شهرت به روش جان کندی تول

شهرت به روش جان کندی تول

«اتحادیه ابلهان» رمانی از جان کندی تول، باعث خودکشی نویسنده اثر و بعد از آن سبب شهرت او شد.

در زمانه ای که بسیاری از افرادتلاش می کنند هر نوشته ای را به عنوان کتاب چاپ کنند و پس از چاپ، تلاشی که باید صرف نگارش کتاب می کردند را در جهت بازاریابی به کار می گیرند؛ احتمالا عجیب باشد بدانیم شاهکارهای ادبی زیادی، بعد از مرگ نویسندگانشان منتشر و برنده جوایز مختلفی شدند. از جمله آثاری چون: «مرشد و مارگریتا» ی میخائیل بولگاکف، «موبی دیک»ی هرمان ملویل، «محاکمه»ی فرانتس کافکا، «آریل»ی سیلویا پلات و...

جان کندی تول، نویسنده ی «اتحادیه ابلهان»، شاید از همه بد شانس تر باشد؛ نویسنده ی جوانی که در راه چاپ «اتحادیه ابلهان» چند سال رمان را برای ناشران مختلفی فرستاد و جواب رد شنید. اتفاقی که باعث افسردگی او شد و در نهایت در 32 سالگی افسردگی باعث خودکشی و مرگش شد.


جان کندی تول در 17 دسامبر 1937 در نئواورلئان آمریکا به دنیا آمد.پدرش در فروش ماشین فعالیت داشت و مادرش در موسیقی. جان در 16 سالگی تحت تاثیر فلانری اوکانر، نویسنده ی مورد علاقه اش، رمانی به نام «انجیل نئون» نوشت. در 17 سالگی بورسیه دانشگاه تولن را بدست آورد و در 22 سالگی به عنوان استاد در دانشگاه کال هانتر نیویورک مشغول به تدریس شد و لقب جوانترین پروفسور دانشگاه را به خود اختصاص داد.

در 1961 به ارتش آمریکا پیوست و چون به خوبی اسپانیایی صحبت می کرد مسئول آموزش انگلیسی به نیروهای اسپانیایی زبان شد. در ارتش تنها ملزم به حدود 10 ساعت کار در هفته بود پس در اوقات فراغت خود به نوشتن رمان خود یعنی «اتحادیه ابلهان» می پرداخت. در 1963 نوشتن رمان را به علت افسردگی کنار گذاشت و شدیدا درگیر الکل شد.

چند ماه بعد در فوریه 1963 نوشتن رمان را از سرگرفت و قسمت پایانی آن را تکمیل کرد و برای نشر سیمون و شوستر ارسال کرد و اولین جواب رد را شنید. از آن پس رمان را برای ناشران متعددی فرستاد و هربار جواب رد شنید. شنیدن جواب رد مکرر، سبب شد نسبت به چاپ کتابش ناامید شود و این ناامیدی او را در دریای افسردگی فرو برد.

در 32 سالگی بعد از دعوایی مختصری با مادرش، به سمت کالیفرنیا رانندگی می کند تا به دیدن خانه نویسنده مورد علاقه اش فلانری اوکانر برود، که متوجه می شود در آن روز این خانه برای بازدید عموم تعطیل است. پس به سمت نئو اورلئان می رود، در راه برگشت در نزدیکی می سی سی پی، اتومبیل خود را نگه می دارد و با وصل کردن یک شلنگ به اگزوز ماشین و تنفس گاز سمی اتومبیل به خودکشی دست می زند. پلیس اتومبیل و جسد او را پیدا می کند در حالیکه در چهره او هیچ نشانی از اضطراب نیست و پاکت نامه ای خطاب به پدر و مادرش روی صندلی اتومبیل قرار دارد.

بعد از مرگ جان کندی تول، مادرش دچار افسردگی می شود اما دوسال بعد، تصمیم گرفت راه پسرش را ادامه دهد بنابراین رمان «اتحادیه ابلهان»  را به مدت 9 سال برای ناشران می فرستد و جواب نه می شنود. در نهایت به سراغ واکر پِرسی، استاد دانشگاه لوییزیانا و از مهمترین نویسندگان آمریکایی، می رود. پرسی برای این رمان مقدمه ای می نویسد و با توصیه او در سال 1980 این کتاب با تیراژ 2500 نسخه منتشر می شود.

نزدیک به دو دهه از مرگ جان کندی تول می گذرد که کتاب «اتحادیه ابلهان» در سال 1982 به عنوان بهترین رمان برنده جایزه پولینزر می شود و از آن به بعد این کتاب مورد استقبال کتابخوانان تمام کشورها قرار می گیرد.
داستان جان کندی تول و رمانش، نشانی ست از اینکه تلاش برای خلق یک اثر خوب بالاخره نتیجه می دهد، هر چند زمانی که برای خالق اثر دیگر اهمیتی نداشته باشد!

 

  • به کوشش: فاطمه صابونی