کتاب هایی که برای موفق شدن باید بخوانید

کتاب هایی که برای موفق شدن باید بخوانید

این روزها در لیست پرفرو‌ش‌ترین کتاب‌ها، حتما یک کتاب از گروه موفقیت نیز به چشم می‌خورد. این اقبال نه تنها در ایران بلکه در همه‌ی جهان است. مردم تمایل بسیاری دارند که موفق باشند.موفقیت برآیند چندجانبه‌ی اراده، تلاش و تفکر صحیح است و به سیکلی می ماند که صرفا با مطالعه و افزایش آگاهی می توان آن را پیمود.

کتاب هایی که برای موفق شدن باید بخوانید!

این روزها در لیست پرفرو‌ش‌ترین کتاب‌ها، حتما یک کتاب در گروه موفقیت نیز به چشم می‌خورد. این اقبال نه تنها در ایران بلکه در همه‌ی جهان است. مردم تمایل بسیاری دارند که موفق باشند. موفق‌‌شدن بیش از آن‌که یک هدف باشد، این روزها به یک مسلک تبدیل شده است. بسیاری از افراد با اعتقاد به روش‌های ماورایی، موفقیت را در مسیری خاص جستجو می‌نمایند. در کنار این گروه، عده‌ای نیز هستند که موفقیت را تنها در تلاش و سخت‌کوشی دنبال می‌کنند و گروهی دیگر موفقیت را در تغییر تفکر و شخصیت می یابند. فارغ از این‌که دیدگاه کدام گروه صحیح است، برای موفق شدن به هر کدام از روش‌های فوق، کتاب هایی موجود است و در این مقاله سعی شده است از هر دیدگاه، کتابی که موازین علمی تر و موثق تری دارد، معرفی گردد. این کتب، البته از خلال پیوند موفقیت با سایر حوزه ها و شاخه های مهم بررسی شده است. شاخه های مهم مورد بررسی از این قرار هستند: پیوند بین مهارتها و موفقیت.مهارتهایی نظیر ان ال پی، هوش هیجانی، زبان بدن و...، پیوند بین عادات مثبت و موفقیت، پیوند بین روانکاوی و موفقیت مثل نقش خود شناسی، عزت نفس در موفقیت، پیوند تفکر/آگاهی و موفقیت و...

1- کتاب‌های مهارتی

هر فردی برای موفق بودن باید با یک‌سری از مهارت‌ها آشنا باشد. این مهارت‌ها بسته به شغل و موقعیت افراد، متفاوت است. اما گونه‌ای از مهارتها هستند که برای همه یکسان است و همه باید آن‌ها را برای موفقیت خود، یاد بگیرند. یکی از مهمترین مهارتهای عمومی، برای فرا رفتن از عادی بودن و نیل به موفقیت، مهارتهای ارتباطی است. ذیل مهارتهای ارتباطی، مهارت ان ال پی است که در زیر به آن اشاره ای می شود.

- مهارت ان‌ال‌پی

در اوایل دهه هفتاد در کالیفرنیا، دو استاد روان‌شناسی به نام‌های ریچاردبندلر و جان گریندر موفق به ابداع روشی به‌نام ان‌ال‌پی شدند. آن‌ها در یک پروسه‌ی تحقیقی متوجه شدند، افراد موفق از یک الگوی کلامی خاص در ارتباط با دیگران پیروی می‌کنند. تحقیقات این دو روانشناس منجر به مدلهای کلامی به نام متا مدل و میدلتون گردید. یکی از دیگر مهارت‌‌هایی که در ان‌ال‌پی افراد یاد می‌گیرند تغییر باورها و ارزش‌هایی است که باعث می‌شود افراد نتوانند با وجود آن‌ها موفق شوند. مثلا در ان‌ال‌پی یاد می‌گیریم که چیزی به نام شکست وجود ندارد. در واقع ان‌ال‌پی به سه لغت ِ: (NEURO) به معنای عصبی، (LINGUESTIC) به معنای کلامی و (PROGRAMMING) به معنای برنامه‌ریزی می پردازد. (NEURO ) به این نکته می‌پردازد که اطلاعات ورودی که از اندام حسی/عصبی وارد مغز می شود، چگونه می‌‌تواند باعث موفقیت‌های ما شود. (LINGUESTIC) به این نکته می‌پردازد که چگونه ورودی‌های حسی ، بر کلام ما تاثیر می‌گذارد و چگونه کلام ما بر فعالیت‌های روزانه ما تاثیرگذار است. (PROGRAMMING) به این نکته می‌پردازد که چگونه می‌توان با برنامه‌ریزی روی آموزه‌هایمان در طول روز ، می توانیم موفقیت را شکل دهیم. برای یادگیری مهارت ان‌ال‌پی کتاب‌های زیادی در بازار وجود دارد اما دو کتاب ویژه در این میان هست که توصیه می‌شود مطالعه گردد:

- کتاب برنامه ریزی عصبی کلامیNLP، نشر آوند دانش که به زبان ساده تمام مهارتهای ان‌ال‌پی را آموزش داده است. از مزایای این کتاب می توان به ترجمه‌ی روان و بخش‌بندی آموزشی کتاب اشاره کرد. بخش بندی ای که در کلاس‌های میلیونی آموزش ان‌ال‌پی به فرد آموزش می دهند، در این کتاب نیز مرحله به مرحله ، آموزش داده می شود.

- کتاب آموزش ان ال پی در 21روز ، نشر ققنوس. این کتاب از جمله کتاب‌های آموزشی است که مباحث ال ان پی را در یک دوره‌ی 21 روزه آموزش می دهد. هر روز یک بخش از مهارت ‌ان‌ال‌پی همراه با تمرین به مخاطب آموزش داده می‌شود. مدیریت زمان، مدیریت ارتباطات و بسیاری از دیگر موارد کاربردی در این کتاب آموزش داده می‌شود.

- هوش هیجانی

یکی دیگر از مهارت‌هایی که برای موفقیت، یادگیری آن لازم است، هوش هیجانی است. هوش هیجانی که به (eq) معروف است یکی از 9 نوع هوشی است که هر شخص باید آن‌ها را آموزش ببیند. هوش اجتماعی یعنی این‌که در رفتار اجتماعی خود از تعقل و خرد استفاده نماییم و بتوانیم با کمک هوش خود با افراد دیگر رابطه برقرار نماییم. فراموش نکنید یکی از عوامل موفقیت، شکل‌گیری روابط است. یکی از مشکلاتی که ما امروزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، تکانه‌های عصبی است. بسیار پیش می‌آید که در یک روز اتفاقاتی باعث به هم ریختن ذهن ما بشود. هوش هیجانی باعث می‌شود ما از هیجانات بیهوده جلوگیری نماییم و از استرس روزانه‌ی خود بکاهیم که این مسئله، عامل پیش‌برنده در موفقیت ما خواهد بود.

در این زمینه کتاب «هوش هیجانی، دانیل گلمن نشر نسل نو اندیش» یکی از بهترین کتابهاست. در این کتاب، ابتدا ما با تعریف هوش هیجانی آشنا می‌شویم. مبحث کاربردیِ استرس و اضطراب و جایگاه آن در مغز یکی دیگر از مباحث کاربردی است که در کتاب هوش هیجانی با آن آشنا می‌شویم. مدیریت هیجانات و احساسات از دیگر مباحثی است که در این کتاب بیشتر، درباره‌ی آن مطلب یاد می‌گیریم. از جالب‌ترین مباحث این کتاب روش انگیزه‌بخشی و خو‌ش‌بینی است که این دو بحث، کمک فوق‌العاده‌ای به موفق شدن می‌نماید.

- زبان بدن

از جمله موارد مهم برای افرادی که می‌خواهند موفق شوند زبان بدن است. نگاهی به انسان‌های موفق اطراف خود بیاندازید. یکی از ویژگی خاص آن‌ها زبان بدن شگفت‌انگیز آن‌ها است. نحوه‌ی دست دادن، لبخند زدن ، قدم برداشتن... همه و همه از الگوی خاصی به نام زبان بدن پیروی می شود. کتاب‌های زبان بدن در ایران بسیار زیاد است اما از بهترین کتابها می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره نمود:

- اسرار جامع زبان بدن، نشر نسل نو اندیش: یکی از کتابهای جامع در حوزه‌ی زبان بدن، «کتاب اسرار جامع زبان بدن، نشر نسل نواندیش» است. این کتاب ، نوشته ی معروف‌ترین، -حداقل در ایران- نویسنده‌ی کتاب‌های زبان بدن، آلن پیز است. بارباراپیز در آخرین ویرایش این کتاب، همسرش را همراهی کرده است. زبان بدن به تعریف ایشان، ارتباطی غیر چشمی است. به گفته پرفسور محرابیان بزرگترین استاد ارتباطات، تنها 7 درصد از پیام‌های ما بوسیله‌ی ارتباطات کلامی منتقل می‌شود و بقیه از طریق کانال‌های غیر کلامی، مثل زبان بدن به دیگران منتقل می‌شود. آلن و باربارا پیز در این کتاب کوشیده‌اند تمامی علائمی را که افراد در زمان ارتباط با یکدیگر برقرار می‌کنند، شرح دهند. زبان بدن از جمله مهارت‌هایی است که افراد باید برای موفق شدن بیاموزند.

- اسرار زبان بدن، نشر نسل نواندیش: این کتاب نیز توسط نشر نسل نو‌اندیش چاپ شده است. نویسنده این کتاب کوشیده‌ است، زبان بدن در محیط‌هایی را شرح دهد، که به موفقیت ما کمک زیادی می‌نماید. زبان بدن در محیط کار، زبان بدن در محیط خانوادگی، زبان بدن در محیط اجتماعی، از جمله مباحث این کتاب هستند. مطالعه‌ی این کتاب مکمل کتاب اسرار جامع زبان بدن خواهد بود.

2- کتاب‌های عادت‌محور‌

یکی از شرط های تحقق موفقیت تلاش برای ایجاد عادات مثبت است. افراد موفق عادت‌های مثبتی دارند که با انجام این عادت‌ها می‌توانند به موفقیت برسند.برای ایجاد عادت‌های موفق نیاز به تکرار داریم. در راستای زدودن عادات ناپسند و ایجاد عادات مثبت، کتب زیر کمک شایانی می نمایند:

- کتاب های دارن هاردی

یکی از افرادی که در سال‌های اخیر کتاب‌هایش با اقبال زیادی روبرو شده است، دارن هاردی است . کتاب‌های او به‌ دلیل سادگی و قابل فهم بودن برای همه، با اقبال عمومی روبرو شده است. از دارن هاردی چند کتاب در ایران چاپ شده است که از مهم‌ترین این کتاب‌ها می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

- اثر مرکب، نشر نسل نواندیش:

کمتر کسی را می‌شناسیم که بعد از خواندن کتاب اثر مرکب، به وجد نیامده و نخواسته باشد که یک‌بار دیگر این کتاب را بخواند. کتاب درباره‌ی تاثیر کارهای کوچک، که به‌طور مداوم انجام می‌شوند، در موفق‌شدن صحبت می‌نماید. افراد برای موفق شدن نیازمند انجام عادات خوب خود در طول زمان هستند. برای لاغر شدن نمی‌توان در یک ماه به موفقیت رسید. موفقیت در 20 روز امکان‌پذیر نیست و باید انسان برای موفق بودن تلاش نماید. در این کتاب می‌آموزید تصمیم‌های کوچک و ناچیز، چگونه در طول زمان، شما را به یک انسان موفق تبدیل می‌نماید. این کتاب توسط انتشارات مختلفی چاپ و ترجمه شده است. دو ترجمه در این بین از همه‌ی کتاب‌ها بسیار بهتر هستند، کتاب اثر مرکب نشر نسل نواندیش و کتاب اثر مرکب نشر نوین کتاب ، که هر کدام را تهیه نمایید خوب و دقیق خواهد بود.

- بهترین سال زندگی، نشر نگاه نوین :

یکی دیگر از کتاب‌های دارن هاردی که باید خوانده شود و در واقع به نوعی مکمل کتاب «اثر مرکب» است، کتاب «بهترین سال زندگی» است. در این کتاب شما با برنامه‌ریزی برای انجام کارها به گونه‌ای که به عادات همیشگی شما تبدیل شود، آشنا می‌شوید. دارن هاردی در این کتاب مخاطب را با هدف‌گذاری، ایجاد یک نقشه‌ی راه و تلاش و اراده آشنا می‌نماید. جداول زمان‌بندی شده برای اهداف شما از جمله مواردی است که در این کتاب دیده می‌شود. این کتاب توسط انتشارات مختلفی به چاپ رسیده است. نشر نسل نو‌اندیش و نوین کتاب گویا از بهترین ناشران این کتاب هستند.

