پرفروش ترین کتب حوزه کسب و کار

پرفروش ترین کتب حوزه کسب و کار

یکی از جذابترین فعالیتهای کتابفروشان ارائه لیست هایی از بهترین یا پرفروش ترین کتب حوزه های مختلف است.

مهمترین/پرفروش ترین کتب حوزه ی کسب و کار

هادی خادم الفقراء

یکی از جذابترین و کاربردی ترین بخشهای فعالیت کتابفروشان و متخصصان برای مخاطبان کتاب، ارائه لیست هایی از بهترین یا پرفروش ترین و محبوب ترین کتب حوزه های مختلف است. ما نیز در ساربوک تصمیم داریم از این ببعد به صورت منظم وارد زمینه ی معرفی بهترین/پرفروش ترین کتب در حوزه های مختلف گشته و با ارائه دلایل و توضیحات، علت انتخاب کتب را توضیح دهیم. یکی از حوزه هایی که در سالهای اخیر در حوزه ی آموزش و انتشار و فروش کتاب اهمیت زیادی پیدا کرده است، کتب حوزه ی کسب و کار می باشد.

حوزه ی کسب و کار و شاخه های متعدد آن، مستعد رشد تالیف و ترجمه های بسیار زیادی بوده است که هر کدام به یک بخش از مشکلات یا نیازهای مخاطبان پاسخ می گویند. فرآیند تخصصی شدن حوزه های مختلف کسب و کار روز به روز عمق بیشتری می یابد تا به آنجا که دیگر نمی توان از کتابی جامع که تمام نیازهای افراد را در حوزه ی کسب و کار پاسخ گوید، نام برد. به همین علت است که برای تدوین لیستی از بهترین های حوزه ی کسب و کار بایستی به صورت تخصصی به هر یک از حوزه های آن اشاره نمود و فی المثل بهترین کتب در زمینه استراتژی کسب و کار یا بازاریابی را ذکر کرد.

لیستی که در پیش رو دارید با چنین نگرشی تهیه شده است. این لیست از حوزه های سرمایه گذاری، استراتژی، بازارایابی و تبلیغات، مدیریت کسب و کار، فروش، فنون مذاکره، مشتری مداری و تکنیک های ارتباط با مشتری، توسعه فردی و الگوهای کسب و کار، بهترین یا پرفروش ترین کتب را انتخاب نموده است و با ذکر دلایل مختصر، علت اهمیت آن را برای مخاطبان روشن نموده است.

صد البته ناگفته پیداست که این لیست به هیچ وجه ادعای جامعیت و بهترین لیست بودن را ندارد و صرفا انتخابی است از بهترین های این حوزه، که ممکن است با دید افرادی دیگر در تناقض باشد. مخاطبان عزیز ساربوک در صورتی که با کتاب بهتر یا جدیدتری در حوزه های نامبرده آشنا هستند، می توانند از طریق شبکه های ارتباطی نظرات خود را با ما در میان بگذارند.

1-بهترین کتب حوزه سرمایه گذاری(هوش مالی):

- «پدر پولدار، پدر بی‌پول»، رابرت کیوساکی

این کتاب را که در سال 2001 در آمریکا جزء 10 کتاب پرفروش بوده است، ناشران مختلف در ایران با عناوین متفاوت منتشر ساخته اند. این کتاب ‌گونه‌ای اتوبیوگرافی است و دربرگیرنده ی زندگی خود کیوساکی و نحوه‌ی کسب ثروت توسط او است.کیوساکی در این کتاب، دو نوع سبک زندگی را مورد بررسی می دهد. افرادی که به شغل‌های دولتی مشغول هستند و حقوق بگیر هستند و افراد کارآفرینی که کسب و کار ایجاد می‌کنند. در این کتاب، دو طرز تلقی حاکم است: کار کن تا پول به‌دست بیاوری یا پول شما کار کند تا سرمایه به‌دست بیاوری.

