ده کتاب پرفروش در سال 98

ده کتاب پرفروش در سال 98

کتابهایی چون «ملت عشق»، «سمفونی مردگان» و «چشمهایش» همچنان پرفروش هستند.

سال 98 با وجود مشکلات اجتماعی فراوانی که به همراه داشت، سال خوبی از نظر تولیدهای ادبی به شمار می‌رود. اجرای دو طرح بهاره و پاییزه کتاب همانند مُسکنی، زخم کتاب‌فروشی‌ها را تسکین داد. البته بنا بر آمار رسمی، مردم با سرانه‌ مطالعه‌ای که با سال‌های گذشته تفاوتی نمی‌کرد، کم کتاب خواندند. در این گزارش سعی شده 10 کتابی که در سال 98 بر اساس فروش‌های بهاره و پاییزه پرفروش بودند، بررسی شود.

ملت عشق

ملت عشق کتابی که اکثر کتابخوانان می شناسند، ممکن است کتاب را خوانده باشید و از طرفداران آن باشید، از طرفی هم ممکن است به واسطه شنیدن بسیار از آن، کتاب را در دست گرفته باشید و بعد از مطالعه چند فصل، عطای کتاب را به لقایش بخشیده باشید.

الیف شافاک در این رمان دو داستان موازی را پیش می برد یکی ماجرای پر رمز و راز عشق شمس و مولانا و دیگری عشقی بین ویراستار کتاب و نویسنده کتاب. شخصیتهای رمان بسیار زیادند و در هر فصل شخصیتی می آید و بدون سامان می رود. البته شاید همین تعدد داستانها سبب جذابیت این رمان شده باشد.

بنظر منتقدین یکی از علل جذابیت این رمان این است که شافاک مسئله ای پیچیده _عشق مولوی و شمس_ و غیرقابل فهم برای عامه را در حد یک رابطه عشقی معمولی بین عزیز زاهار و اللا پایین آورده و قابل فهم کرده است. که این مسئله، مدتها مورد بحث منتقدین این اثر بوده است.

ملت عشق در 512 صفحه برای نخستین بار در سال 1393 منتشر شد. تا کنون 107 بار توسط ققنوس تجدید چاپ شده است.

خودت باش دختر

ریچل هالیس نویسنده و سخنران موفقیت، یک زن خودساخته است. زنی که از دل سختی های کودکی و نوجوانی، بیرون آمده و خواسته که به زندگی برگردد و شور و نشاط خود را حفظ کند.

او در کتابش از 20 دروغی می گوید که جامعه‌ و خودمان هر روز به خود می گوییم و تمام آنها باعث افسردگی و ناامیدی ما شده است. دروغهایی مثل:

«من مادر خوبى نیستم».

«الان باید جلوتر از اینها بودم»

«وزنم بیانگر شخصیتم است».

«من به اندازه‌ى کافى خوب نیستم.»

«از فردا شروع می‌کنم».

او در کتاب «خودت باش دختر» از رازهای موفقیتش به عنوان یک زن، مادر چهارفرزند، کارآفرین، ورزشکار و نویسنده می گوید.

زبان کتاب روان و ساده و همراه با طنز است و علاوه بر موضوع کتاب، که دغدغه بیشتر افراد جامعه مدرن، به ویژه زنان و مادران، است، ساده و طنزگونه بودن کتاب تأثیر زیادی در پرفروش شدن کتاب داشته است.

کتاب «خودت باش دختر» نوشته ریچل هالیس توسط هدیه جامعی ترجمه شده است. انتشارات کوله‌پشتی، خودت باش دختر را در سال 97 چاپ کرد و تا کنون 14 بار تجدید چاپ شده است.

جز از کل

کتاب «جزء از کل» نوشته استیو تولتز، که توسط پیمان خاکسار ترجمه شده و نشر چشمه آن را منتشر کرده، به چاپ 57 رسیده است. کتاب جزء از کل اولین رمان استیو تولتز است که در سال 2008 منتشر و همان سال نامزد دریافت جایزه بوکر شد. این کتاب به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین رمان‌های تاریخ استرالیا، در سطح جهان محبوبیت بسیار زیادی دارد. دومین اثر نویسنده، یعنی کتاب ریگ روان در سال 2015 منتشر شد.