- هدف، برایان تریسی، نشر ذهن آویز :

برایان تریسی یکی از افرادی است که در سالهای گذشته در زمینه‌ی موفقیت سخنرانی‌های زیادی نموده است. او هم‌چنین کتاب‌های زیادی در این زمینه تالیف کرده است. اگر‌چه بعضی از اساتید، کتاب‌های او را قدیمی می‌دانند. اما یکی از مهم‌ترین کتاب‌ها در زمینه‌ی موفقیت، کتاب هدف برایان تریسی است. او که مولف کتاب «قورباغه‌ات را قورت بده» -یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در ایران- است. در کتاب هدف، روش‌های هدف‌گذاری برای موفق شدن آموزش داده می شود. او اصل موفقیت را در نوشتن می‌داند و از مخاطبانش می‌خواهد در وهله اول همه ی اهداف خود را بنویسند. در مرحله بعد هدف‌های اصلی خود را شناسایی نمایند. مداومت در امور، یکی دیگر از مباحثی است که برایان تریسی در این کتاب به آن اشاره داشته است. تر‌یسی در این کتاب از خوانندگان می‌خواهد رشد خود را اندازه‌گیری نمایند. کتاب با ترجمه‌های زیادی در کشور چاپ شده است اما کتاب هدف، ترجمه‌ی قرچه داغی نشر (ذهن‌آویز) یک سروگردن از دیگر انتشارات بالاتر است.

- عادت‌های اتمی، جیمز کلییر، نوین توسعه:

یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه‌ی تغییر عادت در افراد «کتاب عادات اتمی» است. همان‌گونه که از اسم این کتاب پیدا است، درباره‌ی عاداتی است که بسیار کوچک هستند اما قدرت بالایی دارند و مانند یک بمب اتم عمل می‌کنند. این عادات چه خوب چه بد در صورت استمرار در طول زمان می‌تواند ما را به موفقیت و یا شکست برساند. در این کتاب نشان داده می‌شود، اگر شخصی روزی یک درصد در عادات خود تغییر مثبت ایجاد نماید، در یک سال 38درصد بهبود وضعیت خواهد داشت. (نشر نوین و نشر هورمزد از جمله انتشاراتی هستند، که این کتاب را چاپ کرده‌اند. اما نشر نوین ترجمه‌ی بهتری نسبت به نشر هورمز دارد.

کتاب دیگری نیز در زمینه‌ی عادات وجود دارد به نام «قدرت عادات، نشل نواندیش»این کتاب نحوه‌ی ایجاد عادت در افراد و درسییستم عصبی را بحث می‌نماید و بیشتر به درد افراد روان‌شناس و کسانی که نیاز پژوهشی دارند مفید است.

3-کتاب‌های روانکاویِ موفقیت

- زندگی خود را دوباره بیافرینید، نشر ارجمند

شاید شما از خود سوال نمایید که چرا این کتاب در دسته‌ی کتاب‌های موفقیت جای گرفته است. در پاسخ به این سوال باید به سخنی از سقراط مراجعه نماییم که وی طی آن، اساس فلسفه و فضیلت را شناخت خود می داند. در حقیقت خودشناسی کلید ورود به دروازه موفقیت است. فرد هنگامی که شناخت از خود داشته باشد می‌تواند نقطه ضعف‌های خود را بشناسد و آن‌ها را رفع نماید تا به موفقیت برسد. کتاب «زندگی خود را دوباره بیافرینید» از جمله کتاب‌ هایی است که در رده‌ی شناخت‌ درمانی شناخته می‌شود. نویسنده‌ی این کتاب، دکتر جفری یانگ در این کتاب درباره‌ی تله‌های زندگی صحبت می‌کند. تله‌های زندگی، آن دسته از افکاری است که بر اعمال ما تاثیر می‌گذارد نظیر «من نمی‌توانم در این کار موفق شوم» و یا «من احساس شکست می‌کنم». خواننده بعد از خواندن این کتاب می‌تواند این تله‌ها را از زندگی خود حذف نماید. اگر قرار است شما فردی موفق باشید، باید بتوانید تله‌های ذهنی خود را حذف نمایید. این کتاب توسط دو ناشر، «نشر ارجمند»و «نشر شمشاد» چاپ شده است. هر چند «نشر ارجمند» از ترجمه‌ی دقیق و درست‌تری برخوردار است، اما از آن‌جا که در همه‌ی کتابفروشی‌ها این کتاب پیدا نمی‌شود کتاب «نشر شمشاد» نیز ترجمه‌ی روان و صحیحی دارد و در انتقال مفاهیم بسیار عالی عمل نموده است. پس به دلیل یک ترجمه، خود را از خواندن این کتاب محروم نکنید.