کتاب قوانین ثروتمند شدن را در 8 فصل بررسی می‌کند. بهترین ناشران ایرانی که این کتاب را چاپ کرده‌اند از قرار زیر است. از بین ناشرانی که کتاب را چاپ کرده اند، نشر آوین و نگاه نوین بهترین و پر فروشترین ترجمه ها را دارا هستند:

- پدر پولدار پدر بی‌پول، نشر آوین، مترجم : مامک بهادرزاده

- پدر پولدار پدر بی پول، نشر نگاه نوین، مترجمان مهدی نکوئی و میترا افشاری

- پدر پولدار پدر بی پول، نشر ترانه، مترجم غلامحسین سدیر عابدی

- پدر ثروتمند پدر فقیر، نشر ستوس برج سازان جوان، مترجمان علی رجبی ابهری و فرانک عظمایی

- «ثروتمندترین مرد بابل»، جورج کلاسون :

تجربه به ما ثابت کرده است در هر ده لیستی که افراد مختلف برای خرید کتاب در حوزه‌ی بازاریابی، فروش، استارتاپ، بازاریابی شبکه‌ای و کسب و کار نزد کتاب‌فروشان می‌آورند، حتما عنوان کتاب ثروتمندترین مرد بابل در آن لیست نوشته شده است. چرا این کتاب مهم است؟

یکی از اصول موفقیت در تجارت ثروت‌اندوزی است. ثروت در کسب و کار باعث رونق و دوام تجارت می‌شود. این کتاب به قوانین کسب درآمد می‌پردازد. اگر شما امروز پول زیادی به‌دست آورید اما ندانید با این پول چه کاری انجام دهید.پول خود را هدر داده‌اید. داستان این کتاب که نوشته‌ی جرج کلاسون نویسنده و سرمایه‌گذار آمریکایی است و در سال 1926چاپ شده است، درباره‌‌ی مردمان بابل است که به ثروتمندترین مرد بابل حسودی می‌کنند.او که آرکاد نام دارد مورد حسادت و پرسش مردمان بابل درباره‌ی ثروت بی‌اندازه‌ی خود قرار می‌گیرد.او در پاسخ مردمان از دلیل ثروت بی‌اندازه اش قوانینی را اشاره می‌کند که مجموعه‌ی این قوانین کتاب، ثروتمندترین مرد بابل را خلق می‌کند. این کتاب نیز توسط ناشران متعددی با عناوین مختلف چاپ شده است، اما مهمترین و بهترین ترجمه‌ها عبارتند از:

ثروتمندترین مرد بابل، نشر پارسه، مترجم وجیهه آیت اللهی

ثروتمندترین مرد بابل، نشر نوین کتاب گویا، مترجم محیا فراست

ثروتمندترین مرد بابل، نشر نسل نواندیش، مترجم عاطفه باغستانی

ثروتمندترین مرد بابل، راه‌بین، مهدی مجرد زاده کرمانی

-در این بین کتابهای نشر پارسه و راه‌بین به دلیل ترجمه‌‌ی روان‌تر و صحیح‌تر بیشتر مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است.

2- بهترین کتب حوزه ی استراتژی کسب و کار:

- «خلق مدل کسب و کار» ، الکساندر اوستروالدرو... :

یکی از مهمترین الزامات شروع هر کسب و کاری در دوران جدید، اتخاذ استراتژی کسب و کار است. استراتژی مشخص می¬کند که کسب و کار شما چه خدمت و ارزشی برای مشتری ایجاد می-کند. این کتاب یکی از جدیدترین کتاب‌های حوزه‌ی کسب و کار است که در ایران چاپ می‌شود(این کتاب در سال 2010 چاپ شده است). زبان کتاب بسیار ساده و درعین حال خلاق است. از خصوصیات کلیدی این کتاب، انتقال مفاهیم با تصویر به خواننده است، که سبب یادگیری سریع‌تر خواننده می‌شود. در این کتاب ما با چند سوال اساسی در حیطه‌ی مدل کسب و کار روبرو هستیم و از دو دیدگاه استراتژیک سوات(SWOT) و استراتژی اقیانوس آبی به جستجوی سوالات مدل کسب و کار می‌پردازیم. یکی دیگر از ویژگی‌های این کتاب، معرفی ابزاری به نام بوم مدل کسب و کارBusiness Model) Canvas) است که ذیل آن بخش‌های مختلف کسب و کار در این بوم طراحی می‌شود. در این بوم، 9 بخش سازنده کسب و کار بررسی می‌شود:

 بخش‌های مشتری

 ارزش‌های پیشنهادی

 کانال‌ها

 ارتباط با مشتری

 جریان درآمدی

 منابع کلیدی

 فعالیت‌های کلیدی

 مشارکت‌های کلیدی

 ساختار هزینه

این کتاب در بازار نشر توسط دو نشر‌ آریانا قلم و نشر شمشاد چاپ شده است.

-«استراتژی اقیانوس آبی»، دبلیو چان کیم :

این کتاب درباره‌ی استراتژی پیروز شدن در بازار کسب و کار است. اما مهمترین استراتژی برای پیروز شدن از دیدگاه مولفین این کتاب «دبلیو چان کیم» و «رنه مابورینا» تلاش برای پیروز نشدن است. عقیده‌ی آنها این است که باید به جای جنگیدن در اقیانوس‌های سرخ، در فضای نامحدود اقیانوس آبی رشد کرد و دست به خلق تقاضا زد. هدف استراتژی اقیانوس آبی مشخص است. این استراتژی به همه‌ی سازمان‌‌ها و کسب و کارها پیشنهاد می‌کند که رقابت را مرکز تفکر خود نگذارند. استراتژی رقابت باعث می‌شود به جای پرداختن به مشتری، وارد جنگ خونین در بازار شوند و در نتیجه حتی اگر کسب وکار از بین نرود، انرژی زیادی را از دست خواهد داد که نتیجه‌ی آن از دست دادن مشتری می‌شود. محور محتوای این کتاب، خلق بازار جدید است که به آن (نوآوری ارزش) گفته می‌شود.کتاب دیگری که در این حوزه چاپ شده است و به نوعی نسخه‌ی به‌روز شده‌ی کتاب (استراتژی اقیانوس آبی) است،کتاب (حرکت به سوی اقیانوس آبی) است که این کتاب نسخه‌ی 2017 کتاب اصلی است. این کتاب(حرکت به سوی اقیانوس آبی) به‌صورت گام به گام توضیح می‌دهد که در هر مرحله از مسیر توسعه‌ی استراتژی اقیانوس آبی، باید از چه ابزاری و یا چه هدفی استفاده کرد. این دو کتاب توسط نشر آریانا قلم چاپ شده است.

3-بهترین کتب بازاریابی

- «گاو بنفش» ، ست گادین

قبل از این که بخواهیم به معرفی این کتاب بپردازیم بهتر است ابتدا به نویسنده‌ی کتاب اشاره نماییم. ست گادین مردی که در تمام 20 سال گذشته نوشتن در وبلاگ را تعطیل نکرده است و همیشه نوشته‌هایش از مهم‌ترین و پرخواننده‌ترین مطالب در حوزه‌ی بازاریابی است. یکی از نظریات مهم او درباره‌ی تعطیلی تبلیغاتی است که در حوزه‌ی تلویزیون به نمایش گذاشته می‌شود. نظریات او در تبلیغات و شیوه‌های جدید بازاریابی او مورد توجه بسیاری از افراد در جهان قرار است. کتاب گاو بنفش او بیش از بقیه‌ی کتاب‌ها در بازاریابی مورد توجه است.

