10 کتاب طلایی برای آموزش زبان به کودکان+ معرفی کامل

10 کتاب طلایی برای آموزش زبان به کودکان+ معرفی کامل

امروز بیش از هر وقت دیگر ضرورت یادگیری زبان انگلیسی بر همه روشن شده است. تا جایی که خانواده ها آموزش زبان را از همان سنین کودکی در اولویت قرار داده و همپای آموزش سایر علوم پایه، دغدغه آموزش زبان انگلیسی را نیز دارند. در شرایط کنونی و با توجه به الزام هر چه بیشتر به در خانه ماندن، این دغدغه تبدیل به یک نگرانی جدی برای خانواده ها شده است. اکثر والدین نمی دانند از کجا شروع کنند؟ چه مواد آموزشی برای کودکانشان در سنین مختلف مناسب است؟ چه شیوه آموزشی انتخاب کنند تا بازدهی بالایی برایشان داشته باشد؟ چگونه می توانند کودکان خود را به یادگیری زبان علاقه مند کنند؟

فهرست :

1- Pockets

2- Backpack

3-Big English

4- Super Safari

5- Super Minds

6-American Family and Friends

7- Let's Go - Fifth Edition

8- American First Friends

9- Mr Bugs Phonics

English Time- 10

به قلم: مسعود پاکروان

امروز بیش از هر وقت دیگر ضرورت یادگیری زبان انگلیسی بر همه روشن شده است. تا جایی که خانواده ها آموزش زبان را از همان سنین کودکی در اولویت قرار داده و همپای آموزش سایر علوم پایه، دغدغه آموزش زبان انگلیسی را نیز دارند. در شرایط کنونی و با توجه به الزام هر چه بیشتر به در خانه ماندن، این دغدغه تبدیل به یک نگرانی جدی برای خانواده ها شده است. اکثر والدین نمی دانند از کجا شروع کنند؟ چه مواد آموزشی برای کودکانشان در سنین مختلف مناسب است؟ چه شیوه آموزشی انتخاب کنند تا بازدهی بالایی برایشان داشته باشد؟ چگونه می توانند کودکان خود را به یادگیری زبان علاقه مند کنند؟ چه تکنیکی به کار ببرند تا کودکانشان از آموزش زبان دلزده نشوند؟ و بسیاری سوال دیگر که نشان از سردرگمی خانواده ها در انتخاب مواد آموزشی و شیوه آموزش برای کودکانشان را دارد. از این رو در این مقاله سعی می کنیم تا با در نظر گرفتن همه جوانب، راهگشای خانواده ها برای انتخاب بهترین کتاب آموزشی زبان انگلیسی برای سنین مختلف کودکان باشیم. در ادامه به معرفی 10 عنوان کتاب پرطرفدار در این حوزه می پردازیم و ضمن بررسی محتوای هر یک از آنها، پیشنهادهایی برای بازدهی هر چه بیشتر با شما در میان می گذاریم.

1- Pockets

مجموعه کتاب های Pockets در 4 سطح مختلف تنظیم و طراحی شده است: Little Pockets- Pockets 1-pockets 2-Pockets 3.