- عزت نفس و اعتماد به نفس

یکی از مهم‌ترین اصول در زمینه‌ی موفقیت داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس است. برای رسیدن به موفقیت در زمینه های مختلف باید خود را برای دشواری‌های زیادی آماده نمایید که البته گروهی از افراد در این راه توان مقاومت ندارند وپیروز نمی‌شوند. آنها افرادی هستند که نتوانسته‌اند در خود اعتماد به‌نفس و عزت نفس ایجاد کنند. در این بخش دو کتاب به شما معرفی می‌نماییم. هر چند کتابهای بسیار خوبی در این زمینه نوشته شده است :

- «روان‌شناسی عزت نفس»:

بسیاری از افراد گمان می‌کنند عزت نفس همان اعتماد به‌نفس است، اما حقیقت آن است که عزت نفس فراتر از اعتماد به‌نفس است. اعتماد به نفس میوه‌ی درخت عزت نفس است. برای همین هر شخصی بخواهد اعتماد به‌نفس داشته باشد اول باید عزت نفس را در خود ایجاد نماید و این همان کاری است که شما با خواندن این کتاب پیدا می‌نمایید. ریچارد براندن مولف این کتاب در 4 بخش، به بحث درباره‌ی عزت نفس می‌پردازد. در فصل اول کتاب، براندن که یک روان درمانگر است، واژه‌ی عزت نفس را معنی می‌نماید. در فصل دوم کتاب اشاره به شش ستون اصلی عزت نفس دارد. چگونگی افزایش عزت نفس با وجود این اصول در کتاب شرح داده می‌شود. این شش اصول عبارتند از :

1- آگاهانه زندگی‌ نمودن 2- خودشناسی 3- مسئولیت پذیری 4- ابراز وجود 5- داشتن هدف در زندگی 6- کل‌نگری

در فصل سوم، براندن راهکار‌هایی برای افزایش عزت نفس به مخاطب ارائه می‌دهد. در بخش پایانی این کتاب، مولف به نقش عوامل بیرونی در ایجاد عزت نفس می‌پردازد. او درباره‌ی این‌که چگونه این عوامل باعث افزایش و کاهش عزت نفس می‌شود توضیح می‌دهد. این کتاب توسط «نشر نخستین» به بازار نشر معرفی شده است.

- جرات داشته باش، نشر شمعدونی»:

روی جلد این کتاب این‌گونه نوشته شده‌است : راه‌های افزایش اعتماد به‌نفس. همین یک جمله کافی است تا تکلیف ما با کتاب مشخص شود. این کتاب راه‌های افزایش اعتماد به‌نفس را شرح می‌دهد. «فردریک فانژه» نویسنده‌ی فرانسوی این کتاب که یک روان درمانگر است، با اشاره به بیمارانی که به او مراجعه می‌کرده‌‌اند، راهکارهایی را برای افزایش اعتماد به‌نفس بیان می کند. مولف در سه بخش مبحث خود را دنبال می‌نماید. در بخش اول کتاب مکانیسم اعتماد به‌نفس، بخش دوم دلیل کمبود اعتماد به‌نفس، و بخش سوم درمان کمبود اعتماد به‌نفس توضیح داده می‌شود. در بخش سوم کلید‌هایی برای درمان اشخاصی که با کمبود اعتماد به‌نفس روبرو هستند ارائه می‌شود این کتاب توسط «نشر شمعدانی» چاپ شده است.

4- کتاب هایی در مورد نقش تفکر در موفقیت

تفکر و تصمیم‌گیری در مسیر موفقیت، از ارکانی هستند که باید هر فرد آن رابیاموزد. نحوه‌ی تفکر و تصمیم‌گیری را افراد بسیاری آموزش داده‌اند و کتاب‌های زیادی در این زمینه وجود دارد اما متاسفانه کتاب‌ها یا از استاندارد مناسب بهره نبرده‌اند و یا کتاب، ترجمه‌ی مناسبی ندارد. اما کتا‌بهایی نیز وجود دارد که برای موفق‌شدن مناسب است.

