبت می‌کند. به گفته بنگاه‌های شرط‌بندی احتمال برنده شدن کتاب دو به یک است و اگر این اتفاق بیافتد این طولانی‌ترین رمان برنده جایزه در شش سال اخیر خواهد بود.

برناردین اواریستو؛ دختر، زن و دیگر

این نویسنده انگلیسی-نیجریه‌ای که متولد 1959 در لندن است، با هشتمین کتابش توانسته برای اولین بار وارد فهرست نهایی نامزدهای دریافت من بوکر شود. کتاب او در مورد زندگی 12 شخصیت است که بیشتر آن‌ها سیاه‌پوست، بریتانیایی و زن هستند.

چیگوزی اوبیوما؛ ارکستر اقلیتها

چیگوزی اوبیوما سال 1986 در نیجریه متولد شده، الان ساکن لندن است و دو کتاب نوشته که هر دو به فهرست نهایی من بوکر راه یافته‌اند. ارکستر اقلیت‌ها داستان یک جوان نیجریه‌ای است که در مرغداری کار می‌کند و عشق یک زن او را تبدیل به یک آفریقایی مهاجر در اروپا می‌کند.

سلمان رشدی؛ کیشوت

سلمان رشدی در سال 1981 برنده بوکر شد و سال‌های 1983، 1988 و 1995 به جمع نامزدهای نهایی راه پیدا کرد. این کتاب که از دن‌کیشوت، شاهکار سروانتس الهام گرفته شده داستان یک فروشنده دوره‌گرد است که در سراسر آمریکا سفر می‌کند. این دوازدهمین کتاب رشدی است.

الیف شافاک؛ 10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب

الیف شافاک (شفق)، نویسنده بریتانیایی-ترکیه‌ای سال 1971 در فرانسه متولد شده که در ایران با رمان «ملت عشق» شناخته شده است. میان 17 کتابی که او منتشر کرده 11 رمان به چشم می‌خورد.

داستان کتاب «10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب»، در استانبول اتفاق می‌افتد و در مورد خاطرات یک کارگر جنسی است که داخل یک سطل آشغال انداخته می‌شود تا بمیرد.