این مجموعه برای کودکان 2 تا 5 سال مناسب است. از همان ابتدا وجود تصاویر جذاب و بزرگ از همه آنچه کودکان در این سنین می شناسند، حس آشنایی را در آنها بوجود می آورد. پایه و اساس این کتاب، آموزش زبان با ابزار نقاشی، رنگ آمیزی و شعر خوانی است. در این کتاب کودکان به کمک تصویر و شعر با اعضای بدن، کلاس درس، اعضای خانواده، طبیعت، اسباب بازیها، لباس، غذا و اشیا محیط پیرامونی خود آشنا می شوند. در این مجموعه آموزش با لغات شروع شده است. در کنار مثالهای مختلف و با استفاده از تکنیک بازی و سرگرمی، کودکان به تدریج حروف انگلیسی و اعداد و اشکال هندسی را نیز می شناسند. شیوه نوشتن اعداد و حروف نیز بصورت تصویری در کتاب برای کودکان نشان داده شده تا آنها با نگاه کردن بصورت ناخودآگاه با رسم الخط انگلیسی نیز آشنایی پیدا کنند. این کار صرفا جهت آشنایی است و انتظار نوشتن در این سنین کمی سختگیرانه بنظر می آید. در این کتاب بچه ها به بازی گرفته می شوند. پرسشهایی در طول کتاب مطرح می شود که ضمن آموزش زبان، ذهن کودکان را نیز به تکاپو واداشته و کنجکاوی آنها را تحریک می کند. کتابهای این مجموعه به غیر از سطح اولش که سی دی تصویری ندارد بقیه شامل کتاب دانش آموز، کتاب کار و نرم افزار آموزشی می باشند. در کتاب کار توجه بیشتری به مهارت خواندن و نوشتن در قالب بازی، سرگرمی و رنگ آمیزی شده که به عنوان کتاب مکمل در کنار کتاب دانش آموز قرار دارد. سی دی صوتی و نرم افزار تصویری این کتاب نیز علاوه بر اینکه جذابیت بصری آموزش را افزایش می دهد به کودکان کمک می کند تا تلفظ دقیق حروف و واژگان را بشنوند و زمانی که این کار چندین بار تکرار شود، کودکان براحتی کلمه را با تلفظ درست ادا می کنند. و در بخش پایانی هر کتاب، تعدادی برچسب و اشکال مختلف قرار دارد که از کودکان در قسمت های مختلف کتاب خواسته شده تا آنها را در جای مناسب خود قرار دهند. در نهایت در پایان این دوره آموزشی ما از کودکان انتظار داریم تا حروف، اعداد، واژگان پرکاربرد موضوعات مطرح شده را در کنار هنر رنگ امیزی، نقاشی و شعرخوانی یادگرفته باشند. بعد از اتمام این مجموعه، سری کتابهای Big English برای ادامه کار مناسب است که در ادامه به معرفی این مجموعه ارزشمند نیز خواهیم پرداخت.

2- Backpack

مجموعه کتابهای Backpack در 7 سطح مختلف برای کودکان 7 تا 12 سال تهیه و تدوین شده است. از ویژگی های بارز این مجموعه، رویکرد مکالمه محور این مجموعه می باشد که همراه با تصاویر جذاب و ترانه های گیرا و آهنگین به معرفی واژه های مرتبط با دنیای کودکانه می پردازد. این مجموعه کودک را با خود همراه می کند. در ابتدای هر درس ترانه ای مرتبط با موضوع درس بصورت متنی و صوتی قرار دارد تا فراگیر علاوه بر آشنایی با طرز نوشتن واژه ها و حروف مختلف، با تلفظ صحیح واژگان نیز در قالبی آهنگین آشنا شود و لذت ببرد. در ادامه، آموزش با نقاشی و بازی همراه می شود. بطور مثال کتاب از کودک می خواهد تا هر چیزی که در اطرافش به رنگ زرد است را نقاشی کند؛ و یا حتی برای آموزش اعداد از بازی لی لی استفاده می شود. به همین ترتیب و با بالا رفتن سطوح کتاب، آموزش زبان در کنار آموزش مفاهیم پایه ای علوم و ریاضی با موضوعات جذاب برای کودکان همراه می شود. همچنین این کتاب، روانشناسی کودک را نیز مدنظر قرار می دهد و در پاره ای از تمرینات، موضوع نقاشی را به خود فراگیر واگذار می کند و از دانش آموز می خواهد به انگلیسی، رویای خود را بگوید، نقاشی کند، رنگ آمیزی کند و در نهایت نقاشی خود را ببرد و به دیوار نصب کند و این موضوع متناسب با هر سطح کتاب بصورت متنوع مطرح می شود. سطح starter این کتاب بصورت فرهنگ تصویری، تمامی واژگان را به همراه تصویر به نمایش درآورده است. از سطح 1 تا 3 کودک با صداها و آواها به خوبی آشنا می شود و در نهایت در سطح 4 تا 6 مهارت دستورزبان و Writing بطور کامل ارائه می شود. هریک از سطوح این کتاب شامل کتاب دانش آموز، کتاب کار، سی دی صوتی و سی دی تصویری می باشد.

