آینده بشر از دریچه کتاب

آینده بشر از دریچه کتاب

پیشنهاد کتاب برای آنانکه می خواهند از آینده بیشتر بدانند.

ما در عصری قرار داریم که علم و فناوری به سرعت در حال توسعه است و زندگی بشریت را تحت تأثیر قرار داده است. اگر زمانی سفر به دور دنیا در 80 روز، سر به اعماق دریا و آسمان تنها یک تخیل زاییده ذهن ژول ورن بود؛ امروزه، در مدت زمان کوتاهتری می توان دور دنیا را گشت، به اعماق اقیانوسها و فضای بیکران سفر کنیم. آشکار شدن روزافزون تاریکی های جهان برای بشر، امکان انجام سفرهای فضایی، توسعه و پیشرفت هوش مصنوعی و ورود آن به زندگی بشر، کشف ساختارهای ژنتیکی موجودات مختلف و دستکاری آنها و موارد دیگری از این دست، چه آینده ای را برای بشریت پیش بینی می کند. در ادامه به کتابهایی می پردازیم که در آنها نظریه پردازان، حیات آینده انسان را از ابعاد مختلفی بررسی و پیش بینی می کنند.

آینده انسان نوشته میچیو کاکو

تاریخ بشریت سراسر تلاش انسان برای بقای نوع خوداست، اکتشافات، اختراعات، مهاجرتهای مختلف انسان بر روی کره زمین همه در راستای این مسئله بوده است. در کتاب «آینده انسان» میچیو کاکو به بررسی وضعیت حیات نوع بشر بر روی کره زمین در آینده می پردازد و بیان می کند، چه بخواهیم و چه نخواهیم، خورشید ستاره ای است که پس از گذشت نزدیک به چهار میلیارد سال، به اَبَرغولی تبدیل می شود و شعله های سوزانش مدار زمین را فرا می گیرد و هر جنبنده ای را روی زمین خاکستر می کند.

استیون هاوکینگ می‌گوید «تنها شانس نجات ما در بلندمدّت این است که در سیّاره‌ی زمین پنهان نمانیم، بلکـه خود را به فضا برسانیم . . . من که خوش‌بیـن هستم. هرگاه بتوانیم تا دو قرن آینده خود را از بلایای طبیعی و انسانی مصون بداریم، آنگاه که در فضا پراکنده شویم، گونه‌های ما ایمن خواهند ماند. همین‌که مستعمـرات تازه‌ای برای خود دست و پا کنیـم، آینده‌ی ما تضمین می‌شود.» سـاکن شدن در فضـا به تکنـولوژی هوش مصنوعـی و محصـول آن، روبـات‌ها، و چه بسا تکنولوژی‌های بالاتر نیاز دارد، امّا چگونه؟ میچیو کاکو در این کتاب به این مسئله می پردازد.

 

کتاب هایی در مورد آینده بشر

 

سیری در نظریه پیچیدگی نوشته ملانی میچل

کتاب «سیری در نظریه پیچیدگی» درصدد است کارکرد پیچیدگی میان پدیده‌ های زیست‌ شناختی، تکنولوژیک و اجتماعی را با زبانی ساده و همه‌فهم تشریح کند. این کتاب درباره پرسش‌هایی است که میلانی میچل و عده‌ای دیگر را در جامعه سیستم‌های پیچیده، در گذشته و حال مجذوب خود کرده است. چگونه است که آن سیستم‌هایی در طبیعت که پیچیده و انطباق‌پذیر نامیده می‌شوند نظیر مغزها، جوامع حشرات، سیستم ایمنی، سلول‌ها، اقتصاد جهانی، تکامل زیست‌شناختی چنین رفتار پیچیده‌ای را بر مبنای قواعد زیربنایی ساده‌ای شکل می‌دهند؟ چگونه اندام‌واره‌های وابسته به هم، اما منفعت‌جو، می‌توانند کنار هم قرار گیرند تا در حل مسائلی همکاری کنند که بقای آن‌ها را در کل تحت تاثیر قرار می‌دهد. میچل در این کتاب می‌کوشد نظری اجمالی از موضوعات مختلفی فراهم آورد که همه ما از آن‌ها بی‌اطلاع هستیم یا اندک اندک داریم از آن‌ها اطلاعاتی بدست می‌آوریم. این موضوعات علم را بسیار هیجان‌آور، لذت‌بخش و ارزشمند می‌کند، هم برای آن‌که آن‌ها را به کار ببریم و هم برای آن‌که از آن‌ها شناخت پیدا کنیم  .همچنین میچل، با مثال هایی نحوه اندازه گیری پیچیدگی در طبیعت را توضیح می دهد و از تأثیر پیچیدگی بر دیدگاه ما نسبت به سیستم های زنده همچنین به مخاطرات مدلهای کامپیوتری پیچیدگی می پردازد. این کتاب توانسته جایزه «فی‌بتا کاپا» سال 2010 را به خود اختصاص دهد.

زندگی 3.0 نوشته مکس تگمارک

در عصر حاضر آنچه زمانی داستان علمی‌تخیلی به نظر می آمد  به‌سرعت رنگ واقعیت به خود می‌گیرد، چون هوش مصنوعی در همۀ حوزه‌ها در حال ایجاد تحول است، از جنگ و جُرم و جنایت گرفته تا عدالت و مشاغل و جامعه و حتی برداشت ما از معنای انسان بودن. هوش مصنوعی بیش از هر فناوری دیگری توان دگرگون کردنِ آیندۀ مشترک ما را دارد، و برای بررسیِ این آینده هیچ‌کس بهتر از مکس تگمارک نیست، استاد MIT و یکی از بنیادگذارانِ مؤسسۀ آیندۀ زندگی که کارهایش به پژوهش جدی در زمینۀ نحوۀ سودمند نگاه داشتن هوش مصنوعی بسیار کمک کرده است.

 عشقِ تگمارک به اندیشه‌های نو و ماجراجویی و آینده‌ای شوق‌انگیز مسری است. تگمارک در این کتابِ بسیار مهم که بر پژوهش‌های ژرف استوار است ما را به عمق اندیشه دربارۀ هوش مصنوعی و وضع بشر می‌برد و با پرسش‌های اساسیِ زمانه‌مان رو در رو می‌کند.

چگونه می‌توانیم از طریق اتوماسیون به رشد و شکوفایی اقتصادی خود ادامه دهیم، بدون آن‌که افراد درآمد یا احساس هدفمندی خود در زندگی را از دست بدهند؟

چگونه می‌توانیم اطمینان یابیم که سامانه‌های هوش مصنوعی آینده همان کاری را که ما می‌خواهیم انجام می‌دهند بدون این‌که از کار بیفتند یا درست کار نکنند یا هَک شوند؟

آیا باید از به راه افتادن مسابقه‌ای تسلیحاتی بر سرِ دستیابی به سلاح‌های خودسامانِ مرگبار در هراس باشیم؟

آیا هوش مصنوعی به بالندگی و شکوفاییِ بی‌سابقۀ زندگی کمک خواهد کرد، یا سرانجام ماشین‌ها در تمام کارها از ما پیشی خواهند گرفت، و شاید حتی جایگزین ما شوند؟

احتمالا بعد از خواندن این کتابها سوالها و فرضیات زیادی راجع به آینده در ذهن شما شکل می گیرد. شما چه جور آینده‌ای را می‌خواهید؟