پیشنهاد ویژه ساربوک به کودکان و نوجوانان: بخوانید و بخندید

پیشنهاد ویژه ساربوک به کودکان و نوجوانان: بخوانید و بخندید

آموزشی که کودکان ‌از دنیای داستان‌ها می‌آموزند، به مراتب تاثیرگذارتر از آموزش‌هایی است که به صورت ‌کلامی ‌و مستقیم با آن‌ها مطرح می‌شود. بنابراین چه بهتر که کودکان ‌را با کتاب ‌‌آشنا کرده و آنها را از مسیر تجربه کردن به سمت خواندن تجربه ها هدایت کنیم. اما دغدغه‌ی اصلی والدین، تازه از این جا شروع می‌شود. در اکثر مواقع، والدین وقتی عناوین و یا طرح جلد کتاب ‌‌کودکان ‌را می‌بینند، ابرو در هم می‌کشند و چشمانشان ‌را ریز و درشت می‌کنند و بلاتکلیف و سردرگم بین قفسه های کتاب ‌‌سرگردانند! ولی نکته ای که حقیقت دارد این است که دنیای کودکان ‌با دنیای بزرگترها متفاوت است. اگر قصد خرید کتاب‌‌کودک داریم باید کودک شویم و ببینیم اگر الان ‌همسن و سال آنها بودیم، دوست داشتیم چه داستان‌هایی بخوانیم، چه شخصیت‌هایی را انتخاب‌‌ ‌کنیم، چه چیزی برایمان‌جذابیت داشت و...

به قلم: مسعود پاکروان

امروزه تقریبا همه‌ی ما بزرگترها به این نتیجه رسیده‌ایم که کتاب‌‌چه نقش پررنگی در شکل گرفتن شخصیت کودکان‌و آشنایی آنها با انواع گوناگون مهارت‌های زندگی دارد.

بیشتر مهارت‌ها و مطالبی که والدین آگاهی ندارند و نمی‌دانند چگونه باید به کودکان‌آموزش بدهند، در کتاب‌‌و در قالب شخصیت‌ها و داستان‌های مختلف، مستقیم و غیرمستقیم آموزش داده شده است. در روزگار ما و به لطف نویسندگان‌ خوش‌فکر و تصویرگران‌خوش‌ذوق، کتاب‌‌های کودک فقط خواندنی نیستند، بلکه آنقدر جذابیت و گیرایی دارند که کرم کتاب ‌‌را به جان‌کودکان ‌می‌اندازد و مطالب مفید و با ارزش زیادی را به آن‌ها می‌آموزند که مسیر آینده را برایشان‌روشن می‌کند.

بیشتر اوقات آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان ‌با یک صحبت و بیان‌ ساده میسر نمی‌شود و آنها حتی حوصله‌ی گوش دادن به حرف و نصیحت را ندارند و سرزنش را هم برنمی‌تابند. این در صورتی است که وقتی یک شخصیت داستانی که از قضا هم سن و سال کودک هم هست، از تجربه ها و داستان‌های زندگی خودش، از همه کارهای کرده و ناکرده، و از دنیا و اطرافیان ‌خودش با او صحبت می‌کند، کودک با شخصیت داستانی همذات پنداری می‌کند، خودش را جای آن ‌می‌گذارد و در نتیجه تجربه‌های شخصیت‌های داستان ‌را زندگی می‌کند و از آن‌ها درس می‌گیرد.

آموزشی که کودکان ‌از دنیای داستان‌ها می‌آموزند، به مراتب تاثیرگذارتر از آموزش‌هایی است که به صورت ‌کلامی ‌و مستقیم با آن‌ها مطرح می‌شود. بنابراین چه بهتر که کودکان ‌را با کتاب ‌‌آشنا کرده و آنها را از مسیر تجربه کردن به سمت خواندن تجربه ها هدایت کنیم.

اما دغدغه‌ی اصلی والدین، تازه از این جا شروع می‌شود. در اکثر مواقع، والدین وقتی عناوین و یا طرح جلد کتاب ‌‌کودکان ‌را می‌بینند، ابرو در هم می‌کشند و چشمانشان ‌را ریز و درشت می‌کنند و بلاتکلیف و سردرگم بین قفسه های کتاب ‌‌سرگردانند! ولی نکته ای که حقیقت دارد این است که دنیای کودکان ‌با دنیای بزرگترها متفاوت است. اگر قصد خرید کتاب‌‌کودک داریم باید کودک شویم و ببینیم اگر الان ‌همسن و سال آنها بودیم، دوست داشتیم چه داستان‌هایی بخوانیم، چه شخصیت‌هایی را انتخاب‌‌ ‌کنیم، چه چیزی برایمان‌جذابیت داشت و...

