محبوب ترین های نشر چشمه!

محبوب ترین های نشر چشمه!

نشر چشمه در میان ناشران حوزه عمومی، یکی از موفق ترین هاست و شاید موفق ترینشان؛ هم از لحاظ حجم آثارِ با کیفیتِ منشر شده، هم از لحاظ گستره نسبتا وسیع نویسندگان و مترجمان معتبری که با این نشر همکاری می کنند و هم از لحاظ فروش آثار. در نمایشگاه های کتاب سالهای گذشته، نشر چشمه در حوزه کتب عمومی، با اختلاف پر مخاطب ترین ناشر انتخاب می شد. نشر چشمه علاوه بر همه موارد فوق، در حوزه معرفی نویسندگان و مترجمان تازه کار اما متبحر نیز ید طولایی دارد و نسل جدیدی از نویسندگان تازه نفس توسط این نشر به جامعه ادبی معرفی شده اند. نشر چشمه در سالیان گذشته عناوین بسیار زیاد و مهمی را منتشر ساخته که در این ریویو سعی می شود محبوب ترین و پر مخاطب ترین کتب این نشر پرچمدار ایران در حوزه کتب عمومی انتخاب و معرفی گردد. در نوشتارهای بعدی به سراغ بقیه ناشران نیز می رویم تا با کتب مهم و پر مخاطب این ناشران آشنا شویم.

10- پاییزفصل آخرسال است، نسیم مرعشی

کتاب برگزیده در فراخوان جایزه ادبی «جلال آل احمد»، به دو بخش تابستان و پاییز تقسیم شده که هر کدامشان سه داستان از سه زن به نام‌های لیلی، شبانه و روجا را روایت می‌کنند که از دغدغه‌های متفاوت خود می‌گویند. این داستان‌ها «تکه‌ها»یی از رمان تلقی می‌شوند.

«پاییز فصل آخر سال است» از آدم‌هایی می‌گوید که انتخاب‌ نمی‌کنند، بلکه به موقعیت‌هایی که آن‌ها را انتخاب می‌کند، تن می‌دهند؛ از مبارزه همیشگی آدم‌ها می‌گوید؛ با وابستگی‌ها و ریشه‌ها، با ترس‌ها و تردیدها، تردیدهای بین ماندن و رفتن، بین رضایت و قناعت؛ آدم‌هایی که رویاهایشان را در یک عصر دلگیر پاییزی به واقعیت می‌بازند، پاییزی که فصل آخر سال می‌شود، یا هر فصل دیگری که رویاها در آن پایان بگیرد.

این رمان اگر چه قهرمان واحدی ندارد، اما نارضایتی از وضعیتی که شخصیت‌های داستانی در آن قرار گرفته‌اند، موضوع واحد آن است؛ هرچند آن‌ها نمی‌توانند همه خواسته‌های خود را یک‌جا داشته باشند. برای به دست آوردن هر خواسته‌ای باید یکی و در مواردی چند دلبستگی خود را از دست بدهند و این وسواس و دو راهی‌های به هم پیوسته در طول داستان مدام تکرار می‌شود.

به طور کلی از زاویه‌ای دیگر می‌شود این‌گونه تعبیر کرد که سه شخصیت زن در این داستان، سه وجه یک زن هستند که در مقابل یک موقعیت واحد واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

9- راهنمای مردن باگیاهان دارویی، عطیه عطار زاده

کتاب «راهنمای مردن با گیاهان دارویی» اولین رمان چاپ شده از عطیه عطارزاده است که در آن به روایت مادر و دختری می‌ پردازد که درخانه‌ به کار خشک‌ کردن گیاهان دارویی مشغولند تا بتوانند آن را برای فروش در بازار آماده کنند. دختر نابینا است و همراه با مادرش از دنیای خارج بریده‌اند و ارتباط چندانی با دنیای پیرامون خود ندارند. تنها وسیله ارتباط دختر با دنیای خارج،حس بویایی‌اش است و اطلاعاتی که از کتاب طب ابوعلی سینا آموخته است. دنیای این دو در آرامش و سکون سپری می‌شود تا اینکه رخدادی این دو را به ناگاه با دنیای پیرامونشان آشنا می‌کند. این رخداد که دنیای آرام شخصیت‌های اصلی رمان را بهم می‌ریزد امکان بازگشتی دیگر به زندگی بی‌ دغدغه گذشته را ناممکن می‌کند.

