هر چی که باید در مورد آزمون آیلتس بدونید+معرفی کامل منابع

هر چی که باید در مورد آزمون آیلتس بدونید+معرفی کامل منابع

آزمون آیلتس IELTS یکی از معتبرترین آزمون‌های جهان است که در اکثر کشورها و دانشگاه‌ها قابل استفاده است. این امتحان در بیش از 270 مرکز امتحانی در نزدیک به 110 کشور دنیا برگزار می‌شود. شما با در دست داشتن نمره قابل قبول در این آزمون می‌توانید نسبت به مهاجرت تحصیلی اقدام کنید. این آزمون که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود، در دانشگاه‌هایی نظیر کمبریج، آکسفورد و هاروارد قابل استناد است. کلمه‌ی IELTS برگرفته از عبارت International English Language Testing System، به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است. سیستم نمره‌دهی در این آزمون در ‌بازه‌ی 0 تا 9 است که در ادامه با هر نمره از نظر ارزش‌گذاری آموزشی بیشتر آشنا خواهیم شد.

گردآوری: مسعود پاکروان

آزمون آیلتس IELTS یکی از معتبرترین آزمون‌های جهان است که در اکثر کشورها و دانشگاه‌ها قابل استفاده است. این امتحان در بیش از 270 مرکز امتحانی در نزدیک به 110 کشور دنیا برگزار می‌شود. شما با در دست داشتن نمره قابل قبول در این آزمون می‌توانید نسبت به مهاجرت تحصیلی اقدام کنید. این آزمون که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود، در دانشگاه‌هایی نظیر کمبریج، آکسفورد و هاروارد قابل استناد است. کلمه‌ی IELTS برگرفته از عبارت International English Language Testing System، به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است. سیستم نمره‌دهی در این آزمون در ‌بازه‌ی 0 تا 9 است که در ادامه با هر نمره از نظر ارزش‌گذاری آموزشی بیشتر آشنا خواهیم شد.

بخش‌های مختلف امتحان آیلتس

امتحان آیلتس در چهار مهارت مختلف، شرکت‌کنندگان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که این مهارت‌ها به ترتیب برگزاری در آزمون شامل Listening (شنیداری)، Reading (خواندن) و Writing (نوشتاری) هستند. بخش Speaking (مکالمه) آیلتس با توجه به زمان برگزاری آزمون یک هفته قبل از آزمون و گاهی اوقات بعد از آزمون برگزار می‌شود.

1- بخش شنیداری آیلتس Listening

مدت برگزاری: 30 دقیقه

تعداد سوالات: چهل سوال در چهار بخش

فایل این بخش فقط یک بار برای شرکت کنندگان پخش می شود. پیش از شروع پخش فرصت چک کردن سوالات را خواهید داشت. جواب سوالات شنیداری آیلتس می بایست در دفترچه پاسخ نامه درج گردد.

بخش اول و دوم آزمون:

این بخش شامل موضوعات اجتماعی بوده و مکالماتی بین افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش سوم و چهارم:

در این بخش موضوعات دانشگاهی مورد بررسی قرار می‌گیرند. این بخشها شامل یک مکالمه‌ی چهار نفره و یک کنفرانس می باشد.

**پیشنهاد مطالعه کتاب برای تقویت مهارت شنیداری:

• کتاب Listening for Ielts از سری کتابهای Collins

• کتاب Get Ready for Ielts: Listening

• کتاب Improve your skills: listening

• کتاب A Collection of 95+4 Ielts Listening Practice Tests

2- بخش خواندن آیلتس Reading

مدت برگزاری: 60 دقیقه

تعداد سوالات: چهل سوال

در این بخش شرکت‌کنندگان می‌بایست به سوالات مربوط به سه متن که در مجموع بین 2000 تا 2700 کلمه دارند، پس از مطالعه پاسخ بدهند. این بخش برخلاف بخش شنیداری شامل زمان اضافه‌ای برای انتقال جواب‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه نمی شود.