اگر با کودکان هم‌کلام شوید و از آن‌ها بخواهید که از تخیلات و علایقشان ‌برایتان ‌بگویند، انتخاب‌‌کتاب ‌‌به مراتب برایتان‌ آسان‌تر خواهد بود. در ضمن باید یادآوری کنیم که از ژانر کتاب‌‌های کودک نگرانی نداشته باشید. به همان‌اندازه که بعضی از کودکان، ‌داستان‌های طنز و خنده‌دار می‌پسندند، برخی دیگر کتاب‌‌های ترسناک دوست دارند. عناوین، اسم ها، تصاویر و حتی بعضی از القاب ‌‌در دنیای کودکان ‌فقط برای جلب توجه آنها و جذابیت و گیرایی بیشتر مطرح می‌شود در حالی که پشت ظاهر رنگارنگ آن‌ها، مسائلی همچون دوستی و مهربانی و همدلی، زیر بار زور نرفتن، تلاش و هدف‌گذاری، نحوه‌ی برخورد با اطرافیان و حتی درک بهتر از اتفاقاتی که برای والدین در طول زندگی می‌افتد، مطرح می‌شود.

و در آخر؛ از خدا که پنهان‌نیست، از شما چه پنهان؛ بعضی از پدر و مادرها هم هستند که هنوز کتاب‌‌کودک می‌خوانند، هر چه هم که ما به آنها یادآوری می‌کنیم که خواندن این کتاب‌‌ها از سنشان‌گذشته، گوششان ‌بدهکار نیست. دیدیم که میگیم...

ما برآنیم که از این به بعد با سلسله مقالاتی که به صورت مداوم منتشر خواهد شد به معرفی 10 عنوان‌ از برترین کتاب‌‌های کودک و نوجوان در ژانرهای مختلف بپردازیم تا ضمن آشنایی با عناوین مختلف کتب کودک، با محتوایی هم که در پشت این عناوین پنهان‌ شده آشنا شوید.

در این مقاله سعی داریم ده عنوان از بهترین کتاب‌‌های طنز کودک و نوجوان ‌را به شما و کودکان دلبندتان پیشنهاد کنیم. بخوانید، لذت ببرید و یاد بگیرید...

1. کاپیتان‌زیرشلواری

«جرج» و «هارولد» دو پسربچه دبستانی و بسیار بازیگوش هستند که با شیطنت‌های مداوم خود مدیر مدرسه را کلافه کرده‌اند. آن ‌دو ذهن بسیار خلاقی هم دارند و با هم در حال تهیه یک کتاب‌‌ مصور برای قهرمانی خیالی به نام «کاپیتان‌زیرشلواری» هستند. «جرج» داستان‎سرایی می‌کند و «هارولد» برای کتاب‌‌ نقاشی می‌کشد. این دو دوست که از بداخلاقی‌های مدیر مدرسه خسته شده‌اند، تصمیم می‌گیرند با هیپنوتیزم او را متقاعد کنند که کاپیتان‌زیرشلواری قهرمان‌مردم است. اما در ادامه اوضاع از کنترل خارج می‌شود.

این داستان‌در بستری از شوخی های احمقانه و البته خنده دار اتفاق می‌افتد اما در خلال اتفاقات عجیب‌غریب داستان، ‌مفاهیمی ‌مثل دوستی، همدلی، خلاقیت و کار گروهی در کارهای «جرج» و «هارولد» به خوبی دیده می‌شود. این مجموعه 5جلدی برای سنین 7 تا 12سال توصیه شده اما ساربوک آن‌را به همه کسانی که به نوعی با یک آدم بداخلاق سر و کار دارند پیشنهاد می‌دهد!

2. اراذل و اوباش

آیا شما هم از آن ‌دست آدم‌هایی هستید که بقیه را از روی ظاهر و یا حرف هایی که پشت سرشان ‌زده می‌شود، قضاوت می‌کنید؟

آقای گرگ، آقای مار، آقای کوسه و آقای پیرانا در مجموعه اراذل و اوباش دور هم جمع شده اند تا با انجام کارهای خوب به شما بگویند که آنها خشن و ترسناک نبوده و نیستند و آدم ها در موردشان ‌بی‌انصافی می‌کنند. اما این کار برایشان ‌دردسرهایی به دنبال دارد که عجیب، باورنکردنی و البته که خنده دار است. این مجموعه در 7 جلد تنظیم شده و برای کودکان‌6 تا 12 سال مناسب است. کتاب‌‌های این مجموعه را از ساربوک و با ارسال رایگان‌تهیه کنید.