به صورت کلی ما در علم بازاریابی ما به چندp توجه می‌کنیم: (price) قیمت، (place) مکان، (product) محصول و (promotion) که تبلیغ است. ست گادین یک p دیگر نیز به این ترکیب اضافه می‌کند و آن گاو بنفش است (purple cow). ست گادین تعریف می‌کند که در یک سفر خانوادگی زمانی که از روبروی مزرعه‌ی گاوها عبور می‌کردند مشاهده‌ی یک گاو بنفش نظر آن‌ها را‌ به خود جلب کرده است. آن گاو به دلیل تمایز از بقیه‌ی گاوها بسیار خاص بوده است. ست گادین درباره‌ی تبلیغ نیز چنین نظری دارد. او اعتقاد دارد زمان تبلیغات گذشته است و حال، زمان تمایز بخشیدن در شیوه‌ی کار است. ست گادین تفاوت و خلق روشی نو در کسب و کار را یک بازاریابی جدید می‌داند. ست گادین عقیده دارد 4p در آمیخته¬ی بازاریابی متعلق به گذشته است و باید در کسب وکار تمایز ایجاد کرد. ست گادین کتاب‌های دیگری نیز دارد که در ایران ترجمه شده است که ازمهم‌ترین آن‌ها می‌توان به «شیب»، «همه‌ی بازاریا‌ب‌ها دروغ می‌گویند»و «قبیله» اشاره کرد. گاو بنفش توسط ناشران زیادی چاپ شده است که کتاب «گاو بنفش» نشر آموخته از ترجمه‌ی روان‌تری نسبت به دیگر ترجمه‌ها برخوردار است.

گاو بنفش، کتیبه پارسی، مترجم افسانه درویشی

گاو بنفش، آموخته، مترجم شایان تقی زاده

گاو بنفش، نسل نواندیش، مترجم بهرام صادقیان

4-بهترین کتاب حوزه ی مدیریت کسب و کار:

- «از خوب به عالی»، جیمز کالینز:

این کتاب با یک سوال شروع می‌شود چرا همه‌ی شرکت‌ها به سطح عالی نمی‌رسند و جهش پیدا نمی‌کنند. جیمز کالینز در این کتاب یک نظریه دارد (خوبِ دشمن عالی است). او شرکت‌هایی که در طول 15 سال رشد و جهش خود را حفظ کرده‌اند را بررسی می‌کند. وی برای این کار 5 سال تحقیق می‌کند.کالینز چند دلیل را برای این که شرکتها رشد می‌کنند بیان می‌دارد.یکی از آن‌ها نظریات نظم سه‌گانه‌ای است که در این شرکت‌ها وجود دارد( افراد منظم،تفکر منضبط و عملکرد منظم).

هم‌چنین او در این کتاب به (بحث رهبری سطح پنجم) می‌پردازد. این سطح رهبری به عقیده جیمز کالینز بالاترین سطح یک مدیر است. مدیر در شرکت‌های عالی نقش یک رهبر را دارد که در مواقع حساس، مسئولیت همه‌ی شرایط نامطلوب را به گردن می‌گیرد. رهبر سطح پنجم موفقیت‌ها و پیروز‌ی‌های واقع شده در شرکت را به دیگران نسبت می‌دهد. در رهبری سطح پنجم و یا رهبری متعالی، افرادی برای شرکت به ‌کار گرفته می‌شوند که منضبط باشند و در نتیجه کمتر نیاز به مدیریت دارند.آنها در جایگاه خودشان یک مدیر هستند که کارها را انجام می‌دهند. این کتاب یکی از ده کتابی است که در همه‌ی لیست‌های کتاب کسب وکار نوشته شده است و در جدول ما نیز نوشته شده است. کتاب (از خوب به عالی) با ترجمه‌های متعددی در ایران چاپ شده است که کتاب نشر هورمزد از ترجمه‌ی صحیح‌تری نسبت به بقیه‌ی کتاب‌ها برخوردار است:

از خوب به عالی، نشر آوین، مترجم ناهید سپهر پور

از خوب به عالی، نشر هورمزد، سمیرا اشتری

از خوب به عالی، نسل نواندیش، مترجم مهدی خیراللهی

5-بهترین کتاب مذاکره در کسب و کار:

- «فنون مذاکره»، محمدرضا شعبانعلی

هر کسب و کاری چه خدماتی چه تجاری و چه صنعتی برای موفقیت خود باید با دیگران در ارتباط باشد. هدف از ارتباط نیز برقراری یک مذاکره برای رسیدن به اهداف است. این مذاکره می‌تواند مذاکره با یک مشتری برای افزایش فروش باشد و یا مذاکره برای عقد یک قرارداد تجاری بین دو کشور شکل بگیرد.کسب و کارها نیاز به مذاکره دارند یکی از کتاب‌هایی که در این مورد نوشته شده است کتاب فنون مذاکره محمدرضا شعبانعلی است. این کتاب از بهترین کتاب‌های مذاکره است که متاسفانه آن‌چنان که باید بین کتاب‌فروشان شناخته شده نیست اما بین اساتید امر کتاب مرجع وبسیار مهمی است. مقدمه‌ی این کتاب را دکتر مسعود حیدری پدر علم مذاکره در ایران نوشته است. از ویژگی‌های این کتاب نگاه مذاکره با توجه به فرهنگ ایران است که طبیعی است مذاکره در هر کشوری با فرهنگ آن کشور تغییر نماید. شعبانعلی در این کتاب از ظرفیت زبان فارسی بهره‌برده است و تلاش کرده است ترجمه‌ی روان و قابل فهمی را ارائه دهد. این کتاب در 16 فصل و در قطع رحلی توسط نشر نص چاپ گردیده است قیمت آخرین چاپ این کتاب 79000 تومان بوده است.

6-بهترین کتاب حوزه ی فروش

- «گرگ وال استریت»، جردن بلفورث

این کتاب نوشته جردن بلفورث است. اگر شما فیلم گرگ وال استریت با بازی دی‌کاپریو را دیده باشید باید بدانید که لئو در این فیلم نقش جردن بلفورث را بازی کرده است. کسی که مبتکر «خط مستقیم فروش» است. خط مستقیم فروش باعث کوتاه کردن چرخه‌ی فروش میشود. در این کتاب ما با هنر متقاعدسازی مشتریان آشنا می‌شویم و هم‌چنین آموزش افزایش نرخ موفقیت در معاملات را مطالعه می‌کنیم. از مزیت‌های این کتاب اصول متقاعدسازی است. حتی اگر در کسب و کار شما با فروش ارتباط مستقیمی وجود ندارد اما باید هنر متقاعدسازی را فرا بگیرید. هدف این کتاب آموزش متقاعدسازی اخلاقی است. این کتاب در سال‌های گذشته با استقبال چشم‌گیر مخاطبان روبرو شده است .توصیه می شود قبل از مطالعه این کتاب حتما فیلم گرگ وال استریت را نیز تماشا نمایید. از جمله انتشاراتی که این کتاب را چاپ کرده است می¬توان به ناشران زیر اشاره نمود که البته کتاب نشر نوین با اجازه‌ی مولف در ایران چاپ شده است و مطالعه‌ی آن بر دیگر کتاب‌ها ارجحیت دارد.

شیوه گرگ نشر نوین، مترجم امیرپویا چراغی

گرگ وال استریت، نشر فرهوش، مترجم سید محمدهادی طلوعی

استراتژی فروش به روش گرگ وال استریت، نشر بهار سبز، مترجمان علیرضا محسنی و مقداد برزویی

7- بهترین کتاب حوزه توسعه فردی

- «هنر شفاف اندیشیدن»، رولف دوبلی

رولف دوبلی نویسنده و کارآفرین سوئیسی است که دکترای فلسفه اقتصاد رفتاری را در کارنامه‌ی خود دارد ما را در این کتاب با خطاهای ذهنی که در تجارت و زندگی با آن مواجه هستیم ، آشنا می‌سازد. دوبلی در این کتاب تلاش می‌کند براساس دانسته‌های خود که از مطالعات و تحقیقات به‌دست آمده است، فهرستی از خطاها به ما بدهد. این خطاها و اشتباهات محاسباتی که بیشتر در تجارت با آن مواجه میشویم کسب و کار را دچار ضرر و زیان می‌شویم. از مزیت این کتاب بررسی اشتباهات به صورت موجز و فشرده است. اما این ایجاز باعث نشده است که مفاهیم به طور کامل انتقال نیابد .این کتاب توسط ناشران مختلفی چاپ شده است که از بهترین آن کتاب نشر چشمه با ترجمه‌ی عادل فردوسی‌پور است.