متونی که در بخش اول آزمون برای شرکت کنندگان مورد استفاده قرار گرفته‌اند از کتاب‌ها، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده‌ و لزوما برای خواننده‌ی متخصص نیستند. این بخش پیرامون فعالیت‌های روزمره‌ی اجتماعی است. در بخش دوم این امتحان برای شرکت کنندگان، یک متن علمی انتخاب شده است. در بخش سوم این امتحان یک متن علمی و یا استدلالی برای شرکت‌کننده انتخاب شده است، در صورتی که این متن حاوی کلمات تخصصی باشد واژه نامه‌ای کوتاه همراه آن خواهد بود.

**پیشنهاد مطالعه کتاب برای تقویت مهارت خواندن:

• کتاب Reading for Ielts از سری کتاب¬های Collins

• کتاب Get Ready for Ielts: Reading

• کتاب A Collection of Grade 100: Ielts Academic Reading Practice Tests

• کتاب Ielts Maximiser Reading

• کتاب Improve your skills: Reading

3- بخش نوشتاری آیلتس Writing

آزمون آیلتس جنرال

مدت برگزاری: 60 دقیقه

در بخش نوشتاری آیلتس، شما به عنوان شرکت کننده در آزمون با دو موضوع روبرو خواهید شد که می‌بایست درباره این موضوعات انشا بنویسید.

موضوع اول (Task 1): در این بخش از شما خواسته خواهد شد تا در متنی که حداقل از 150 کلمه تشکیل شده است مشکلی فرضی را شرح دهید. در نظر داشته باشید در صورتی که تعداد کلمات استفاده شده در این متن کمتر از حداقل خواسته شده باشد شما نمره از دست خواهید داد. (پیشنهاد می‌شود با توجه به تجربه‌ی به دست آمده در این بخش از سوالات، حداکثر 20 دقیقه از زمان خود را به این بخش اختصاص دهید).

برای نوشتن این نامه می‌توانید به یکی از چهار موضوع زیر رجوع کنید و از آنها جهت سهولت در پاسخ گویی استفاده کنید.

Complaint / Request of information letter شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات

Job application letter نامه درخواست کار

Formal business letter نامه رسمی اداری

Personal letter نامه شخصی

موضوع دوم (Task 2): در بخش دوم این امتحان شما باید نظر موافق و یا مخالف خود را پیرامون موضوعی بیان کنید، در نظر داشته باشید که این بخش می‌بایست حداقل شامل 250 کلمه باشد. در صورتی که از حد مجاز، کلمات کمتری را استفاده کرده باشید نمره از دست خواهید داد.

با توجه به زمان کلی پیشنهاد می‌شود 40 دقیقه از زمان خود را به این بخش از آزمون نوشتاری آیلتس اختصاص دهید.

**پیشنهاد مطالعه کتاب برای تقویت مهارت نوشتن:

• سری کتاب¬های Longman Academic Writing Series در پنج جلد

• کتاب Improve your skills: Writing

• کتاب Writing for Ielts از سری کتابهای Collins

• کتاب Get Ready for Ielts: Writing

• کتاب Ielts Maximiser Writing

• کتاب IELTS Writing Task 2

4- بخش مکالمه آیلتس Speaking

بخش مکالمه ی آزمون آیلتس شامل یک مصاحبه‌ی رو در رو با مصاحبه کننده‌ی رسمی آیلتس است.

مدت آزمون: 11 تا 14 دقیقه

این قسمت از امتحان شامل سه بخش است:

بخش اول: در اولین بخش امتحان متقاضی می‌بایست به سوالاتی عمومی و شخصی درباره محل زندگی، وضعیت کاری، وضعیت خانوادگی و علایق خود پاسخ دهد.