پیمان خاکسار در قسمتی از مقدمه کوتاهی که نوشته است، اشاره می‌کند که: خواندن جزء از کل تجربه‌ای غریب و منحصربه‌فرد است. در هر صفحه‌اش جمله‌ای وجود دارد که می‌توانید آن را نقل قول کنید. کاوشی است ژرف در اعماق روح انسان و ماهیت تمدن. سفر در دنیایی است که نمونه‌اش را کمتر دیده‌اید. رمانی عمیق و پرماجرا و فلسفی که ماه‌ها اسیرتان می‌کند. به نظرم تمام تعاریفی که از کتاب شده، نابسنده‌اند.

چشمهایش

کتاب «چشم‌هایش» نوشته بزرگ علوی توسط انتشارات نگاه به چاپ سی‌وپنجم رسیده است. چشم‌هایش، شاخص‌ترین اثر این نویسنده است. این کتاب روایت یکی از دوستداران نقاش معروفی به نام «ماکان» است که به دنبال راز مرگ مشکوک استاد در تبعید است.

چشمهایش، داستان بلندی ست به شیوه روایت گوئی و بازیابی خاطره ها. اگرچه در داستان درباره «شهر خفقان گرفته تهران» و خودکامگی وحشتناک دوره بیست ساله، زیاد سخن می رود، جو عاشقانه و رومانتیک گونه شگرفی در سراسر داستان وجود دارد و در واقع داستان ازدولایه درست شده؛ در لایه ای ماجرای عاشقانه استاد ماکان و فرنگیس جریان دارد و در لایه دیگر مبارزه روشنفکران برضد خودکامگی و ارتجاع، و برخلاف پندار گروهی از منتقدان، روند عاشقانه، روند مبارزه سیاسی را در سایه خود گرفته است.

سلام بر ابراهیم

کتاب «سلام بر ابراهیم»، زندگینامه و خاطرات شهید ابراهیم هادی است. این کتاب توسط گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی نوشته شده و نشر شهید ابراهیم هادی آن را منتشر کرده است.

سلام بر ابراهیم کتابی است که در قالب زندگینامه‌ای مختصر و 69 خاطره درباره شهید بزرگوار و مفقودالاثر «ابراهیم هادی» منتشر شده است. این نوشتار حاصل بیش از 50 مصاحبه از خانواده، یاران و دوستان آن شهید است که همگی نگارنده را در گردآوری این مجموعه ارزشمند یاری رساندند.

تکه‌هایی از یک کل منسجم

کتاب «تکه‌هایی از یک کل منسجم» نوشته پونه مقیمی است که توسط انتشارات بینش نو به بازار عرضه شده است.

مولف، این کتاب را تکه‌هایی از یک کل منسجم می‌داند؛ کلی که هنوز تکمیل نشده اما در مسیر پیداشدن و بیرون‌آمدن از ابهام است. به باور نویسنده شاید این کتاب بتواند بخش‌هایی از درون شما را احیا کند و به پیداشدن بخش‌های گمشده‌تان کمک کند. این کتاب حاصل یادداشت‌های پونه مقیمی در صفحه مجازی وی در اینستاگرام است. وی که یک روانشناس بالینی است یادداشت‌های متناسب با فضای پیرامونش می‌نویسد. متن‌های کوتاه این کتاب در طول سه سال نوشته شده است و در دل هر متن از آن نکته‌ای وجود دارد که ممکن است بتواند بینشی جدید را برای مخاطب اثر به ارمغان آورد.

سمفونی مردگان

کتاب «سمفونی مردگان» نوشته عباس معروفی برای نخستین بار در سال 1380 منتشر شد و تا کنون 42 بار تجدید چاپ شده است.

این رمان، داستان خانواده‌ای ست که در زمان جنگ جهانی دوم، در اردبیل زندگی می کنند. خانواده‌ای که نمادی از یک جامعه است. جامعه‌ای که خفقان در آن موج می‌زند و به ندرت روشنفکری در آن پیدا می‌شود.