8-بهترین کتاب الگوهای کسب و کار:

- «هفت عادت مردمان موثر»، استیون کاوی

این کتاب توسط استیون کاوی در سال 1989 نوشته شده است. در این کتاب به افراد تاثیر گذار و عاداتی که توانسته است آن‌ها را به موفقیت برساند اشاره شده است. کاوی در این کتاب با اشاره به تغییر دردهای بشری در طول سال‌های آینده به این مسئله اشاره می‌نماید که قانون‌های جهانی که برای مشکلات استفاده می‌شود همیشگی هستند. این قانون‌ها ساخته‌ی دست کسی نیست و بشر در طول زمان زندگی‌اش به این قانون‌ها پی‌برده است.کاوی در این کتاب مخاطب را گام به گام به سمت موثر‌تر بودن در زندگی شخصی و اجتماعی خود پیش می‌برد.او در این کتاب روابط بهتر را به افراد آموزش می‌دهد

این کتاب توسط انتشارات مختلف در بازار عرضه شده است که کتاب نشر هورمزد به‌دلیل ترجمه‌ی جدید و صفحه‌آرایی بهتر از کیفیت بالاتری برخوردار است.

9- بهترین کتاب مشتری مداری و تکنیک‌های رفتار با مشتری:

- «مشتری مداری»،محمد بلوریان

بازار امروز یک بازار تعاملی است. شما در این بازار باید بتوانید با مشتری خود رابطه برقرارکنید.کتاب‌های بسیار زیادی در زمینه‌ی مشتری مداری نوشته شده است اما کتاب مشتری مداری نشر سیته نوشته محمد بلوریان به‌ دلیل جامع بودن و نگاه جدیدی که به مشتری و مشتری شناسی می‌اندازد خواندنش به افراد توصیه می‌شود. در این کتاب نظریه حاکم، نظریه تفکر مشتری مدار است که مشتری را شریک کسب و کار می‌داند. یک کسب و کار برای حفظ این شراکت باید بتواند بخشی از منافع خود را به مشتری ببخشد. لزوما این منافع نباید در زمینه‌ی سود شکل بگیرد بلکه ارزش گذاشتن و زمان گذاشتن برای مشتری از مهم‌ترین عوامل است. زمانی که یک کسب و کار بالاترین دارایی خود یعنی زمان و انرژی خود را صرف مشتری می‌کند به مشتری خود احترام می‌گذارد. بلوریان در این کتاب به یک اصل می‌پردازد که اگر شما از مشتری خود مراقبت نکنید دیگران این کار را انجام می‌دهند. این کتاب توسط نشر سیته در 232 صفحه چاپ شده است.

جمع بندی:

درپایان، کتبی که در بالا به آنها اشاره شد را می توان به شکل زیر و به اختصار ترسیم نمود.لیست زیر بهترین/پرفروشترین کتب حوزه ی کسب و کار به انتخاب ما می باشد:

1- پدر پولدار پدربی‌پول، رابرت کیوساکی،نشر آوین، حوزه ی سرمایه گذاری

2- ثروتمند ترین مرد بابل، جورج کلاسون، نشر پارسه، حوزه ی سرمایه گذاری

3- خلق مدل کسب و کار، الکساندر اوستروالدر، نشر آریانا قلم، حوزه ی استراتژی کسب و کار

4- استراتژی اقیانوس آبی، دبلیو چان کیم، نشر آریاناقلم، حوزه ی استراتژی کسب و کار

5- گاو بنفش، ست گودین، نشر آموخته، حوزه ی بازاریابی

6- از خوب به عالی، جیمز کالینز، نشر هورمزد، حوزه ی مدیریت کسب و کار

7- فنون مذاکره، محمدرضاشعبانعلی، نشر نص، حوزه ی مذاکره در کسب و کار

8- گرگ وال استریت، شیوه گرگ، جردن بلفورت، نشر نوین، حوزه ی فروش

9- هنر شفاف اندیشیدن، رولف دوبلی، نشر چشمه، حوزه ی توسعه مهارتهای فردی

10- هفت عادت مردمان موثر، استفان کاوی، نشر هورمزد، حوزه ی الگوهای کسب و کار

11- مشتری مداری، محمد بلوریان، نشر سیته، حوزه ی مشتری مداری