بخش دوم: در این بخش موضوعی از طرف ممتحن آیلتس برای شما انتخاب می‌شود و شما یک دقیقه فرصت خواهید داشت تا درباره این موضوع فکر کرده و نت‌برداری کنید و دو دقیقه درباره آن صحبت کنید و سپس به یک یا دو سوال درباره‌ی آن پاسخ دهید. در این بخش لازم نیست شما به تمامی سوالات روی کارت پاسخ دهید ولی این موضوع اهمیت دارد که در دو دقیقه صحبت خود، پاسخگوی این سوالات باشید.

بخش سوم: در بخش سوم امتحان مکالمه آیلتس، شما می‌بایست به مدت 4 الی 5 دقیقه با مصاحبه کننده مکالمه‌ای را برقرار کنید. در نظر داشته باشید که موضوع صحبت شما در این بخش همان موضوعی خواهد بود که در بخش دوم درباره آن صحبت کرده‌اید.

پیشنهاد مطالعه کتاب برای تقویت مهارت مکالمه

• کتاب Speaking for Ielts از سری کتابهای Collins

• کتاب Get Ready for Ielts: Speaking

• کتاب Improve your Skills: Speaking

• کتاب Ielts Speaking Test

• کتاب The Speaking Test of Ielts

• کتاب Ielts Maximiser Speaking

نمره‌بندی امتحان آیلتس

سیستم سنجش نمرات در آزمون آیلتس در بازه‌ای از 0 تا 9 است. در آزمون آیلتس واژه‌ای به نام (نمره‌ی قبولی) تعریف نشده است و نمره‌ی کسب شده توسط شما گواهی است بر میزان دانش زبانی شما. نمره‌ی شما دلیلی بر قبولی و یا مردودی شما نیست اما با توجه به انتظارات شما از نمره مورد نظرتان این نمرات ارزش‌گذاری خواهند شد. به طور کلی با توجه به همین ارزش‌گذاری نمره ی 5 نمره متوسط و نمره 6 به بالا نمره‌ی خوب تلقی می شود.

اینفوگرافیک سطح بندی نمرات آیلتس

در اینفوگرافیک زیر می‌توانید هر نمره و تفسیر کلی هر نمره را مشاهده نمایید:

منابع آزمون IELTS

قابل ذکر است این کتاب ها جزئی از منابع آیلتس بوده و دانشجویان بر اساس سلایق خود می توانند از این مجموعه معرفی شده استفاده نمایند یا از دیگر منابع موجود نیز بهره ببرند.

کتاب‌های Mindset For IELTS از انتشارات کمبریج

کتاب Oxford Word Skills

کتاب Kaplan IELTS 2009-2010

کتاب Listening for IELTS

کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS

کتاب های آیلتس کمبریج 1 تا 10

کتاب Oxford Word Skills-Idioms and Phrasal verbs

کتاب Get ready for IELTS Listening

کتاب New insight into IELTS

کتاب جذاب Essential Grammar in Use

کتاب Get Ready for IELTS Speaking

کتاب Essential Words for the IELTS

کتاب Complete IELTS Bands

کتاب Objective IELTS Intermediate

کتاب Objective IELTS Advanced

آیلتس آکادمیک یا جنرال

در این بخش قصد داریم به بررسی و معرفی دو نوع امتحان آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال بپردازیم.

همان‌طور که در جریان هستید آزمون آیلتس به دو نوع آکادمیک Academic و جنرال General تقسیم می‌گردد که هرکدام از این امتحانات برای هدف خاصی تعریف شده‌اند. شما می‌بایست با توجه به هدف‌گذاری خود امتحان مورد نظر را انتخاب کنید.

تفاوت امتحان IELTS آکادمیک و جنرال

شاید مهم‌ترین تفاوت این دو نوع از آزمون آیلتس در مقصدی است که شما با کسب نمره مربوطه به سمت آن هدایت می شوید.

آیلتس آکادمیک: این امتحان مخصوص متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان به نیت ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی را دارند که در آنها زبان انگلیسی، زبان مورد تدریس است.