3. ماهی چاق گنده من که زامبی شد

امان‌از دست آدم های همه‌چیزدانِ ‌نادان.

حتما شما هم از دستکاری‌های انسان ‌در طبیعت چیزهایی شنیده اید. در این داستان‌ هم مارک، برادر بزرگتر تام، آزمایش‌های خبیثانه‌ای را روی یک ماهی چاقِ گنده انجام می‌دهد. تام و دوستش پرادیپ که از موضوع خبردار می‌شوند سعی می‌کنند تا راه نجاتی برای ماهی چاقِ گنده پیدا کنند و بالاخره هم او را نجات می‌دهند. اما انگار ماهی حالش خوب نیست. کارهای مشکوکی می‌کند. آیا زامبی شده و دنبال طعمه هایش می‌گردد؟

این مجموعه داستان ‌به بچه‌ها گوشزد می‌کند که نتایج بعضی کارها تا چه اندازه می‌تواند غیرمنتظره و باورنکردنی باشد. از طرفی آنها را برای جبران ‌اشتباهات ویرانگر تشویق می‌کند. شما می‌توانید عناوین مختلف این مجموعه را از سایت ساربوک خریداری کنید.

4. خانه درختی

اگر شما هم آرزوی نویسندگی در سر دارید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مجموعه خانه‌ی درختی را از دست ندهید.

دو شخصیت اصلی این مجموعه، اندی و تری، همان ‌نویسنده و تصویرگر داستان ‌هستند و ماجراها و اتفاقات عجیب و غریب کتاب، ‌‌برگرفته از دیوانه‌بازی‌های خنده‌دار این دو دوست قدیمی ‌است. البته که بیشتر وقت‌ها، تری، مقصر اصلی است.

آنها در یک خانه درختی زندگی می‌کنند که در ابتدا 13 طبقه داشت و هر چند وقت یکبار 13 طبقه دیگر نیز به آن‌ اضافه می‌کنند. این خانه درختی پر از مسیرها و راهروهای گوناگونی است که هر کودکی دلش می‌خواهد زندگی در آن ‌را تجربه کند.

تصویرهای جذاب ‌‌این مجموعه لذت مطالعه آن ‌را برای بچه ها دوچندان ‌می‌کند و باعث می‌شود بچه ها به خوبی فضای داستان‌ را درک کنند. در ضمن بعد از خواندن این مجموعه، بچه ها با فضای کار نویسندگی و تصویرگری آشنا می‌شوند و یاد می‌گیرند چگونه بر اساس اتفاق هایی که در طول روز برایشان‌رقم می‌خورد داستان‌بنویسند. پس معطل نکنید و از سایت ساربوک این مجموعه جذاب ‌‌را سفارش دهید.

5. بچه محل نقاش ها

دایی بزرگه از خاطراتش با سلاطین هنر جهان‌می‌گوید؛ او همسایه داوینچی، هم‌خانه میکل آنژ، همسفر ونگوگ، هم‌سنگر پیکاسو، هم‌صحبت فریدا، هم‌سبیل دالی! و همبازی پولاک بوده است. جل الخالق! بچه ها فکر می‌کنند که دایی شان‌ خیلی آدم خیالبافی است اما واقعا قضیه از چه قرار است؟

مجموعه 7جلدی بچه محل نقاش ها، بزرگان‌هنر جهان ‌را به بچه های 11 تا 16 سال معرفی می‌کند و آن‌ها را با خود به دنیای پر رمز و راز هنرمندان ‌می‌برد. این مجموعه داستان‌ را از طریق ساربوک به هر کس در هر جای ایران‌ هدیه دهید.

همچنین در این زمینه بخوانید: کتاب‌های نفس‌گیر معمایی و پلیسی کودک و نوجوان


6. ماکاموشی

مجموعه 16 جلدی ماکاموشی، یک مجموعه خنده‌دار، تخیلی و ماجراجویانه است که برای موش‌های 8 تا 12 سال نوشته شده است. اگر از چیزی می‌ترسید، اگر عاشق کارهای هیجان‌انگیز هستید، اگر اهل کشف و اکتشافید، اگر ماجراهای معمایی دوست دارید، و یا حتی اگر کتاب‌‌خوان ‌نیستید، باز هم در جزیره ماکاموشی، با داستان‌های جوندگان‌جسور همراه شوید و از خواندن این مجموعه لذت ببرید. برای تهیه این مجموعه کافیست سری به وبسایت ساربوک بزنید.

