معرفی مجموعه کتاب «داستان فکر ایرانی»، بررسی تاریخ ایران برای نوجوانان، نشر افق

معرفی مجموعه کتاب «داستان فکر ایرانی»، بررسی تاریخ ایران برای نوجوانان، نشر افق

مجموعه ی “داستان فکر ایرانی” سفری به گذشته‌ی سرزمین پر رمز و راز ایران است. در این کتاب‌ها که داستان فکر ایرانی را از دوران باستان تا عهد قاجار در بر می‌گیرد، گزارشی خواندنی از فراز و نشیب های اندیشه در ایران ارائه می شود : از تجربه ها، خیال ها و اندیشه های نیاکانمان. روایت‌ها گاه با تصویرهایی از دوره های مختلف تاریخی و یا نقش هایی درباره ی محورهای اصلی کتاب همراه شده اند.این مجموعه برای علاقه مندان به بحث های تاریخی و فکری ایران زمین، خواندنی خواهد بود.

**مشخصات کلی مجموعه‌ی «داستان فکر ایرانی»:

ناشر: افق

گروه سنی: 13 سال به بالا

تعداد مجلدات: 9جلد

جمعی از نویسندگان

موضوع: تاریخ ایران

سال انتشار: 1386

مجموعه ی “داستان فکر ایرانی” سفری به گذشته‌ی سرزمین پر رمز و راز ایران است. در این کتاب‌ها که داستان فکر ایرانی را از دوران باستان تا عهد قاجار در بر می‌گیرد، گزارشی خواندنی از فراز و نشیب های اندیشه در ایران ارائه می شود : از تجربه ها، خیال ها و اندیشه های نیاکانمان.

روایت‌ها گاه با تصویرهایی از دوره های مختلف تاریخی و یا نقش هایی درباره ی محورهای اصلی کتاب همراه شده اند.

این مجموعه برای علاقه مندان به بحث های تاریخی و فکری ایران زمین، خواندنی خواهد بود.

دبیری این مجموعه را علی اصغر سیدآبادی ، روزنامه نگار و ادب‌پژوه عرصه کودکان و نوجوانان عهده‌دار بود.

نخستین مجلد این مجموعه اوایل سال 1385 با عنوان سپیده دم اندیشه؛ از آغاز تمدن ایرانی تا پایان شاهنشاهی هخامنشی به کوشش محمدهادی محمدی و شکوه حاجی نصرالله از سوی نشر افق انتشار عمومی یافت. جلد نهم و آخر این مجموعه هم با عنوان «انقلاب مشروطه؛ پایان دوره قاجار» نوشته حمیدرضا شاه آبادی به بازار کتاب عرضه شده است تا از نظر زمانی ناشر و دست اندرکاران تهیه این مجموعه بتوانند در کمترین فاصله زمانی ممکن، کار را به سرانجام موردنظر خود برسانند.

در هر حال خواننده در این 9 جلد به ترتیب با تاریخ مقاطع مختلف ایران آشنا می‌شود.

**بررسی جلد یک تا جلد نهم مجموعه «داستان فکر ایرانی»

همچنانکه ذکر شد«سپیده دم تاریخ» نخستین کتاب این مجموعه نام دارد که به بررسی تاریخ فکر ایرانی از آغاز تمدن ایرانی تا پایان شاهنشاهی هخامنشی می‌پردازد.

جلد دوم این مجموعه، تمدن ایرانی را پس از حمله‌ی اسکندر تا پایان شاهنشاهی ساسانی ترسیم می‌کند که دوره‌های امپراتوری اسکندر مقدونی ، اشکانیان و ساسانیان را در بر می‌گیرد.در این اثر، به هنر، علم و حکمت در این دوره‌ها و به خصوص دوره‌ی ساسانیان پرداخته می‌شود. هم چنین در‌باره‌ی دین‌های زرتشتی، مانوی و مزدکی نیز بحث‌هایی مطرح می‌شود.

جلد سوم به چگونگی مسلمان شدن ایرانیان می‌پردازد. ورود اسلام به ایران در فرهنگ وزندگی ایرانیان تأثیر بسیار بر جا گذاشت و از آنجا که این سرزمین از پشتوانه‌ای فرهنگی و کهن برخوردار بود، پس از آن سوالات مهمی برای مسلمانان به‌وجود آورد. دراین اثر هم‌چنین گزارشی از برخورد اسلام با آیین‌های قدیمی ارائه می‌شود.

جلد چهارم از شکل‌گیری اولین سلسله‌ی ایرانی آغاز می‌شود و تا تشکیل امپراتوری سلجوقی پیش می‌رود. ایرانیان در دوره‌ی سلجوقی دوباره اوج می‌گیرند. آن‌ها فیلسوفان و متفکران برجسته‌ای چون فارابی و ابن سینا را در دامن خود پرورش می‌دهند.این دوره،‌ دوره‌ی شکوفایی فلسفه،‌ علم، ادبیات و کلام در سرزمین‌های پهناور اسلامی است که ایرانیان در آن نقش مهمی دارند.

جلد پنجم این مجموعه از تشکیل امپراتوری سلجوقی آغاز می‌شود و به بررسی رخدادهای سیاسی و فکری دوره‌ی امپراتوری سلجوقی تا حمله‌ی مغول می‌پردازد.در این برهه،‌ حکومت‌های مستقل ایرانی گسترش می‌یابند و تشکیل این قبیل حکومت‌های محلی، خلافت اعراب را بسیار تضعیف می‌کند.

جلد ششم این کتاب به دوره‌ی حمله‌ی مغولان و فرمانروایی آنان می‌پردازد، دوره‌ای که در آن ایرانیان رفته رفته در دستگاه اداری مغول‌ها نفوذ می‎کنند و آنان را تغییر می‌دهند. برخی از درخشان‌ترین چهره‌های فرهنگی ایرانی در همین دوره پا به عرصه می‌گذارند و آثار خود را خلق می‌کنند.

جلد هفتم روایت می‌کند که چگونه پس از چند قرن و در دوره‌ی صفوی حکومتی سراسری در ایران شکل می‌گیرد و در زمینه‌ی هنر،‌ معماری، ادبیات،‌فلسفه، فقه و صنعت آثاری بسیار خلق می‌شوند.

جلد هشتم گزارشی از دوره‌های تاریخی اواخر سلسله‌ی صفویان تا پیش از مشروطیت است. در دوره‌ی قاجار و با ورود پدیده‌ها و دانش‎های جدید به ایران، کشور در آستانه‌ی چالش‌ها و در عین حال تحولاتی مهم قرار می‌گیرد.

جلد نهم روایتی از مشروطیت و آغاز دورانی جدید در تاریخ ایران است، جنبشی که صرفاً سیاسی نیست بلکه هنر،‌ ادبیات، فلسفه و حتی فقه را متحول می‌کند و جریان روشنفکری را شکل می‎دهد.