8- خون خورده، مهدی یزدانی خرم

این کتاب که چهارمین رمان مهدی یزدانی‌خرم به شمار می‌رود، داستان پنج برادر را در سال‌ های دهه شصت ایران روایت می‌کند. بخشی از رمان «خون ‌خورده» بین سال ‌های 1360 تا 1367 و بخش دیگری از آن در دو سال اخیر رخ می‌دهد. مکان‌های وقوع رویدادهای این کتاب از اصفهان، مشهد و بیروت گرفته تا کلیسایی کوچک در محله نارمک تهران را دربرمی‌گیرد. پیش از این رمان‌ هایی با عنوان «به گزارش اداره‌ی هواشناسی فردا این خورشید لعنتی»، «من منچستر یونایتد را دوست دارم» و « سرخ سفید» از مهدی یزدانی‌خرم منتشر شده بود که جوایزی را نیز را برای این نویسنده به ارمغان آورده بود. در این رمان نیز مانند رمان‌های قبلی این نویسنده، وی تاریخ را دستکاری می‌کند، اما همچنان به برخی از جزئیات تاریخی وفادار می‌ماند. در این رمان با یک شاه ‌پیرنگ یا پیرنگ اصلی روبه‌رو نیستیم بلکه خرده‌ پیرنگ‌ هایی بدنه اصلی این داستان را تشکیل می‌دهند که هر کدام به تنهایی جذابیت‌های خاص خود را دارند. یزدانی‌خرم با کلاژ خرده‌داستان‌ها، اثری خواندنی خلق کرده است. نویسنده در این اثر همان سبک آشنا و خاص خود را به کار گرفته و سعی کرده است در قالب فرم و روایت منحصربه‌فردش مضامین مورد علاقه خود را به خوانندگان آثارش انتقال دهد.

7- جای خالی سلوچ، محمود دولت آبادی

جای خالی سلوچ به تعبیر بسیاری از منتقدان بهترین اثر داستانی محمود دولت آبادی است. داستان گویی ماهرانه، توصیفات جاندار و جذاب، پرداخت مناسب و غیر شعاری مفاهیمی نظیر کار،فقر، عشق و... و رئالیسم درخشان این کتاب را به قله آثار ادبیات داستانی ایران نزدیک کرده است.

دولت آبادی این اثر را میانه دهه 50 شمسی و پس از آزادی از زندان ساواک طی 70 روز نگاشت. این اثر جزء معدود آثار ادبی مدرن ایران است که به چند زبان زنده دنیا ترجمه و از آن استقبال شده است.

6-مغازه ی خودکشی، ژان تولی

«مغازه خودکشی» در زمان و مکان نامشخصی دارد. در این دوره آخرالزمانی انسان‌ها بسیاری از منابع طبیعی را از بین برده‌اند. در این عصر تاریک، خودکشی به امری عادی در میان مردم تبدیل شده است و افراد بسیاری که به افسردگی و مالیخولیا دچار ‌شده‌اند دسته دسته برای پایان‌دادن به زندگی بدون امید و شادی‌شان به «مغازه خودکشی» می‌روند. این مغازه به «خانواده تواچ» تعلق دارد که تمام زندگی خود را در ارائه خدمات به مشتری‌شان گذاشته‌اند. به هر کسی که گذرش به این مغازه می‌افتد و قصد خودکشی دارد روش‌های گوناگونی پیشنهاد می‌شود از طناب‌های دار و گلوله گرفته تا انواع سم و گیاهان کشنده و تیغ‌های آلوده به کزاز. زمانی که همه چیز در خدمت تجارت خانواده تواچ است «آلن» به دنیا می‌آید و همه چیز تغییر می‌کند. وی برخلاف افراد دیگر خانواده سرشار از امید و شور زندگی است و بسیاری از قوانین غم‌زده شهر محل زندگیش را بهم می‌زند.

ژان تولی، نویسنده فرانسوی این کتاب با چاپ «مغازه خودکشی» شهرتی جهانی بدست آورد. این کتاب که در سال 2007 منتشر شده تاکنون به بیش از بیست زبان دنیا ترجمه شده است. این کتاب را در گونه «کمدی سیاه» طبقه‌بندی کرده‌اند. در این گونه از ادبیات داستانی نویسنده بسیاری از مسائل تیره و تار بشریت را به زبانی طنزآمیز مطرح می‌کند که میزان تاثیرگذاری آن به مراتب بهتر از گونه‌های دیگر است.

