سه شنبه شب ها و رسم کتابخوانی

سه شنبه شب ها و رسم کتابخوانی

ساربوک سه شنبه گذشته هم به روال چند هفته اخیر، میزبان جمعی از کتاب دوستان بود که به معرفی و خوانش کتاب انتخابی خود پرداختند.

در این نشست که شامگاه سه شنبه برگزار شد رمان تاریخی «دیلماج» نوشته حمیدرضا شاه آبادی از نشر افق، «هنر رمان» نوشته میلان کوندرا و ترجمه پرویز همایون پور از نشر قطره، «برادران کارامازوف» اثر فئودور داستایفسکی ، «مردی در تبعید ابدی» از نادر ابراهیمی و  نشر روزبهان، «التیام: فرجام شناسی جریان های تاریخ» نوشته رضا مصطفوی از نشر عهدمانا، «تجدد و تجددستیزی در اسلام» از عباس میلانی و نشر اختران،  «توحید مفضل» نوشته مفضل بن عمر و «اعترافات2» اثر عطایی اصفهانی از نشر حضرت عباس(ع) معرفی گردید.
رمان «دیلماج‌» در زمینه ادبیات داستانی است که ساختاری تاریخی تخیلی دارد و سرگشتگی‌های یک انسان روشنفکر در دوره قاجار را به تصویر کشیده است.
رمان «مردی در تبعید ابدی» به شرح زندگی پر فراز و نشیب ملاصدرای شیرازی از کودکی تا زمان تبعید او به کویر، و عقاید فلسفی-عرفانی وی پرداخته است.
کتاب «هنر رمان» مجموعه‌ی کاملی از تفکرات کوندرا درباره‌ی تاریخ تحول هنر رمان در اروپا، و نیز بررسی و تحلیل خود وی درباره‌ی رمان‏هایش است و توانایی و امکانات رمان را نشان می‌دهد.
کتاب «التیام: فرجام شناسی جریان های تاریخ» نیز روایتی تحلیلی از سرنوشت قومی است که در طول تاریخ حیات خود اسیر انحرافات مهلکی شدند که آثار آن هنوز هم ادامه داشته و دامن جامعه امروز بشری را نیز گرفته است. این کتاب حکایت قوم یهود و دشمنی های دیرینه آن با خداوند متعال و انسانهای الهی است.
کتاب «توحید مفضل» نیز روایتی طولانی از امام صادق(ع) درباره توحید است که به واسطه یکى از شاگردان ممتاز امام صادق(ع)، مفضل بن عمر جعفى کوفى بر جاى مانده است. آن حضرت در این کتاب با بیان شگفتی های آفرینش، به اثبات آفریدگار حکیم و دانا پرداخته اند. توحید مفضل از کتاب های ارزشمند و معتبر شیعه در مباحث اعتقادی محسوب می شود.
کتاب «اعترافات 2» به اعترافات اندیشمندان، سیاستمداران و جاسوسان غربی درباره برنامه‌ها و جنایاتی است که علیه مسلمانان انجام داده اند می پردازد. این کتاب به موضوع اسلام ستیزی غرب پرداخته است و چون معتقد است بیشترین صدمات را اسلام از ناحیه تفرقه و فرقه سازی خورده است  بیشتر حجم کتاب را به این مسئله اختصاص داده است.
 رمان «برادران کارامازوف» نیز ماجرای خانواده ی عجیبی است و شرح نحوه ی ارتباط بین فئودور کارامازوف، پیرمرد فاسدالاخلاق و متمول با پسرانش است. داستایوفسکی در بسیاری از آثارش به تشریح خصوصیات انسانها می‌‌پردازد  و ایمان، رنج، تنهایی، عشق، گزینش بین خیر و شر، لطف خداوندی، رهایی از گناه و... در خلال نوشته های او نمایانده می شود.
کتاب «تجدد و تجدد ستیزی در ایران» نیز جمع آوری 20 مقاله متفاوت است. میلانی در این کتاب، تلاش کرده است تاریخ ایران را از منظر مدرنیته مورد بازشناسی قرار دهد.

گفتنی است حضور علاقه مندان به کتاب بدون محدودیت سن در این نشست هفتگی  آزاد است.

تهیه: محبوبه قدیریان