نوع روایت داستان در سمفونی مردگان به گونه ای ست که هر قسمت داستان را راوی مختلفی روایت می کند و پرش های زمانی و مکانی موجود در داستان، از دیگر جذابیتهای این کتاب و نثر عباس معروفی ست.

تا به حال بیش از نیم میلیون نسخه از سمفونی مردگان به فروش رسیده است و این کتاب به زبانهای انگلیسی، آلمانی،ترکی آذری، کردی و ترکی استانبولی ترجمه شده است. این کتاب در سال 2001، برنده جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است.

یادت باشد

کتاب یادت باشد نوشته محمدرسول ملاحسنی و بازنویسی رقیه ملاحسنی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد. این کتاب درباره زندگی شهید مدافع حرم 26 ساله ، حمید سیاهکلی مرادی به روایت همسر22 ساله‌اش، فرزانه سیاهکلی مرادی است.

فرزانه کتاب را از کمی پیش از آغاز زندگی مشترکشان نوشته است. یعنی زمانی که برای کنکور درس می‌خوانده و اصلاً به فکر ازدواج کردن با هیچ‌کس نبوده است. اما ماجراهای خواستگاری حمید و فرزانه و اتفاقات بعد از آن است که دل فرزانه را می‌برد و جواب مثبتش را اعلام می‌کند.

این کتاب عاشقانه‌ترین کتاب شهدای مدافع حرم است که سرتاسر آن عشق و دلدادگی است. «یادت باشد» جمله جایگزین «دوستت دارم» بین شهید مدافع حرم و همسر ایشان بوده است که قرار بوده در پشت تلفن و زمانی که پیرامون شهید شلوغ بوده در مکالماتشان استفاده شود.

شرمنده نباش دختر

کتاب «شرمنده نباش دختر» یک برنامه بدون شرمساری برای رسیدن به اهداف، نوشته ریچل هالیس و ترجمه هدیه جامعی است و ناشر آن کتاب کوله‌پشتی است.

درباره این کتاب نوشته شده است: «آیا شما هم یک مبارز بی‌پروایید؟ من هم هستم. آیا دلتان می‌خواهد باشید، اما از فکر و نظر دیگران می‌ترسید؟ من هم قبلاً در چنین شرایطی بوده‌ام. وزن و اهمیت نظرات دیگران برای بسیاری از زنان آن‌قدر سنگین و بالاست که تحمل‌کردنش بسیار دشوار است. آنها می‌ترسند از مکان امنی که برای خود ساخته‌اند، قدم بیرون بگذارند. اما این خودِ واقعی‌مان نیست، نه؟ ما باید به‌دنبال اهداف و رویاهایمان برویم، باید جسور باشیم و شجاعت به‌خرج دهیم و شرایط را بپذیریم؛ چون شانس زندگی با استفاده از تمام توانایی‌هایمان، ارزش تمام واکنش‌ها و برخوردهای منفی‌ای را که در مقابل، دریافت خواهیم کرد دارد.»

وجود دو کتاب از این نویسنده در لیست 10 کتاب پرفروش می‌تواند نشان دهنده سلیقه افراد کتاب‌خوان جامعه ما باشد، اما به‌راستی چگونه است که کتاب‌هایی در این سبک، تا این اندازه پرفروش می‌شوند؟

یک عاشقانه آرام

کتاب «یک عاشقانه آرام» نوشته نادر ابراهیمی که توسط انتشارات روزبهان به چاپ رسیده، آخرین کتاب لیست سال 98 است. این رمان، برجسته‌ترین اثر نادر ابراهیمی به‌حساب می‌آید که توسط انتشارات روزبهان بیش از 54 بار به چاپ رسیده است. نگارش این کتاب پرطرفدار به آذرماه 1373 برمی‌گردد و امروزه پس از گذشت 25 سال هنوز هم به‌عنوان یک عاشقانه پرطرفدار در قفسه‌های کتاب‌فروشی خودنمایی می‌کند.