5- هیچ دوستی به جز کوهستان، بهروز بوچانی

بهروز بوچانی، نویسنده کتاب «هیچ دوستی به جز کوهستان» ، از سال 2013 تا سال 2019 در کمپ پناهندگان جزیره مانوس در کشور پاپوآ گینه نو گرفتار بوده و توانسته در این مدت آنچه را بر وی گذشته از طریق پیام‌رسان واتس‌آپ برای دوستش امید توفیقیان در استرالیا بفرستد و توفیقیان نیز آن را از زبان فارسی به زبان انگلیسی ترجمه کرده است. بوچانی برای کتاب «هیچ دوستی به جز کوهستان» برنده جایزه ادبی نخست‌وزیری ویکتوریا گردید، اما اجازه نیافت از اردوگاه خارج شود. جایزه ملی زندگی‌نامه استرالیا که مهم‌ترین جایزه ادبی این کشور است از دیگر جوایزی است که بهروز بوچانی برای خلق این اثر کسب کرده است. این نویسنده کرد ایرانی در « هیچ دوستی به جز کوهستان » فضایی را خلق کرده است که شما را میخکوب می‌کند. ذهن و روح مخاطب در مواجه با توصیفات وحشتناک اثر آنچنان درگیر می‌شود که تمام شرایط هولناک بوچانی را پیش چشم خود خواهد دید. شرایط غیرانسانی که خالق اثر در کمپ مانوس تجربه کرده ضربات هولناکی را بر روح هر انسان آزاده‌ای وارد می‌کند. در این سفر حماسی و تراژیک شما با داستان مردی آشنا خواهید شد که به امید یک زندگی بهتر راهی سفری ‌بی‌بازگشت شده است.

4- مثل خون در رگ های من، احمد شاملو

در این کتاب مجموعه ‌ای از 20 نامه عاشقانه زنده ‌یاد احمد شاملو به همسرش آیدا سرکیسیان گردآوری شده است. در این کتاب علاوه بر اینکه مخاطب با احساس و شور عاشقانه احمد شاملو نسبت به آیدا آشنا می‌شود، بلکه گوشه ‌هایی از زندگی این شاعر برجسته ایران زمین را نیز مطالعه خواهد کرد. این نامه‌ ها در دهه پنجاه و شصت شمسی به نگارش درآمده‌اند که به ابتدای آشنایی آن‌ها با یکدیگر برمی‌گردد.

رابطه عمیق و عاشقانه آیدا سرکیسیان و احمد شاملو تحولی عظیم در زندگی شاملو به وجود آورد به شکلی که در بسیاری از اشعار این شاعر برجسته کشورمان می‌توان ردپایی از آیدا را مشاهده کرد. در این نامه‌ها علاوه بر ابراز عشق شاملو به آیدا، می‌توان وقایع سیاسی و ادبی روزگار شاعر را نیز دنبال کردکه ما را در شناخت هر چه بهتر از جهان‌بینی شاملو یاری خواهد رساند. این نامه‌ ها بعد از پانزده سال از مرگ شاعر منتشر شده است و آن‌ها را می ‌توان تصویرگر دورانی از زندگی احساسی شاعر به شمار آورد که بر نحوه زیست و بینش وی به جهان تاثیری عمیق گذاشته است.

3- هنر خوب زندگی کردن، رولف دوبلی

رولف دوبلی طی سال ‌های متمادی با استفاده از فلسفه‌ ی قدیم، رویکردهای روان ‌شناختی جدید، علم اقتصاد و ریاضیات، الگوهایی ذهنی طراحی کرده است که می‌توانند در رویارویی با چالش ‌های کوچک و بزرگ زندگی، ما را یاری کنند و کیفیت زندگی ما را بهبود ببخشند. کتاب «هنر خوب زندگی کردن» در 52 فصل، به ما 52 میان‌بر ذهنی معرفی می‌کند که به کمک آن‌ها می‌توانیم در مراحل مختلف زندگی تصمیم‌های بهتر و هوشمندانه تری بگیریم. این راه حل‌های ذهنی، ابزارهایی در اختیار ما قرار می ‌دهد تا مسیر خود را برای رسیدن به یک زندگی بهتر، شادتر و موفق‌تر هموار کنیم. این روش‌ها اگرچه نوشدارویی برای یک زندگی خوب به شمار نمی‌آیند اما راهی برای مبارزه با مسائل و مشکلات روزمره پیش روی ما قرار می‌دهند.