- «تفکر سریع و آهسته»، نشر هورمزد:

اگر قرار باشد در این حوزه چند کتاب شاخص معرفی شود بی‌شک کتاب «تفکر سریع وآهسته» یکی از آن‌ها خواهد بود. کتاب درباره خطاهای شناختی در حوزه‌ی تفکر است. مولف «دانیل کانمن» در این کتاب، ما را با دو سیستم تفکر یعنی «ادراک و شهودی» و «سیستم منطق محور و مشورت گرا» آشنا می‌کند. سیستم اول، سیستم تفکر سریع و سیستم دوم سیستم تفکر آهسته و یا کند است. تفکر شما در آینده‌ی شما تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود، شما با شکست و یا پیروزی مواجه شوید. پس باید بدانید هر نوع از تفکر چه مزیت و چه خطاهایی دارد. مطالعه‌ی این کتاب به تمام افرادی که در تصمیم‌‌گیری دچار خطاهای شناختی می‌شوند توصیه می‌شود. این کتاب توسط (انتشارات هورمزد) و (در دانش بهمن) چاپ شده است.

- کتاب های ادوارد دو بونو

نویسنده‌ی اهل مالت که بیشتر تالیفاتش در زمینه‌ی تفکر خلاق است. از این نویسنده چند کتاب در ایران موجود است که اگر شخصی قرار است موفق شود باید این کتاب‌ها را مطالعه نماید.

شش کلاه تفکر : کتابی با موضوع انواع فکر کردن. دوبونو در این کتاب، شش رنگ کلاه که هر کدام به منزله نوعی از تفکر است به ما معرفی می‌نماید. رنگ سفید تفکر عینی‌گرا، رنگ قرمز تفکر هیجانی، رنگ سیاه تفکر منفی، رنگ زرد تفکر مثبت، رنگ سبز تفکر خلاقانه، و رنگ آبی بیانگر تفکر منطقی است. دوبونو، شرح می‌دهد چگونه رنگ کلاه‌ها و یا نوع تفکرات را تغییر دهیم، و یا چگونه چند بار به طور متناوب از یک تفکر استفاده نماییم. این کتاب نیز مانند بسیاری از کتاب‌ها در ایران ترجمه‌های مختلفی دارد که ترجمه‌های «نشر اختران» و «نشر قطره» از دیگر کتاب‌ها بهتر هستند.

تفکر جانبی: روی جلد این کتاب نوشته شده است کتاب درسی خلاقیت، این کتاب این کتاب به نوعی تکمیل کننده‌ی کتاب شش کلاه تفکر است. دوبونو در این کتاب به ما حل مسائل به کمک راه‌های خلاقانه را آموزش می‌دهد. در کتاب «شش کلاه تفکر» کلاه سبز به معنای تفکر خلاقانه بود و در این کتاب تفکر جانبی همان تفکر خلاقانه است.

5- کتاب‌های انگیزشی

برای موفق بودن، هیچ چیز مهم‌تر از انگیزه نیست. خسته نشدن، ادامه دادن، هر فردی در هر مسیری باید بتواند برای خود انگیزه ایجاد نماید. کتاب‌های بسیار زیادی در دنیا برای انگیزه‌بخشی وجود دارد. به‌گونه‌ای که اگر قرار باشد یک لیست جمع نماییم، شاید بتوان به صد کتاب اشاره نمود. در این مقاله ما تنها نام سه کتاب مهم را می‌نویسیم :

- «هر روز پنج شنبه است، نشر ققنوس»:

جوئل استین سخنران انگیزشی در کشور آمریکا است . هزاران کلیپ و سخنرانی از او در فضای مجازی وجود دارد و در سال‌های گذشته تعداد زیادی کتاب از او به زبان فارسی ترجمه شده است. اما هیچ کدام همانند کتاب «هر روز پنج‌شنبه است» قدرتمند نیست. این کتاب در زبان انگلیسی به «هر روز هفته را شاد باشیم» معروف است. جوئل استین در این کتاب به ما یادآوری می‌کند که شاد بودن یک انتخاب است و ما باید ذهن خود را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی نماییم که با وجود همه‌ی محدودیت‌ها همیشه شاد باشیم. وقتی از خواب بیدار می‌شویم ، افکار منفی به سمت ما هجوم می‌آورند و همین امر باعث می‌شود که ما دچار کسلی و کرختی باشیم و نتوانیم کارهای خود را به درستی انجام دهیم. استین در این کتاب با داستان‌ها و حکایات خود به ما انگیزه‌ی مضاعف می‌دهد