آیلتس جنرال: این نوع از آزمون مخصوص آن دسته از متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان نظیر انگلستان، آمریکا، استرالیا و … را دارند و تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را ندارند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو امتحان در نوع سوالات بخش‌های Writing و Reading است.

در بخش خواندن این امتحان شرکت‌کنندگان با موضوعاتی که حول محور علمی و دانشگاهی است روبرو هستند و به نوعی می‌توان گفت که این سوالات سخت‌تر و در عین حال محدودتر نیز هستند.

همچنین در بخش نوشتاری این امتحان شرکت‌کنندگان می‌بایست درباره موضوعاتی که به‌صورت تخصصی درباره مباحث علمی و دانشگاهی است شروع به نگارش نمایند.

در بخش اول این امتحان (Task 1) متقاضیان می‌بایست حول موضوعاتی نظیر تحلیل گراف‌ها و نمودارها اقدام به نوشتن نمایند.

در بخش دوم (Task 2) می‌بایست درباره موضوعی که داده شده است نظر خود را بنویسند که تعداد کلمات و الزامات این بخش در قسمت معرفی بخش رایتینگ خدمت شما ارائه شده است.

بخش‌های شنیداری و مکالمه آیلتس آکادمیک هیچگونه تفاوتی با آیلتس جنرال ندارد.

نتایج امتحان Ielts

نمره آیلتس شما با توجه به میانگین نمرات کسب شده‌ی در تمامی مهارت‌های این امتحان ارزیابی شده و به صورت یک نمره در بازه‌ی 0 تا 9 به دست می‌آید. نتیجه‌ی امتحان شما در قالب یک کارنامه که فقط به شخص شرکت کننده در آزمون تحویل داده می‌شود آماده می گردد. یکی از خصوصیات کارنامه آیلتس در این است که نمره‌ی تمامی مهارت‌های شما به تفکیک در آن نمایش داده شده است.

نحوه استعلام نمره‌ آزمون

سیستم استعلام نمره‌ی آیلتس به صورت انحصاری فقط در اختیار دانشگاه‌ها و موسساتی است که در لیست این سازمان به ثبت رسیده‌اند. این امر باعث به وجود آمدن یک سیستم امن شده است که تنها به کسانی که مجوز رویت این نمرات را داشته باشند اجازه‌ی ورود می‌دهد. این نکته یکی از نقاط قوت آزمون آیلتس است که اطلاعات آزمون شما کاملا محفوظ می‌ماند. البته لازم به ذکر است که شما می‌توانید با ثبت اطلاعات آزمون خود در مدتی مشخص در وب سایت مراکزی که در آن ثبت نام کرده‌اید مانند British Council و IDP مدرک خود را ببینید.

همچنین شما می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام به استعلام مدارک IDP نمایید: https://www.ieltsessentials.com/global/results

آیلتس کامپیوتری چیست؟

آیلتس کامپیوتری نوعی از امتحان آیلتس است که برای آیلتس UKVI آکادمیک در برخی کشورها که در ادامه به اسامی برخی از آنها اشاره می‌کنیم برگزار می‌شود. این امتحان از ماه مارس سال 2016 میلادی توسط آیلتس رسمیت پیدا کرده است. این امتحان دارای نقاط تشابه و تفاوت خاصی با امتحان آیلتس کاغذی است که می‌توان به مواردی از این نکات اشاره کرد.

شباهت‌ها: از نظر برگزاری امتحان و نکات امنیتی و همچنین از نظر زمان، محتوا، نوع سوالات، آزمون مکالمه هم مشابه آزمون کاغذی آیلتس است.

تفاوتها: سه بخش Writing – Listening – Reading به صورت کامپیوتری برگزار می‌شوند.

 نمره مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های معتبر

آزمون‌های آزمایشی آیلتس به صورت منظم هر ماه در موسسات معتبر زبان برگزار می شود.