3- Big English

مجموعه BIG ENGLISH در هفت جلد (Starter- 6)، دانش آموزان رده سنی 7 تا 13 سال را از سطح A1 تا B1 آموزش می دهد. این مجموعه یکی از بهترین و کامل ترین دوره های آموزش زبان انگلیسی است که تمام مطالب مورد نیاز برای تدریس را در اختیار مدرس قرار می دهد. همچنین دستورالعمل های موجود در کتاب، معلم را در سازماندهی محتوایی مطالب کلاس کمک می کند. ویژگیهای مهم این مجموعه، استفاده از ویژگی CLIL) Content and Language Integrated Learning) می باشد. این ویژگی به تدریس مطالبی مانند جغرافیا، علوم، ریاضیات، هنر و ... از طریق زبان انگلیسی می پردازد. مزیت ویژگی CLIL افزایش اعتماد به نفس، اطلاعات عمومی و گسترش دید زبان آموز و در نتیجه افزایش توانایی وی در صحبت کردن است. بعلاوه محتوای این کتاب در جهت افزایش مهارت های قرن بیست و یکمی زبان آموز است. شروع هر درس با یک آهنگ است که لغات کلیدی و مهم همان درس را در قالب آهنگ به زبان آموز آموزش می دهد. این کار باعث افزایش انگیزه و انرژی زبان آموز می شود. سپس لغات کلیدی بصورت تصویری آموزش داده می شود.در سطوح بالاتر، زبان آموز با نکات گرامری در بافت متن آشنا می شود. بهترین روش آموزش گرامر، تدریس آن بصورت ناخودآگاه است که این اتفاق به خوبی در این کتاب افتاده است. همچنین هر درس از کتاب شامل دو فایل ویدئویی بر اساس موضوع درس است که آموزش بصری را نیز برای زبان آموز به ارمغان می آورد. در پایان هرفصل، هر آنچه که در آن فصل آموزش داده شده مرور می شود و در ادامه مجموعه سوالاتی برای ارزیابی میزان پیشرفت زبان آموزان قرار داده شده است. کتابِ کار این مجموعه تمام رنگی و همراه با CD برای فایل های شنیداری و تمرینات Listening است.

4- Super Safari

امروزه دیگر کمتر کسی را می توان یافت که تاثیر کتاب هایی که علاوه بر آموزش زبان به توسعه توانمندی های ذهن کودک می پردازد را انکار کند. آموزش مبتنی بر تواناییهای شخصی را بایستی بر متدهای قدیمی مقدم دانست. به همین منظور شایسته و بایسته دیدیم سری کتاب های 3 سطحی Super Safari را برای شما معرفی کنیم. این سری برای دوره ماقبل ابتدایی مجموعه ای کامل برای آموزش زبان از طریق داستان، آهنگ و بازی های مرتبط برای افزایش هوش شناختی ، حسی حرکتی و اجتماعی کودکان می باشد. مجموعه Super minds را به خاطر سیستم و متد آموزشی منحصر به فردش می توان به عنوان بهترین نمونه ای در نظر گرفت که افزایش توانایی ذهنی کودکان را بر حفظ کردن سطحی مطالب ارجح می دارد. سری Super Safari آموزش زبان را از طریق بازی و در عین حال افزایش حافظه و تمرکز و شناخت ارزشهای اجتماعی میسر می سازد که می تواند موفقیت کودکان امروزی را هم از لحاظ ذهنی و هم تواناییهای اجتماعی تضمین کند. ویژگیهای کلیدی این مجموعه شامل آهنگهای اجرایی، کاردستی های خلاقانه و فعالیتهای TPR (روش پاسخ فیزیکی) برای بهبود یادگیری و مهارتهای حسی حرکتی کودک می باشد. صفحات Think (تفکر) برای توسعه اندیشه، حافظه، تمرکز و خلاقیت کودک در این کتاب لحاظ شده است. صفحات با عنوان Value (ارزش) با کاراکترهای دوست داشتنی و داستانهای رنگارنگ در کتاب وجود دارند که کودکان را با زبان جدید و ارزشهای اجتماعی آشنا می سازد. همچنین قسمتهای Phonics در هر درس ایجاد شده است که به کودکان در خواندن روان و مهارتهای هجی کلمات کمک می کند. صفحات کمک آموزشی جذاب (Cross-curricular) برای آشنا ساختن کودک با محیط اطراف خود و علوم مرتبط درسی (CLILC) نیز محتوای این کتاب را غنا بخشیده است. از ویژگیهای متمایزکننده این کتاب می توان به دارا بودن صفحاتی با عنوان Family Fun که کودکان -به کمک والدین خود- در خانه به استفاده از زبان تشویق می شوند، اشاره کرد. همچنین DVD این مجموعه شامل آهنگ و بازیهای متنوع برای کودکان برای تمرین در منزل می باشد. بعلاوه با معرفی واج های زبان انگلیسی، آمادگی برای کسب سواد خواندن و نوشتن برای زبان آموزان مهیا شده است. این مجموعه قبل از سری Super Minds، به همراه کتاب My first Handwriting دکتر قنبری، به همراه Longman Photo dictionary for Young Learners و ریدرز های Jolly Phonics بازدهی بالاتری خواهد داشت.