-«شماعظیم ترازآنی هستیدکه می اندیشید3.مشکلات راشکلات کنید. نشر بهارسبز» :

مسعود لعلی یکی از جمله مولفانی است که کتاب‌های زیادی در حوزه‌ی روانشناسی دارد که اکثر کتاب‌های این مولف در شاخه‌ی روان‌شناسی انگیزشی قرار دارد. مجموعه «شما عظیم‌تر از آن هستید که می‌اندیشید» یک مجموعه‌ی ده جلدی است که هر جلد آن به یک موضوع اشاره دارد و در جلد سه کتاب، لعلی درباره‌ی این‌که چگونه مشکلات را به شکلات تبدیل کنیم نوشته است. شیوه‌ی نگارش همه این کتاب‌ها به‌گونه‌ای است که فرد با خواندن داستان‌ها و روایت‌های مختلف به عمق مطلب پی‌ می‌برد. در حقیقت لعلی برای هر موضوع داستان‌های انگیزشی مختلفی را روایت می‌نماید که در این جلد داستان‌های مختلفی برای تبدیل لحظات سخت به آسان روایت شده است. این کتاب توسط نشر بهار سبز چاپ شده است.

- «انسان در جستجوی معنا، نشر لیوسا:

افراد زیادی هستند که در میانه‌ی یک راه انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهند و مشکلات و شکست‌ها رمقی برای ادامه‌ی راه برای آن‌ها باقی نمی‌گذارد و ناچارا متوقف می‌شوند. انسان در جستجوی معنا خاطرات دکتر «ویکتور فرانکل »در اردوگاه آشویتس (اردوگاه کار اجباری که حکومت هیتلر برای یهودی ها و کولی ها و ... براه انداخته بود و در آن کوره های آدم سوزی وحشتناکی نیز تعبیه کرده بود) است. خاطرات فرانکل بسیار دردناک و زجرآور است. اما فرانکل از این اردوگاه زنده بیرون می‌آید. فرانکل معتقد است بخاطر بیماری و کمبود غذا نبود که افراد در اردوگاه جان خود را از دست می‌دادند بلکه نداشتن امید و از دست رفتن معنای زندگی بود که جان افراد را می‌گرفت. فرانکل در اردوگاه سعی می‌کند با گفته‌هایش به افراد روحیه بدهد و جان تازه‌ای به آن‌ها ببخشد. چرایی زنده‌ماندن و در مسیر موفقیت بودن به ما انگیزه تلاش و کوشش را می‌دهد.

**یک توصیه: اگر همه‌ی کتاب‌های این لیست را هم نمی‌خوانید کتاب‌ انسان در جستجوی معنا که در نشر درسا/لیوسا چاپ شده است را حتما مطالعه بفرمایید.

به قلم: هادی خادم الفقراء

کتاب هایی برای مطالعه ی بیشتر:

- در سوم؛ پرده برداشتن از راز موفق ترین افراد جهان، نشر میلکان

- کار عمیق، نشر نوین

- موفق سازها، درک تامسون، مهرگان خرد

- فرمول: قوانین جهانی موفقیت، نشر نوین توسعه

از ما بهتران: داستان موفقیت، مالکوم گلدول، نوین توسعه

- راز و رمز موفقیت، با هدف

- رازهای موفقیت و شادکامی، نشر سایه سخن

- قانون موفقیت، ناپلئون هیل، نسل نواندیش

-مبانی موفقیت، جک کنفیلد، نسل نواندیش

- برتری خفیف: تبدیل اقدامات منظم ساده به موفقیت و خوشبختی نامحدود، نشر ققنوس

- دوازده ستون موفقیت، جیم ران،نسل نواندیش

برای بازدید از بقیه کتب مرتبط با موفقیت به این لینک مراجعه بفرمایید.