7. جنگولک بازی های جناب‌‌تام

جناب‌‌تام، گربه ملوس و مهربان ‌و البته کمی‌ بازیگوش و سربه‌هواست که بعضی وقت‌ها شیطنت کرده و مادرش را کلافه می‌کند. این مجموعه داستان‌که مناسب سن 5 تا 11 سال است از بگو مگوهای میان ‌مادر و فرزند حکایت دارد. جناب‌‌تام کنجکاو و پر جنب و جوش است. دلش می‌خواهد از خانه بیرون برود، دوست پیدا کند، خانه و زندگی داشته باشد، به ساحل برود و هزار تا جنگولک بازی دیگر که آنجلا با بعضی از آنها مخالف است.

اگرچه جناب‌‌تام قصد اذیت کردن ندارد و فقط می‌خواهد کارهای خنده‌دار انجام دهد اما گاهی وقت‌ها بهتر است گوش به حرف بزرگترها بدهد تا اتفاق بدی برایش نیفتد. این مجموعه 6جلدی را در وبسایت ساربوک ببینید و آسان ‌بخرید.

8. تورفین وایکینگ مهربان

به دنیای وایکینگ‌ها خوش آمدید. شما در این سرزمین با آدم‌های نترس، خشن و بوگندویی آشنا می‌شوید که در انجام کارهای احمقانه استادند. آدم های کله‌پوکی که مدام در حال جنگیدن هستند و از دریای خروشان‌ و امواج خشمگین اقیانوس ترسی ندارند. همین سرِ نترسشان، ‌کار دستشان‌ می‌دهد و مشکلاتی برایشان ‌به وجود می‌آورد. اما از شانس خوبشان‌، تورفین با همه وایکینگ‌های دیگر فرق دارد. او با عقل و قلبش تصمیمات درستی می‌گیرد و راه نجات وایکینگ‌ها را به آن‌ها نشان‌ می‌دهد. برای همین خاطر است که برخلاف بقیه که لقب‌های ترسناک و خشن دارند به تورفین، لقب وایکینگ مهربان ‌داده‌اند.

در این مجموعه داستان، کنترل هیجان ‌در رویارویی با مشکلات و اتفاقات غیرمنتظره، جبران ‌اشتباهات و روحیه کار تیمی‌ از جمله مواردی است که کودکان ‌با آن آشنا می‌شوند. البته همه این‌ها را وایکینگ‌های کله‌شق و مغزفندقی به شما آموزش می‌دهند. این کتاب‌‌را با صدای بلند بخوانید و قاه قاه بخندید.

9. وبلاگ خون‌آشام

مارکوس درست در شب تولد سیزده سالگیش متوجه می‌شود که دیگر معمولی نیست. او یک نیمه خون‌آشام است. وقتی نیمه خون‌آشام باشی دیگر معمولی نیستی. برای همیشه عجیب و غریب خواهی بود. اما با همه این‌ها تو می‌توانی بنشینی و غصه بخوری و یا اینکه با همه خون‌آشام‌های بد دربیفتی و آن‌ها را شکست بدهی. بنظرتان ‌مارکوس چه کار می‌کند؟

مجموعه 4 جلدی وبلاگ خون‌آشام داستانی فانتزی، ترسناک و خنده‌دار می‌باشد که برای نوجوانان 11 تا 16 سال نوشته شده است. این مجموعه را از ساربوک خریداری کنید و در هر جای ایران ‌رایگان‌دریافت کنید.

10. لوتا پیترمن

این مجموعه داستان ‌به همه کسانی تقدیم می‌شود که دلشان‌ می‌خواهد از خنده ریسه بروند. لوتا پیترمن دختر بازیگوشی است که طبیعی‌تر از همه اطرافیانش است؛ حتی پدر و مادرش. همه آدم‌های اطرافش عجیب و غریب هستند و لوتا نمی‌داند باید با آن‌ها چه کار کند؟

مجموعه 6جلدی لوتا پیترمن مخصوص کودکانی است که نمی‌توانند یکجا آرام و قرار داشته باشند. اگر می‌خواهید از زندگی این دسته از بچه ها سر در بیاورید با ماجراهای لوتا پیترمن همراه شوید و نظرتان‌ را در سایت ساربوک با ما به اشتراک بگذارید.