5- Super Minds

مجموعه ی Super Minds، سری 7تایی از کتابهای آموزشی برای کودکان است که توسط گروهی از نویسندگان خبره نوشته شده تا مهارت تفکر، حافظه و تمرکز کودکان را در حین یادگیری زبان، ارتقا بخشد. این کتب با بهره گیری از تمرینهای تصویری و فعالیتهای هنری و کارهای دستی به کودکان فرصتی برای تعاملات اجتماعی و استفاده از خلاقیت در فعالیتها را می دهد. در DVD همراه کتاب داستانهای متحرک و بازیهای آموزشی و شعرهای کودکانه ای هستند که با تفریح و بازی، لغات و گرامر هر درس را در ذهن کودک تثبیت می کند. سطح کتابهای این مجموعه از مبتدی تا متوسط ادامه دارد. هر سری از کتابهای Super Minds شامل کتاب دانش آموز، کتاب کار، سی دی و دی وی دی آموزشی می باشد.

6-American Family and Friends

کتاب American Family and Friends شامل 15 درس است که هر درس می کوشد کودکان را با محیط پیرامونشان آشنا کند و آنها را با حیوانات، رنگها، اعداد، غذاها، نوشیدنی ها و... آشنا کند. در ابتدای هر درس، ابتدا یک موضوع خاصی داده شده است که شامل متن ها و لغات متنوع زیادی می شود. در بخش دوم، یک مبحث گرامری خاص آموزش داده شده است. در بخش سوم، فونیکس، الفبا، صداها و نحوه‌ی تلفظ آنها به صورت بسیار ساده آموزش داده شده است. در بخش چهارم، مهارتهای داستان خوانی، شناسایی اشیاء در محیط اطراف و شناسایی چیزهای مهم و پاسخگویی به پرسشهایی درباره آن ها لحاظ شده است. این سری کتابهای درسی در دو سیستم و لهجه امریکن و بریتیش تنظیم شده است و از سطح Starter شروع و با سطح 6 تمام می شود. کتاب های مکمل تحت عنوان Oxford Primary Skills شامل مهارتهای Reading and Writing می شود که از همان ابتدا کلمات و جمله نویسی را تا پاراگراف نویسی آموزش می دهد و شامل 6 سری است. هرسطح از این مجموعه دارای 4 داستان مختلف بصورت مجزا و مناسب با سطح کتاب نیز هست که به عنوان کتاب مکمل در کنار کتاب اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. بعلاوه هر سطح از این مجموعه شامل فلش-کارت مجزا نیز هست که تمامی لغات داخل کتاب را با تصاویری جذاب پوشش داده است.

7- Let's Go - Fifth Edition

این مجموعه را می توان یکی از پرفروش ترین و پراستفاده ترین مجموعه کتابهای آموزشی زبان برای کودکان در سراسر جهان به شمار آورد. کتابهای این مجموعه در 7 سطح (Let’s Begin, Let’s go 1,2,3,4,5,6) مطابق با سیستم آمریکایی همراه با فایل صوتی و کتاب کار طراحی و تنظیم شده است. این کتاب در مراحل اولیه جهت تقویت مهارت گفتاری و شنیداری با روند پرسش و پاسخ همراه با آهنگ، شعر و بازی آغاز می شود و به آموزش تلفظ صحیح و روان خوانی متون می پردازد. لوح فشرده این مجموعه نیز محتوی تست مطابق با استانداردهای آموزشی کمبریج است که در سطوح بالاتر جهت تقویت مهارتهای چهارگانه ارائه می شود. از ویژگیهای جدید این مجموعه در ویرایش پنجم می توان به انیمیشن های جدید و جذاب اشاره کرد که به کلاس درس طراوت و شادابی بخشیده و انگیزه دانش آموزان برای یادگیری زبان انگلیسی را دو چندان می کند. مجموعه جدید Let's Begin (سطح 1 و 2) به همراه وظایف و فعالیتهای سودمند در زمینه حروف و صداها، اساس و پایه مستحکمی برای یادگیری زبان انگلیسی کودکان فراهم می کند. سه متن جدید به همراه سؤالات درک مطلب، محتوای تازه و هیجان انگیزی به ارمغان آورده است که برای دانش آموزان سطح 1-6 بسیار جذاب و مفید است. بازی ها، آهنگها و آوازهای جدید در هر درس، لحظات جذاب و مهیجی برای دانش آموزان رقم زده و زمینه مناسبی فراهم می کند تا کودکان به تمرین آموزه های خود بپردازند. سامانه جدید بازیهای آنلاین، بازیهای تعاملی و هیجان انگیزی را برای افزایش علاقه کودک به زبان و جذاب ساختن فرآیند یادگیری مهیا ساخته است.

