نقد و بررسی رمان «هستی»

نقد و بررسی رمان «هستی»

نشست کتابخوانی نوجوانان با محوریت کتاب «هستی» با حضور نویسنده اثر در کتابفروشی کتاب داستان فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

نشست «کتابخوانی دسته جمعی نوجوانان» با حضور فرهاد حسن‌زاده؛ نویسنده و منتقد ادبیات کودک و نوجوان با حضور جمعی از نوجوانان، چهارشنبه گذشته در کتاب فروشی کتاب داستان فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار شد و کتاب «هستی» از نگاه مخاطبان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

شخصیت پردازی کتاب، موضوعی بود که به اتفاق برای همه ی بچه های حاضر در این محفل جذاب بوده و به گفته ایشان به راحتی توانسته اند با شخصیتهای اصلی و فرعی داستان ارتباط برقرار کنند.
نوجوانان حاضر همچنین بهره گیری از لهجه آبادانی در کتاب را تحسین کردند و گفتند نویسنده با این کار توانسته‌ شخصیت‌های مختلف را از هم متمایز و خواندن کتاب را برای مخاطب جذاب‌تر و راحت‌تر کرده است.
 
به اعتقاد این نوجوانان نکته مثبت دیگری ابن کتاب زاویه دید اول شخص است که سبب شده بسیار بیشتر از وقتی که داستان از زبان دانای کل روایت می‌شود برایشان ملموس‌تر و باورپذیرتر باشد.
 
پسران حاضر در جلسه هم بر این باور بودند که با وجود این که شخصیت اصلی داستان یک دختر است ولی به این دلیل که بسیاری از حرکات و حالات او پسرانه است ارتباط خوبی با آن برقرار کرده اند.

فرهاد حسن‌زاده، نویسنده کتاب نیز بعد از شنیدن سخنان مخاطبانش با ابراز خرسندی از شنیدن نظرات مختلف پیرامون کتابش به ارائه توضیحاتی درباره مباحث مختلف مطرح شده در جلسه پرداخت.

وی درباره رمان «هستی» توضیح داد: فضای داستان در سال 1359 می‌گذرد و در محلی کاملا سنتی مانند ماهشهر و آبادان که ظاهرا بچه‌ها به خوبی با آبادان ارتباط برقرار کردند. هر داستانی شروع و پایانی دارد و در این روند چندین اوج و فرود دارد و شخصیت‌ها مرتب دچار تحول و بلوغ می‌شوند تا شخصیت اصلی داستان نمایان‌تر شود. من در این رمان نمی‌خواستم تصویر مشخص و ثابتی از شخصیت‌ها مخصوصا شخصیت اصلی داستان برای مخاطب بسازم و می‌خواستم آنها بر اساس میل خود تصویر مورد نظر خودشان را از شخصیت‌ها بسازند. استفاده از تصویر ذهن مخاطب را می‌بندد و آنها را مجبور می‌کند شخصیت را همان‌طور که تصویرگر دیده ببینند.

حسن زاده درباره درون‌مایه رمان نیز بیان کرد: درون مایه «هستی» پرداختن به زندگی بچه‌ها و خانواده‌ها در دوران جنگ است و من این داستان را با نیت این‌که به صلح برسیم و به نوعی نتیجه‌گیری معکوس داشته باشیم مطرح کرده‌ام. ادبیاتی که تا به الان در کشور ما بوده و فیلم‌ها و سریال‌ها عمدتا به جنگ به عنوان یک پدیده سفارشی نگاه شده و کمتر واقعیت‌ها و تلخی‌های آن دیده شده است و من سعی کرده‌ام در اثرم به مشکلات و سختی‌هایی که مردم در جنگ داشته‌اند بپردازم.

رمان «هستی» را می توانید از فروشگاه ساربوک، شعبه خانه کتاب و یا به صورت آن لاین از این جا تهیه نمایید.