«هیچ دوستی به جز کوهستان» نوشته بهروز بوچانی

«هیچ دوستی به جز کوهستان» نوشته بهروز بوچانی

من فرزند جنگم، جنگی که اسطوره است و حمله‌ی یک غول؛ جنگی به همراه همه‌ی همزادهایش: فقر، تنگدستی و ترس.

کتاب « هیچ دوستی به جز کوهستان »، زندگی نامه ست که در سال 2019 در دنیای ادبیات جهان غوغایی به پا کرد و منتقدین بسیاری از آن گفتند و نوشتند.

این کتاب که به نام « رفیقی نه مگر کوهستان » نیز ترجمه و منتشر شده است، زندگینامه ای خود نوشت به قلم بهروز بوچانی و شرحی بر ماجرای سفر او به دوزخ به امید رسیدن به بهشت است.

بهروز بوچانی، روزنامه نگار و نویسنده کردِ ایرانی، متولد 1 مرداد1362 در ایلام است. بهروز بوچانی از دانشگاه تربیت مدرس تهران در رشته جغرافیای سیاسی و ژئوپلتیک مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرد. پیش از مهاجرت، در ایران به روزنامه نگاری و فعالیت در حوزه محیط زیست و حفظ و گسترش فرهنگ مردم کُرد مشغول بود. در سال 2013 مجبور شد از ایران خارج شود و به اندونزی رفت.  بوچانی دو بار تلاش کرد به صورت غیرقانونی از اندونزی به استرالیا برود، اولین بار غرق شد و خوشبختانه ماهیگیران اندونزیایی او را نجات دادند و در دومین تلاش نیروی دریایی سلطنتی استرالیا او را همراه با 75 پناهجوی دیگر دستگیر و در جزیره مانوس زندانی کردند.

بهروز بوچانی در این مدت شروع به نوشتن داستان زندگی و مهاجرت خود کرد. او سرگذشت خود را در تلفن همراه و به زبان فارسی می نوشت و با کمک پیام رسان واتساپ به دوست قدیمی خود، امید توفیقیان، که در کانادا اقامت داشت می فرستاد. در نهایت با همت و ترجمه امید توفیقیان «هیچ دوستی به جز کوهستان» به زبان انگلیسی منتشر شد.

 

بهروز بوچانی در جزیره مانوس

سال 2019 بود اما همچنان بهروز بوچانی در جزیره مانوس زندانی بود ولی امید به آزادی داشت. در ماه ژانویه ، از آنچه بر بوچانی و بسیاری از دیگر پناهنگان گذشته بود، ادبیات پرده برداشت. هیچ دوستی به جز کوهستان برنده جایزه معتبر ویکتوریا، به ارزش 125000 دلار، شد اما دولت استرالیا اجازه خروج از جزیره را به بهروز بوچانی نداد. مترجم اثر، امید توفیقیان به نمایندگی از بوچانی در مراسم شرکت کرد و جایزه را دریافت کرد و ویدئویی از بهروز بوچانی که در جزیره مانوس زندانی بود پخش کرد.

در آوریل 2019 بوچانی برای کتاب « هیچ دوستی به جز کوهستان» جایزه برتر ادبی نیو ساوت ولز، به ارزش 10 هزار دلار، برنده شد. همچنین در اوت 2019 جایزه ملی زندگی نامه استرالیا، مهمترین جایزه زندگی نامه استرالیا و به ارزش 25 هزار دلار، به بهروز بوچانی تعلق گرفت.


ستایشهای نشریاتی چون نیویورک تایمز، گاردین، واشنگتن پست و... و مطرح شدن این کتاب در جهان، درنهایت در نوامبر 2019 بوچانی را از دوزخ مانوس آزاد کرد و توانست با یک ویزای یک ماهه وارد نیوزلند شود. بوچانی در نیوزلند اعلام کرد که هیچگاه حاضر نیست به استرالیا برگردد. در حال حاضر بهروز بوچانی با ویزایی که مدت اعتبار آن به پایان رسیده است در نیوزلند به سر می برد.

 

بهروز بوچانی علاوه بر نگارش کتاب «هیچ دوستی به جز کوهستان »، در مدتی که در جزیره محبوس بود به نگارش مقاله برای نشریاتی چون گاردین، ستردی پیپر، هاف پست،فایننسیال تایمز و ... مشغول بود. همچنین با همکاری دوستانش چند فیلم ساخت و اشعاری سرود و منتشر کرد.

هیچ دوستی به جز کوهستان داستان مبارزی ست که چندین بار مرگ را تجربه کرد، با قلم خود به جنگ رفت و ادبیات به او آزادی بخشید.