8- American First Friends

مجموعه آموزشی First Friends در 3 سطح مخصوص کودکان 7 تا 9 سال می باشد که فراگیری زبان و الفبای انگلیسی را مفرح می سازد. این مجموعه به همراه فایل صوتی، کتاب کار و کتاب راهنمای معلم و فلش-کارت به همراه دو کتاب مربوط به آموزش اعداد (Number Books 1,2) ارائه می شود. نسخه آمریکایی First Friends دارای ساختاری بسیار قوی و واضح است، به شکلی که تدریس را برای معلمان، ساده و زبان آموزی را برای فراگیران مانوس و دوست داشتنی می سازد. کتاب حاضر با به کارگیری مکالمات و ترانه ها (songs) و داستانهای مختلف، خیلی سریع اعتماد به نفس کافی برای صحبت به زبان انگلیسی را در دانش آموزان ایجاد می کند. هر سطح از این مجموعه شامل 10 بخش 6 درسی بوده که از ویژگی های آن می توان به دروس تلفظی یکپارچه ( 2 تا 3 صدا در هر درس)، افزایش دامنه واژگان و فهم بهتر ساختارها، تمرین الفبای انگلیسی، ارتقاء ارزشها و آموزشهای اجتماعی از طریق انگلیسی روزمره، پروژه های عملی فرابرنامه ای از حوزه هایی هم چون ریاضیات و علوم، پازل ها، الگوها و رابطه ها برای ارتقاء قدرت تفکر، تمرین مهارت خواندن متون (در 3سطح) و... نام برد.

9- Mr Bugs Phonics

این مجموعه در دو سطح 1 و 2 مطابق با سیستم آمریکایی با روشی شاد و سرگرم کننده به آموزش مهارت خواندن در زبان انگلیسی در دوره مقدماتی می پردازد. در هر درس، کودکان از طریق داستانهای جالب با واژه هایی جدیدی در زبان انگلیسی آشنا شده و به تمرین phonics و واژگان از طریق خواندن شعر، آهنگ، فعالیتهای شنیداری و نوشتاری می پردازند. این مجموعه برای فراگیران سطح مبتدی طراحی شده است.

English Time- 10

این مجموعه با تصاویر، موسیقی و فعالیتهای متعدد به آموزش زبان انگلیسی برای کودکان می پردازد. یکی از ویژگیهای این مجموعه تقویت اعتماد به نفس کودکان در امر یادگیری زبان انگلیسی است. مجموعه حاضر شامل شش سطح می باشد. کتاب‌های این مجموعه که در بسیاری از موسسات آموزش زبان و توسط اساتید بسیاری تدریس می‌شود، در هر درس به بررسی یک موضوع خاص می پردازد. درس ها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و با ارائه‌ متن و تمرین‌های متنوع، سعی در آموزش مهارتهای اصلی و واژگان زبان انگلیسی به شیوه‌ای جذاب دارد. دانشجویان در دوره های آموزش زبان و همه کسانی که به طور حرفه ای در توسعه و استفاده از آزمون های زبان تحصیل می کنند، این منبع را یکی از متون معتبر و جامع در راستای مقاصد و اهداف خود تلقی می کنند. لازم به ذکر است، کتاب حاضر در صدد آن است تا با ارائه دروسی جامع و هدفمند مهارتهای چهارگانه را بی کم و کاست پوشش داده و آموزشی پویا و جذاب را فراهم می آورد. داستانهای کتاب کنونی شامل طیف گسترده ای از انواع داستان و سبکهای بصری برای ایجاد علاقه در دانش آموز برای خواندن می باشد. واژگان هر درس مرتبط با کتاب کار می باشد. صفحات تمام رنگی، قوی کردن درک مطلب زبان آموز، آشنایی با واژگان جدید به همراه سی دی و ... از ویژگی های این مجموعه می باشد.