محبوب ترین کتابهای کم حجم

محبوب ترین کتابهای کم حجم

به قول سخنی معروف، کتاب بزرگ مثل یک شیطان بزرگ است.

به نقل از لیستورس، یکی از کتابداران کتابخانه معروف اسکندریه در مصر می گفت: کتاب بزرگ مثل یک شیطان بزرگ است. به عبارت دیگر وقتی کتاب بزرگ و حجیم باشد فرد خواننده مجبور است روزها وقت خود را صرف آن کند. در سالهای اخیر اکثر کتاب‌های قطور و حجیم کمتر طرفدار دارند و معمولاً ناشران به خاطر همین حرف یا همین ضرب المثل ترجیح می دهند داستانها و قصه های کوتاه چاپ کنند. سایت لیست ورس لیستی از کوتاهترین کتاب‌های مشهور جهان تهیه کرده است:

پیرمرد و دریا ، ارنست همینگوی

کتاب 110 صفحه ای پیرمرد و دریا نام رمان کوتاهی است از ارنست همینگوی، نویسنده سرشناس آمریکایی. این رمان در سال 1951 در کوبا نوشته شد و در 1952 به چاپ رسید. «پیرمرد و دریا» آخرین اثر مهم داستانی همینگوی بود که در دوره زندگی‌اش به چاپ رسید. این داستان، که یکی از مشهورترین آثار اوست، شرح تلاش‌های یک ماهیگیر پیر کوبایی است که در دل دریاهای دور برای بدام انداختن یک نیزه‌ماهی بسیار بزرگ با آن وارد مبارزهٔ مرگ و زندگی می‌گردد. نوشتن این کتاب یکی از دلایل عمده اهدای جایزه ادبی نوبل سال 1954 به ارنست همینگوی بوده‌است.

بیگانه ، آلبر کامو

این کتاب داستان یک مرد درونگرا به نام مورسو را تعریف می‌کند که مرتکب قتلی می‌شود و در سلول زندان در انتظار اعدام خویش است. داستان در دههٔ 30 در الجزایر رخ می‌دهد. داستان به دو قسمت تقسیم می‌شود. در قسمت اول مرسو در مراسم تدفین مادرش شرکت می‌کند و در عین حال هیچ تأثر و احساس خاصی از خود نشان نمی‌دهد. داستان با ترسیم روزهای بعد از دید شخصیت اصلی داستان ادامه می‌یابد. مرسو به عنوان انسانی بدون هیچ اراده به پیشرفت در زندگی ترسیم می‌شود. او هیچ رابطهٔ احساسی بین خود و افراد دیگر برقرار نمی‌کند و در بی تفاوتی خود و پیامدهای حاصل از آن زندگی اش را سپری می‌کند. او از این که روزهایش را بدون تغییری در عادت‌های خود می‌گذراند خشنود است.

مزرعه حیوانات ، جرج اورول

این رمان درباره گروهی از حیوانات است که انسان‌ها را از مزرعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند بیرون می‌کنند و خود ادارهٔ مزرعه را به دست می‌گیرند، ولی پس از مدتی این حکومت جدید به حکومتی خودکامه مشابه به قبلی تبدیل می‌شود.این رمان نمایهٔ برضد استبداد است. مزرعه حیوانات داستان انقلاب حیوانات علیه مالکین خوداست پس از پیروزی قوانینی تهیه می‌گردد.

شازده کوچولو ، آنتون سنت اگزوپری

این داستان یکی از محبوبترین داستانهای کوتاه ادبیات کودکان محسوب می‌شود که معمولاً بزرگسالان نیز آن را دوست دارند و در حقیقت برای تمام سنین نوشته شده است. این کتاب با ساختاری ساده داستان شاهزاده ای را می‌گوید که در سیاره ای ناشناخته تک و تنها حکمرانی می‌کند ولی تصمیم می گیرد به زمین سفر کند که در این سفر با نوجوانان و کودکانی ملاقات می‌کند که هر کدام سرزمین خودشان را حکمرانی می‌کنند.