رولف دوبلی قصد ندارد به ما یاد بدهد که چگونه دنیا را مطابق با خواسته‌های‌مان تغییر دهیم، بلکه می‌خواهد به ما یاد بدهد چگونه در برابر ناملایمات معمول زندگی آرامش خود را حفظ کنیم و چگونه در سخت‌ترین و دشوارترین لحظه‌ها راهی برای شادی و آرامش بیابیم. ابزارهایی که این کتاب در اختیار ما قرار می‌دهد به مراتب کارآمدتر از پول خواهند بود.

2- هنر شفاف اندیشیدن، رولف دوبلی

صرف نظر از سن، نژاد، مذهب، فرهنگ و طبقه‌ی اجتماعی، در زندگی هر یک از ما زمان‌هایی وجود دارد که باید تصمیمات مهمی بگیریم و این تصمیم‌ها می‌تواند ماه‌ها و سال‌های زیادی از زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد. می‌توانیم فهرست بلندی از این تصمیمات تهیه کنیم، به عنوان مثال، به عقیده‌ی بیشتر مردم دنبال کردن تحصیلات عالی به طور قطع انتخاب هوشمندانه‌ای است، یا تصمیم به ازدواج، داشتن فرزند، و پذیرفتن یک موقعیت شغلی هر کدام می‌تواند اثر چشمگیری بر زندگی و آینده‌ی ما داشته باشد. از سوی دیگر هزاران هزار تصمیم جزئی و در ظاهر ساده نیز وجود دارد که هر روز پیش روی ما قرار می‌گیرد و می‌تواند آینده‌ی ما را دستخوش فراز و نشیب کند. این انتخاب‌ها و تفکراتی که در پس آن‌هاست موضوعی است که رولف دوبلی در کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» به آن می‌پردازد.

رولف دوبلی نویسنده و کارآفرین سوئیسی در این کتاب 99 خطای شناختی رایج را که ما در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه می‌شویم با آوردن مثال‌های واقعی و ملموس توصیف می‌کند و پس از آن به این پرسش که چرا چنین خطاهایی می‌تواند بد باشد پاسخ می‌دهد. با مطالعه‌ی کتاب درمی‌یابیم، ما نیز در دام بسیاری از این خطاها افتاده‌ایم.

کتاب حاضر به ما کمک می‌کند با خطاهای شناختی و باورهای نادرست خود آشنا شویم، از تله‌ها و میانبرهای ذهنی خویش آگاه شویم و بر پایه‌ی درک واقع‌بینانه‌تری از دنیا تصمیم بگیریم، و در نهایت کیفیت زندگی خود را بالا ببریم.

1- جزء از کل، استیو تولتز

«جزء از کل» نخستین رمان استیو تولتز، نویسنده‌ی استرالیایی است که در همان سال اول انتشار با استقبال زیادی روبرو شد و نامزد دریافت جایزه‌ی بوکر شد. این کتاب توسط پیمان خاکسار به فارسی برگردانده شده است و در ایران نیز برخلاف انتظار ناشر و مترجم، به سرعت در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌های نشر چشمه قرار گرفت.

همانطور که از نام کتاب پیداست، این رمان به راستی روایت جزئی از یک کل است؛ داستان پدری به نام مارتین دین، و دو پسرش جسپر و تری. تری برادر ناتنی جسپر است که سایه‌اش همیشه بر زندگی جسپر دیده می‌شود. داستان گاهی از زبان جسپر و گاهی از زبان مارتین بیان می‌شود و این تغییر هنرمندانه و مداوم راوی ، گیرایی خاصی به اثر بخشیده است. در دل هر چند صفحه از کتاب حادثه و اتفاقی نهفته است و هر یک از شخصیت‌ها جهان‌بینی و فلسفه‌ی خود را برای زندگی دارند، هرچند برخی از آن‌ها در طول داستان کم و بیش دچار تحولاتی می‌شوند....